Справа № 2-512/10 Провадження № 6/450/52/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2024 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Кукси Д.А.
при секретарі Качмар М. З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія», в інтересах якого діє представник Вакуленко Валентина Михайлівна, заінтересовані особи ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», ОСОБА_1 , Пустомитівський відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну стягувача у виконавчому провадженні, шляхом заміни стягувача його правонаступником, -
в с т а н о в и в:
заявник Товариствоз обмеженоювідповідальністю «Фінансова компанія«Довіра тагарантія»,в інтересахякого дієпредставник ВакуленкоВалентина Михайлівназвернувся досуду звідповідною заявоюта проситьсуд замінитистягувача ПАТ«Райффайзен БанкАваль» найого правонаступника-Товариство зОбмеженою Відповідальністю«Фінансова Компанія«Довіра таГарантія» увиконавчому провадженніз виконаннярішення судуу справі№ 2-2085/2009.
Заява мотивованатим,що Пустомитівськийрайонний судЛьвівської областіухвалив рішенняу справі№ 2-2085/2009про стягненнязаборгованості з ОСОБА_1 накористь ПАТ "РайффайзенБанк Аваль"за кредитнимдоговором №014/0384/82/49064від 11.05.2007 року.
26 лютого 2019 року між ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» та АТ «Оксі Банк» було укладено договір №114/70, відповідно до якого відбулось відступлення права вимоги за кредитними договорами, в тому числі за вказаним вище кредитним договором.
19 липня 2019 року між АТ «Оксі Банк» та ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія» був укладений договір за №114/70/1 відповідно до умов якого відбулось відступлення права вимоги за кредитним договорам № 014/0384/82/49064 від 11.05.2007 року.
Таким чином заявник в заяві вказує на те, що з 19 липня 2019 року є новим кредитором за вказаним вище кредитним договором де боржником є ОСОБА_1 є ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія».
За таких обставин, на підставі викладеного вище, заявник просить суд замінити сторону її правонаступником у виконавчому провадженні по справі №2-2085/2009.
Учасники по справі в судове засідання не з`явилися, про причину неявки суду не повідомили, були належним чином повідомлені про день та час розгляду справи.
Відповідно до абзацу 2 ч. 3ст. 442 ЦПК Українинеявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
У відповідності до ч.2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогокодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень ч. 1, 2ст. 442 Цивільного процесуального кодексу Українипередбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Відповідно до частини першоїстатті 512 ЦК Україникредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбаченихстаттею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зістаттею 514 цього Кодексудо нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Мотивуючи свої вимоги заявник вказує, що ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» відступило своє право вимоги, в тому числі за вказаним договором кредиту АТ «Оксі Банк», який в свою чергу відступив право вимоги за вказаним договором кредиту заявнику.
Однак, заявником не надано жодних доказів, що підтверджують факт відступлення права вимоги за договором кредиту ОСОБА_1 № 014/0384/82/49064 від 11.05.2017 року від ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до АТ «Оксі Банк».
На підтвердження своїх доводів заявник надав копію договору відступлення прав вимоги № 114/70 від 26 лютого 2019 року, що укладався між ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до АТ «Оксі Банк». Пунктом 3.1 вказаного договору визначено вартість прав вимоги за цим договором, а п. 3.2 визначено порядок оплати загальної вартості (ціни договору). При цьому п. 7.2.1 вказаного договору передбачено, що права та обов`язки за цим договором припиняються (повністю або частково) в наслідок невиконання новим кредитором умов пункту 3.2 цього договору.
Крім цього пунктами 2.1, 2.2 та 2.3 зазначеного договору передбачено, що новому кредитору передається право вимоги до боржників, які зазначені у реєстрі боржників (портфель заборгованості). Перелік таких кредитних договорів зазначений у Додатку 1 до договору .
Однак жодних доказів виконання вимог сплати за вказаним договором, передачі новому кредитору вказаного портфеля заборгованості матеріали справи не містять.
Окрім того матеріали справи не містять і відомостей про те, що вказаний вище кредитний договір був включений ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до портфеля заборгованості, який передавався АТ «Оксі Банк».
Таким чином умови переходу прав вимоги за кредитними договорами від ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» до АТ «Оксі Банк», а також відомості переходу таких прав останньому в матеріалах справи відсутні.
Крім іншого заявником не додано додатку № 1 «Форма Попереднього реєстру боржників», що є невід`ємною частиною Договору відступлення права вимоги № 114/70 від 26 лютого 2019 року. Суд позбавлений можливості встановитичи було передано в результаті укладення вказаного вище договору відступлення права вимоги, саме вимоги де боржником є ОСОБА_1 , суми такої вимоги та номеру кредитного договору.
Надаючи докази на підтвердження відповідного переходу прав вимоги по кредитному договору боржника ОСОБА_1 представник ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія» надав суду Договір відступлення права вимоги № 114/70/1 від 19 липня 2019 року.
При цьому у п. 2.1, та п. 2.2 договору відступлення права вимоги №114/70/1 від 19 липня 2019 року також визначено, що новому кредиторові передані реєстр боржників перелік яких зазначений в додатку 1 до цього договору.
На підтвердження включення кредитного договору де боржником є ОСОБА_1 до вказаного переліку договорів, жодних доказів не надано. Додатку 1 до Договору (попередній реєстр боржників), що є невід`ємною частиною договору, до суду не надано.
Відповідно достатті 442 ЦПК Україниу разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно положень частини 5статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, внаслідок укладання договору відступлення права вимоги від кредитора до нового кредитора перейшли всі права щодо грошової вимоги до боржників за кредитним договором, укладеним з первісним кредитором.
Відповідно до приписівстатті 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є юридичні факти.
Для встановлення факту відступлення права вимоги суду необхідно встановити факт відступлення права вимоги по договору, дату відступлення права вимоги, якою, згідно з умовами договору, є дата підписання відповідного Додатку, а також встановити, які саме права вимоги передаються.
Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Також, відповідно до положень ч. 2, 4ст. 95 ЦПК України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Таким чином, з викладеного вбачається, що заявник, всуперечст. 80 Цивільного процесуального кодексу України, не довів суду належними та допустимими доказами факт переходу права вимоги від ПАТ «Райффайзен банк» до АТ «Оксі банк» та відповідно до ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія».
Нормами ст.12та ст.13 ЦПК Українипередбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Однак, на противагу наведеним вище нормам чинного законодавства заявник не надав належних доказів правомірності набуття відповідних прав вимоги до боржника ОСОБА_1 , що позбавляє суд можливості встановити правомірність дій останнього.
Суд погоджується із доводами заявника, які знаходять своє підтвердження в правових позиціях Верхового Суду щодо переходу права вимоги поза межами відкритого виконавчого провадження, можливістю звернутися до суду із відповідною заявою про заміну сторони виконавчого провадження як при відкритому виконавчому провадженні так і при відсутності виконавчого провадження взагалі.
Однак суд звертає також увагу на правову позицію Верховного Суду, яка висловлена ним по справі № 0910/2-103/2011 від 29 грудня 2020 року, де останній зазначив, що розглядаючи зазначену заяву, суд має встановити достатність поданих заявником матеріалів для здійснення відповідної заміни. При цьому суд оцінює також достовірність поданих на підтвердження факту правонаступництва матеріалів, зокрема договорів, інших правочинів тощо, в тому числіна предмет їх нікчемності.
Згідно з ч. 6ст. 81 ЦПК Українидоказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що заява ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія» про заміну сторони стягувача правонаступником не підлягає задоволенню, при цьому ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» не позбавлене права на повторне звернення до суду з заявою про заміну стягувача.
На підставі зазначеного та керуючисьст. 512 ЦК України,ст. 442 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та Гарантія» про заміну сторони виконавчого провадження по справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяД. А. Кукса
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116791715 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Кукса Д. А.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Бондаренко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні