ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2024 року Черкаси справа №925/211/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Міняйло А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг»
про ухвалення додаткового рішення у справі №925/211/23
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача, ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» (вулиця Прахових Сім`ї, 58/10, місто Київ, 01033, ідентифікаційний код 40001502)
про скасування рішення приватного нотаріуса,
представники сторін у судове засідання не з`явились,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Лавіта» звернулось у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг», у якому просить суд скасувати рішення приватного нотаріуса Київського МНО Сальваровської Н.І. №60331273 від 13.09.2021 про проведення державної реєстрації обтяження (зміна іпотекодержателя) на комплекс з реєстраційним №1099533971231, що розташований: Черкаська область, Маньківський район, с.Поташ, вул.Українська, 7 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» та відшкодувати судові витрати.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 01.08.2023 у задоволенні позову відмовлено повністю.
22.08.2023 до суду надійшла заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» про ухвалення додаткового рішення, у якій представник заявника просить суд стягнути з позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12500,00 грн. Заява про ухвалення додаткового рішення мотивована тим, що відповідач у своєму відзиві на позовну заяву порушив питання щодо витрат на професійну правничу допомогу. Відповідно до акту наданих послуг по договору №09/10/20-Ц про надання професійної правничої допомоги від 15.03.2023 загальна сума наданих послуг становить 12500,00 грн. Однак, в рішенні Господарського суду Черкаської області від 01.08.2023 не вирішено питання щодо стягнення судових витрат з позивача на професійну правничу допомогу, які поніс відповідач у зв`язку із розглядом справи.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24.08.2023 призначено судове засідання з розгляду заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» про ухвалення додаткового рішення о 12 год 30 хв 13.09.2023.
05.09.2023 до суду надійшла ухвала Північного апеляційного господарського суду, якою витребувано справу №925/211/23 з Господарського суду Черкаської області.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06.09.2023 провадження у справі з розгляду заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» про ухвалення додаткового рішення зупинено до повернення справи з Північного апеляційного господарського суду.
23.01.2024 справа повернулася у Господарський суд Черкаської області.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.01.2024 призначено судове засідання з розгляду заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» про ухвалення додаткового рішення об 11 год 30 хв 07.02.2024.
Представники сторін та виконавчої служби у судове засідання не з`явилися, хоча були належним чином повідомленні про час та місце розгляду цієї заяви, ухвала суду від 26.01.2024 була направлена до їх електронних кабінетів в підсистемі ЄСІТС, що підтверджується відповідними довідками про доставку електронного листа, які містяться у матеріалах справи.
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (частина 7 статті 6 Господарського процесуального кодексу України).
Положеннями пункту 2 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
У відповідності до частини 4 статті 244 Господарського процесуального кодексу України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, відтак неявка представників сторін не перешкоджає розгляду заяви представника відповідача.
Відповідно до положень частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення у тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви (частина 3 статті 244 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною першою статті 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких відповідно до пункту 1 частини третьої зазначеної статті належать витрати на професійну правничу допомогу.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (частина перша статті 124 Господарського процесуального кодексу України).
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами (частина друга статті 126 Господарського процесуального кодексу України). Поряд з цим, згідно з вимогами частини восьмої статті 129 цього Кодексу розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до статті 16, 58 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Представником у суді може бути адвокат.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро (організаційні форми адвокатської діяльності).
Частиною 5 статті 14 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро. У свою чергу пункт 4 частини 1 статті 1 вказаного закону визначає, що договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, у тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. Наявність документального підтвердження витрат на правову допомогу та їх розрахунок є підставою для задоволення вимог про відшкодування таких витрат.
У відзиві на позовну заяву відповідачем визначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на правову допомогу, які відповідач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи становить 31500,00 грн згідно з договором про надання правової допомоги №09/10/20-Ц від 09.10.2020, ордером від 02.12.2020, додатком до договору №1 від 15.03.2023 та актом про надані послуги до договору №1 від 15.03.2023.
На підтвердження витрат пов`язаних з наданням правничої допомоги відповідачем надано суду договір про надання правової допомоги №09/10/20-Ц від 09.10.2020, який укладений між адвокатом Манзенком Русланом Анатолійовичем, який діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії КС №8966/10 (адвокат) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» (клієнт), ордер про надання правничої (правової) допомоги від 02.12.2020, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії КС №8966/10, додаток №1 від 15.03.2023 до договору №09/10/20-Ц щодо визначення розміру гонорару з урахуванням переліку та обсягу наданих послуг адвокатом, акт наданих послуг від 15.03.2023 до договору №09/10/20-Ц.
Згідно з пунктом 1 договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020 предметом цього договору є надання адвокатом правової допомоги клієнту у всіх правовідносинах, які пов`язані чи можуть бути пов`язані із захистом його прав та законних інтересів. Правова допомога надається способами, передбаченими чинним законодавством. Адвокат бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу клієнту в порядку та обсягах, що передбачаються у цьому договорі.
Види правової допомоги, які адвокат зобов`язався надавати клієнту, визначені у пункті 2 договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020.
Клієнт зобов`язується інформувати адвоката про всі документи та відомі обставини, які можуть мати суттєве значення для прийняття та виконання адвокатом доручення клієнта відповідно до цього договору. Не вимагати виконання дій, що виходять за межі професійних прав і обов`язків адвоката. Сплатити гонорар адвокату (пункт 4 договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020).
Адвокат надає клієнту правову допомогу на постійній основі протягом всього часу дії договору, який є безстроковим та діє до моменту його припинення однією із сторін або за їх взаємною згодою. Гонорар адвоката визначається за домовленістю сторін та оформлюється додатком, який стає невід`ємною частиною цього договору (пункт 5 договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020).
15.03.2023 між адвокатом та клієнтом підписано додаток №1 до договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020 щодо визначення розміру гонорару з урахуванням переліку та обсягу наданих послуг адвокатом, відповідно до якого сторони погодили, що адвокат Манзенко Р.А. відповідно до договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020 надає Товариству з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» професійну правничу допомогу у справі №925/211/23, а саме: вивчення матеріалів позовної заяви та додатків до неї гонорар адвоката становить 2000,00 грн (дві години); консультація щодо обґрунтованості позовної заяви та можливості вирішення справи у судовому порядку, у тому числі: проведення двох зустрічей з клієнтом, попереднє вивчення та аналіз наданих клієнтом документів, добірка та аналіз норм чинного законодавства щодо спірних правовідносин, вивчення судової практики Верховного Суду (частина 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), формування висновку щодо можливості захисту прав клієнта у судовому порядку гонорар адвоката становить 3000,00 грн (три години); складання відзиву на позовну заяву гонорар адвоката становить 3000,000 грн (три години); підготовка до подачі відзиву на позовну заяву, у тому числі: роздрукування відзиву, добірка та сканування письмових доказів для додавання до відзиву, завіряння копій документів гонорар адвоката становить 2000,00 грн (дві години); складання будь-яких заяв, клопотань тощо - від 1000,00 грн; складання заперечень на відповідь на відзив від 3000,00 грн; представництво інтересів клієнта у суді в одному судовому засіданні, незалежно від тривалості засідання та його виду (підготовче засідання, судове засідання) - гонорар адвоката становить 2500,00 грн; перегляд справи в апеляційної інстанції від 5000,00 грн; перегляд справи у Верховному суді від 10000,00 грн. Загальна сума послуг становить 31500,00 грн.
Порядок сплати гонорару: безготівковий переказ або готівкою, протягом 10 робочих днів з моменту набрання законної сили рішенням у справі.
15.03.2023 між адвокатом та клієнтом було підписано акт наданих послуг до договору №09/10/20-Ц від 09.10.2020, згідно з яким адвокат надав Товариству з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» наступні послуги: вивчення матеріалів позовної заяви та додатків до неї на загальну суму 2000,00 грн; консультація щодо обґрунтованості позовної заяви та можливості вирішення справи у судовому порядку, у тому числі: проведення двох зустрічей з клієнтом, попереднє вивчення та аналіз наданих клієнтом документів, добірка та аналіз норм чинного законодавства щодо спірних правовідносин, вивчення судової практики Верховного Суду (частина 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), формування висновку щодо можливості захисту прав клієнта у судовому порядку на загальну суму 3000,00 грн; складання відзиву на позовну заяву на загальну суму 3000,00 грн; підготовка до подачі відзиву на позовну заяву, у тому числі: роздрукування відзиву, добірка та сканування письмових доказів для додавання до відзиву, завіряння копій документів на загальну суму 2000,00 грн; представництво інтересів клієнта у суді в одному судовому засіданні, незалежно від тривалості засідання та його виду (підготовче засідання, судове засідання) на загальну суму 2500,00 грн. Загальна вартість наданих послуг становить 12500,00 грн. Підписанням цього акту клієнт підтвердив належне виконання адвокатом послуг, відсутність зауважень та прийняття послуг.
За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Про застосування критерію співмірності витрат на оплату правничих послуг позивач не вказував, тому ці критерії суд застосовує лише у разі надання їх стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності заявлених витрат цим критеріям. Оскільки таких доказів або обґрунтувань, у тому числі розрахунків, які свідчили б про неправильність розрахунку витрат або про неналежність послуг адвоката, позивачем не надано, у суду відсутні підстави для зменшення розміру витрат на правничу допомогу.
Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).
За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Відповідно до положень частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведені положення законодавства, суд вважає, що оскільки суд відмовив у задоволенні позову, заява представника відповідача про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката підлягає до задоволення, тому на позивача покладаються такі витрати у сумі 12500,00 грн.
Керуючись статтями 233-236, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» про ухвалення додаткового рішення у справі №925/211/23 задовольнити.
2.Стягнути з приватного підприємства «Лавіта» (вулиця Українська, 7, село Поташ, Уманський район, Черкаська область, 20109, ідентифікаційний код 32151592) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізинг» (вулиця Прахових Сім`ї, 58/10, місто Київ, 01033, ідентифікаційний код 40001502) 12500,00 грн витрат на правничу допомогу.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги додаткове рішення набирає законної сили після прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції. Додаткове рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня його ухвалення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне додаткове рішення складене 09.02.2024.
Суддя О.І. Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116887847 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їхніх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні