У Х В А Л А
Справа № 609/141/24
2/609/116/2024
06 лютого 2024 року суддя Шумського районного суду Тернопільської області Катерняк О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом та встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИЛА:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із позовом до відповідача ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом та встановлення факту родинних відносин.
Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Проте, вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суди повинні перевірити відповідність вимог, з якими позивач звертається до суду для захисту, а також дотримання ним вимог, передбачених статтями 175, 176, 177 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, оскільки вона подана з порушенням вимог ст.ст.175-177 ЦПК України.
Згідно з ч.ч.1, 3,ст. 175 ЦПК Україниу позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачами подано позов до відповідача « ОСОБА_3 », однак згідно із даними, які містяться в паспорті громадянина України НОМЕР_1 , долученого до позовної заяви, останній зазначений як « ОСОБА_3 ».
Відтак, позивачам необхідно уточнити позовні вимоги з урахуванням правильного прізвища відповідача.
Крім того, в порушення вимог п. 4, п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачами не конкретизовано зміст позовних вимог, а саме: не викладено обставини, якими позивачі обґрунтовують свою вимогу про встановлення факту родинних відносин, зокрема: про встановлення факту родинних відносин між їх батьком ОСОБА_3 та дідом ОСОБА_4 ; про встановлення факту родинних відносин між ними та їх дідом ОСОБА_4 . Не зазначено доказів, що підтверджують вказані обставини.
За правилами п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити ціну позову. Відповідно до вимог п. 2 ч. 1ст. 176 ЦПК Україниу позовах про визнання права власності на майно, ціна позову визначається вартістю майна. У позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності визначається дійсною вартістю майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості, що відповідає вимога п. 9 ч. 1ст. 176 ЦПК України.
Так, позивачем в позовній заяві зазначено ціну позову, однак не підтверджено документом про вартість нерухомого майна, зокрема вартості земельних ділянок, що позбавляє суд можливості визначити розмір судового збору за подання позовної заяви, хоча в додатках до позовної заяви за №8 вказано витяги про нормативно-грошову оцінку землі. Секретарем суду про відсутність таких документів складено відповідний акт.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Закон України «Про судовий збір»визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Як встановлено ч.3ст.6 ЗУ «Про судовий збір»за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з ч.1ст.4 вказаного Законусудовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п.2 ч. 1ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»за поданнядо судуфізичною особоюпозовної заявимайнового характерусплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з поданої позовної заяви і визначено самими позивачами ними заявлено кожною по одній вимозімайнового характеру (визнання права власності на спадкове майно) та дві вимоги немайнового характеру (встановлення факту родинних відносин), а отже мало бути сплачено судовий збір за три вимоги кожним позивачем.
В порушення даних вимог Закону позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до матеріалів позовної заяви не додано жодних відомостей про сплату ними судового збору, хоча в позовній заяві ними визначено суму судового збору, а також в додатках до позовної заяви за №15 зазначено оригінал квитанції про сплату судового збору. Секретарем суду про відсутність такого документу складено відповідний акт.
Також, відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, 02.02.2024 працівниками канцелярії Шумського районного суду Тернопільської області було складено Акт про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) відповідно до якого, у позовній заяві не виявилося вказаних у додатках документів, а саме: оригіналу квитанції про сплату судового збору; витягів про нормативно-грошову оцінку землі.
Також, Відповідно до ч. 2ст. 95 ЦПК України, до позовної заяви додаються письмові докази в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, копії додатків які були подані позивачем разом з позовною заявою для відповідача, не завірені належним чином.
Вказані недоліки позовної заяви перешкоджають прийняттю судом рішення про відкриття провадження у справі.
При цьому суд вважає, що при залишенні позовної заяви без руху, відсутнє порушення права позивачів на доступ до суду, оскільки позивачі не дотрималися вимогЦПК Українипри зверненні до суду.
Відповідно дост. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175,177,185 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 провизнання прававласності наспадкове майнов порядкуспадкування зазаконом тавстановлення фактуродинних відносин - залишити без руху.
Надати позивачам строк для усунення недоліків - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що при невиконанні вимог даної ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: Оксана КАТЕРНЯК
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116808918 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Катерняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні