Справа № 127/38390/23
Провадження № 2/127/5088/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
01 лютого 2024 рокумісто Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Сичука М.М.,
за участю секретаря судового засідання Коровай А.А.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіВінниці впорядку спрощеногопозовного провадженняз повідомленням(викликом)сторін цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ФінансоваКомпанія «КЕШТУ ГОУ»,за участітретіх осіб,які незаявляють самостійнихвимог напредмет спору:приватного нотаріусаКиївського міськогонотаріального кругуЗолотих ОлександраОлександровича провизнання виконавчогонапису таким,що непідлягає виконанню,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в інтересах якого дії адвокат Лісков А.І., звернувся до суду з позовом до ТОВ «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального кругу Золотих О.О., в якому просить про визнати виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Золотих О.О. 17.12.2021 року за реєстром №14370, таким, що не підлягає виконанню.
Позов мотивований тим, що 17.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих О.О. вчинено виконавчий напис №14370 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова Компанія«КЕШ ТУГОУ»,яке єправонаступником ТОВ«Займер» згідноДоговору факторингу№01-28/10/2021від 28.10.2021року, заборгованості в розмірі 13112,00 гривень. На підставі виконавчого напису приватним виконавцем виконавчого округу Дніпропетровської області Селезньова М.О. відкрито виконавче провадження №68341279 з примусового виконання виконавчого напису №14370 виданого 17.12.2021 року. Позивача вважає виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню, оскільки сума боргу позивача, зазначена у виконавчому написі, не є безспірною. Крім того, представник позивача зазначає, що оскільки позивачу кредитором не було надіслано повідомлення письмової вимоги про усунення порушень нотаріус не мав права вчиняти оспорюваний виконавчий напис. Окрім зазначеного, відповідачем в порушення вимог Переліку №1172 не було надано нотаріусу нотаріально засвідчений кредитний договір, тому нотаріус не мав правової підстави для вчинення оспорюваного виконавчого напису. Викладене стало підставою для звернення позивачем до суду з цим позовом.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 11.12.2023 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Крім того, на підставі ухвали суду від 11.12.2023 року, за заявою позивача судом було забезпечено позов ОСОБА_1 до ТОВ «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального кругу Золотих Олександра Олександровича про визнання виконавчого напису, таким, що не підлягає виконанню, шляхом зупинення стягнення за виконавчим написом, вчиненим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального кругу Золотих Олександром Олександровичем, 17.12.2021 року за реєстровим №14370 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ» заборгованості за договором про надання фінансового кредиту №107682 від 23.01.2020 року в сумі 13112,00 гривень.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, у позові наявне прохання про розгляд справи за їх відсутності, заявлені позовні вимоги підтримують та просячи задоволити, проти ухвалення заочного рішення у справі не заперечували.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився; про день, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Третя особа приватний нотаріус Золотиз О.О. в судове засідання не з`явилась, про день, час, місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Третя особа приватний виконавець Дніпропетровської області СелезньоваМ.О. в судове засідання не з`явилась, про день, час, місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Статтею 280 ЦПК України визначено, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З огляду на вказане, суд визнав за можливе проводити заочний розгляд справи за відсутності відповідача та ухвалити у справі заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 17.12.2021 року приватнимнотаріусом Київськогоміського нотаріальногоокругу Золотих О.О. вчинено виконавчий напис №14370 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ» заборгованості за договором про надання фінансового кредиту №107682 від 23.01.2020 року в сумі 13112,00 гривень, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Займер», яке в свою чергу передало право вимоги до боржника згідно Договору факторингу №01-28/10/2021 від 28.10.2021 року, ТОВ «ФінансоваКомпанія «КЕШТУ ГОУ». Стягненнязаборгованості проводилося за період з 23.01.2020 року по 12.11.2021 року, сума заборгованості складає 11912,00 гривень, з яких 2 000 гривень прострочена заборгованість за сумою кредиту, 6840,00 гривень прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом, 3072 гривень сума заборгованості по штрафам і пеням. Плата за вчинення виконавчого напису становить 1 200 гривень, які, згідно виконавчого напису, теж підлягають стягненню з ОСОБА_1 (а.с.6).
Загальна сума, що підлягає стягненню, становить 13112,00 гривень.
Постановою приватного виконавця виконавчого округу Дніпропетровської області СелезньовоюМ.О. відкрито виконавче провадження та 15.02.2022 року винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника в рамках примусового виконання виконавчого провадження №68341279, яка була надіслана для виконання за адресою місця роботи позивача для виконання: па саме ТОВ Фірма «ШТОРМ» (ЄДРПОУ 23063948, за адресою, 21019, Вінницька область, місто Вінниця, вул. Якова Шепеля, 72.
За загальним правилом статей 15,16ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
При цьому, відповідно до статті 18ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з частиною першої статті 1 Закону України «Про нотаріат»,нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія (пункт 19 статті 34 Закону «Про нотаріат»).
Згідно зі статтею 87Закону України«Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат»визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті Законунотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, Закономвстановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.
Підпунктами 3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку передбачено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172. При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів. При цьому цей Перелік документів не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені в Законі України«Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій.
Тобто, вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису - надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно із відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. При цьому сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року за №1172.З моменту прийняття цієї постановиі до 10 грудня 2014 року була чинною редакція Переліку, згідно якої стягнення кредитної заборгованості на підставі виконавчих написів було можливе тільки за нотаріально посвідченими угодами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також звернення стягнення на заставлене майно.
10 грудня 2014 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», якою, зокрема, Перелік був доповнений новим розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що виникають з кредитних правовідносин», яким створено можливість вчиняти виконавчі написи на кредитних договорах, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями.
Для одержання виконавчого напису за кредитним договором, за яким боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями, додаються: оригінал кредитного договору; засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням заборгованості.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року в справі №826/20084/14 про визнання нечинним і скасування п.1 та п.2постанови КабінетуМіністрів Українивід 26листопада 2014року №662 визнано незаконним та нечинним, зокрема розділ «Стягнення заборгованості з підстав, що виникають з кредитних правовідносин», а відтак Перелік діє в попередній редакції, яка не передбачала можливості вчинення виконавчого напису нотаріуса на нотаріально не посвідченому кредитному договорі.
Так, виконавчий напис від 17.12.2021 року було вчинено в період часу, коли законодавством не була передбачена можливість вчинення виконавчого напису на підставі кредитного договору, укладеного в простій письмовій формі, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року в справі №826/20084/14.
Матеріали справи не містять доказів того, що договором про надання фінансового кредиту №107682 від 23.01.2020 року, який був наданий ТОВ «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ» нотаріусу для вчинення виконавчого напису, був посвідчений нотаріально. З огляду на викладене суд констатує, що у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Золотих О.О. були відсутні правові підстави для прийняття у Товариства документів для вчинення оспорюваного виконавчого напису. Відповідно у нотаріуса були відсутні правові підстави для вчинення виконавчого напису.
Велика Палата Верховного Суду 21.09.2021 року у справі №910/10374/17 ухвалила постанову в якій зазначено, що подібна позиція наведена у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 15 квітня 2020 року у справі №158/2157/17, в якій, зокрема, суд зазначив: «Оскаржений виконавчий напис вчинений нотаріусом 27 березня 2017 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14. Укладений між банком та позивачем кредитний договір, який був наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не був посвідчений нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника».
Зазначене вище дає підстави для визнання спірного виконавчого напису №14370 такими, що не підлягає виконанню, у зв`язку із недотриманням приватним нотаріусом під час їх вчинення вимог статей 87, 88 Закону України «Про нотаріат» та Переліку документів. Порушення нотаріусом порядку вчинення виконавчого напису є самостійною і достатньою підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню».
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваний виконавчий напис вчинений приватним нотаріусом 17.12.2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року у справі № 826/20084/14, й Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1172 від 29.06.1999 року, в редакції станом на час вчинення оспорюваного виконавчого напису приватним нотаріусом стосувався лише нотаріально посвідчених договорів і не міг застосовуватись до кредитних договорів, які укладено у простій письмовій формі.
Однак, вчиняючи виконавчий напис, приватний нотаріус Золотих О.О. не врахував зазначених вище вимог закону, зокрема, що вчинення виконавчого напису було можливо лише на підставі оригіналу нотаріально посвідченого договору.
У матеріалах справи відсутній нотаріально посвідчений кредитний договір, на підставі якого вчинено оскаржуваний виконавчий напис.
Позивач заперечує укладення нотаріально посвідченого кредитного договору з відповідачем.
Відповідачем не спростовано доводів позивача, що сторонами не укладався нотаріально посвідчений кредитний договір.
Вчинення приватним нотаріусом оскаржуваного виконавчого напису на підставі кредитного договору, який укладено у простій письмовій формі, також є підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
З огляду на вищевказані вимоги закону та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що приватний нотаріус Золотих О.О. вчинив оспорюваний виконавчий напис з порушенням вимог Закону України «Про нотаріат» та Порядку, а відтак оспорюваний виконавчий напис нотаріуса не підлягає виконанню.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку про обґрунтованість позову.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн. (а.с. 4-5), а також судовий збір за заявою про забезпечення позову в розмірі 536,80 грн. тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», ст.ст. 50, 87, 88 Закону України «Про нотаріат», ст.ст. 3-5, 7-13, 17, 43, 49, 76-81, 133, 141, 258, 259, 263-265, 280, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального кругу Золотих Олександра Олександровича про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, задоволити.
Визнати виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих ОлександраОлександровича, 17.12.2021 року за реєстром №14370, таким, що не підлягає виконанню.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ» на користь ОСОБА_1 , понесенні витрати по сплаті судового збору в розмірі 1609,80 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «КЕШ ТУ ГОУ», місцезнаходження: 04080, м. Київ, вул. Кирілівська, буд. 82, оф. 7, код ЄДРПОУ 42228158;
Третя особа Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович, адреса: м. Київ, вул. Велика Житомирська, 16/3.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116819943 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Сичук М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні