справа № 631/448/23
провадження № 2/631/109/24
У Х В А Л А
про прийняття заяви про зміну предмета позову
та відкладення підготовчого судового засідання
09 лютого 2024 року смт Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області в складі :
головуючого - судді Пархоменко І. О.,
при секретарі судового засідання Ляшенко І. М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» про розірвання договору оренди землі
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Нововодолазького районного суду Харківської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» про розірвання договору оренди землі.
Через канцелярію суду від представника позивача ОСОБА_2 у порядку ст. 49 ЦПК України надійшла уточнена позовна заява. Копія зазначеної заяви стороною позивача поштовим відправленням була надіслана стороні відповідача.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не з`явились. Через канцелярію суду представник позивача надала клопотання, відповідно до якого просила прийняти до розгляду уточнену позовну заяву та провести підготовче судове засідання за її відстуності та за відсутності позивача. Також, у клопотанні зазначила, що не заперечує проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.
Відповідач СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОХОЧЕ» не направило свого представника для участі у підготовчому судовому засіданні, через електронну пошту суду представник відповідача Демчук Є. В. надав клопотання де зазначив, що у зв`язку з погіршенням стану здоров`я не може прийняти участь у підготовчому судовому засіданні, призначеному на 09 лютого 2024 року, та просив провести його без участи представника відповідача.
Суд,вивчивши клопотанняпредставника позивачата відповідача,дослідивши матеріалицивільної справив межах вирішення питання щодо завдань підготовчого судового провадження та заявлених клопотань, дійшов наступного.
До Нововодолазького районного суду Харківської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» про розірвання договору оренди земельної ділянки від 22 березня 2007 року, зареєстрованого у НОВОВОДОЛАЗЬКОМУ РАЙОННОМУ ВІДДІЛІ ХАРКІВСЬКОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ФІЛІЇ ДП «ЦЕНТР ДЗК» 20 квітня 2007 року № 040770000036.
Через канцелярію суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» про розірвання договору оренди землі та стягення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних, де позивач просила розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між ОСОБА_1 та СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМ ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ОХОЧЕ» 22 березня 2007 року, зареєстрований у НОВОВОДОЛАЗЬКОМУ РАЙОНОМУ ВІДДІЛІ ХАРКІВСЬКОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЦЕНТР ДЗК» ПРИ ДЕРЖКОМЗЕМІ УКРАЇНИ, про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 20 квітня 2007 року №040770000036, стягнути з СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» на користь ОСОБА_1 пеню в розмірі 10637,46 грн, інфляційні втрати в розмірі 7720,80 грн, три відсотки річних в розмірі 1662,18 грн, що становить всього 13928,00 гривень, інфляційні втрати в розмірі 897,93 гривень, пеню в розмірі 318,32 гривень, три відсотки річних в розмірі 261,63 гривень, що становить всього 20020,44 грн, стягнути з відповідача судові витрати по справі.
За змістом принципу диспозитивності цивільного судочинства, закріпленого у ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ним випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає в позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Частиною 1 ст. 189 ЦПК України визначено завдання підготовчого провадження, а саме: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Положеннями ст. 43 ЦПК України унормовано права та обов`язки учасників справи. Так, зокрема, за п. 3 ч. 1 ст. 43 ЦПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 ЦПК України крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу, позивач вправі, зокрема, збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Доповнення позовних вимог новими відбувається шляхом зміни предмету позову, а не через збільшення розміру позовних вимог.
При цьому, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається. Разом з тим не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
Вивчивши первісну та уточнену позовні заяви, суд вважає, що сторона позивача змінила предмет позову, оскільки доповнила новий позов додатковою вимогою, не змінюючи підставу позову.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01 листопада 2021 року по справі № 405/3360/17, провадження № 61-9545сво21зазначив таке.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що процесуальним законом не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про «доповнення» або «уточнення» позовних вимог. Тому в разі надходження до суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як: - подання іншого (ще одного) позову, чи - збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи - об`єднання позовних вимог, чи - зміну предмета або підстав позову.
При цьому при поданні вказаних заяв (клопотань) позивач має дотримуватися правил вчинення відповідної процесуальної дії, недодержання яких тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ЦПК України.
Ураховуючи, що представник позивача у встановлений законом строк подала уточнену позовну заяву, що фактично є заявою про зміну предмету позову, суд вважає за необхідне уточнену позовну заяву прийняти до розгляду та долучити її до матеріалів справи, розгляд справи проводити з урахуванням уточнених позовних вимог.
За приписами ч. 2 ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 197 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Оскільки стороною позивача вчинена зміна предмета позову, суд вважає за необхідне відкласти підготочке судове засідання та надати учасникам справи час для реалізації їх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 43, 49, 189,197-199,260,261,353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти заяву про зміну предмета позову (уточнену позовну заяву) ОСОБА_1 до СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОХОЧЕ» про розірвання договору оренди землі та стягення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних.
Відкласти підготовче судове засідання до 01 березня 2024 року до 13 години 00 хвилин.
Роз`яснити відповідачу, що у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому ухвали про про прийняття заяви про зміну предмета позову та відкладення підготовчого судового засідання, він має право надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Копія відзиву та доданих до нього документів відповідач повинен надіслати іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву, до початку розгляду справи по суті, має право підготувати відповідь на відзиви, виклавши письмово свої міркування, аргументи та надати відповідні докази, та направити відповідачу у справі та суду з підтвердженням такого направлення учасникам справи.
Відповідач не пізніше п`яти днів з дня отримання відповіді позивача на відзив, до початку розгляду справи по суті, має право підготувати заперечення на відповідь на відзив, та направити позивачу й суду з підтвердженням такого направлення учасникам справи.
Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву) є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Про час та місце судового засідання повідомити учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І. О. Пархоменко
Суд | Нововодолазький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116883806 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Нововодолазький районний суд Харківської області
Пархоменко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні