Рішення
від 02.02.2024 по справі 912/2173/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2024 рокуСправа № 912/2173/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивача про відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу у справі №912/2173/23

за позовом: Фермерського господарства "Флора", вул. Юзефпільська, 72, с. Бугове, Голованівський район, Кіровоградська область, 26323

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніком", вул. В. Стуса, 3 Є, кім. 207, м. Гайворон, Голованівський район, Кіровоградська область, 26300

про стягнення 937 150,40 грн

Представники сторін в засіданні суду участі не брали.

Фермерське господарство "Флора" (далі - ФГ "Флора", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніком" (далі - ТОВ "Юніком", відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 937 150,40 грн, з яких: 490 000,00 грн основного боргу та 447 150,40 грн пені, з покладенням на відповідача судових витрат.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 18.01.2024 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з ТОВ "Юніком" на користь ФГ "Флора" 490 000,00 грн основного боргу, 237 424,93 грн пені, а також 10 911,37 грн судового збору. У задоволені позову в іншій частині відмовлено.

В резолютивній частині рішення суду від 18.01.2024 призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати позивача на 02.02.2024 та встановлено строк для подання доказів не пізніше 5 календарних днів після ухвалення рішення суду.

29.01.2024 до суду надійшла заява позивача про ухвалення додаткового рішення, до якої додано докази понесення витрат на професійну правничу допомогу.

Позивач та відповідач в засідання суду 02.02.2024 не заявились, про причини відсутності суд не повідомлено. Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання суду.

З підстав викладеного, суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 02.02.2024 за відсутності представників сторін.

Розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, господарський суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

За змістом ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно ло частин 5, 6 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. У разі проголошення у судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин рішення суд повідомляє, коли буде складено повне рішення.

В даному випадку датою ухвалення рішення суду є 22.01.2024, тоді як докази понесених витрат подано до органу поштового зв`язку для надсилання до суду - 23.01.2024.

Отже, позивач дотримався строку подання доказів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, з урахуванням порядку обчислення процесуальних строків, визначеного ч.ч. 1, 7 ст. 116 ГПК України.

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Згідно ст. 16 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI ), яка зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Частинами 2 - 4 ст. 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).

Згідно наданих ФГ "Флора" документів, підтверджено, що 10.10.2023 між Адвокатом Волощук В.В. (Адвокат) та ФГ "Флора" (Клієнт) укладено договір№ 59 про надання правової допомоги (далі - Договір, а.с. 25), згідно п. 1.1. якого Адвокат бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу Клієнту у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах, справах про адміністративні правопорушення, які могли би бути пов`язані з Клієнтом, незалежно від його процесуального чи іншого статусу в них (позивач, відповідач, третя особа, свідок, потерпілий, затриманий, підозрюваний, обвинувачений, підсудний, свідок тощо), використовувати передбачені у ЦПК України, КПК України, КАС України, ГПК України, КУпАП України, та в інших законодавчих актах засоби, способи і методи захисту інтересів Клієнта.

Відповідно до п. 2.1.1. Договору Адвокат зобов`язується надати правову допомогу, у т.ч. за окремими дорученнями Клієнта.

Адвокат зобов`язується представляти права і законні інтереси Клієнта в установах, підприємствах та організаціях незалежно від форм власності, у правовідносинах із фізичними особами, а також в органах державної влади та місцевого самоврядування, зокрема у правоохоронних та судових органах України, перед третіми особами та здійснювати професійну діяльність Адвоката згідно з умовами цього Договору з усіма правами представника, які передбачені законодавством України. Адвокат зобов`язується надавати правову допомогу Клієнту у цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних та інших справах, які могли би бути пов`язані з Клієнтом, незалежно від його процесуального статусу в них (позивач, відповідач, третя особа, свідок/потерпілий, затриманий, підозрюваний, обвинувачений, підсудний, свідок тощо) (п. 2.1.2. 2.1.3. Договору).

Згідно п. 4.1. Договору, обсяг і вартість наданої правової допомоги за цим Договором визначається за кількістю годин витрачених адвокатом на вчинення процесуальних дій та підготовку процесуальних документів.

Договір підписано повноважними представниками сторін.

Згідно Додатку від 22.01.2024 до Договору Сторони за цим Договором домовилися, що вартість послуг (гонорар) Адвоката за Договором про надання правової допомоги становить обсяг і вартість наданої правової допомоги за цим Договором визначається за кількістю годин витрачених адвокатом на вчинення процесуальних дій та підготовку процесуальних документів. Сторонами узгоджено вартість однієї години роботи адвоката складає 50 % прожиткового мінімуму на одну особу станом на 1 січня 2023 року, звідки прожитковий мінімум складає 2684 грн, де 2684 /2 = 1342 грн (п. 1 Додатку).

Згідно п. 2 Додатку оплата в грошовій сумі складає 28 181,73 грн, Клієнт зобов`язується сплатити гонорар протягом 30 днів з дня набрання рішення по справі законної сили.

Пунктом 4 Додатку визначено перелік послуг та їх вартість:

- зустріч, консультація клієнта (3 години) - 4 026,00 грн;

- підготовка претензії (3 години) - 4 026,00 грн;

- підготовка та подання до Господарського суду Кіровоградської області позову про стягнення боргу (15 годин) - 20 130,00 грн.

На виконання умов Договору та підтвердження факту надання послуг з правової допомоги сторонами підписано Акт прийому надання послуг, відповідно до якого визначено, що сторони підтверджують, що Адвокат надав Клієнту наступні послуги (виконав роботи):

- Провів консультацію Клієнта

- Склав позовну заяву

- Склав претензію

Пунктом 2 Акту визначено, що Клієнт підтверджує, що послуги надані в повному обсязі і належної якості.

Вартість послуг, вказаних в п.2 додатку до договору б/н від 10 жовтня 2023 року про надання правової допомоги становить 28 181,73 грн (п. 3 Акту).

До справи подано копію ордера на ім`я адвоката Волощука В.В. серії ВЕ №1102827 від 10.10.2023 (а.с.27).

Суд враховує, що саме Адвокатом Волощуком В.В. готувався та підписувався позов та інші заяви по суті спору, засвідчувались і подавались докази.

Наведене підтверджує реальність надання Адвокатом правової допомоги позивачеві у справі № 912/2173/23 та понесення витрат на таку допомогу.

Клопотання відповідача в порядку частини 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України щодо зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.

Водночас, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.

Таким чином, витрати позивача на правову допомогу в розмірі 28 181,73 грн є підтвердженими та співмірними зі складністю справи і виконаною адвокатом роботою.

При цьому суд враховує, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 126 ГПК України).

Відповідний правовий висновок щодо застосування наведеної вище норми процесуального законодавства містить постанова Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

Поряд з цим, згідно рішення суду від 18.01.2024 позовні вимоги задоволено частково, а отже судові витратиу відповідності до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають розподілу між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За вказаних обставин з відповідача підлягають до стягнення на користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 21 874,66 грн, що складає 77,62 % розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Заяву Фермерського господарства "Флора" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніком" (ідентифікаційний код 32954247, вул. В. Стуса, 3 Є, кім. 207, м. Гайворон, Голованівський район, Кіровоградська область, 26300) на користь Фермерського господарства "Флора" (ідентифікаційний код 20650378, вул. Юзефпільська, 72, с. Бугове, Голованівський район, Кіровоградська область, 26323) 21 874,66 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

У задоволенні заяви в іншій частині відмовити.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Належним чином засвідчені примірники додаткового рішення направити Фермерському господарству "Флора" до електронного кабінету представника, адвоката Волощук В.В. з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи; Товариству з обмеженою відповідальністю "Юніком" за адресою: вул. В. Стуса, 3 Є, кім. 207, м. Гайворон, Голованівський район, Кіровоградська область, 26300.

Повне додаткове рішення складено 02.02.2024.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення02.02.2024
Оприлюднено05.02.2024
Номер документу116730272
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/2173/23

Ухвала від 29.03.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Рішення від 02.02.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Рішення від 18.01.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 28.12.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 05.12.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 17.11.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні