ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер провадження 22-ц/821/79/24 Номер провадження 22-ц/821/267/24Головуючий по 1 інстанціїСправа №703/3165/21 Категорія: 304070000 Прилуцький В. О. Доповідач в апеляційній інстанції Гончар Н. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2024 рокум. Черкаси
Черкаський апеляційний суд у складі колегії суддів:
Гончар Н.І.,Сіренка Ю.В., Фетісової Т.Л.
учасники справи:
позивач- Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Мазура 12»;
відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ;
особа, що подає апеляційну скаргу - ОСОБА_2 ,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2 на рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 вересня 2023 року та додаткове рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 18 жовтня 2023 року у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирного будинку,
в с т а н о в и в :
У вересні 2021 року ОСББ «Мазура 12» звернулося до суду позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирного будинку.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 .
Протоколом №1 загальних зборів багатоквартирного будинку «Мазура 12» від 04 квітня 2018 року було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 3,75 грн за 1 квадратний метр для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з 01 березня 2018 року.
Протоколом загальних зборів ОСББ «Мазура 12» від 25 січня 2020 року було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,05 гривні за 1 квадратний метр для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з 01 лютого 2020 року, що також передбачено в договорі про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 лютого 2020 року.
Протоколом загальних зборів ОСББ «Мазура 12» від 15 грудня 2020 року було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,68 грн за 1 квадратний метр для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з 01 січня 2021 року.
Особа, яка є власником приміщення у багатоквартирному будинку, у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та сплачувати внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні.
Крім того, протоколом №1 зборів співвласників ОСББ «Мазура 12» від 27 квітня 2016 року встановлені щорічні обов`язкові платежі на капітальний ремонт будинку в розмірі 5 грн. за 1 квадратний метр загальної площі житлових та нежитлових приміщень, починаючи з 01 травня 2016 року. Таким чином, відповідачі заборгували кошти на щорічні обов`язкові платежі в сумі 517 грн 59 коп.
Відповідно дост.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»з оформленим актом-претензією про неякісне надання послуг до ОСББ «Мазура 12», відповідачі не зверталися, а отже ОСББ «Мазура 12» належним чином виконувало свої обов`язки з утримання будинку та прибирання прибудинкової території.
З урахуванням нормЦК України, відповідачі на вимогу ОСББ «Мазура 12» зобов`язані оплатити крім основного боргу, ще й інфляційні нарахування та 3%річних.
Оскільки відповідачі кошти не вносили, у них утворилась заборгованість з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року в сумі 9622,34 грн. , яка складається з :
6948,65 грн. основна заборгованість за послуги з управління будинком;
1603,58 грн. інфляційні нарахування;
608, 31 грн. 3% річних;
460,80 грн. обов`язковий платіж на капітальний ремонт будинку.
На підставі викладеного позивач просив суд стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року в розмірі 9622,34 грн.
Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 вересня 2023 року позов задоволено частково.
Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року в розмірі 6949 грн. 65 коп., 770 грн. 33 коп.- інфляційних нарахувань, 360 грн. 20 коп.- три проценти річних, а всього 8080 грн. 18 коп.
Стягнуто з ОСОБА_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 судовий збір в сумі по 635 грн. 40 коп. з кожного.
В решті позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, щопозивачем ОСББ «Мазура 12» доведено наявність у відповідачів заборгованості за отримані ними послуги з управління будинком у період часу з 30 вересня 2018 року по 31 травня 2021 року у загальній сумі 6948,65 грн., в зв`язку з чим така заборгованість підлягає солідарному стягненню з відповідачів на користь позивача.
Враховуючи ненадання позивачем відомостей щодо дати початку виникнення у відповідачів заборгованості по обов`язковим платежам на капітальний ремонт будинку, періоду, протягом якого виникла заборгованість у сумі 460,34 грн., та приймаючи до уваги, що згідно протоколу №1 зборів співвласників ОСББ «Мазура 12» від 27 квітня 2016 року, вказаний платіж встановлений з 01 травня 2016 року, суд позбавлений об`єктивної можливості перевірити правильність суми заборгованості відповідачів по вказаному платежу та, з урахуванням ненадання відповідного розрахунку позивачем, здійснити відповідний розрахунок самостійно, оскільки у даному випадку позивачем не повідомлено всіх необхідних для цього вихідних даних, а саме - початку виникнення заборгованості та періоду, протягом якого відповідачами такий платіж не сплачувався, тому вимоги позивача у частині стягнення з відповідачів обов`язкового платежу на капітальний ремонт будинку суд визнав необґрунтованими та недоведеними.
Крім того, судом самостійно здійснено розрахунок інфляційних втрат та 3% річних з врахуванням періоду часу з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року, протягом якого у відповідачів виникла заборгованість по сплаті послуги з управління будинком, яка підлягає солідарному стягненню з них на користь позивача, у зв`язку із чим суд дійшов висновку, що загальна сума інфляційних нарахувань за вказаний період становить 770,33 грн. та загальна сума 3% річних становить 360,20 грн.
Додатковим рішеннямСмілянськогоміськрайонного судуЧеркаської областівід 18жовтня 2023року уданій цивільнійсправі частково задоволено подану представником позивача адвокатом Соколишиною Лесею Богданівною заяву про розподіл судових витрат.
Стягнуто з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 витрати на правничу допомогу в сумі по 1333 грн. 33 коп. з кожного.
Ухвалюючи додаткове рішення, суд виходив з того, що визначена адвокатом Соколишиною Л.Б. сума гонорару в розмірі 16000 грн. є частково обґрунтованою, такою, що не в повній мірі відповідає складності справи та часу, який затрачено на фактичне надання правничої допомоги, обсягом, наданих адвокатом послуг, у зв`язку з чим вказана сума підлягає відшкодуванню в частковому обсязі, оскільки відповідачі не звільняються від сплати витрат на правничу допомогу.
Не погоджуючисьз рішеннямсуду першоїінстанції від20вересня 2023року ОСОБА_2 подав апеляційнускаргу,в якій,посилаючись нанезаконність рішеннясуду,просить йогоскасувати тапозов залишити без розгляду; або рішення суду скасувати, провадження закрити та проводити розгляд справи в порядку господарського судочинства; або ж рішення суду скасувати повністю.
На його думку позовні вимоги є необґрунтованими, відсутній предмет позову, зокрема факт порушення, в якому позивач звинувачує відповідачів та у позивача відсутні докази, які б підтверджували факт заборгованості та відсутній розрахунок суми боргу. Вказав, що у позивача відсутні документи, які б стосувались прибудинкової території, правовстановлюючих документів на закріплену за будинком прибудинкову територію у позивача не має, а тому відсутні підстави для нарахування виконавцем за прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території. Зазначає, що надана позивачем картка рахунку не може бути доказом наявності заборгованості, оскільки не є розрахунком боргу.
У відзиві на вказану апеляційну скаргу ОСББ «Мазура 12» вказує, що наведені в апеляційній скарзі доводи незаконності оскаржуваного рішення є необґрунтованими і не відповідають фактичним обставинам справи, у зв`язку із чим просило суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення судубез змін.
У поданій на додаткове рішення апеляційній скарзі ОСОБА_2 , посилаючись на його незаконність та необґрунтованість просить додаткове рішення скасувати повністю та закрити провадження. Вказує, що сума витрат на правничу допомогу не співмірна з ціною позову, справа є незначної складності, докази оплати позивачем послуг адвоката відсутні.
Відзив наапеляційну скаргуна додатковерішення доапеляційного судуне надходив.
Інші учасники рішення суду 20 вересня 2023 року та додаткове рішення від 18 жовтня 2023 року не оскаржували.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного.
Частиною третьою статті 3 ЦПК України визначено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Ухвалене судом першої інстанції рішення в оскаржуваній частині в повній мірі відповідає зазначеним вище вимогам.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою КП ЧООБТІ № 49/8-о від 14 листопада 2017 року.
Рішенням загальних зборів Протокол №1 від 15 червня 2013 року затверджено Статут об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12», та 14 січня 2014 року проведено Державну реєстрацію ОСББ «Мазура 12» як юридичної особи.
14 січня 2014 року було здійснено державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12» за адресою АДРЕСА_2 , за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань 1 024 102 0000 002168, ідентифікаційний код юридичної особи 39052721, код ЄДРПОУ 39052721, основним видом діяльності є «81.10 Комплексне обслуговування об`єктів».
Також встановлено, що відповідно до протоколу №1 зборів співвласників ОСББ «Мазура 12» від 27 квітня 2016 року, рішенням загальних зборів вирішено встановити щорічні обов`язкові платежі на капітальний ремонт будинку у розмірі 5 гривень за 1 кв.м. загальної площі житлових та нежитлових приміщень, починаючи з 01 травня 2016 року. Щорічні обов`язкові платежі 2016 року направити на капітальний ремонт покрівлі.
Протоколом № 1 загальних зборів співвласників ОСББ «Мазура, 12» від 04 квітня 2018 року було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території для ОСББ «Мазура, 12» в розмірі 3,75 грн. за 1 квадратний метр для житлових/нежитлових приміщень з 01 березня 2018 року.
Протоколом загальних зборів співвласників ОСББ «Мазура, 12» від 25 січня 2020 року було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,05 грн. за 1 квадратний метр для житлових/нежитлових приміщень з 01 лютого 2020 року, що також передбачено в п.10 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 лютого 2020 року.
Протоколом зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « АДРЕСА_2 » від 15 грудня 2020 року, було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,68 грн./м2 для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з 01.02.2020 року, що також передбачено в п.10 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15 грудня 2020 року.
01 лютого 2020 року між ФОП ОСОБА_4 (управитель) та ОСББ «Мазура 12» (співвласник) в особі голови правління Матвєєнка Є.І., укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідно до якого, управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Відповідно до п.10 вказаного Договору, ціна послуги з управління становить 4,05 гривень (в тому числі податок на додану вартість, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового приміщення у будинку для ІІ-ІХ поверхів та 3,30 гривень (в тому числі податок на додану вартість, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового/нежитлового приміщення у будинку для І поверху та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 3,43 гривень для ІІ-ІХ поверхів, 2,68 грн. для І поверху житлового/нежитлового приміщення відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, що містяться у додатку 5 цього договору; винагороду управителю в розмірі 0,62 гривень на місяць.
У подальшому, 15 грудня 2020 року між ФОП ОСОБА_4 (управитель) та ОСББ «Мазура 12», в особі голови правління Тімченко А.Б. (співвласник), укладено Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідно до якого управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Згідно п.10 вказаного Договору, ціна послуги з управління становить 4,68 гривень з 01 грудня 2020 року на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 4,06 гривень відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, що містяться в додатку 5 цього договору; винагороду управителю в розмірі 0,62 гривень на місяць.
Згідно виписки по картці рахунку № НОМЕР_1 відповідачі за період часу з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року мають заборгованість перед позивачем ОСББ «Мазура 12» за надану послугу з управління будинком у загальному розмірі 6949,65 грн.
Частиною першою статті 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон № 2866-III) визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону № 2866-III, ОСББ - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
За статтею 4 Закону № 2866-III об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до статті 12 Закону № 2866-III ОСББ через свої органи управління здійснює управління багатоквартирним будинком. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.
Відповідно до статті 10 Закону України від 29 листопада 2001 року N 2866-III «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об`єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх членів об`єднання.
До виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання відноситься, зокрема, затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує визначену в статуті об`єднання; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд.
Відповідно до частини 6 статті 13 зазначеного Закону у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням, управитель має право звернутися до суду.
Пунктом 3 частини першої статті 17 Закону передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до статті 23 Закону № 2866-ІІІ внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Частиною першою статті 7 цього Закону України визначені обов`язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та, у разі необхідності, проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (частина друга статті 7 цього ж Закону України.
Відповідно до положень статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 162 ЖК України передбачено, що власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно із частиною другою статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонту технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно його частки співвласника.
Частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
За пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Як вірно встановлено судом, відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_1 , загальна площа вказаної квартири складає 48,1 кв.м.
Також матеріали справи містять докази створення мешканцями будинку по АДРЕСА_2 ОСББ; рішенням загальних зборів Протокол №1 від 15 червня 2013 року затверджено статут об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12», та 14 січня 2014 року проведено Державну реєстрацію ОСББ «Мазура 12» як юридичної особи.
Згідно п.5.8 Статуту ОСББ «Мазура 12», рішення, прийняті загальними зборами, є обов`язковими для всіх членів об`єднання.
Відповідно до п.11.3 Статуту ОСББ «Мазура 12», член об`єднання зобов`язаний, зокрема: виконувати вимоги Статуту об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Як вбачається з протоколу №1 зборів співвласників ОСББ «Мазура 12» від 04 квітня 2018 року, загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , прийнято рішення затвердити з 01 березня 2018 року витрати на утримання житлового будинку у розмірі 3,00 гривні за кв.м. загальної площі житлового/нежитлового приміщення для І поверху та 3,75 гривні за кв.м. загальної площі для житлових приміщень ІІ-ІХ поверхів.
Протоколом зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12» від 25.01.2020 було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,05 грн на 1 кв.м. для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з 01.02.2020 року, що також передбачено в договорі про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.02.2020.
Протоколом зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мазура 12» від 15.12.2020 року, було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,68 грн за 1 кв.м. для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового/нежитлового приміщення з01.02.2020.
Згідно виписки по картці рахунку № НОМЕР_1 відповідачі за період часу з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року мають заборгованість перед позивачем ОСББ «Мазура 12» за надану послугу з управління будинком у загальному розмірі 6949,65 грн., які обґрунтовано стягнуто судом першої інстанції із відповідачів на користь позивача.
Доводи скаржника на відсутність розрахунку суми боргу з управління багатоквартирного будинку, є необгрунтованими, оскільки, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або не житлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2)винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Як зазначалось раніше, відповідно до протоколу № 1 загальних зборів ОСББ «Мазура 12» , було затверджено внесок з управління багатоквартирного будинку у розмірі 3,75 грн/ за 1 кв.м. для ІІ-ІХ поверхів з кожного житлового /нежитлового приміщення з 01.03.2018 .
Протоколи загальних зборів співвласників ОСББ «Мазура 12», якими було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території, є чинними, а тому є обов`язковими для співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 .
Враховуючи загальну площу квартири відповідачів, яка становить 48,1 кв.м. та встановлені протоколами загальних зборів розміри внесків з управління будинком у певний період для кв.м, здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку заборгованості у вказаний в позові період, заборгованість відповідачів з управління будинком у період з 31 липня 2018 року по 30 червня 2021 року в сумі становить 6949,65 грн.
Відповідачами не надано будь-яких об`єктивних доказів на спростування розміру заборгованості зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, визначеного позивачем.
Посилання скаржника в апеляційній скарзі, щопозивачем не надано жодного доказу про те, які саме послуги надавалися відповідачам у вказаному в позові періоді та не надано договору про надання таких послуг, не приймаються судом апеляційної інстанції, оскільки відповідно до п.2.6 Статут ОСББ «Мазура 12», об`єднання зобов`язане: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан неподільного та загального майна, що належить членам об`єднання; звітувати загальним зборам про виконання кошторису об`єднання за рік; забезпечувати виконання вимог Статуту об`єднання; виконувати свої договірні зобов`язання; забезпечувати дотримання інтересів усіх членів об`єднання, асоціації при встановленні умов і порядку володіння, користування та розпорядження спільною власністю, розподілі між членами об`єднання, асоціації витрат на експлуатацію та ремонт неподільного та загального майна; у випадках, передбачених законодавством, Статутом об`єднання, представляти інтереси членів об`єднання, відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.
Так, встановлено, що 01.02.2020 між ФОП ОСОБА_4 та ОССБ «Мазура 12» було укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до якого, управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_2 .
Крім того, як вірно зазначено судом, відповідачі не звертались до позивача із заявами (претензіями) щодо не надання чи неналежного надання позивачем послуг з управління будинком, перелік яких визначений у ст . 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги». Будь-які звернення відповідачів до ОСББ з претензіями щодо неналежного надання такої послуги у період часу з вересня 2018 року в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Здійснений судом першої інстанції розрахунок інфляційних втрат та 3 % річних є повним, арифметично правильним та обґрунтованим.
Заявлені в апеляційній скарзі вимоги скаржника про залишення позову без розгляду з підстав невірної сплати позивачем суми судового збору за подання позовної заяви, або закриття провадження у справі, були вірно вирішені судом першої інстанції в ухвалах від 25.05.2023 (т.1 а.с. 210-213).
Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі на рішення суду від 20.09.2023, суттєвими не являються, носять суб`єктивний характер і правильності висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до положень ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
З урахуванням викладених обставин, доводи апеляційної скарги відповідача на додаткове рішення суду слід відхилити, адже питання про відшкодування за рахунок відповідача судових витрат позивача на правничу допомогу вирішено у відповідності до приписів ст. 141 ЦПК України з урахуванням факту задоволення позовних вимог та доведеності відповідних судових витрат.
Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 вересня 2023 року та додаткове рішення від 18 жовтня 2023 року в оскаржуваних частинах у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст. ст. 141, 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 вересня 2023 року та додаткове рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 18 жовтня 2023 року в оскаржуваних частинах залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції з підстав та на умовах, викладених устатті 389 ЦПК України.
Судді
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116880386 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Черкаський апеляційний суд
Гончар Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні