Рішення
від 22.01.2024 по справі 924/1015/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"22" січня 2024 р. Справа № 924/1015/23

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Крупській В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" м. Хмельницький

до 1. Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до 2. Міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" м. Хмельницький

до 3. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький

про:

- визнання недійсним та скасування пункту 6 рішення позачергової двадцять дев`ятої сесії Хмельницької міської ради №82 від 02 червня 2023 року;

- визнання недійсним та скасування рішення позачергової тридцять третьої сесії Хмельницької міської ради №78 від 15 вересня 2023 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки";

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 68.10100000:09:001:0153 та 6810100000:09:001:0154;

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0153 площею 0,4465га;

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування МКП - ринок "Ранковий" на земельну, ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0153 площею 0,4465 га;

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0154 площею 0,0137га;

- зобов`язання Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149;

- визнання укладеним договору оренди землі від 23.10.2023

- визнання недійсним та скасування рішення позачергової тридцять п`ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торговий дом "Тісса"

За участю:

від позивача: Мартинкова О.Л. згідно наказу та витягу з ЄДРЮОФОП

Думітращук В.М. керівник

від відповідача 1: Демчук Л.Г згідно витягу з ЄДРЮОФОП

від відповідача 2: не з`явився

від відповідача 3: не з`явився

З оголошенням перерви в судовому засіданні 15.01.2024 та 17.01.2024.

Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

Відповідно до ст. 240 ГПК України, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

ВСТАНОВИВ:

19.09.2023 на адресу Господарського суду Хмельницької області через службу діловодства надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький та до Міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" м. Хмельницький про визнання недійсним та скасування рішень Хмельницької міської ради, зобов`язання Хмельницьку міську раду передати ТОВ "Торговий дом "Тісса" в користування на умовах оренди земельну ділянку, скасування державної реєстрації права на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149. В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що оспорювані рішення Хмельницької міської ради є незаконними та мають бути скасованими, як такі, що призвели до протиправного втручання в законне право власності позивача і порушили ч. 11 ст. 120 Земельного Кодексу України.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2023, позовну заяву передано для розгляду судді Кочергіній В.О.

Ухвалою суду від 21.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/1015/23 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 11:00год. 16.10.2023.

09.10.2023 відповідачем 1 подано відзив на позов (вх.№05-22/6459/23) із запереченнями проти заявлених вимог.

23.10.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача 1 (вх.№05-22/6722/23).

23.10.2023 позивачем подано до суду заяву (вх.№05-08/3487/23) про зміну предмету позову.

23.10.2023 позивачем подано до суду клопотання (вх.№05-08/3486/23) про залучення співвідповідача у даній справі - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

25.10.2023 в підготовчому засіданні оголошено перерву на 10:30год. 08.11.2023, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

В підготовчому засіданні 08.11.2023 судом постановлено ухвали з занесенням до протоколу судового засідання, якими:

- прийнято заяву позивача про зміну предмета позову (вх.№05-08/3487/23 від 23.10.2023);

- задоволено клопотання позивача (вх.№05-08/3486/23 від 23.10.2023) та залучено співвідповідачем у даній справі - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький;

- відкладено підготовче засідання на 10:00год. 15.11.2023.

08.11.2023 відповідачем 1 подано письмові заперечення (вх.№05-22/7130/23) на відповідь на відзив.

10.11.2023 позивачем подано до суду клопотання (вх.№05-08/3685/23), в якому просить суд продовжити строк підготовчого провадження у даній справі на 30 днів.

15.11.2023 позивачем подано заяву про зміну предмету позову (вх.№05-08/3732/23), в якій просить суд доповнити позовні вимоги ще однією вимогою - визнання недійсним та скасування рішення позачергової тридцять п`ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.10.2023 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торговий дом "Тісса".

Ухвалою суду від 15.11.2023 прийнято заяву позивача про зміну предмету позову, з огляду на що предметом позову у справі є вимоги про:

- визнання недійсним та скасування п.6 рішення позачергової двадцять дев`ятої сесії Хмельницької міської ради №82 від 02 червня 2023 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проектів землеустрою щодо відведення - земельних ділянок зі зміною цільового призначення, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення сервітуту, погодження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування, надання згоди на укладання договорів суборенди земельних ділянок", в частині передачі в постійне користування Міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий" земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2.

- визнання недійсним та скасування рішення позачергової тридцять третьої сесії Хмельницької міської ради №78 від 15 вересня 2023 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки".

- визнання протиправним та скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 68.10100000:09:001:0153 та 6810100000:09:001:0154 в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 4602га з цільовим призначенням під речовий ринок та складські приміщення.

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності Територіальної - громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 33332218, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0153 площею 0,4465га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2800479368101), проведену 19 вересня 2023 року Державним реєстратором Хмельницької міської ради Сідорською Світланою Валеріївною, номер запису 51820502.

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" (код ЄДРПОУ 32600835, м. Хмельницький, провулок Гвардійський, 21) на земельну, ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0153 площею 0,4465га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2800479368101), проведену 27 липня 2023 року Державним реєстратором Хмельницької міської ради Сідорською Світланою Валеріївною, номер запису 51822224.

- визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 33332218, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0154 площею 0,0137га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2800148668101), проведену 19 вересня 2023 року Державним реєстратором Хмельницької міської ради Воротною Оленою Іванівною, номер запису 51813099.

- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1) поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 4602га, з цільовим призначенням під речовий ринок та складські приміщення, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0149.

- визнання укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" (код ЄДРПОУ 21320691) та Хмельницькою міською радою (код ЄДРПОУ 33332218) договору оренди землі від 23 жовтня 2023 року,

- визнання недійсним та скасування рішення позачергової тридцять п`ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торговий дом "Тісса".

Цією ж ухвалою оголошено перерву в підготовчому засіданні у даній справі на 11:00год. 22.11.2023.

22.11.2023 відповідачем 1 надіслано додаткові пояснення по справі після зміни предмету позову (вх.№05-22/7452/23).

05.12.2023 відповідачем 3 подано відзив на позов (вх.№05-22/7719/23) із запереченнями.

13.12.2023 позивачем надіслано до суду відповідь на відзив відповідача 3 (вх.№05-22/7913/23).

В підготовчому засіданні 15.12.2023 судом закрито підготовче провадження у справі №924/1015/23 та призначено справу до судового розгляду по суті на 11:00год. 20.12.2023, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 20.12.2023 відкладено судове засідання для розгляду справи по суті на 11:00год. 15.01.2024.

В судовому засіданні 15.01.2024 судом оголошено перерву на 14:40год. 17.01.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

17.01.2024 позивачем надіслано до суду заперечення (на додаткові пояснення Хмельницької міської ради) (вх.№05-22/386/24 та вх.№05-22/395/24).

В судовому засіданні 17.01.2024 судом поновлено відповідачу 1 строк на подання доказів та долучено подані докази до матеріалів справи, а також оголошено перерву на 14:30год. 22.01.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Представники позивача в судовому засіданні 22.01.2024 позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні 22.01.2024 проти позову заперечувала, просила суд відмовити позивачу у його задоволенні.

Представники відповідача 2 та відповідача 3 в судове засідання 22.01.2024 не з`явились.

Рішенням Вищої ради правосуддя №1845-0/15-21 від 17.07.2021р. затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до абз.5 ч.37 вказаного Положення, особам, які не мають зареєстрованих Електронних кабінетів, документи у передбачених цим пунктом випадках можуть надсилатися засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти, вказану такими особами під час подання документів до суду.

Ухвала суду від 18.01.2024 надсилалась відповідачу 2 - 18.01.2024 о 15:32год. на електронну пошту - rinokutro@ukr.net. Доказом направлення ухвали суду на електронну пошту відповідача 2 є наявне в матеріалах справи письмове підтвердження.

На підставі зазначеного, ухвала суду від 18.01.2024 вважається врученою адресату.

Відповідач 2 письмового відзиву на позов не подав.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач 2 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Позиції сторін щодо спірних правовідносин

Позивач у позовній заяві, заявах про зміну предмету позову, наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що має цивільний інтерес на отримання спірних земельних ділянок у користування на підставі ч.11 ст.120 Земельного кодексу України. Наголошує, що у відповідача 1 відсутні дискреційні повноваження щодо вирішення долі земельної ділянки, оскільки в даному випадку є лише один правомірний та законно обгрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Просить суд визнати недійсними та скасувати спірні рішення відповідно до ст.155 Земельного кодексу України, як такі, що порушують права позивача щодо користування земельною ділянкою. Також просить суд визнати укладеним договір оренди земельних ділянок в редакції позивача.

Відповідач 1 у відзиві на позов заперечує проти заявлених позовних вимог зазначаючи, що при подачі даного позову позивач не надає жодних документів які б підтверджували наявність нерухомого майна на всій земельній ділянці яке б позивачу належало на праві власності. Позивач намагається ввести суд в оману щодо порушення його прав з боку Хмельницької міської ради. Відповідач 1 наголошує, що за результатами розгляду справи №924/1057/20 між тими ж сторонами, Верховний Суд у свої постанові від 29 березня 2023 року в п.4.23 встановив, що "за результатами нового розгляду справи апеляційний господарський суд врахував, що позивач на сьогодні з дотриманням принципу єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будівель або споруд мас гарантоване право на оформлення права користування землею, але лише на земельну ділянку, необхідну для обслуговування об`єктів нерухомого майна, які перебувають у його власності. При цьому за висновком апеляційного суду, суд першої інстанції в даному випадку неправильно застосував у своїх обгрунтуваннях приписи статей 120 ЗК України та статті 377 ЦК України щодо всієї земельної ділянки, хоча об`єкти нерухомого майна розміщені лише на її частині з функціональним видом використання під обслуговування складських приміщень, тоді як на частині земельної ділянки, яка надавалась для функціонального використання під ринок - такі об`єкти нерухомого майна взагалі відсутні.".

Оскільки п. 6 рішення позачергової двадцять дев`ятої сесії Хмельницької міської ради №82 від 02.06.2023 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення сервітуту, погодження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (па місцевості), технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок. надання земельних ділянок в оренду, постійне користування, надання згоди на укладання договорів суборенди земельних ділянок" в частині передачі в постійне користування міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий" земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2 стосується земельної ділянки на якій відсутнє нерухоме майно позивача, тому відсутні правові підстави для його скасування. Вказаний пункт рішення приймався відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 92 Земельного Кодексу України.

Звертає увагу суду на те, що позивач у позові не наводить переконливих обгрунтувань з посиланням на норми чинного законодавства щодо підстав скасування пункту 6 рішення позачергової двадцять дев`ятої сесії Хмельницької міської ради №82 від 02.06.2023 в частині передачі в постійне користування Міському комунальному підприємству - ринок "Ранковий" земельної ділянки кадастровий помер 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2.

Крім цього, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за міським комунальним підприємством - ринок "Ранковий" не зареєстроване речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе. 2. Таким чином, четверга позовна вимога позивача не може бути задоволена так як відсутня така інформація в Державному реєстрі речових прав.

У відзиві відповідач 1 вважає, що наданий позивачем до матеріалів справи висновок судового експерта №1052ед/23 від 30.05.2023 не може бути доказом порушення прав позивача, оскільки не є достовірним/належним/допустимим доказом та містить помилкові судження експерта які не базуються на нормах чинного законодавства. Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України товариство може отримати земельну ділянку в користування на умовах оренди тільки на земельну ділянку на якій знаходиться його майно. Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 681010000:09:001:0149 зазначив, що на сьогодні відсутня така земельна ділянка, а тому відсутній предмет спору.

Позивач у відповіді на відзив відповідача 1 вказує, що підставою для подання позову стало те, що Хмельницька міська рада, всупереч рішенням судів у справі №924/1057/20 та всупереч ч. 11 ст. 120 ЗК України, передала земельну ділянку, на якій розташовані об`єкти нерухомості товариства іншій юридичній особі. На підтвердження своєї позиції ТОВ "Торговий дом "Тісса" подало до суду висновок експерта №1052ед/023 від 30 травня 2023 року. Замовлену позивачем експертизу було проведено експертом Володимиром Власюком, який має відповідне свідоцтво, знання та навички, для проведення досліджень, які були предметом експертизи. Разом з тим, у відповіді позивач зазначає, що ні відповідач 1, ні його представник, не є судовим експертом та немає відповідної кваліфікації для надання оцінки поданому ТОВ "Торговий дом "Тісса" висновку, таке право має виключно суд. У відповіді на відзив позивач звертає увагу суду на те, що Хмельницька міська рада у відзиві на позов визнала ту обставину, що на земельній ділянці 6810100000:09:001:0149 наявне нерухоме майно позивача, а тому безспірним є факт того, що рішення органу місцевого самоврядування в частині передачі цієї земельної ділянки МКП - ринок "Ранковий" є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки порушує вимоги ч.11 ст. 120 ЗК України. Позивач також наголошує, що Хмельницька міська рада не надала жодного доказу, який би спростував зазначену позицію позивача, чи довів би протилежне. І неспростованим з боку відповідача 1 залишився факт того, що після того як передачу земельної ділянки по Львівському шосе, 2 МКП - ринок "Ранковий" було визнано протиправною та скасовано (рішеннями господарських судів у справі №924/1057/20), утворені в результаті поділу земельної ділянки по Львівському шосе, 2, площею 6229 м2 (кадастровий номер 6810100000:09:001:0021) дві земельні ділянки: кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 площею 4602 м2 та кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 1627м2, залишились без користувача і повинні були передані в користування ТОВ "Торговий дом "Тісса" на підставі поданого товариством клопотання.

У письмових запереченнях (вх.№05-22/7130/23) на відповідь на відзив та щодо зміни предмету спору відповідач 1 зазначає про те, що Верховний Суд у постанові від 29.03.2023 у справі № 924/1057/20 чітко вказав, що "позивачем не доведено, що на усій земельній ділянці, переданій йому у користування, та щодо якої виник спір у даній справі, розташовані належні йому на праві власності об`єкти нерухомого майна, як і те, що земельна ділянка у розмірах визначених у позові, необхідна для обслуговування такого майна". Позивач стверджує те, що на всій земельній ділянці знаходиться його власне нерухоме майно, проте належних доказів на підтвердженні даної обставини не надає.

З 01 жовтня 2019 року набрали чинності нові будівельні норми - ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, які, зокрема, регулюють питання забудови, в т.ч. і питання відстаней між будинками, будівлями та спорудами як на власній, так і на сусідніх ділянках, відстаней до меж ділянок, протипожежних розривів тощо. Будівельними нормами передбачена норма розміру земельної ділянки яка є необхідною саме для обслуговування нерухомого майна. А нормами чинного законодавства саме і передбачено виділення земельної ділянки необхідної для обслуговування нерухомого майна.

Застосування експертом будівельних норм якими закріплені протипожежні вимоги при проектуванні і будівництві проїздів, автомобільних доріг, вулиць а також застосування будівельних норм якими закріплені вимоги щодо забезпечення безпеки пожежно -рятувальних підрозділів є непрофесійним, безвідповідальним і в цьому вбачається некомпетентність і зацікавленість експерта в протиправному схилянні суду до прийняття необ`єктивного і незаконного рішення. Застосовані експертом норми ніяким чином не відносяться до норм які визначають розмір земельної ділянки який необхідний для обслуговування нерухомого майна. Експерт свідомо спотворює реальні обставини шляхом невірного застосування будівельних норм користуючись тим, що судом не буде досліджуватись на підставі чого експерт дійшов до висновків викладених в доданому позивачем висновку. Експерт грунтує свій висновок на перекручуванні норм і на замовчуванні фактів, так як єдиною нормою яка передбачена в будівельних нормах яка визначає розмір земельної ділянки який необхідний для обслуговування це пункт 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019.

Виходячи із системного аналізу положень ч. 2 су. 124 та абз. 2 ч. 2 ст. 134 ЗК України незастосування конкурентної процедури у виді земельних торгів допускається виключно у випадку, коли земельна ділянка державної чи комунальної власності надається фізичним або юридичним особам у користування з метою обслуговування та експлуатації вже існуючих об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), розташованих на такій земельній ділянці та належать на праві власності зазначеним особам для їх подальшого використання відповідно до того цільового та функціонального призначення, яке існувало на момент їх придбання.

У запереченнях відповідач 1 також наголошує, що позовна вимога щодо визнання укладеним між ТОВ "Торговий дом "Тісса" та Хмельницькою міською радою договір оренди землі суперечить ст. 134 Земельного кодексу України. Крім того, на сьогоднішній день земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 припинила існування як об`єкт цивільних прав в результаті поділу та її державна реєстрація скасована. Таким чином, відповідач 1 вважає, що позивачем не надано доказів на підтвердження факту порушення Хмельницькою міською радою його прав, а також не наведено правових підстав для визнання незаконними спірних рішень у зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення позовної вимоги про визнання укладеним договору оренди землі з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150.

У додаткових пояснення по справі після зміни предмету позову (вх.№05-22/7452/23) відповідач 1 зазначає, що оспорюване рішення Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торговий дом "Тісса" прийнято в межах повноважень міських рад які закріпленні в ст. 122 Земельного кодексу України. У рішенні міської ради міститься правове обгрунтування щодо неможливості задоволення клопотання позивача. На момент звернення позивача про підписання договору оренди рішенням Хмельницької міської ради від 02.06.2023 № 82 земельні ділянки по Львівському шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 4602 кв.м. та з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022 площею 51 кв.м. відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України були передані в постійне користування міському комунальному підприємству ринок "Ранковий" під речовий ринок. Рішенням Хмельницької міської ради від 15.09.2023 №78 МКП "Ранковий" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 4602 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 на дві земельні ділянки земельну ділянку площею 4465кв.м. із кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 та земельну ділянку площею 137кв.м. із кадастровим номером 6810100000:09:001:0154. Право постійною користування вказаними земельними ділянками МКП - ринок "Ранковий" зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №12 припинено право користування МКП - ринок "Ранковий" щодо земельної ділянки по Львівському шосе, 2 площею 137кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 та передано зазначену земельну ділянку в запас міста. Враховуючи звернення ТОВ "Тортовий дом "Тісса" від 22.09.2023 рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 земельну ділянку по Львівському шосе, 2 площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 надано в оренду ТОВ "Торговий дом "Тісса" для обслуговування комплексу будівель. На сьогодні вже підготовлений проект договору оренди земельної ділянки по Львівському шосе, 2 площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 і переданий для підписання позивачу.

У позивача відсутні правові підстави для отримання земельної ділянки в оренду площею 6229кв.м по вул. Львівське шосе, 2. По перше такої земельної ділянки не існує як об`єкту цивільно - правових відносин. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути надана в користування без проведення земельних торгів у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Як вже зазначалось майно позивача розташоване на земельній ділянці по Львівському шосе, 2 площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, яка і була передана в користуванні позивачу.

Той факт, що не на всій земельній ділянці площею 6229кв.м по вул. Львівське шосе, 2 розташоване майно підтверджується попередньо укладеним договором який закінчився відповідно до договору земельна ділянка була передана під два види функціонального використання: під складські приміщення це один вид функціонального використання земельної ділянки і під речовий ринок це другий вид функціонального використання. У запереченнях відповідач 1 звертає увагу суду на те, що Хмельницька міська рада, як представницький орган власника територіальної громади від імені громади власника земельної ділянки вправі користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою після закінчення договору оренди за правилами статті 317 Цивільного кодексу України, укладати договори оренди з іншими орендарями на власний розсуд.

Відповідач 3 у відзиві на позов (вх.№05-22/7719/23) заперечує проти заявлених до нього позовних вимог. Зазначає, що Головне управління та його структурні підрозділи не здійснювали діяльності, спрямованої на порушення законних прав та свобод позивача у зв`язку з чим заперечує щодо позовних вимог в частині визначення співвідповідачем Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області. Вважає, що Державний кадастровий реєстратор при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру про спірну земельну ділянку, а також при здійсненні поділу спірної земельної ділянки діяв правомірно, відповідно до норм чинного законодавства. Поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 на дві земельні ділянки з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0153 та 6810100000:09:001:0154 здійснено на підставі проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

Рішенням позачергової тридцять третьої сесії Хмельницької міської ради №78 від 15 вересня 2023 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки" Хмельницькою міською радою як власником спірної земельної ділянки затверджено документацію із землеустрою МКП "Ранковий" на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що заявником були надані для державної реєстрації земельної ділянки усі відповідні документи згідно ст. 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" і постанови КМУ №1051 від 17.10.2012 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру", підстав для відмови у відповідача 3 у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки не було. У відзиві відповідач 3 звертає увагу суду на те, що законодавством не передбачено поновлення земельної ділянки саме з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, оскільки такого об`єкту цивільних прав як земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 на момент розгляду судової справи не існує, тому неможливо витребувати неіснуючий об`єкт цивільних прав.

У відповіді на відзив відповідача 3, позивач зазначає про те, що підставою для скасування в Державному земельному кадастрі земельних ділянок кадастровий номер 6810100000:09:001:0153 та кадастровий номер 6810100000:09:001:0154 є виключно те, що це є обов`язковою передумовою для поновлення земельної ділянки, яка існувала до поділу, з метою отримання її в оренду, оскільки на ній перебуває нерухомість позивача. Оскільки вимоги про скасування запису є виключно похідними від основних вимог, та не стосуються законності дій державного реєстратора, правове обгрунтування відповідача 3 відносно цих позовних вимог не підлягає врахуванню, оскільки не стосується обгрунтування підстав позову. У відповіді на відзив, позивач вважає, що вимога про зобов`язання Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 4602га, з цільовим призначенням під речовий ринок та складські приміщення, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0149 викладена саме у тій редакції, яка згідно позиції Держгеокадастру є вірною та дає можливість "реального витребування земельної ділянки".

Дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.

31.05.2012 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Торговий дом "Тісса" (Орендар) було укладено Договір оренди землі №681010004000571.

Відповідно до п. 1 Договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення тридцять восьмої сесії міської ради від 08.09.2010 №41 із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 2.

Згідно з п.п. 2, 3, 5 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею - 6280м.кв. в тому числі діл. №1 - 6229м.кв., діл.№2-51м.кв.

На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна - будівлі та споруди, інші об`єкти інфраструктури - площадка (асфальт) площею 3674м.кв.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6240801,00грн.

Пунктом 8 Договору, сторони погодили, що Договір укладено на 5 (п`ять) років, до 08.09.2015. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

В матеріалах справи наявний план землекористування ТОВ "Торговий дом "Тісса" в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 2, під речовий ринок та складські приміщення.

09.06.2016 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Торговий дом "Тісса" (Орендар) було погоджено та підписано Додаткову угоду №1206/02 до Договору оренди землі №681010004000571 від 31.05.2012 із внесеними змінами до Договору №586/02 від 22.05.2015.

Додатковою угодою сторони поновили Договір оренди землі №681010004000571 від 31.05.2012 на новий термін на 5 років до 08.09.2020. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п. 1 Угоди).

Відповідно до Витягу з рішення п`ятдесят третьої сесії Хмельницької міської ради від 23.09.2015 №27 поновлено Договір оренди земельних ділянок, зокрема ТОВ "Торговий дом "Тісса", місце розташування земельної ділянки - вул. Львівське шосе (кадастровий номер 6810100000:09:001:0021 та 6810100000:09:001:0022), підстава - Договір оренди № 681010004000571 від 31.05.2013 площею 6280кв.м. в т.ч. ділянка №1-51кв.м., ділянка №2-6229кв.м., терміном на 5 років.

Рішенням позачергової сорок четвертої сесії Хмельницької міської ради "Про розгляд звернення ТОВ "Торговий дом "Тісса" №16 від 28.08.2020 відмовлено ТОВ "Торговий дом "Тісса" в поновленні Договору оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571 із внесеними змінами.

Вирішено Договір оренди землі 31.05.2012 №681010004000571 не поновлювати та вважати даний договір припиненим з 08.09.2020, у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено.

Згідно Витягу від 09.04.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ТОВ "Торговий дом "Тісса" (код ЄДРПОУ 21320691) на праві приватної власності належать об`єкти нерухомості загальною площею 993,5кв.м.: А11 - адміністративна будівля; Б-склад №1; В-склад №2; Г-склад №3; Д-склад №4; а-прибудова; а1-прибудова, місце розташування земельна ділянка з кадастровий номер 6810100000:09:001:0021.

Рішенням першої сесії Хмельницької міської ради від 08.12.2020 №25 погоджено МКП - ринок "Ранковий" технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2, кадастровий номер 6810100000:09:001:0021, площею 6229кв.м. (після поділу земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 площею 1627кв.м. та 6810100000:09:001:0149 площею 4602кв.м.), для будівництва та обслуговування торгівлі (03.07.), підстава-рішення позачергової сорок п`ятої сесії міської ради від 25.09.2020 №8.

Відповідно до письмової Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, від 22.12.2020, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 (поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021 (р/н 983759868101), площею 0,1627га належить на праві комунальної власності Хмельницькій міській раді.

Відповідно до письмової Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, від 11.08.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га належить на праві власності Територіальній громаді міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради. З 27.07.2023 право постійного користування земельною ділянкою, площею 0,4602га зареєстровано за Міським комунальним підприємством - Ринок "Ранковий".

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2022 у справі №924/1057/20 (залишеною без змін постановою Верховного Суду від 29.03.2023р.) відмовлено у позові ТзОВ "Торговий дом "Тісса" до Хмельницької міської ради, до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення Ради від 28.08.2020 №16; визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 31.05.2012 № 681010004000571; визнання недійсним та скасування пункт 2 рішення Ради від 08.12.2020 №25 про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та припинення права користування земельною ділянкою; визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 та 6810100000:09:001:0150 в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021, площею 6229 м2; визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га; визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування МКП - ринок "Ранковий" на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га; визнати протиправною та скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627га; зобов`язання ГУ Держгеокадастру поновити у Держкадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 6229м2, з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0021.

11.04.2023 Торговий дом "Тісса" (позивач у справі) звернувся до Хмельницької міської ради (відповідача 1) з клопотанням на підставі ч. 11 ст. 120 ЗК України передати товариству в користування земельні ділянки необхідні для обслуговування належного товариству майна, а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га; земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627га; та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022, площею 0,0051га.

Листом Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради №1672-02-20-23 від 04.05.2023, адресованому ТОВ "Торговий дом "Тісса" відмовлено товариству у надані в оренду зазначених у листі земельних ділянок та зазначено про те, що вказане питання повторно розглядалось постійною комісією з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, засідання якої відбулось 21.04.2023. До листа додано протокол №53 засідання комісії від 21.04.2023.

Рішенням позачергової двадцять дев`ятої сесії Хмельницької міської ради від 02.06.2023 №82 надано МКП Ринок "Ранковий" в постійне користування земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 4602кв.м., під речовий ринок, категорія земель-землі житлової та громадської забудови, 03.07.-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а також земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022, площею 51кв.м., під речовий ринок, категорія земель-землі житлової та громадської забудови, 03.07.-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому.

Рішенням позачергової тридцять третьої сесії Хмельницької міської ради від 15.09.2023 №78 затверджено МКП Ринок "Ранковий" технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 4602кв.м. на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 площею 137 кв.м. та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 площею 4465 кв.м. (підстава - рішення позачергової тридцять другої сесії міської ради від 18.08.2023 №9, категорія земель-землі житлової та громадської забудови).

Відповідно до письмової Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, від 22.09.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153, площею 0,4465га належить на праві постійного користування МКП Ринок "Ранковий" (дата державної реєстрації 27.07.2023, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 69395936 від 21.09.2023).

Рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023р. №12 припинено право користування МКП Ринок "Ранковий" щодо земельної ділянки по Львівському шосе, 2 площею 137кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 та передано зазначену земельну ділянку в запас міста.

В матеріалах справи наявний Витяг з Державного земельного кадастру від 06.11.2023 про земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 по вул. Львівське шосе в м. Хмельницькому.

Матеріали справи містять Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) МКП - ринок "Ранковий" 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка розташована в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 2 (кадастровий номер 6810100000:09:001:0153).

Також наявна копія супровідного листа Хмельницької міської ради від 07.11.2023р. №6932-23 про направлення на адресу ТзОВ "Торговий дом "Тісса" копії договору оренди землі по Львівському шосе, 2 площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 (з доказами направлення означеного листа адресату, а саме опис вкладення в цінний лист та квитанція Укрпошти).

Рішенням тридцять п`ятої сесії Хмельницької міської ради №96 від 10.11.2023 затверджено МКП - ринок "Ранковий" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1627кв.м. кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 та площею 4465кв.м. кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, що розташовані за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, з метою внесення змін у відомості про земельні ділянки до Державного земельного кадастру.

Позивачем до матеріалів справи надано Висновок судового експерта В.В. Власюка №1052ед/023 за результатами проведення експертного земельно-технічного дослідження від 30.05.2023.

Відповідно до висновків експерта:

- Земельна ділянка, яка мінімально необхідна для обслуговування комплексу будівель, що розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса", накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149; що розташована по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та перебуває у комунальній власності, загальна площа накладення становить 0,0583 га (583 м2), тобто близько 13% від площі ділянки 6810100000:09:001:0149, та складається з чотирьох частин обмежених точками 1-2-3-4-5 площею 0,0038 га, 3-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-3 площею 0,0060 га, 17-18-19-20-21-22-23-17 площею 0,0458 га та 24-25-26-27-28-29-30-31-32-33-34-35-36-24 площею 0,0027 га.

- Земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:01:0150, що розташована по вул. Львівське шосе; 2 в м. Хмельницькому та перебуває у комунальній власності, є недостатньою для обслуговування комплексу будівель, що розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса", а саме: не забезпечує можливість проїзду та проходу до будівель комплексу від земель загального користування (передбачено вимогами ДБН Б.2.2-12:2019, ДБН В.1.1-7.-2016 та методиками проведення судових земельно-технічних експертиз), не забезпечує можливість проїзду для пожежних автомобілів від земель загального користування (вулиць та проїздів) до стін будівель комплексу (передбачено вимогами ДБН Б.2.2-12:2019), не забезпечує можливість обслуговування стін будівель комплексу (передбачено вимогами ДБН Б.2.2-12:2019 та методиками проведення судових земельно-технічних експертиз), детальніше див. частину Дослідження.

- Частини будівель, що входить до складу комплексу, який розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса", знаходяться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, а саме (див. План накладення в Додатку № 11): частина прибудови "а1" площею 5 кв.м. (обмежена точками 1-2-3-4-1), частина складу "№3" площею 1 кв.м. (обмежена точками 10-5-8-9-10) та частина складу "№4" площею 1 кв.м. (обмежена точками 5-6-7-8-5).

23.10.2023 позивачем було надіслано Хмельницькому міському голові клопотання щодо підписання Договору оренди землі по Львівському шосе, 2 у м. Хмельницькому із примірником Договору.

Рішенням тридцять п`ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 відмовлено ТОВ "Торговий дом "Тісса" в підписанні Договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229кв.м., в тому числі земельна ділянка №1 площею 4602кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка №2 площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по Львівському шосе, 2.

Матеріали справи містять Витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.09.2023 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137га та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153, площею 0,4465га, а також кадастрові плани вказаних ділянок.

Відповідачем 1 до матеріалів справи надано збірний кадастровий план земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2

Листом від 30.11.2023 Управління правового забезпечення та представництва Хмельницької міської ради звернулось до В.о. начальника управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради з проханням надати інформацію чи є достатнім розмір земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 1627кв.м. по вул. Львівське шосе, 2 для обслуговування об`єкту нерухомого майна відповідно до Державних будівельних норм.

У відповідь, листом від 07.12.2023 управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради повідомило начальника управління правового забезпечення та представництва Хмельницької міської ради про те, що розглянувши схему розташування комплексу будівель по вул. Львівське шосе, 2, що зображена на збірному кадастровому плані земельної ділянки, загальною площею 1627кв.м. відстані на межі земельної ділянки до будівель більше ніж 1 м., чим виконані вимоги п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", що свідчить про те, що розмір даної земельної ділянки являється достатнім для обслуговування комплексу будівель, що розташований на ній.

В матеріалах справи наявний лист ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №174/281-24 від 16.01.2024 адресований Виконавчому комітету Хмельницької міської ради, в якому повідомляється про те, що відповідно до даних Державного земельного кадастру при перегляді проекції візуально відсутній перетин земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0153 та 6810100000:09:001:0150.

Водночас у листі зазначається, що у Відділі відсутні координати будівлі, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, тому надати достовірну інформацію неможливо.

Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №18-22-0.502-5633/281-23 від 27.12.2023 адресованого Виконавчому комітету Хмельницької міської ради, відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 відсутні в Державному земельному кадастрі.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, закрито об`єкт нерухомого майна реєстраційний номер 2248919468101 - земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площа 0,4602га, дата державної реєстрації 19.09.2023р. 09:35:06; підстава: поділ нерухомого майна.

Позивач вважає, що оспорювані рішення Хмельницької міської ради є незаконними та мають бути скасованими, як такі, що призвели до протиправного втручання в законне право власності позивача і порушили ч. 11 ст. 120 Земельного Кодексу України, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом береться до уваги таке.

Предметом позову у даній справі є вимоги ТзОВ "Торговий дом "Тісса" м. Хмельницький до Хмельницької міської ради, до Міського комунального підприємства - ринок "Ранковий" м. Хмельницький, до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький про визнання незаконними та скасування рішень міської ради, визнання протиправними та скасування державних реєстрацій земельних ділянок та прав на них, зобов`язання поновити запис про земельну ділянку та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.

Підставою позовних вимог позивач зазначає те, що оспорювані рішення прийнято Хмельницькою міською радою з порушенням прав та інтересів позивача визначених ч.11 ст.120 Земельного кодексу України щодо користування земельною ділянкою на якій розміщені належні йому на праві власності об`єкти нерухомості, перевищенням повноважень щодо розпорядження землями державної власності, передбачених статтями 12, 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що в разі звернення з вимогами про визнання незаконним та скасування, зокрема, правового акта індивідуальної дії, виданого органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, встановленню та доведенню підлягають як обставини, що оскаржуваний акт суперечить актам цивільного законодавства (не відповідає законові), так і обставини, що цей акт порушує цивільні права або інтереси особи, яка звернулась із відповідними позовними вимогами, а метою захисту порушеного або оспорюваного права є відповідні наслідки у вигляді відновлення порушеного права або охоронюваного інтересу саме особи, яка звернулась за їх захистом. Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.05.2023 у справі № 906/743/21, від 31.05.2023 у справі 916/2064/20, від 21.03.2023 у справі № 920/456/19, від 14.06.2022 у справі № 903/1173/15, від 09.11.2021 у справі № 906/1388/20, від 26.08.2021 у справі № 924/949/20, від 23.10.2018 у справі № 903/857/18, від 20.08.2019 у справі № 911/714/18, від 13.10.2020 у справі № 911/1413/19.

Частиною 1 статті 316 Цивільного кодексу України перебачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частиною 1 статті 317 Цивільного кодексу України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до частини 1 статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права користування земельною ділянкою у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства - без оформлення права користування, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо). Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2023 у справі № 916/1828/22, від 12.09.2023 у справі № 914/198/23, від 15.06.2023 у справі № 924/295/22, від 26.09.2023 у справі №916/2925/21.

Положеннями статті 9 ЗК України передбачено, що до повноважень Хмельницької міської ради в галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб та надання земельних ділянок у користування.

Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання земельних ділянок у власність чи користування, наведений у статті 123 ЗК України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), передбачає, що рішення органів про надання земельних ділянок приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки зі зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

За змістом ч.1, ч.2 статті 791 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Надання в користування земельної ділянки, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та право власності на яку зареєстроване в Державномуреєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання в користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

За частинами першою, другою статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними у статті 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, установлених частинами другою та третьою статті 134 цього Кодексу.

Так, відповідно до абзацу першого частини другої статті 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Таке положення законодавства спрямоване на забезпечення принципу цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований (слідування юридичної долі земельної ділянки долі нерухомості, що на ній розташована), закріплений у положеннях статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України.

Судом встановлено, що згідно витягу №206483510 від 09.04.2020р з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивач - ТОВ "Торговий дом "Тісса" (код ЄДРПОУ 21320691) є власником об`єктів нерухомості загальною площею 993,5кв.м., які складаються з: А11 - адміністративна будівля; Б-склад №1; В-склад №2; Г-склад №3; Д-склад №4; а-прибудова; а1-прибудова, які належить на праві приватної власності та розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021.

Долученими до матеріалів справи доказами стверджується, що в оренді позивача згідно з договором оренди землі від 31.05.2012р. №681010004000571 перебувала земельна ділянка площею 6280кв.м., в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021, площею 6229кв.м. та земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0122, площею 51кв.м., цільове використання - під речовий ринок та складські приміщення.

Рішенням 44 сесії Хмельницької міської ради №16 від 28.08.2020р. відмовлено ТзОВ Торговий дом "Тісса" в поновленні договору оренди землі від 31.05.2012р. №681010004000571.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2022 у справі №924/1057/20 (залишеною без змін постановою Верховного Суду від 29.03.2023р.) відмовлено у позові ТзОВ "Торговий дом "Тісса" до Хмельницької міської ради, до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення Ради від 28.08.2020 №16; визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 31.05.2012 №681010004000571; визнання недійсним та скасування пункт 2 рішення Ради від 08.12.2020 №25 про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення, погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та припинення права користування земельною ділянкою; визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:09:001:0149 та 6810100000:09:001:0150 в базі даних Державного земельного кадастру, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021, площею 6229 м2; визнання протиправною та скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602 га; визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування МКП - ринок "Ранковий" на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га; визнати протиправною та скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Ради на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627 га; зобов`язання ГУ Держгеокадастру поновити у Держкадастрі запис про земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 2, площею 6229м2, з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, в межах, координатах та конфігурації земельної ділянки, якій присвоювався кадастровий номер 6810100000:09:001:0021.

Приймаючи постанову Верховний Суд констатував, що (п.4.26) згідно частини 2 цієї статті не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. (п.4.27) Чинне на час виникнення спірних правовідносин законодавство передбачало можливість передачі у користування земельної ділянки у разі розташування на ній об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, а щодо інших земельних ділянок право користування підлягало продажу окремими лотами на конкурентних засадах. (п.4.28) Позивачем не доведено, що на усій земельній ділянці, переданій йому у користування, та щодо якої виник спір у даній справі, розташовані належні йому на праві власності об`єкти нерухомого майна, як і те, що земельна ділянка у розмірах визначених у позові, необхідна для обслуговування такого майна. (п.4.29) У зв`язку із викладеним, та обставина, що стосовно наведеної у позові земельної ділянки вже був укладений між сторонами договір оренди землі, та стосовно якої позивач просить визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, сама по собі не дає правових підстав вважати, що у відповідача існує обов`язок укласти із позивачем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. (п.4.30) Оскільки позовні вимоги позивача спрямовані на поновлення його права щодо оренди землі, то за наведених вище обставин (пункти 4.26, 4.27 цієї постанови) інші заявлені у позові вимоги задоволенню не підлягають.

11.04.2023 ТзОВ Торговий дом "Тісса" (позивач у справі) звернувся до Хмельницької міської ради (відповідача 1) з клопотанням, на підставі ч. 11 ст. 120 ЗК України, передати товариству в користування земельні ділянки необхідні для обслуговування належного товариству майна, а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га; земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627га; та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022, площею 0,0051.

Листом Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради №1672-02-20-23 від 04.05.2023, адресованому ТОВ "Торговий дом "Тісса" відмовлено товариству у наданні в оренду зазначених у листі земельних ділянок та зазначено про те, що вказане питання повторно розглядалось постійною комісією з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, засідання якої відбулось 21.04.2023. До листа додано протокол №53 засідання комісії від 21.04.2023.

Судом враховується, що обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вважає, що має право на отримання в оренду земельних ділянок, які виникли в межах площі та конфігурації земельної ділянки 6810100000:09:001:0021 (а саме земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:09:001:0149, площею 0,4602га та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 1627га), оскільки, на його думку в межах цих земельних ділянок розміщені належні йому на праві власності об`єкти нерухомості.

В долученій до матеріалів справи копії проекту договору оренди (а.с. 239, Т.1), позивач визначає цільове призначення земельної ділянки - під речовий ринок та складські приміщення (п.1, п.2, п.15).

У той же час частиною 2 статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 статті 134 цього Кодексу.

Зокрема, відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Таке правове регулювання з боку законодавця є виправданим і логічним та створює передумови одночасно як для усунення випадків покладення на власників таких об`єктів надмірного тягаря, пов`язаного з необхідністю оформлення права землекористування, так і для недопущення ухилення учасників земельних правовідносин від дотримання положень законодавства щодо отримання земельних ділянок на конкурентних засадах та/або їх отримання з метою використання, що відрізняється від цільового використання об`єктів нерухомості, та/або у розмірі, який необґрунтовано значно перевищує площу таких об`єктів. Суд звертається до правових висновків Верховного Суду у постановах від 30.03.2021 у справі № 922/1323/20, від 01.04.2021 у справі №910/10500/19.

Отже, ТОВ "Торговий дом "Тісса" має визначене земельним законодавством право звернутися до Ради з метою формування та отримання в користування без проведення земельних торгів тільки земельної ділянки виключно для обслуговування та експлуатації належних йому на праві власності об`єктів нерухомого майна, розташованих на такій земельній ділянці. Натомість в проекті договору оренди позивач визначає цільове призначення земельної ділянки під речовий ринок та складські приміщення.

Додатково суд зазначає, що статтями 123, 124 ЗК України визначено загальну процедуру формування земельної ділянки з метою надання її в користування, яка полягає в такому:

- особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення, додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки;

- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні;

- за замовленням заінтересованої особи спеціалізованою організацією розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який погоджується в порядку статті 186-1 ЗК України;

- орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки в користування, яким затверджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- передача в оренду земельної ділянки здійснюється на підставі такого рішення шляхом укладення договору оренди.

Приписи статей 116, 122-124 ЗК України дають змогу дійти висновку, що процедура надання земельних ділянок у користування є стадійною, спрямованою на розпорядження земельною ділянкою одним суб`єктом і набуття її у користування іншим.

Ця процедура розпочинається зі звернення особи до уповноваженого органу із заявою про надання земельної ділянки, в якій чітко ідентифікується об`єкт майнового інтересу відповідної особи, який конкретизується через зазначення у заяві цільового призначення земельної ділянки, її орієнтовних розмірів, а також через надання графічних матеріалів, на яких зазначене бажане місце розташування відповідної ділянки.

Розроблення документації із землеустрою здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу (абзаци 3-5 частини першої статті 123 ЗК України).

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто прийняття органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.

За встановленими у справі обставинами ТОВ Торговий дом "Тісса" при зверненні до Ради з клопотанням від 11.04.2023р. чітко визначило свій майновий інтерес у отриманні земельних ділянок саме для обслуговування об`єктів нерухомості, однак будь-яких доказів, що самі ці земельні ділянки в межах їх розмірів необхідні для обслуговування об`єктів нерухомості до клопотання не додано.

В матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з клопотанням до міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо визначення земельної ділянки, необхідної для обслуговування належних йому об`єктів нерухомості.

Долучений до матеріалів справи висновок експерта, як доказ щодо підтвердження порушення прав позивача на користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування належних йому об`єктів нерухомості суд оцінює критично, оскільки висновок складено 30.05.2023р., натомість позивач звертався з клопотанням до міської ради 11.04.2023р., а на час звернення позивача з позовом до суду 19.09.2023р. та в ході розгляду справи відбулись зміни щодо конфігурації та розміру земельних ділянок в межах яких розміщено об`єкти нерухомості позивача.

При цьому у висновку експерта в підтвердження обґрунтування розміру земельної ділянки, необхідної для обслуговування об`єктів нерухомості йде посилання на Державні будівельні норми (ДБН), щодо забезпечення пожежної безпеки. Враховуючи заперечення відповідача щодо долученого до матеріалів справи висновку експерта, наявність суперечностей між висновком та технічною документацією щодо поділу земельних ділянок в частині розміру земельної ділянки необхідної для обслуговування об`єктів нерухомості, суд звертається до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 30.03.2021 по справі №922/1323/20, де зазначено, що оскільки чинне земельне законодавство не визначає методики визначення площі, яка для орендаря землі є достатньою з метою обслуговування, функціонування та експлуатації будівлі (ведення господарської діяльності), то самі по собі ДБН не можуть обґрунтовувати необхідний розмір земельної ділянки, призначеної для обслуговування будівлі, позаяк ДБН - це норми з іншим предметом правового регулювання, які містять вимоги саме для будівництва об`єктів нерухомості, а не для обслуговування нерухомого майна.

Окремо суд зазначає, що згідно з висновками, сформульованими у пунктах 26, 28.3, 28.4 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.03.2021 у справі № 910/12366/18 ключову роль у питанні раціонального (чи не раціонального) використання земельної ділянки відіграє саме проект землеустрою, за яким таку ділянку було відведено у користування, позаяк саме у ньому враховуються усі особливості формування ділянки.

В частині відповіді на питання про те, чи знаходяться будівлі, що входять до складу комплексу, який розташований по вул. Львівське шосе, 2 в м. Хмельницькому та належить ТОВ "Торговий дом "Тісса" в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149, суд вважає висновок експерта не актуальним та не інформативним, оскільки на час вирішення спору земельна ділянка 6810100000:09:001:0149 припинила існування, у зв`язку з затвердження МКП Ринок "Ранковий" рішенням Хмельницької міської ради №78 від 15.09.2023 технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 4602кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 по Львівському шосе, 2 на дві земельні ділянки, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 площею 137кв.м. та земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153 площею 4465кв.м. (код класифікації цільового призначення земель 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі).

При цьому рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023р. №12 припинено право користування МКП Ринок "Ранковий" щодо земельної ділянки по Львівському шосе, 2 площею 137кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 та передано зазначену земельну ділянку в запас міста.

Рішенням Хмельницької міської ради №96 від 10.11.2023 затверджено МПК Ринок "Ранковий" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1627кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 та площею 4465кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153, що розташовані за адресою по вул. Львівське шосе, 2, з метою внесення змін у відомості про земельні ділянки по Державному земельному кадастру.

Дані обставини не могли бути враховані також під час складення висновку експерта.

З урахуванням наведеного, суд констатує, що означеним висновком експерта від 30.05.2023р. не може підтверджуватись порушення прав позивача щодо передачі в користування земельної ділянки, необхідної для обслуговування об`єктів нерухомості.

Відповідно до ст.104 Господарського процесуального кодексу України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Суд зазначає, що сторони в судовому процесі заперечили щодо призначення у справі судової земельно-технічної експертизи щодо визначення розміру земельної ділянки, необхідної для обслуговування об`єктів нерухомості.

Щодо доводів позивача про те, що об`єкти нерухомості, належні йому на праві власності розміщені в межах та конфігурації земельних ділянок, які є вже сформованими, суд зазначає, що на сьогодні, за змістом Земельного кодексу України, позивач, має право на отримання в користування поза конкурентною процедурою, з дотриманням принципу єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, лише земельну ділянку необхідну для обслуговування об`єктів нерухомого майна, які перебувають у його власності. Однак сформовані земельні ділянки не призначались виключно для обслуговування об`єктів нерухомості позивача.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що позивачем не доведено порушення його прав на отримання у користування земельної ділянки, необхідної для обслуговування належних йому на праві власності об`єктів нерухомості, а ухвалюючи спірні рішення Хмельницька міська рада, діяла від імені власника - територіальної громади міста, в межах своєї компетенції, визначеної відповідно до статті 140 Конституції України, статей 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 12, 116, 124 ЗК України, статті 4 Закону України "Про оренду землі", здійснюючи правомочності власника щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності.

З урахуванням того, що суд прийшов до висновку про відсутність порушень прав позивача, похідні вимоги щодо скасування державних реєстрацій земельних ділянок, прав на них та укладення договору оренди за запропонованих позивачем умовах також не підлягають задоволенню.

Частинами 1-2 ст. 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1-3 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16.

У зв`язку із відмовою у позові, витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 02.02.2024.

Суддя В.О. Кочергіна

Виготовлено 5 примірників:

1-до справи (в паперовому екз.),

2-позивачу ТОВ "Торговий дом "Тісса" (21320691@mail.gov.ua на електронну пошту),

3-відповідачу 1 Хмельницька міська рада (rada@khm.gov.ua на електронну пошту),

4-відповідачу 2 МКП-ринок "Ранковий" (rinokutro@ukr.net на електронну пошту),

5-ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області (khmelnytskyi@land.gov.ua на електронну пошту).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.01.2024
Оприлюднено05.02.2024
Номер документу116731026
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою щодо припинення права оренди