2/130/112/2024
130/2373/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" січня 2024 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Порощука П.П.,
при секретарі Маліщук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визначення місця проживання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визначення місця проживання дитини, посилаючись на те, що в шлюбі з відповідачем, в них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дочка ОСОБА_3 . Сторони перебувають в шлюбі, однак проживають окремо. За домовленістю сторін дочка постійно проживала з позивачем та перебуває на його утриманні, відповідач виїхала за кордон, однак на який термін і куди саме йому невідомо. Мати дитиною не цікавиться, до себе не бере, рідко телефонує, її життям та здоров`ям не турбується. Позивач матеріально забезпечений, зареєстрований як фізична особа-підприємець, має можливість утримувати дочку та створювати для неї належні умови для проживання та розвитку. Дитина прихильна до батька з яким весь час проживає. Оскільки, між сторонами виник спір щодо місця проживання дитини та із урахуванням того, що позивач на даний час самостійно її виховує та утримує, просив визначити місце проживання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із ним по АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 22.09.2023 року по даній справі було відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.
16.11.2023 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надавши заяву про проведення судового засідання в його відсутність, позовні вимоги підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала заяву по телефону про проведення судового засідання без її участі, позовні вимоги визнала.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області Малярчук В. в судове засідання не з`явився, попередньо надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 з 09.09.2007 року перебувають у зареєстрованому шлюбі (а.с.8). Від шлюбу мають неповнолітню дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6), яка зареєстрована та проживає разом з позивачем (а.с.12), який позитивно характеризується за місцем проживання (а.с.11), за станом здоров`я практично здоровий (а.с.10). Позивач піклується станом здоров`я дитини, відвідують лікаря на профілактичні огляди (а.с.9). Дочка ОСОБА_3 начається в КЗ «Жмеринський ліцей №2» (а.с.13). Позивач матеріально забезпечений, має дохід (а.с.14) та нерухоме майно в власності (а.с.16). Згідно відмітки в паспорті відповідач ОСОБА_2 виїхала за кордон (а.с.15). За висновком органу опіки та піклування, виходячи з інтересів дитини доцільно визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з батьком ОСОБА_1 за місцем його реєстрації по АДРЕСА_1 (а.с.55-57).
У зв`язку із тим, що сторони разом не проживають, між ними виник спір щодо визначення місця проживання дитини.
Відповідно до ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Згідно до ч.4 ст.29 ЦК України та ч.1 ст.160 СК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків або одного з них, з ким вона проживає. Місце проживання дитини цього віку визначається за згодою батьків. При цьому не має значення, чи знаходяться батьки у шлюбі між собою, чи проживають вони спільно.
Статтею 161 СК України визначено, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Крім того, питання про визначення місця проживання дитини має вирішуватися не тільки з урахуванням інтересів кожного з батьків, а перш за все з урахуванням прав та законних інтересів дитини - її права на належне батьківське виховання, яке повною мірою може бути забезпечене тільки обома батьками; права на безперешкодне спілкування з кожним з батьків, здійснення обома батьками якого є запорукою нормального психічного розвитку дитини.
Місце проживання малолітньої дитини з одним із батьків визначається або за місцем проживання матері чи батька, або за конкретною адресою.
Згідно до ч.1 ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Частиною 4 ст.19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Вирішуючи спори між батьками, які проживають окремо, про те, з ким із них дитина залишається, суд, виходячи з рівності прав та обов`язків батька й матері щодо дитини, повинен ухвалити рішення, яке відповідало б інтересам неповнолітньої. При цьому суд ураховує, хто з батьків виявляє більшу увагу до дитини і турботу про неї, його вік і прихильність до кожного з батьків, особисті якості батьків, можливість створення належних умов для виховання, маючи на увазі, що перевага в матеріально-побутовому стані одного з батьків сама по собі не є вирішальною умовою для передачі йому дитини.
Враховуючи, що позивач займається вихованням малолітньої дитини, піклується про неї, має всі необхідні умови для проживання та нормального розвитку дитини, із урахуванням віку дитини, суд вважає, що на даний час проживання малолітнього сина з батьком, який фактично проживає з ним, буде відповідати саме інтересам дитини, яка потребує постійного догляду та турботи й позитивно сприятиме його розвитку як психологічному так і фізичному.
Крім цього, визначення місця проживання дитини разом із батьком, не позбавляє матір права на особисте спілкування з дитиною та прийняття участі у її вихованні.
Таким чином, враховуючи, що на даний час визначення місця проживання дитини разом з батьком відповідає інтересам дитини, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог.
Крім того, позивачем понесені та документально підтверджені судові витрати (а.с.4), які відповідно до ст.141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст.ст.19, 141, 142, 160, 161 СК України, суд керуючись ст.ст.12, 13, 141, 199, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з її батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за місцем його реєстрації АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ід.н. НОМЕР_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 1073,60 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Порощук П.П.
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 05.02.2024 |
Номер документу | 116683625 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Порощук П. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні