УХВАЛА
06.02.2024
Справа № 522/20880/23
Провадження № 2/522/7274/23
Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Ярема Х.С.
при секретарі Кніш Д.А.
за участю позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2
відповідач ОСОБА_3
розглянув у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про залишення відзиву на позов без розгляду та про продовження позивачу строку на подання відповіді позивачем на відзив.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОК «Житлово-будівельний кооператив «Асоль-Сервіс».
01.12.2023 відкрито загальне позовне провадження.
02.02.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву.
Позивач просить суд повернути відповідачу відзив на позов, оскільки такий поданий із значним пропуском строку на його подання. При цьому відповідач навіть не подав разом з відзивом клопотання про продовження цього строку. У разі, якщо суд прийме відзив на позов, просить продовжити позивачу строку на подання відповіді позивачем на відзив.
В судовому засіданні відповідач просив поновити строк на подання відзиву, матеріалів до позову додано дуже багато, тому потрібен був значний час на підготовку відзиву.
Вирішуючи питання про прийняття відзиву на позову, суд виходить з наступного.
Строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом (стаття 120 ЦПК України).
Частиною 7 статті 178 ЦПК України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Згідно з ст. 123 ЦПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
З наведеними вище приписами застосуванню підлягають також норми статті 126 ЦПК України за якими право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, у разі подання відзиву на позовну заяву поза межами строку встановленого судом для його подання, суд повертає заяву заявнику.
Отже, право на подання відзиву на позовну заяву може бути реалізовано відповідачем виключно у строк, встановлений судом для його подання, а процесуальним наслідком пропуску такого строку є втрата права на вчинення стороною відповідної процесуальної дії.
За ст. 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), щодо якої пропущено строк. Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов`язку вчинити відповідну процесуальну дію. Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Обрахування строку на подання відзиву на позов починається відповідно для кожного учасника справи з наступного дня після дати отримання ним ухвали суду про відкриття провадження у справі.
Реалізація процесуальних прав та обов`язків учасників справі перебуває у тісному зв`язку зі стадіями судового провадження і пов`язана з перебігом процесуальних строків.
Під процесуальними строками, з огляду на системний аналіз ЦПК України, розуміють встановлений законом та/або судом проміжок часу, протягом якого повинна або може бути вчинена певна процесуальна дія або розпочата та/чи завершена та чи інша стадія судочинства.
Вирішення питання щодо поновлення/продовження строку на вчинення процесуальних дій перебуває в межах дискреційних повноважень судів, однак такі повноваження не є необмеженими.
Можливість поновлення/продовження процесуальних строків виникає у тому разі, коли у передбачені строки виконати певному учаснику справи певні процесуальні дії є неможливим, оскільки саме у нього виникли обставини, які перешкоджають їх реалізації та суд має право поновити/продовжити строк, установлений відповідно законом або судом, за клопотанням конкретного відповідного учасника справи в разі його пропущення з поважних причин. У зв`язку з цим для суду має значення й строк, який минув з моменту закінчення строку, встановленого законом або судом до вчинення учасником справи процесуальної дії, стосовно якої заявлено клопотання.
Ухвалою суду від 01.12.2023 відповідачеві встановлено 15-денний строк для подання відзиву на позов. Тобто, максимально визначений законом строк.
Копію ухвали представник відповідача отримав 01.12.2023, а копію позову з додатками особисто 04.12.2023. Отже, останнім днем встановленого судом строку на подання відзиву на позов є 19.12.2023.
Відзив на позов подано 02.02.2024.
Таким чином, відзив на позов подано після спливу майже двох місяців з часу отримання позову.
Наведені відповідачем причини несвоєчаного подання відзиву, суд вважає неповажними.
Крім того, клопотання про продовження строку для подання відзиву відповідач одночасно з з відзивом не подав.
Керуючись ст.ст. 178, 260 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання відповідача про поновлення пропущеного строку для подання відзиву на позовну заяву відмовити.
Відзив на позов повернути відповідачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 07.02.2024.
Суддя Ярема Х.С.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116813681 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Ярема Х. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні