У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2024 року
м. Полтава
Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - Харабадзе К. Ш.,
за участю секретаря - Гаврись В.В.,
Справа № 545/4223/23
Номер провадження№ 2/545/567/24
позивач ОСОБА_1
відповідач ОСОБА_2
третя особа Служба у справах дітей Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу про визначення місця проживання малолітньої дитини, встановлення факту самостійного виховання дитини, звільнення від сплати аліментів, стягнення аліментів на утримання дитини,
у с т а н о в и в:
В провадженні суду знаходиться дана цивільна справа.
Ухвалою судді від 22.11.2023 відкрито провадження у справі.
12.12.2023 від ОСОБА_2 надійшов зустрічний позов до ОСОБА_1 про визначення способів участі матері у вихованні дитини шляхом встановлення графіку систематичного спілкування.
Представник позивача адвокат Дігтяр Л.А. подала до суду клопотання про виклик у судове засідання у якості свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , просила заслухати думку малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто яка має вік 11 років. Наполягала на задоволенні клопотання про витребування з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України інформації про перетин кордону України у період з січня 2022 року по теперішній час ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України.
Суд, дослідивши зустрічний позов та матеріали справи, заслухавши думку учасників судового розгляду, доходить до такого.
Відповідно до ч. 1ст. 193 ЦПК України, відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Згідно ч. 2ст. 193 ЦПК України, зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Відповідно до ч. 3ст. 193 ЦПК України, вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом.
Враховуючи вищевикладене,з огляду на зміст первісного позову ОСОБА_1 та зміст зустрічного позову ОСОБА_2 , які виникли з одних правовідносин, суд вважає, що обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним.
Щодо клопотання про витребування з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України інформації про перетин кордону України, то відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Враховуючи, що зазначений документ має значення для вирішення справи по суті, суд вважає доцільним клопотання позивача про витребування доказів задовольнити.
Щодо клопотанняпро викликсвідків,то відповіднодо ст.91ЦПК Українивиклик свідказдійснюється зазаявою учасникасправи. Узаяві провиклик свідказазначаються йогоім`я,місце проживання(перебування)або місцероботи,обставини,які вінможе підтвердити. Заявапро викликсвідка маєбути поданадо абопід часпідготовчого судовогозасідання,а якщосправа розглядаєтьсяв порядкуспрощеного позовногопровадження,-до початкупершого судовогозасідання усправі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Щодо виклику у судове засідання малолітньої дитини для заслуховування її думки, суд зазначає на таке.
Дитина є суб`єктом права і незважаючи на незначний вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав.
Одними з основних її прав є право висловлювати свою думку та право на врахування думки щодо питань, які стосуються її життя.
Положеннями ст. 3 Європейської конвенції передбачено права дитини бути проінформованим та висловити свою думку під час розгляду справи (судового розгляду).
Дитина, яка внутрішнім законодавством визнається такою, що має достатній рівень розуміння, під час розгляду судовим органом справи, що стосується її, наділяється наступними правами: отримувати всю відповідну інформацію; отримувати консультації; мати можливість висловлювати свої думки;бути поінформованою про можливі наслідки реалізації цих думок та про можливі наслідки будь-якого рішення.
Стаття 171 СК України передбачає, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. 2. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Суд сприяє створенню належних умов для здійснення малолітньою або неповнолітньою особою її прав, визначених законом та передбачених міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Суд зобов`язаний надати можливість дитині виступити в судовому засіданні, якщо вона цього бажає.
Сімейний кодекс України визначає, коли питають думку дитини при вирішення такої категорії справ як визначення місця її проживання з одним із її батьків. Так, положеннями ст. 160 СК України передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Також, відповідно дост.19СК України, суд вважає за необхідне зобов`язати Виконавчий комітетЩербанівської сільськоїради Полтавськогорайону Полтавськоїобласті подати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дітьми, брати участь у їх вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.193,353 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Відкласти підготовче судове засідання на 10 годину 00 хвилин 01.03.2024
Об`єднативимоги зазустрічним позовомОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа Служба у справах дітей Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення способів участі матері у вихованні дитини шляхом встановлення графіку систематичного спілкування в одне провадження з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення місця проживання малолітньої дитини, встановлення факту самостійного виховання дитини, звільнення від сплати аліментів, стягнення аліментів на утримання дитини.
Установити відповідачу за зустрічним позовом ОСОБА_1 строк п`ятнадцять днів з дня вручення копії цієї ухвали, протягом якого він має право подати суду відзив на зустрічну позовну заяву, який повинен відповідати вимогамст. 178 ЦПК України. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду відповідач за зустрічним позовом зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів. Роз`яснити відповідачу за зустрічним позовом, що в разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Витребувати у строк до 01 березня 2024 року, з Головного центруобробки спеціальноїінформації Державноїприкордонної службиУкраїни інформацію про перетин кордону ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянкою України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та країну слідування, починаючи з січня 2022 року та по теперішній час;
Копію ухвали направити Головному центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України - для виконання.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Викликати у судове засідання свідків:
- ОСОБА_3 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2
- ОСОБА_4 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_3
- ОСОБА_5 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за ст.384 КК України за завідомо неправдиві показання та ст.385 КК України за відмову від давання показань на вимогу суду, одночасно роз`яснивши, що згідно ст.63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання щодо себе, членів сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначене законом.
Заслухати малолітню дитину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в судовому засіданні в присутності представника органу опіки та піклування, або представника служби у справах дітей, або психолога.
Зобов`язати Виконавчий комітетЩербанівської сільськоїради Полтавськогорайону Полтавськоїобласті,в строкдо 01березня 2024року, подати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на сторінці офіційного вебпорталу судової влади України в мережі «Інтернет» за вебадресою: http://um.ck.court.gov.ua/sud2318/info/csz/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 09.02.2024 |
Номер документу | 116831097 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Харабадзе К. Ш.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні