ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"02" лютого 2024 р. м. Київ Справа № 911/2461/23
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши матеріали справи
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун»доОб`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки првизнання недійсним пунктів статуту об`єднання та рішення загальних зборів встановив:
В провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа № 911/2461/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» (далі - позивач) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки (далі - відповідач) про визнання недійсним з моменту прийняття абз. 2 п. 7 розділу ІІІ статуту ОСББ «Нові теремки», який затверджено рішенням загальних зборів ОСББ «Нові теремки», оформленим протоколом від 04.04.2021 № 5 у частині, а саме: «На загальних зборах, окрім установчих, цим статутом встановлюється порядок визначення кількості голосів, що належить кожному співвласнику на загальних зборах, при якому кожний співвласник (його представник) нежитлового приміщення під час голосування має 1 голос за 100 квадратних метрів такого приміщення»; визнання недійсним з моменту прийняття абз 2 п. 8 розділу ІІІ статуту ОСББ «Нові теремки», який затверджено рішенням загальних зборів ОСББ «Нові теремки», оформленим протоколом від 04.04.2021 № 5, а саме: «Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників, що взяли участь у голосуванні; визнання недійсним з моменту прийняття рішення зборів ОСББ «Нові теремки», що відбулися 04.04.2021 та оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5 у частині питання порядку денного № 10 щодо затвердження внесків на відшкодування витрат на управління будинком та прибудинковою територією у розмірі 8,8 грн. за 1 кв.м площі для підвальних комор у разі встановлення лічильників електроенергії, для приміщень без засобів обліку внески залишити без змін на рівні 14 грн. за 1 кв.м. площі такого нежитлового приміщення (вимоги в редакції заяви про зміну предмета позову від 08.11.2023 (вх.№ суду 21096/23 віцд 08.11.2023).
Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» подало до суду клопотання від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023), в якому просить суд визнання поважними причини неможливості подання доказів, які наведені у цьому клопотанні у встановлений законом строк з причин, що не залежали від позивача та поновити пропущений процесуальний строк на подачу даного клопотання про витребування доказів. Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки надати суду письмові пояснення та оригінали для огляду та належним чином засвідчені копії для долучення до матеріалів справи таких документів: на підставі якого пункту протоколу № 5 від 27.04.2021 ОСББ «Нові Теремки» ОСОБА_1 був обраний головою зборів, які оформлені цим протоколом; індивідуальних листків голосування співвласників, які були присутні на загальних зборах ОСББ «Нові Теремки», на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5; листків письмового опитування співвласників, які покладені в основу протоколом від 27.04.2021 № 5; документу, який підтверджує підрахунок голосів за цими листками. Витребувати у відділення поліції № 2 Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області (08162, Київська область, Фастівський район, смт Чабани, вул. Машинобудівників, 6Д) матеріали перевірки за зверненням ТОВ «Голд Таун» від 06.11.2023 щодо можливих неправомірних дій з боку голови правління ОСББ «Нові Теремки».
Подане клопотання мотивоване тим, що відповідач на запит позивача не надає документи, які позивач клопоче перед судом витребувати у об`єднання, що в свою чергу унеможливлює позивачу викласти повне обґрунтування своїх позовних вимог. Позивач також намагався отримати відповідні документи від відповідача через відділення поліції, проте Фастівським районним управлінням поліції ГУНП в Київській області листом від 15.11.2023 повідомлено позивача про те, що між сторонами вбачаються цивільно-правові відносини, розгляд яких віднесено до компетенції органів суду. Позивачем використано всі можливі заходи для отримання відповідних доказів.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки подало до суду пояснення (вх. № суду 960/24 від 22.01.2024) на клопотання позивача від 11.12.2023, в яких відповідач посилаючись на положення ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зазначає, що позивач має право знайомитися лише з власними листками опитування, проте оскільки він не брав участь у голосуванні по питаннях, які вирішувалися протоколом № 5, оскільки ще на той час не був співвласником та не мав відповідних прав та обов`язків співвласника, тому листи опитування ТОВ «Голд Таун» фізично відсутні. Вимога позивача суперечить чинному законодавству, оскільки листки опитування містять конфіденційну інформацію про фізичних осіб (співвласників), а саме прізвища, ім`я, по-батькові, номер квартири або нежитлового приміщення, загальної площі квартир або нежитлових приміщень, документ, що підтверджує право власності співвласника на нерухоме майно. З огляду на наведене, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні поданого клопотання про витребування доказів від 11.12.2023.
Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» подало до суду заперечення від 25.01.2024 (вх. № суду 1124/24 від 25.01.2024) на пояснення відповідача, в яких позивач вказує, що посилання відповідача на положення Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є безпідставним. До спірних правовідносин застосовується Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у редакції чинній станом на момент прийняття оскаржуваного рішення об`єднання, позаяк саме такій редакції Закону повинно відповідати спірне рішення відповідача в оскаржуваній частині. Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у редакції чинній станом на момент прийняття оскаржуваного рішення об`єднання не передбачав застережень та заборон щодо конфіденційної інформації про співвласників ОСББ, тому витребування документів на підставі клопотання позивача не призведе до витоку конфіденційної інформації про співвласників ОСББ. Інформація про співвласників, яка зазначена в індивідуальних листках голосування та листках письмового опитування не віднесена законом до інформації з обмеженим доступом, тому є відкритою і позивач вправі з нею ознайомитися. Позивав звертає увагу на положення ч. 1 ст. 5 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до яких кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Розглянувши подане Товариством з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» клопотання від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023) про витребування доказів разом з матеріалами справи в їх сукупності суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Частинами 1 - 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Учасники справи мають право: подавати докази; брати участь у дослідженні доказів; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами. Учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази (ст. 42 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд, зокрема, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Положеннями ст. 118 ГПК України унормовано, що право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом (ч. 6, 8 ст. 119 ГПК України).
В обґрунтування поважності причин пропуску встановленого законом строку для подання клопотання про витребування доказів позивач посилається на те, що протягом певного часу він самостійно намагався отримати документи, які позивач клопоче перед судом витребувати, проте відповідач відповідні докази на запит позивача не надає, що в свою чергу унеможливлює позивачу викласти повне обґрунтування своїх позовних вимог. Позивач також намагався отримати відповідні документи від відповідача через відділення поліції, проте Фастівським районним управлінням поліції ГУНП в Київській області листом від 15.11.2023 повідомлено позивача про те, що між сторонами вбачаються цивільно-правові відносини, розгляд яких віднесено до компетенції органів суду. Зважаючи на предмет та підстави позову та беручи до уваги обставини, які входять до предмета доказування у справі, з метою дотримання принципів здійснення господарського судочинства та повного і всебічного з`ясування всіх обставин справи, позивач стверджує про наявність правових підстав для витребування судом доказів по справі, оскільки позивач не може їх подати з причин, що не залежали від нього та зважаючи на викладені обставини, позивач просить суд визнати поважними причини неможливості подати відповідне клопотання у встановлений законом строк та поновити пропущений процесуальний строк на подачу клопотання про витребування доказів.
Позивач обґрунтував та довів поважності причин пропуску встановленого законом строку для подання клопотання про витребування доказів, у зв`язку з чим, суд, з метою встановлення всіх дійсних обставин справи, вважає за можливе поновити пропущений строк для подання клопотання про витребування доказів та витребувати необхідні докази для правильного вирішення спору у даній справі.
Згідно ч. 4 ст. 81 ГПК України у разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Частинами 7, 8, 9 ст. 81 ГПК України визначено, що будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Стаття 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин визначає створення об`єднання. Скликання і проведення установчих зборів об`єднання.
У відповідності до ч. 9-11 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Згідно з ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин співвласники мають право: вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії.
Стаття 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин визначає порядок прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників.
Згідно з ч. 6- 8 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників, а рішення з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 50 відсотків загальної кількості всіх співвласників.
Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).
Якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.
Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Враховуючи вищевикладене, суд частково задовольняє клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023) про витребування доказів в доведеній та обґрунтованій його частині та витребовує у Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки оригінали для огляду та належним чином завірені копії для долучення до матеріалів справи: індивідуальних листків голосування співвласників ОСББ «Нові Теремки», які були присутні на загальних зборах ОСББ «Нові Теремки», на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5; листків письмового опитування співвласників щодо питань відносно яких прийнято рішення на загальних зборах ОСББ «Нові Теремки», оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5; документів, які підтверджує підрахунок голосів.
В решті вимог клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023) про витребування доказів суд відмовляє з огляду на їх недоведеність та безпідставність.
Керуючись ст.ст. 81, 118, 119, 232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. Поновити строк Товариству з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» для подання клопотання від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023) про витребування доказів.
2. Частково задовольнити клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Голд Таун» від 11.12.2023 (вх. № суду 22869/23 від 11.12.2023) про витребування доказів.
3. Витребувати у Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки (Київська обл., Києво-Святошинський р-н, село Новосілки (з), вул. Олександрівська, 1, ідентифікаційний код 43164855) оригінали для огляду та належним чином завірені копії для долучення до матеріалів справи:
- індивідуальних листків голосування співвласників ОСББ «Нові Теремки», які були присутні на загальних зборах ОСББ «Нові Теремки», на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5;
- листків письмового опитування співвласників щодо питань відносно яких прийнято рішення на загальних зборах ОСББ «Нові Теремки», оформлене протоколом від 27.04.2021 № 5;
- документів, які підтверджують підрахунок голосів.
4. В решті вимог клопотання ТОВ «Макстрансбуд» від 20.03.2023 (вх. № суду 5417/23 від 21.03.2023) про витребування доказів відмовити.
5. Витребувані документи подати до Господарського суду Київської області (вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ,01032) до 20.02.2024.
6. Попередити Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Нові Теремки, що у разі неповідомлення суду про неможливість надати докази, витребувані судом, або ненадання таких доказів без поважних причин, суд має право відповідно до положень ч. 9 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України застосувати заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Дана ухвала набирає законної сили у строк та в порядку передбачених ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та у відповідності до ст. 255 Господарського процесуального кодексу України оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Подоляк
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2024 |
Оприлюднено | 06.02.2024 |
Номер документу | 116730143 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з діяльністю органів управління товариства |
Господарське
Господарський суд Київської області
Подоляк Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні