Рішення
від 05.02.2024 по справі 925/1530/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1530/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> про ухвалення додаткового судового рішення у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a>,

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотех-Енерго",

про стягнення 109 411,34 грн,

представники сторін участі не брали.

У провадженні Господарського суду Черкаської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотех-Енерго" про стягнення 109 411,34 грн,

10.01.2024 господарський суд ухвалив рішення, яким позов задовольнив частково. Стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотех-Енерго" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> 63 065,06 грн суму основного боргу, 3 % річних у сумі 4 791,51 грн, інфляційні нарахування у сумі 21 339,72 грн, пеню у сумі 20 195,96 грн, а також 2 683,53 грн судового збору.

19.01.2024 представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> адвокат М.М. Тележинського подав заяву про ухвалення додаткового судового рішення з вимогою стягнути з відповідача судові витрати, а саме витрати на професійну правову допомогу в розмірі 75 000 грн.

Ухвалою від 22.01.2024 господарський суд заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> про ухвалення додаткового судового рішення призначив до розгляду в судовому засіданні на 05.02.2024 об 11:30.

У судовому засіданні 05.02.2024 представники сторін участі не брали.

Позивач про дату та час розгляду заяви належно повідомлений, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали суду від 22.01.2024) до його електронного кабінету.

Відповідно до витягу з сайту "Укрпошта" за трек-номером 0600244981736, поштове відправлення (копія ухвали суду від 22.01.2024), надіслане відповідачу з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з 27.01.2024 перебуває у точці видачі/доставки.

Також відповідач повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області 23.01.2024 про дату та час розгляду заяви.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України, відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

На підставі викладеного господарський суд доходить висновку про те, що відповідач належно повідомлений про дату та час судового засідання.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

За ч. 1 ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

На підтвердження понесення витрат на правничу допомогу позивач надав такі документи: Договір № 337/22 про надання професійної правничої (правової) допомоги від 01.02.2022, Додаткову угоду № 1 від 11.01.2024 до Договору про надання професійних правничих послуг № 337/22 від 01.02.2022, Акт приймання-передачі наданих послуг від 11.01.2024 до Договору про надання професійних правничих послуг № 337/22 від 01.02.2022, Рахунок-фактуру № 747 від 11.01.2024.

Згідно з ч. 1, п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу; витрати пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. (ч. 1-4 ст. 126 ГПК України)

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI), котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення. (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI)

Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).

Дослідивши матеріали справи, господарський суд установив, що 01.02.2022 ТОВ "Сокар Ел Пі Джи" (Клієнт) та Адвокатське об`єднання "Азонс" (Адвокатське об`єднання) підписали Договір про надання професійної правничої (правової) допомоги. (далі - Договір)

Клієнт доручає, а Адвокатське об`єднання приймає доручення Клієнта про надання йому професійної правничої (правової) допомоги в обсязі, порядку та на умовах, визначених цим Договором та додатками до нього, які є невід`ємною частиною Договору. (п. 1.1. Договору)

Клієнт зобов`язується сплачувати гонорар Адвокатському об`єднанню за дії Адвокатського об`єднання по наданню професійної правничої (правової) допомоги Клієнту, а також окремо оплачувати (компенсувати) фактичні витрати, пов`язані з виконанням цього Договору. (п. 1.2. Договору)

Сторони погодили, що професійну правничу (правову) допомогу Клієнту за цим Договором надаватимуть адвокати Адвокатського об`єднання та/або залучені Адвокатським об`єднанням інші адвокати, фахівці, спеціалісти тощо на договірних засадах. (п. 1.3. Договору)

Професійна правнича (правова) допомога надається на підставі усних, письмових, у тому числі надісланих електронною поштою завдань Клієнта. Клієнт самостійно визначає коло осіб, уповноважених доручати виконання завдань Адвокатському об`єднанню від імені Клієнта, про що повідомляє Адвокатське об`єднання у письмовій формі, у тому числі електронною поштою. (п. 1.4. Договору)

Професійна правнича (правова) допомога за цим Договором може включати, зокрема:

- усне та письмове консультування з юридичних питань, складання проектів необхідних процесуальних документів, скарг, претензій, звернень, запитів, клопотань та позовних заяв тощо;

- представництво Клієнта в судах України усіх інстанцій, в тому числі загальних, господарських, адміністративних;

- сприяння Клієнту у поданні доказів та заявленні клопотань;

- збирання відомостей про факти, що можуть бути використані як докази;

- інші дії, передбачені Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими нормативно-правовими актами;

- інші заходи, передбачені чинним законодавством України. (п. 1.5. Договору)

Зміст, обсяг та порядок надання професійної правничої (правової) допомоги за конкретним дорученням Клієнта, розмір гонорару за надання професійної правничої (правової) допомоги за конкретним дорученням Клієнта визначаються Сторонами шляхом підписання додатків до цього Договору, які є його невід`ємною його частиною. (п. 1.6. Договору)

Згідно з п. 2.1. Договору, для надання професійної правничої (правової) допомоги Клієнту Адвокатське об`єднання має, серед іншого, такі повноваження:

2.1.2. Представляти Клієнта в господарських судах з усіма процесуальними правами, що надані законом учасникам справи, стороні, зокрема, позивачу, відповідачу, заявнику, заінтересованій особі тощо, третій особі, іншому учаснику справи.

2.1.5. Користуватися іншими повноваженнями, передбаченими Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими нормативно-правовими актами.

3.1.4. Клієнт за Договором має право, зокрема, подавати заперечення на виставлений рахунок чи акт виконаних робіт. (пп. 3.1.4. п. 3.1. Договору)

Клієнт зобов`язаний сплачувати вартість наданої професійної правничої (правової) допомоги (гонорар), а також інші додаткові витрати Адвокатського об`єднання, відповідно до положень Розділу 4 цього Договору. (пп. 3.2.3. п. 3.2. Договору)

За надання професійної правничої (правової) допомоги Клієнт сплачує Адвокатському об`єднанню винагороду (гонорар). Розмір такої винагороди Адвокатського об`єднання та порядок її сплати встановлюється Додатком до цього Договору, який є невід`ємною його частиною. (п. 4.1. Договору)

Винагорода, яка сплачується Адвокатському об`єднанню, не включає збори, мита, тарифи тощо, що сплачуються третім особам у зв`язку з наданням професійної правничої (правової) допомоги, усі з яких сплачуються Клієнтом. (п. 4.2. Договору)

Клієнт зобов`язується оплачувати або компенсувати Адвокатському об`єднанню всі оплачені додаткові витрати, що виникнуть у зв`язку з наданням професійної правничої (правової) допомоги Клієнту, зокрема, але не виключно: вартість послуг нотаріуса, реєстратора, перекладача, кур`єрських послуг, послуг поштового зв`язку, транспортні та інші витрати, надалі - "Відшкодування". При цьому загальна сума Відшкодування не перевищуватиме 5 000, 00 (п`ять тисяч) гривень без ПДВ за 1 (один) місяць надання послуг. Суми Відшкодування, що перевищуватимуть вказаний розмір Адвокатське об`єднання попередньо погоджує з Клієнтом. Вартість відрядження за межі м. Києва погоджується Сторонами додатково. (п. 4.3. Договору)

Клієнт оплачує винагороду (гонорар) Адвокатському об`єднанню на підставі Договору або виставленого Адвокатським об`єднанням рахунку, якщо інше не передбачено додатком до цього Договору, шляхом переказу визначеного розміру винагороди (гонорару) на поточний рахунок Адвокатського об`єднання протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання рахунку. У випадку надання професійної правничої (правової) допомоги на умовах передоплати Адвокатське об`єднання має право розпочати надання професійної правничої (допомоги) після отримання передоплати від Клієнта. (п. 4.4. Договору)

За результатами надання професійної правничої (правової) допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі Сторін. В акті вказується обсяг наданої Адвокатським об`єднанням професійної правничої (правової) допомоги та її вартість. Акт надсилається Клієнту поштою. На письмову вимогу Клієнта, Адвокатське об`єднання може надавати Акти про надання зазначеної допомоги, в яких буде вказано перелік наданої професійної правничої (правової) допомоги із ідентифікацією (звіт). (п. 4.5. Договору)

Акт про надання професійної правничої (правової) допомоги вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання Клієнтом, останній не надав Адвокатському об`єднанню письмові аргументовані заперечення на акт. (п. 4.6. Договору)

Сума, вказана в п. 4.1. цього Договору є гонораром Адвокатського об`єднання за надання професійної правничої (правової) допомоги та поверненню не підлягає. (п. 4.7. Договору)

В акті, зазначеному в п. 4.5. Договору, Сторони можуть визначити інший порядок оплати та/чи вартість професійної правничої (правової) допомоги. У цьому випадку Сторони керуються умовами акта. (п. 4.8. Договору)

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2024 року. Строк дії Договору продовжується Сторонами до повного виконання зобов`язань за цим Договором. (п. 8.1. Договору)

11.01.2024 сторони Договору підписали Додаткову угоду № 1 до Договору про надання професійних правничих послуг № 337/22 від 01.02.2022. (далі - Додаткова угода № 1)

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 1, на підставі спільної домовленості, Сторони погодили склад, вартість та порядок оплати професійних правничих послуг Адвокатського об`єднання, які останній має надати Клієнту:

1. Повний юридичний супровід першої інстанції судового процесу у Господарському суді Черкаської області у справі щодо стягнення з ТОВ "Екотех-Енерго" 109 411,34 грн, включаючи підготовку матеріалів позову та супроводження судового процесу - 75 000 грн.

У п. 2 Додаткової угоди № 1 Сторони обумовили наступний порядок оплати вартості Послуг:

Клієнт протягом трьох банківських днів з моменту виставлення рахунку та на підставі Акту приймання передачі наданих послуг, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Адвокатського об`єднання, вказаний в реквізитах до Договору, перераховує винагороду у розмірі 100% (ста відсотків) від вартості наданих послуг.

Оплата вартості послуг здійснюється Клієнтом шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Адвокатського об`єднання, вказаний в реквізитах до Договору. (п. 3 Додаткової угоди № 1)

Склад, вартість та порядок оплати послуг може змінюватись за взаємною згодою Сторін. (п. 4 Додаткової угоди № 1)

11.01.2024 сторони склали Акт приймання-передачі наданих послуг до Договору про надання професійних правничих послуг № 337/22 від 01.02.2022, відповідно до якого, Адвокатським об`єднанням надано, а Клієнтом прийнято професійні правничі послуги Адвокатського об`єднання, які останній надає Клієнту:

1. Повний юридичний супровід першої інстанції судового процесу у Господарському суді Черкаської області у справі щодо стягнення з ТОВ "Екотех-Енерго" 109 411,34 грн, включаючи підготовку матеріалів позову та супроводження судового процесу - 75 000 грн.

Також у Акті зазначено, що Клієнт заявляє, що не має претензій щодо об`єму, якості, кількості, вартості та строків надання послуг.

11.01.2024 Адвокатське об`єднання "Азонс" виставило ТОВ "Сокар Ел Пі Джи" Рахунок-фактуру № 747 на підставі Договору № 377/22 від 01.02.2024 на оплату:

1. Повний юридичний супровід першої інстанції судового процесу у Господарському суді Черкаської області у справі щодо стягнення з ТОВ "Екотех-Енерго" 109 411,34 грн, включаючи підготовку матеріалів позову та супроводження судового процесу на 75 000 грн.

Також позивач додав до справи Ордер від 06.11.2023 серія АІ № 1489369 виданий ТОВ "Сокар Ел Пі Джи" на підставі договору про надання правової допомоги № 337/22 від "01" лютого 2022 року адвокатом Тележинським Михайлом Михайловичем, виданий "Адвокатським об`єднанням "Азонс".

З аналізу положень ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" випливає, що за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

При цьому адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №910/4201/19).

Отже, встановлення сторонами в умовах договору про надання правової допомоги гонорару у фіксованому розмірі, не передбачає необхідності зазначення адвокатом відомостей щодо витраченого часу та вартості кожної дії виконаної ним на захист інтересів свого клієнта в суді, оскільки розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у Договорі у вигляді фіксованої суми, він не змінюється залежно від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.

Верховний Суд у постанові від 01.08.2019 по справі № 915/237/18 зазначив, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

У розумінні положень ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Крім того, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

Зазначеної позиції дотримується Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №922/445/19 від 03.10.2019.

Відповідач не надав суду заперечень щодо заявленого розміру судових витрат.

Тобто суд, за відсутності клопотання іншої сторони, не має права зменшувати розмір судових витрат.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Водночас господарський суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21, зокрема про те, що:

"...106. У розумінні положень частин п`ятої та шостої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

107. Окрім цього, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (додаткова ухвала Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.12.2021 у справі № 927/237/20).

108. Такі самі критерії, як зазначено вище, застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

109. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява № 19336/04).

110. Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

111. Визначивши розмір судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами, суд здійснює розподіл таких витрат.

112. Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій статті 129 ГПК України, відповідно до якої інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

113. Разом з тим у частині п`ятій статті 129 ГПК України визначено критерії, керуючись якими, суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

114. Зокрема, відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

115. При цьому на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку /дії / бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

116. Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого частиною четвертою статті 129 ГПК України, також визначені положеннями частин шостої, сьомої та дев`ятої статті 129 цього Кодексу.

117. Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог частини четвертої статті 126 ГПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

118. При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 126 ГПК України).

119. Водночас під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами п`ятою - сьомою та дев`ятою статті 129 ГПК України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.

120. У такому випадку суд, керуючись частинами п`ятою - сьомою, дев`ятою статті 129 ГПК України, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею витрат на правову допомогу повністю або частково та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

121. Висновки, аналогічні відображеним вище, викладені в постанові Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19...."

Так, дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що заявлений розмір адвокатських витрат - 75 000 грн не є пропорційним до предмета спору. Позивач заявив до стягнення 109 411,34 грн. Суд позовні вимоги задовольнив частково в сумі 109 392,25 грн. З викладеного випливає, що 75 000 грн адвокатських витрат становлять 68,6 % від задоволених позовних вимог.

Суд зауважує, що розгляд справи № 925/1530/23 здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами, отже, справа № 925/1530/23 є малозначною справою, справою незначної складності. Судові засідання у справі, де б адвокат міг здійснювати представництво позивача не проводились, відповідач не подав жодних заяв чи клопотань, на які необхідно було б заперечити позивачу. Отже, окрім складання позовної заяви, розгляд справи не вимагав від адвоката вчинення будь-яких інших дій. Незважаючи на чисельні додатки до позовної заяви, позивач обґрунтовує свої вимоги лише частковою несплатою відповідачем за товар, який переданий за одним Актом приймання-передачі № 201497 від 19.02.2022 на суму 106 065,15 грн, стягуючи основний борг в сумі 63 065,06 грн та нараховуючи на нього 3 відсотки річних, інфляційні втрати та пеню.

Таким чином, оцінивши заявлені витрати ТОВ "Сокар Ел Пі Джи" на професійну правову допомогу у сумі 75 000 грн та подані на їх підтвердження докази, з урахуванням усіх аспектів і складності цієї справи, обсягу наданих адвокатом послуг, суд дійшов висновку про те, що заявлені витрати на професійну правничу допомогу не відповідають вимогам щодо реальності, розумності їх розміру, співмірності, обґрунтованості та пропорційності до предмету спору (критерії, визначені ч. 5 ст. 129 ГПК України).

У зв`язку з викладеним суд не покладає на відповідача пропорційно задоволеним вимогам понесені позивачем витрати, а покладає їх в розмірі 10 939,23 грн, що є 10% від ціни позову, обмежуючи такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи.

Водночас витрати позивача на правничу допомогу у розмірі 64 060,77 грн суд покладає на позивача.

Керуючись ст. 126, 129, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> про ухвалення додаткового судового рішення задовольнити частково.

Розподілити судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> на правничу допомогу у розмірі 75 000 грн між сторонами: покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> 64 060,77 грн, на Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотех-Енерго" - 10 939,23 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотех-Енерго" (ідентифікаційний код 39697433, вул. Перемоги, 14, офіс 7, м. Сміла, Черкаська обл., 20701) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокар Ел Пі Джи"</a> (ідентифікаційний код 40625535, вул. Надпільна, буд. 226/1, м. Черкаси, 18001) 10 939,23 грн судових витрат, а саме витрат на професійну правову допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

В решті заяви відмовити.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії додаткового рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - поштою.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення05.02.2024
Оприлюднено08.02.2024
Номер документу116795986
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1530/23

Судовий наказ від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 05.02.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Судовий наказ від 05.02.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 22.01.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 15.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні