Рішення
від 29.01.2024 по справі 916/5068/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" січня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5068/23Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Христенко А.О.

розглянувши справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116)

до відповідача: Генічеського закладу дошкільної освіти ясла-садок № 17 «Теремок» Генічеської міської ради (вул. Братів Коваленків, 65, м. Генічеськ, Генічеський р-н, Херсонська обл., 75500)

про стягнення 188036,66 грн,

за участю представників учасників справи:

від позивача: Рильцова Є.Ю.;

від відповідача: не з`явився.

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Генічеського закладу дошкільної освіти ясла-садок № 17 "Теремок" Генічеської міської ради, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 188036,66 грн, з яких: 131446,49 грн основного боргу; 29168,06 грн пені; 4883,10 грн 3% річних; 22539,01 грн інфляційних втрат.

Позиції учасників справи

Підставою позову позивач визначив обставину неналежного виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору постачання природного газу від 11.11.2021 № 20-1081/21-БО-Т в частині здійснення повної та своєчасної оплати вартості поставленого позивачем природного газу.

24.01.2024 від позивача до суду надійшли письмові пояснення (а.с. 110-117, т.1), в яких останній повідомив суду, що: у позивача були відсутні підстави для відмови у задоволенні вимоги, викладеної у листі відповідача від 08.02.2022 №18 та відмови у поверненні коштів, при цьому позивач наголосив, що при здійснені розрахунку сум пені, 3% річних та інфляційних втрат позивач врахував дату повернення суми переплати; позивач пояснив, що коригування ціни спожитого відповідачем природного газу у березні 2022 року було здійснено на виконання наказу Міністерства енергетики України від 07.03.2022 № 110.

Під час розгляду справи у судових засіданнях представник позивача заявлені до відповідача вимоги повністю підтримав та просив суд їх задовольнити. При цьому позивач пояснив суду, що позивач здійснював поставку природного газу відповідачу після початку тимчасової окупації м. Генічеськ, у зв`язку з відсутністю заяви відповідача про припинення постачання.

Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач не повідомляв суду про наявність обставин, що перешкоджають йому прийняти участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.11.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" було залишено без руху із встановленням позивачу десятиденного строку для усунення виявлених судом недоліків.

Ухвалою суду від 12.12.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/5068/23; постановлено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін; призначено у справі судове засідання для розгляду справи по суті на 09 січня 2024 року о 14:30.

Ухвалою суду від 28.12.2023 судом було задоволено клопотання позивача про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС (ВКЗ).

09.01.2024 суд протокольною ухвалою оголосив перерву у судовому засіданні до 29.01.2024 об 11:00.

У судовому засіданні 29.01.2024 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи

11.11.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (постачальник) та Генічеським закладом дошкільної освіти ясла-садок № 17 «Теремок» Генічеської міської ради (споживач) був укладений договір постачання природного газу № 20-1081/21-БО-Т (а.с. 40-50, т.1; далі - договір), згідно з п. 1.1. якого постачальник зобов`язався поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов`язався прийняти його та оплатити на умовах цього договору.

Відповідно до п. 1.5. договору у разі якщо об`єкти споживача підключені до газорозподільних мереж, розподіл природного газу, який постачається за цим договором, здійснює(ють) оператор(и) газорозподільних мереж, а саме: АТ «Херсонгаз», з яким (якими) споживач уклав відповідний договір (договори).

За умовами п. 2.1., 2.4. договору постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01.11.2021 по грудень 2022 року (включно) в обсязі 47,000 тис. куб. метрів. Перегляд та коригування замовлених споживачем обсягів природного газу за цим договором може відбуватися шляхом підписання сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду. Споживач зобов`язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів або своєчасно (до кінця відповідного розрахункового періоду) надавати постачальнику для оформлення відповідну додаткову угоду на коригування замовлених обсягів за цим договором. В будь-якому випадку, обсяг, визначений в акті приймання-передачі природного газу, оформленого відповідно до пункту 3.5. цього договору, вважається фактично використаним за цим договором обсягом природного газу.

Згідно з п. 3.1., 3.5., 3.6. договору постачальник передає споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від постачальника до споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ. Приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу. На підставі отриманих від споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на Інформаційній платформі оператора ГТС постачальник готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі також - акт), підписані уповноваженим представником постачальника. Споживач протягом 2-х (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання. У випадку неповернення споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від споживача відповідно до підпункту 3.5.1. цього пункту та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на Інформаційній платформі оператора ГТС, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних Інформаційної платформи оператора ГТС та переданим у власність споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених в розділі 4 цього договору. Звірка фактично використаного обсягу газу за цим договором на певну дату чи протягом відповідного розрахункового періоду ведеться сторонами на підставі даних комерційних вузлів обліку газу та інформації про фактично поставлений споживачу обсяг газу згідно з даними Інформаційної платформи оператора ГТС.

За змістом п. 4.1., 4.2. договору всього ціна газу за 1000 куб. м. з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу, за цим договором становить 16554,00 грн. У разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов`язковими для сторін за цим договором з дати набрання чинності відповідних змін.

Відповідно до п. 5.1. договору оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку: 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70 % грошових коштів за відповідний розрахунковий період. У разі відсутності акту приймання-передачі, фактична вартість використаного споживачем газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 цього договору. Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду.

Згідно з п. 6.2. договору споживач зобов`язаний, зокрема: самостійно контролювати власне використання природного газу за цим договором і своєчасно коригувати замовлені обсяги шляхом підписання додаткової угоди; самостійно припиняти (обмежувати) використання природного газу в разі: порушення строків оплати за договором про постачання природного газу; перевищення обсягів використання газу, зазначених в пункті 2.1. цього договору, без їх коригування додатковою угодою; невключення/виключення споживача до/з реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі оператора ГТС; інших випадках, передбачених цим договором та законодавством; прийняти газ на умовах цього договору, своєчасно оплачувати вартість поставленого природного газу в розмірі та порядку, що передбачені цим договором.

Пунктом 7.2. договору передбачено, що у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1. та/або строків оплати за пунктом 8.4. цього договору, споживач зобов`язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Відповідно до п. 10.1. - 10.6. договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов`язків згідно з цим договором внаслідок настання форс-мажорних обставин, що виникли після укладення договору і сторони не могли передбачити їх. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин. Сторони зобов`язані негайно повідомити про виникнення форс-мажорних обставин та протягом 14 днів з дати їх виникнення подати підтвердні документи відповідно до законодавства. Настання форс-мажорних обставин підтверджується в порядку, встановленому чинним законодавством України. Виникнення форс-мажорних обставин не є підставою для відмови споживача від сплати постачальнику вартості природного газу, поставленого до їх настання. Якщо форс-мажорні обставини продовжуються понад один місяць, сторони вирішують питання про доцільність продовження дії цього договору. У випадку прийняття рішення про припинення його дії, сторони укладають відповідну додаткову угоду.

Згідно з п. 13.1. договору він набирає чинності з дати його укладання і діє в частині поставки газу до 31 грудня 2022 року включно, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору. Цей договір може бути підписаний також електронними цифровими підписами (ЕЦП) уповноважених представників сторін з урахуванням вимог чинного законодавства.

Розділ 14 договору містить адреси та реквізити сторін, зокрема, код ЕІС відповідача - 56XS0000OQHOX00F та електронну адресу відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до даних ТОВ «Оператор газотранспортної системи» (а.с. 51-59, т.1), відповідачем, якому присвоєно ЕІС код - 56XS0000OQHOX00F та який внесений в алокацію постачальника - ТОВ «ГП «Нафтогаз Трейдинг», було спожито у спірному періоді природний газ у наступних обсягах: з 15.11.2021 по 30.11.2021 - 2370,99 куб.м.; з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 5439,00 куб.м.; з 01.01.2022 по 31.01.2022 - 6065,00 куб.м.; з 01.02.2022 по 28.02.2022 - 4021,00 куб.м.; з 01.03.2022 по 31.03.2022 - 3923,00 куб.м.

Згідно з даними оператора системи позивачем були складені акти приймання-передачі природного газу на загальну суму 361133,02 грн (від 30.11.2021 на суму 39249,36 грн; від 31.12.2021 на суму 90037,19 грн; від 31.01.2022 на суму 100399,98 грн; від 28.02.2022 на суму 66563,62 грн; від 31.03.2022, з урахуванням проведеного 25.04.2022 корегування, на суму 64882,87 грн). На підтвердження обставини направлення актів за січень-березень 2022 року відповідачу на електронну пошту - ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач до матеріалів справи долучив роздруківку листування (а.с. 33-34, т.1).

Як вбачається з наявної у справі виписки по рахунку позивача (а.с. 24, т.1), відповідач за отриманий у спірному періоді природний газ розрахувався частково, сплативши позивачу кошти у загальному розмірі 255527,31 грн.

Водночас, 08.02.2022 відповідач звернувся до позивача з листом (а.с. 102, т.1), в якому просив повернути відповідачу переплату за договором від 11.11.2021 № 20-1081/21-БО-Т в сумі 25840,78 грн. Згідно даних банківської виписки з рахунку позивача (а.с. 25, т.1), 10.05.2022 позивачем було здійснено повернення відповідачу суми переплати у розмірі 25840,78 грн.

Інших доказів щодо здійснення відповідачем оплати вартості спожитого природного газу у спірному періоді матеріали справи не містять.

За вищевикладених обставин судом встановлено, що станом на час вирішення спору судом, заборгованість відповідача перед позивачем за договором постачання природного газу від 11.11.2021 № 20-1081/21-БО-Т становить 131446,49 грн, що підтверджується матеріалами справи, поясненнями позивача та не спростовано відповідачем.

З метою захисту своїх порушених прав позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, що розглядається в межах цієї справи. Так, у цій справі позивач, окрім основного боргу в сумі 131446,49 грн, нарахував та заявив до стягнення з відповідача 29168,06 грн пені, 4883,10 грн 3% річних та 22539,01 грн інфляційних втрат.

Розрахунок спірних сум позивачем здійснено на суму боргу по кожному місяцю окремо за невиконані зобов`язання лютого та березня 2022 року, в межах наступного періоду:

1) за лютий 2022 року (з урахуванням здійсненого 10.05.2022 повернення): пеню - за період з 16.04.2022 по 15.10.2022; 3% річних - за період з 16.04.2022 по 31.07.2023; інфляційні втрати за період травень 2022 року - липень 2023 року;

1) за березень 2022 року: пеню - за період з 17.05.2022 по 16.11.2022; 3% річних - за період з 17.05.2022 по 31.07.2023; інфляційні втрати за період червень 2022 року - липень 2023 року.

Відповідачем контррозрахунку суду не подано.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Положеннями п. 1 ч. 2 ст.11 ЦК України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 611 ЦК України передбачено можливість настання правових наслідків, встановлених договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки.

За змістом статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 статті 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позиція суду

Судом встановлена обставина неналежного виконання відповідачем зобов`язання по договору постачання природного газу від 11.11.2021 № 20-1081/21-БО-Т щодо оплати у визначений договором строк вартості поставленого позивачем у період лютий-березень 2022 року природного газу, з урахуванням тарифу на послуги з транспортування для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи, внаслідок чого станом на час вирішення спору за відповідачем рахується заборгованість в розмірі 131446,49 грн. У зв`язку із тим, що ця бездіяльність відповідача суперечить вищевказаним нормам права та договору, позивачем правомірно заявлені до стягнення з відповідача пеня, 3% річних та інфляційні нарахування.

Розрахунки заявлених позивачем пені, 3% річних та індексу інфляції, які долучені позивачем до позовної заяви (а.с.60-63, т.1), судом перевірені, встановлено їх вірність, відповідність умовам договору та нормам законодавства України. При цьому відповідачем вказані розрахунки не спростовані.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача до відповідача підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача слід стягнути на користь позивача основний борг в сумі 131446,49 грн, пеню в сумі 29168,06 грн, 3% річних в сумі 4883,10 грн та інфляційні втрати в сумі 22539,01 грн.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2256,44 грн слід покласти на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Генічеського закладу дошкільної освіти ясла-садок № 17 «Теремок» Генічеської міської ради (вул. Братів Коваленків, 65, м. Генічеськ, Генічеський р-н, Херсонська обл., 75500, код ЄДРПОУ 24953897) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 42399676) борг в сумі 131446 /сто тридцять одну тисячу чотириста сорок шість/грн 49 коп, пеню в сумі 29168 /двадцять дев`ять тисяч сто шістдесят вісім/грн 06 коп, 3% річних в сумі 4883 /чотири тисячі вісімсот вісімдесят три/грн 10 коп, інфляційні втрати в сумі 22539 /двадцять дві тисячі п`ятсот тридцять дев`ять/грн 01 коп та судовий збір в сумі 2256 /дві тисячі двісті п`ятдесят шість/грн 44 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 05 лютого 2024 р.

Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено07.02.2024
Номер документу116767147
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/5068/23

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Рішення від 29.01.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 09.01.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 28.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 12.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 27.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні