ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
02 лютого 2024 року Справа № 915/590/16
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ржепецького В.О., за участі секретаря судового засідання Матвєєвої А.В., розглянувши матеріали справи
про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА (ідентифікаційний код 36955197, пр. Центральний, 224, м. Миколаїв, 54055, поштова адреса: м. Миколаїв, 54003, абонентська скринька 107)
кредитор: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Вікторія і К» (01001, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 12, кв. 9, код ЄДРПОУ 21626347)
ліквідатор: арбітражний керуючий Бахматський О.О. ( АДРЕСА_1 ),
учасники справи не з`явились,
встановив:
У провадженні господарського суду Миколаївської області перебуває справа №915/590/16 про банкрутство Товариство з обмеженою відповідальністю ВІКРА.
Ухвалою суду від 24.11.2023 судове засідання у справі для розгляду звіту ліквідатора про ліквідаційну процедуру призначено на 08 грудня 2023 року об 11:50 год., зобов`язано ліквідатора за три дні до дати судового засідання надати суду звіт про проведення ліквідаційної процедури.
06.12.2023 ліквідатором Бахматським О.О. подано до суду клопотання, яким останній просить суд:
- залучити до матеріалів справи звіт ліквідатора ТОВ «Вікра» про хід ліквідаційної процедури із додатками;
- залучити до матеріалів справи заяву ліквідатора ТОВ «Вікра» про відсторонення із додатками;
- проводити судове засідання 08 грудня 2023 року об 11:50 год за його відсутності.
До зазначеного клопотання арбітражним керуючим додано звіт про хід ліквідаційної процедури та заяву про його відсторонення від виконання повноважень ліквідатора ТОВ ВІКРА, з доданим до неї протоколом зборів комітету кредиторів ТОВ ВІКРА від 27.11.2023.
08.12.2023 суд постановив ухвалу: продовжити строк ліквідаційної процедури у справі до 02.02.2024; судове засідання у справі для розгляду звіту ліквідатора про хід ліквідаційної процедури призначити на 02 лютого 2024 року об 11:40 год., зобов`язати ліквідатора ТОВ ВІКРА арбітражного керуючого Бахматського Олександра Олександровича скликати комітет кредиторів банкрута для визначення кандидатури нового арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі.
Клопотанням від 01.02.2023 арбітражний керуючий Бахматський О.О. просить суд визначити кандидатуру арбітражного керуючого для призначення ліквідатором ТОВ ВІКРА за допомогою автоматизованої системи визначення арбітражних керуючих посилаючись на відповідне рішення зборів комітету кредиторів банкрута від 19.01.2024.
Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, правом участі у судовому засіданні не скористались.
На підставі ст. 233 ГПК України судом оголошено про підписання вступної та резолютивної частин ухвали.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Постановою суду від 29.05.2018 припинено процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА, боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА.
З 21.10.2019 введено у дію Кодекс України з процедур банкрутства (далі Кодекс).
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Ухвалою від 24.02.2021 судом задоволено клопотання арбітражного керуючого Пляки С.В. №02-01/141 від 27.11.2020, відсторонено його від виконання обов`язків ліквідатора ТОВ ВІКРА, за клопотанням комітету кредиторів призначено ліквідатором ТОВ ВІКРА арбітражного керуючого Бахматського Олександра Олександровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1131 видане 05.06.2013).
24.02.2022 розпочалася військова агресія Російської Федерації проти України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, строк дії якого щоразу подовжувався відповідними Указами Президента України та в останнє подовжено 16.11.2023 на 90 діб.
П.7 ч.1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства визначено право арбітражного керуючого подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень. Жодних додаткових вимог та умов (обґрунтування заяви, підстави для її подачі) для арбітражного керуючого не встановлено.
Частиною 4 ст. 28 Кодексу визначено, що арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого реструктуризацією, керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реалізацією за його заявою.
Суд наголошує, що Кодекс України з процедур банкрутства не передбачає виконання арбітражним керуючим повноважень розпорядника майна, керуючого санацією та ліквідатора у справі про банкрутство за відсутності його згоди, а тому заява про дострокове припинення повноважень арбітражного керуючого має бути розглянута судом у розумний строк для забезпечення як прав та інтересів арбітражного керуючого, так і дотримання строків відповідної процедури.
Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним задовольнити заяву арбітражного керуючого Бахматського О.О. та відсторонити його від виконання повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА.
Згідно приписів ч. 1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства, арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) чи зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи).
Відповідно до п.4 ч.7 ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого.
Як вбачається з матеріалів справи, зборами комітету кредиторів ТОВ ВІКРА від 19.01.2024 вирішено звернутись до господарського суду Миколаївської області із клопотанням про обрання ліквідатора ТОВ ВІКРА за допомогою автоматизованої системи визначення арбітражних керуючих, надати повноваження на підписання та подання відповідного клопотання Бахматському О.О.
Таким чином, комітетом кредиторів не подано суду відповідного клопотання щодо кандидатури нового арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необхідність визначення кандидатури для призначення ліквідатора у даній справі шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.
Зважаючи на те, що на момент винесення цієї ухвали у суду відсутня кандидатура арбітражного керуючого для призначення ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання арбітражного керуючого Бахматського О.О. виконувати повноваження ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА у справі №915/590/16 до призначення судом нового ліквідатора у визначеному чинним законодавством порядку.
При цьому суд враховує, що усуваючи ліквідатора боржника, суд повинен призначити іншу особу ліквідатором, оскільки в протилежному випадку боржник залишається без органу управління та особи, яка несе відповідальність за збереження ліквідаційної маси.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 16.04.2019 у справі №16/89.
Враховуючи зазначене, на підставі абз 1 ч. 1 ст. 28 Кодексу, суд вважає необхідним здійснити запит на автоматизований відбір кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Ліквідація боржника - це припинення існування суб`єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом. Ліквідаційна процедура, як стадія провадження у справі про банкрутство, є однією з найбільш ймовірних та прогнозованих процедур, які застосовуються до неплатоспроможного боржника та є механізмом виведення з ринку нерентабельних та неперспективних підприємств.
Правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього законом повноважень повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, за результатами розгляду яких суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
Отже Кодексом України з процедур банкрутства передбачена певна сукупність дій, яку необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків, які додаються до звіту ліквідатора і є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, що проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури. Обов`язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів, щодо їх належного здійснення (принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі).
Аналогічний принцип передбачався Законом України "Про відновлення платоспроможності боржник або визнання його банкрутом" в редакції чинній на момент введення ліквідаційної процедури щодо боржника у цій справі.
На необхідності дотримання зазначеного принципу неодноразово зверталася увага Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду під час касаційного перегляду судових рішень (зокрема, постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 927/1191/14, від 08.05.2018 у справі № 904/5948/16, від 02.07.2019 у справі № 5011-46/1733-2012, від 12.09.2019 у справі № 914/3812/15, від 28.11.2019 у справі № 18/1971/12, від 27.02.2020 у справі № 910/21227/16, від 25.06.2020 у справі № 44/484-б, від 27.10.2020 у справі № 28/29-б-43/212-2012, від 09.07.2019 у справі № 15/55/2011/5003).
Суд вважає за необхідне також звернути увагу на те, що межі судового розсуду при вирішенні питання оцінки дій ліквідатора лежать у балансуванні публічних інтересів (недопущення доведення до банкрутства та фіктивного банкрутства) та приватних щодо максимального задоволення вимог кредиторів і недопущення необґрунтованого покладення фінансового тягаря на кредиторів стосовно оплати послуг ліквідатора у випадку продовження ліквідаційної процедури.
Враховуючи зазначене, господарський суд встановлює, що ліквідаційну процедуру не завершено, ліквідатором не здійснено всієї повноти дій, з якими Закон пов`язує можливість закриття провадження у справі.
Відповідно до п. 1-6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, Установити, що тимчасово, під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також протягом шести місяців після його припинення чи скасування господарський суд за клопотанням комітету кредиторів, кредитора, арбітражного керуючого чи з власної ініціативи може продовжити строки проведення попереднього засідання суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність) звернення у межах провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) про визнання недійсними правочинів, вчинених боржником, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукціону, виконання плану санації (у тому числі якщо провадження у справі про банкрутство продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом") чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації боргів боржника та погашення боргів боржника.
На підставі наведеного, господарський суд, керуючись засадами господарського судочинства та реалізуючи функцію судового контролю за перебігом провадження у даній справі, вважає необхідним продовжити строк ліквідаційної процедури у даній справі.
Керуючись ст. 9, 28, 48, п. 1-6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву арбітражного керуючого Бахматського О.О. про його відсторонення від виконання повноважень ліквідатора у справі №915/590/16 задовольнити.
2. Відсторонити арбітражного керуючого Бахматського Олександра Олександровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1131 від 05.06.2013) за його заявою від виконання повноважень ліквідатора у справі №915/590/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю ВІКРА (ідентифікаційний код 36955197).
3. Зобов`язати арбітражного керуючого Бахматського Олександра Олександровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1131 від 05.06.2013) виконувати повноваження ліквідатора до призначення нового арбітражного керуючого у справі
4. Кандидатуру нового арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора у справі визначити шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.
5. Продовжити строк ліквідаційної процедури у справі до 15 березня 2024 року.
6. Ухвалу надіслати: кредитору, банкруту, арбітражному керуючому Бахматському О.О.
7. Судове засідання у справі призначити на 15 березня 2024 року о 10:45 год.
Засідання відбудеться за адресою: м. Миколаїв, вул. Фалєєвська, 14.
8. Повідомити учасників справи про дату, час та місце проведення судового засідання.
9. Ухвалу направити учасникам справи про банкрутство.
10. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 256, 257 ГПК України, п.п. 17.5 п. 17 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 07.02.2024.
Суддя В.О.Ржепецький
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2024 |
Оприлюднено | 09.02.2024 |
Номер документу | 116828317 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні