Рішення
від 29.01.2024 по справі 914/3457/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2024 Справа № 914/3457/23

За позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут», м.Львів

до відповідача: Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», м.Київ

про: стягнення 476120,59грн за електричну енергію за березень 2023 року за договором від 21.02.2023

Суддя У.І. Ділай

Без участі представників сторін

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.11.2023, справу №914/3457/23 розподілено судді У.І.Ділай.

За приписами частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного). Частиною 3 зазначеної статті встановлено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною другою статті 247 ГПК України передбачено, що у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання.

Приймаючи до уваги характер та специфіку спірних правовідносин, ціну позову, суб`єктний склад сторін та предмет доказування, суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, на підставі частини 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України.

Такий правовий висновок зазначений в постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 21 червня 2019 року у справі № 910/11701/18.

Ухвалою від 27.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі. Розгляд справи призначено в порядку письмового провадження без участі представників сторін. Зобов`язано відповідача у строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати письмовий відзив (заперечення) на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення.

Про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином, зокрема, 27.11.2023 в його електронний кабінет було надіслано ухвалу про відкриття провадження від 27.11.2023.

Ухвалою від 11.01.2024 зобов`язано позивача подати довідку про стан заборгованості.

17.01.2024 від позивача до суду надійшов лист, до якого долучено довідку про наявність заборгованості відповідача.

Станом на 29.01.2024 від відповідача до суду відзив не надходив.

Відповідач протягом розгляду справи не скористався своїм правом подання відзиву на позовну заяву та надання доказів в порядку статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, господарським судом виконані всі можливі заходи щодо сповіщення відповідача про розгляд справи.

Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Враховуючи те, що норми статті 81 Господарського процесуального кодексу України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції.

Відповідно до ст.248 Господарського процесуального кодексу України - суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. Строк вирішення спору завершився 27.11.2024. Відтак, в суду відсутні підстави для подальшого відкладення розгляду справи поза межами строку, встановленого для вирішення спору у спрощеному позовному провадженні.

У зв`язку з тим, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін і неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.

У процесі розгляду матеріалів справи суд

встановив:

Відповідно до заяви-приєднання від 21.02.2023 відповідач приєднався до публічного договору про постачання електричної енергії споживачу, що розміщений на веб-сайті позивача, на умовах індивідуальної комерційної пропозиції Комерційної пропозиції №11 Персональний графік ДП «Укрспирт» (0723200), що є додатком до Договору. Початок постачання електричної енергії - 01.03.2023.

Згідно з п. п. 3.1.5., 3.1.7., 3.2.6. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. (із змінами та доповненнями) (далі - Правила), договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції, опублікованих електропостачальником на офіційному веб-сайті.

Відповідно до п. 2.1. договору, позивач продає товар - електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач оплачує позивачу вартість використаної електричної енергії,

Відповідно до абз. 1 п. 6.2. договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії.

В п. 5.1. договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, що є додатком №2 до цього договору.

Згідно з п. 5.3. договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії.

Згідно з п. 5.4. договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Відповідно до п. 5.6. договору оплата вартості обсягів споживання проводиться у строки, визначені в обраній споживачем комерційній пропозиції.

В. п. 2.8. цієї Комерційної пропозиції договір діє до 31.12.2024.

В п. 2.2. вказаної Комерційної пропозиції передбачено, що остаточний розрахунок споживача здійснюється на підставі обсягу фактично спожитої електричної енергії, визначеної оператором комерційного обліку.

Відповідно до п. 2.3. цієї пропозиції остаточний рахунок за фактично спожиту електричну енергію виставляється на початку періоду наступного за розрахунковим. Споживач самостійно отримує рахунок через систему онлайн-розрахунків «Персональний кабінет» не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий Споживачу Постачальником не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у Постачальника звернувшись в центр обслуговування клієнтів. У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через Персональний кабінет, Споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді наручно в центрі обслуговування клієнтів Постачальника не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим. Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий ні через Персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у Постачальника на 8 (восьмого) календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений Постачальником Споживачу 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим та Споживач вважається з ним ознайомлений. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення. Тривалість періоду для оплати отриманих рахунків має не перевищувати 5-ти операційних днів з дня отримання рахунку.

Позивач виставив відповідачу рахунок за електричну енергію за розрахунковий період березня 2023 року на загальну суму 476120,59 грн, який згідно з умовами комерційної пропозиції вважається врученим відповідачу 08.04.2023. Відповідач повинен був оплатити його протягом 5 операційних днів з дня його отримання, тобто до 14.04.2023 включно.

Як зазначено в позові, порушуючи умови цього договору, відповідач не оплатив вартості спожитої електроенергії за розрахунковий період березня 2023 року. Відтак, розмір заборгованості відповідача за розрахунковий період березня 2023 року по договору складає 476120,59 грн.

Відповідно до п. 4.12. Правил розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

В п. 10 вказаної постанови НКРЕКП, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.

Обсяги електричної енергії, спожитої споживачем за спірний розрахунковий період - березень 2023 підтверджені Актом приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії відповідачем, що складені між позивачем та оператором системи розподіл (ОСР) - ПрАТ «Львівобленерго». Обсяг електроенергії та її вартість за спірний період погоджені позивачем та відповідачем у Акті №560000064923031 про прийняття- передавання товарної продукції.

Спір виник внаслідок того, що відповідач в порушення умов договору повністю не оплатив позивачу вартості поставленого товару. Відтак, ТзОВ Львівенергозбут подало позов до Господарського суду Львівської області про стягнення з відповідача 476120,59 грн основного боргу.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).

Як підтверджується матеріалами справи, позивач та відповідач шляхом складення заяви-приєднання від 21.02.2023 уклали публічний договір про постачання електричної енергії споживачу договір, у зв`язку з чим набули взаємних прав і обов`язків.

У матеріалах справи відсутні та сторонами не надані докази визнання недійсним спірного договору чи визнання неукладеним в певній частині. Також відсутні докази про розірвання спірного договору.

За договором поставки, відповідно до вимог п. 1 ст. 265 Господарського кодексу України, одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Основні вимоги щодо укладення та виконання договорів поставки встановлюються цим Кодексом, іншими законодавчими актами (ч. 3 ст. 264 ГК України).

У частині 2 ст. 712 Цивільного кодексу зазначено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу (ст. 663 Цивільного кодексу України).

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються та регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії", універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії.

Відповідно до пункту 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", відповідно до законів України "Про ринок електричної енергії" та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановила затвердити Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).

Пунктом 3.1.5. Правил встановлено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам для укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на власному офіційному вебсайті, про що повідомити Регулятора.

Згідно із пунктом 3.1.7. Правил, договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Відповідно до пункту 3.2.6. Правил, укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання. Електропостачальник може відмовити, якщо споживач не відповідає критеріям, встановленим для споживача універсальної послуги, та/або об`єкт споживача не відповідає критеріям, зазначеним в обраній комерційній пропозиції. Якщо сторони дійдуть згоди на інших умовах, які не передбачені публічними комерційними пропозиціями відповідного електропостачальника, вони мають укласти договір у паперовій формі, зазначивши умови комерційної пропозиції.

Відповідно до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.

Пунктом 4.12. Правил передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

Згідно з абзацом 3 пункту 2.3.5. Правил у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів засобів вимірювальної техніки та/або обсягів споживання електричної енергії, на підставі яких здійснювались нарахування у пред`явленому до оплати документі, споживач подає про це заяву оператору системи/постачальнику послуг комерційного обліку, а у разі виникнення сумніву у правильності суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії - учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ.

Відповідно до пункту 10 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР (тобто оператор системи розподілу Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго", до мереж якого приєднані електроустановки споживача).

Обсяг спожитої відповідачем електроенергії за розрахунковий період березня 2023 року, підтверджено актом приймання-передачі №560000064923031 (копія долучена до позову) фактичних обсягів спожитої електричної енергії Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", які підписані між Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" та оператором системи розподілу - Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго", до мереж якого приєднаний споживач.

Обсяги електричної енергії, спожитої споживачем за спірний розрахунковий період - березень 2023 підтверджені Актом приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії відповідачем, що складені між позивачем та оператором системи розподіл (ОСР) - ПрАТ «Львівобленерго». Обсяг електроенергії та її вартість за спірний період погоджені позивачем та відповідачем у Акті №560000064923031 про прийняття- передавання товарної продукції.

Відповідно до п. 2.3. цієї пропозиції остаточний рахунок за фактично спожиту електричну енергію виставляється на початку періоду наступного за розрахунковим. Споживач самостійно отримує рахунок через систему онлайн-розрахунків «Персональний кабінет» не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий Споживачу Постачальником не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді споживач може отримати у Постачальника звернувшись в центр обслуговування клієнтів. У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через Персональний кабінет, Споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді наручно в центрі обслуговування клієнтів Постачальника не пізніше 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим. Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий ні через Персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у Постачальника на 8 (восьмого) календарний день наступний за розрахунковим - він вважається таким, що вручений Постачальником Споживачу 8 (восьмого) календарного дня наступного за розрахунковим та Споживач вважається з ним ознайомлений. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення. Тривалість періоду для оплати отриманих рахунків має не перевищувати 5-ти операційних днів з дня отримання рахунку.

До матеріалів справи долучено рахунок на оплату за спожиту електроенергію за березень 2023 року. Отже, позивач свої зобов`язання щодо передачі товару за спірним договором виконав повністю.

Згідно із матеріалами справи, жодних зауважень зі сторони відповідача в до позивача не було.

Відповідно до положень ст. 538 ЦК України, виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. При зустрічному виконанні зобов`язання сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту.

Відповідач про дійсність отриманої електричної енергії та проти наявності заборгованості за березень 2023 року в розмірі 476120,59грн не заперечив, доказів оплати боргу в повному обсязі суду не подано.

Згідно із ст. 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Отже, відповідач своїх зобов`язань не виконав, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 193 ГК України, якою передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 476120,59грн по сплаті вартості електричної енергії є підставною та підлягає задоволенню.

Судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 73, 76-79, 129, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити.

2.Стягнути з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Гагаріна, будинок 16, ідентифікаційний код 37199618) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергозбут" (79016, місто Львів, вулиця Шевченка, будинок 1, ідентифікаційний код 42092130) заборгованість в розмірі 476120,59грн та 7141,81грн судового збору.

3.Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.ст. 241, 256, 257 ГПК України та може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Повне рішення складено 02.02.2024.

Суддя Ділай У.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено07.02.2024
Номер документу116766911
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —914/3457/23

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Рішення від 29.01.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 11.01.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 27.11.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні