Справа № 308/10832/22
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2023 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі: головуючого судді Крегул М.М.,
за участю секретаря судового засідання Цмур Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Глеби Павла Олександровича про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в цивільній справі №308/10832/22 за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої дія адвокат Глеба Павла Олександровича до ОСОБА_2 , про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та стягнення заподіяної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області перебувала цивільна справа №308/10832/22 за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої дія адвокат Глеба Павла Олександровича до ОСОБА_2 , про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та стягнення заподіяної шкоди.
Заочним рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 вересня 2023 року позовну заяву задоволено частково. Зобов`язано ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні орендованою ОСОБА_1 земельною ділянкою за кадастровим номером 2124883600:12:011:0058, площею 0,3015 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме зобов`язати здійснити демонтаж та вивезення із земельної ділянки за кадастровим номером 2124883600:12:011:0058 площею 0,3015 га належних їй тимчасової споруди (павільйону) та огорожі (паркану).
Адвокат Глеба П.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 26.09.2023 року подав до суду заяву, про ухвалення у вказаній справі додаткового рішення, у якій просить поновити строк на звернення до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення; ухвалити додаткове рішення, яким вирішити питання щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на оплату професійної правничої (правової) допомоги в розмірі 6000 грн..
У відповідності дост. 270 ЦПК Українисуд ухвалює додаткове судове рішення без виклику сторін.
Згідно ч.2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що заочним рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 вересня 2023 року позовну заяву задоволено частково. Зобов`язано ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні орендованою ОСОБА_1 земельною ділянкою за кадастровим номером 2124883600:12:011:0058, площею 0,3015 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , а саме зобов`язати здійснити демонтаж та вивезення із земельної ділянки за кадастровим номером 2124883600:12:011:0058 площею 0,3015 га належних їй тимчасової споруди (павільйону) та огорожі (паркану).
Відповідно дост. 270 ЦПК Українисуд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;судом не вирішено питання про судові витрати;суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановленихстаттею 430 цього Кодексу.Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
З матеріалів справи та поданої заяви про ухвалення додаткового рішення з додатками вбачається, що копію судового рішення по справі позивачем ОСОБА_1 отримано нарочно 25.09.2023 року, а розгляд справи було проведено без участі позивача та її представника.
Таким чином, оскільки при ухваленні судового рішення у справі №308/10832/22 від 04.09.2023 року позивач не була присутня, а судом не було вирішено питання про судові витрати, зокрема про витрати на професійну правничу допомогу, суд приходить до висновку про необхідність поновлення позивачеві строку на звернення до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення та винесення додаткового рішення у справі з даного питання.
Так, у відповідності до ч. ч. 1, 3ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:на професійну правничу допомогу;пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідност.137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно п.1 ч.2ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до ч.3ст.141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
При визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставіст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд повинен врахувати заперечення відповідача щодо неспівмірності розміру судових витрат на правничу допомогу заявленим позовним вимогам, складність справи та наявність численної усталеної судової практики в аналогічних справах, час, вказаний як витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, а також ціну позову та (або) значення справи для сторони. Законом визначено критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.09.2020 року по справі №379/1418/18 (провадження №61-9124св20).
Отже, із запровадженням з 15 грудня 2017 року змін доЦПК Українизаконодавцем принципово по новому визначено роль суду у позовному провадженні, а саме: як арбітра, що надає оцінку тим доказам та доводам, що наводяться сторонами у справі, та не може діяти на користь будь-якої із сторін, що не відповідатиме основним принципам цивільного судочинства.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 12 частини третьоїстатті 2 ЦПК Україниосновними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, верховенство права; повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостоїстатті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності.
З доданих до заяви доказів та матеріалів справи судом встановлено, що 18.10.2021 року між ОСОБА_1 та адвокатським бюро «Адвоката Ільницького», код ЄДРПОУ 42982800 (адвокатське об`єднання «АВАЛОНІЯ») було укладено договір про надання правової (правничої) допомоги № 131.
Договором, в тому числі визначено його предмет, перелік правової допомоги, яка буде надана клієнту, порядок здійснення розрахунків, права та обов`язки сторін.
Згідно акту надання правничої (правової) допомоги від 25.09.2023 року, клієнт зобов`язується перерахувати на поточний (банківський) рахунок Об`єднання гонорар (винагороду) в розмірі 6000 грн. з ПДВ протягом 10 календарних днів з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Пунктом 1 Акту встановлено, що об`єднання надало, а клієнт прийняла наступну правову допомогу: підготовка та складання позовної заяви, судове представництво клієнта по справі № 308/10832/22, яка знаходиться на розгляді в Ужгородському міськрайонному суді Закарпатської області, 6 годин (1 год. 1000 грн.), 6000 грн. з ПДВ.
Також до заяви долучено звіт про надання правової (правничої) допомоги № 04/ЦПК від 25.09.2023 року із детальним описом наданих клієнту послуг та витрачений час.
На підставі вищевикладеного, суд враховуючи заявлені позовні вимоги, складність справи, час, вказаний як витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, відсутність клопотання відповідача про зменшення судових витрат, вважає, що витрати позивача пов`язані з правничою допомогою адвоката у сумі 6000грн. є обґрунтованими та, враховуючи часткове задоволення позову, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями133,137,141,246,247,270,353 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Глеби Павла Олександровича про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в цивільній справі №308/10832/22 за позовом ОСОБА_1 вінтересах якоїдія адвокатГлеба ПавлаОлександровича до ОСОБА_2 ,про усуненняперешкод укористуванні земельноюділянкою тастягнення заподіяноїшкоди - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6 000 (шість тисяч) гривень.
Додаткове рішення може бути оскаржене безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_2 ;).
Відповідач ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .).
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду М.М. Крегул
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2023 |
Оприлюднено | 07.02.2024 |
Номер документу | 116790120 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Крегул М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні