Рішення
від 09.02.2024 по справі 460/15743/23
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 лютого 2024 року м. Рівне№460/15743/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» до Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі відповідач 2), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від №7632292/43848946 від 15.11.2022, №7694172/43848946 від 22.11.2022, №7711266/43848946 від 25.11.2022, №7774251/43848946 від 05.12.2022, №7832385/43848946 від 12.12.2022, №7774252/43848946 від 05.12.2022, №7889169/43848946 від 19.12.2022, №7935539/43848946 від 23.12.2022, №7952922/43848946 від 27.12.2022; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №5 від 28.06.2022, №2 від 12.07.2022, №5 від 15.07.2022, №4 від 04.08.2022, №5 від 30.08.2022, №3 від 14.06.2022, №4 від 13.07.2022, №2 від 07.06.2022, №3 від 12.12.2022 днем їх фактичного подання на реєстрацію.

Виклад позиції позивача.

Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами здійснення господарських операції з контрагентами позивачем сформовані податкові накладні, які подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, реєстрація податкових накладних зупинена з підстав відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано платнику податків надати пояснення та документи щодо таких операції. Позивач вказує, що жодних підстав для зупинення реєстрації податкових накладних не було; квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не містили чіткого переліку документів, які необхідно надати, натомість платником податків надано до комісії регіонального рівня усі належні документи на підтвердження здійснення господарських операцій. Комісією регіонального рівня прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку необхідних документів. Позивач вказує, що такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки платником податків виконано у повному обсязі обов`язок надання документів, а оскаржувані рішення не містять жодних обґрунтувань щодо підстав для відмови у реєстрації податкових накладних. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Виклад заперечень відповідача.

Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що у комісії регіонального рівня були наявні усі правові підстави для зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг були відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, належних документів платником податків надано не було, що слугувало підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Відповідачі вказують, що оскаржувані рішення є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства. Просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

Ухвалою суду від 04.07.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 22.08.2023 клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання залишене без задоволення.

Ухвалою суду від 31.10.2023 у позивача витребувано додаткові докази.

Ухвалою суду від 19.12.2023 у позивача повторно витребувано додаткові докази.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу суб`єкта господарювання в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003; зареєстроване за юридичною/податковою адресою: вулиця Колгоспна, 40, село Тараканів, Дубенський район, Рівненська область, 35641; код ЄДРПОУ 43848946.

За результатами здійснення господарських операцій позивачем сформовані податкові накладні:

№2 від 07.06.2022 по ТОВ «БЦ Оксім» на суму 1300010,40 грн, ПДВ 159650,40 грн,

№2 від 12.07.2022 по ТОВ «Миколаївка» на суму 517308,74 грн, ПДВ 86218,12 грн,

№3 від 14.06.2022 по ТОВ «БЦ Оксім» на суму 71200,57 грн, ПДВ 8743,93 грн,

№3 від 12.07.2022 по ТОВ «Миколаївка» на суму 779411,00 грн, ПДВ 129901,83 грн,

№4 від 04.08.2022 по ДП «Дан Мілк» на суму 47600,00 грн, ПДВ 7933,33 грн,

№4 від 13.07.2022 по ДП «ДГ СГІНЦНС» на суму 833634,00 грн, ПДВ 138939,00 грн,

№5 від 28.06.2022 по ТОВ «БЦ Оксім» на суму 370002,96 грн, ПДВ 45438,96 грн,

№5 від 30.08.2022 по ПП «Укрінтерпостача» на суму 255500,04 грн, ПДВ 42583,34 грн,

№5 від 15.07.2022 по ТОВ «БЦ Оксім» на суму 32353,20 грн, ПДВ 3973,20 грн.

За правилами підпунктів «а» та «б» пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі іменується ПК України), об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

За правилами пункту 187.1. статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно доЗакону України"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

На виконання вказаних вимог ПК України, позивачем подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) вказані вище ПН.

Контролюючим органом сформовані Квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Квитанції) із зазначенням, про те, що реєстрацію ПН зупинено, оскільки: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК ... в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, 01.61, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Контролюючим органом прийняті Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

№7711266/43848946 від 25.11.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №5 від 28.06.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: записів не міститься;

№7774251/43848946 від 05.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №2 від 12.07.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документів на обробіток, зберігання;

№7774252/43848946 від 05.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №5 від 15.07.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документів на обробіток, зберігання;

№7935539/43848946 від 23.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №4 від 04.08.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи на комбайн, інформації щодо трудових ресурсів, які залучалися, документів на транспортування комбайну з Миколаївської області в Житомирську;

№7952922/43848946 від 27.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №5 від 30.08.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи на комбайн, розрахункові документи за оренду комбайнів, невідповідність умовам договору;

№7694172/43848946 від 22.11.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №3 від 14.06.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: не надано акту звірки розрахунків та / або ОСВ рах. Бо 361 з серпня по листопад 2022 року;

№7889169/43848946 від 19.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №4 від 13.07.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: невідповідність в наданих документах (дати ТТН, договір, акт на оренду);

№7632292/43848946 від 15.11.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №2 від 07.06.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та / або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано документи на придбання насіння, розрахункових документів на оплату за обробіток земель та посів;

№7832385/43848946 від 12.12.2022, яким відмовлено у реєстрації ПН №3 від 12.07.2022 в ЄРПН із зазначенням причин: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додаткова інформація: невідповідність в наданих документах (дати договорів оренди, суборенди).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваних Рішень №7711266/43848946, №7774251/43848946, №7774252/43848946, №7935539/43848946, №7952922/43848946, №7694172/43848946, №7889169/43848946, №7632292/43848946, №7832385/43848946, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстраціяподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена впорядкута на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246),

Відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходженняподаткової накладноїта/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідностіподаткової накладноїта/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку такихподаткової накладноїта/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстраціюподаткову накладнута/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установленихпунктом 192.1 статті 192тапунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно допункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно допунктів 200-1.3і200-1.9статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться уподатковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України«Про електронні довірчі послуги»,«Про електронні документи та електронний документообіг»та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За правилами пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №1165 від 11.12.2019 (набрання чинності 01.02.2020) затверджені: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі іменується Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 (в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації ПН в ЄРПН), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстріподаткову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингуподаткової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Зі змісту отриманих позивачем Квитанцій вбачається, що реєстрація ПН в ЄРПН зупинена у зв`язку з відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.

Редакція пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: «Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної вподатковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі».

Так, у Квитанціях контролюючий орган вказав на те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару відсутні у таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Щодо питання відсутності у таблиці даних платника ПДВ товару за кодами УКТЗЕД/ДКПП, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

За правилами пунктів 12-17 Порядку №1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно доКВЕД; коди товарів згідно зУКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно зДержавним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленомустаттею 42Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Відповідно до пункту 18 Порядку №1165, Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно доЗакону УкраїниПро державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно достатті 209Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД12);

зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P

За правилами пункту 19 Порядку №1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеномустаттею 42Кодексу (додаток 7).

Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно допункту 18цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно допункту 15цього Порядку (пункт 20 Порядку №1165)

Відповідно до пункту 21 Порядку №1165, якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

Тобто, Порядок №1165 передбачає: (1) можливість (право) платника податків подати до ДПС таблицю даних платника податку згідно Додатку №5, яка підлягає відповідному розгляду та прийняття рішення про її врахування чи неврахування; (2) визначає можливість врахування таблиці даних в автоматизованому режимі; (3) якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

Суд зазначає, що відповідачами не надано суду жодного обґрунтування щодо застосування / не застосування відповідної таблиці даних платника податку на додану вартість: моменту її подання позивачем до контролюючого органу, що впливає на механізм її врахування контролюючим органом.

Комісією регіонального рівня не підтвердженого того факту, яка ж таблиця даних розглядалася контролюючим органом до моменту формування Квитанцій.

Пунктом 11 Порядку №1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначалося вище, у Квитанціях про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН вказано: «Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку, що не відповідає суті предмета розгляду, адже посилаючись на відповідний пункт Критеріїв ризиковості платника податку, комісія регіонального рівня зобов`язана вказати у Квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН чіткий перелік документів, які необхідні для прийняття рішення.

Формальне зазначення у Квитанціях пропозиції «надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН» є лише дублюванням норми підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165: «пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації».

Відсутність у Квитанціях переліку документів, які необхідні контролюючому органу для розгляду питання щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, свідчить про те, що останній надає право/можливість платнику податків надавати документи на власний розсуд, що, в свою чергу, свідчить про те, що контролюючий орган буде позбавлений можливості (не матиме права) не прийняти такі документи/відхилити чи визнати недостатніми.

Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документа.

При цьому, зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Отже, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях (постанова Верховного Суду від 27.04.2023 у справі №460/8040/20).

Як убачається з матеріалів справи, надіслані позивачу Квитанції містили вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у Квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів.

При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі № 380/2365/21, від 18 червня 2019 року у справі № 0740/804/18 та від 23 жовтня 2018 року у справі № 822/1817/18.

Разом з цим, судом установлено, що платник податків надав контролюючому органу первинні документи, які стосувалися господарських операцій за ПН, у реєстрації яких відмовлено:

ПН №2 від 07.06.2022:

Договір поставки № 17/05 від 17 травня 2022 року ТОВ « БЦ Оксім», Платіжне доручення № 304 від 07 червня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір про надання послуг № П-14/03-2022 від 14.03.2022 року ТОВ « Агро Блок», Акт надання послуг №144 від 06.06.2022 року ТОВ «Агро Блок», Договір оренди сільськогосподарських машин (з екіпажем) № 09/05/2022 від 09 травня 2022 року ТОВ «Три ДМ», Акт надання послуг № 65 від 31 травня 2022 року ТОВ «Три ДМ», Акт надання послуг № 64 від 31 травня 2022 року ТОВ «ТриДМ», Договір поставки № 29/04-2022 від 29 квітня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Видаткова накладна № 53 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», ТТН № 5 , № 6 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Договір поставки № 162/22/40 від 23 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Видаткова накладна № 51743 від 24 травня 2022 року, ТТН № ЕР - 278082 від 24 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Договір купівлі - продажу № 02/06/22-2 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Видаткова накладна № 93 від 15 червня 2022 року, рахунок № 92 від 02 червня 2022 року , ТТН № 3 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», договір купівлі - продажу № 01/06/22 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Видаткова накладна № 97 від 01 червня 2022 року, рахунок № 100 від 01 червня 2022 року, ТТН № 1 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», договір купівлі - продажу № 1/6/2022 від 01 червня 2022 року і специфікація №1 від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», видаткова накладна № 51 від 01 червня 2022 року, ТТН від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», Договір поставки № 71 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Панхім 2020», Видаткова накладна № ПА 000000248 від 18 травня 2022 року , ТТН № ПА000000248 від 18 травня 2022 року ТОВ «Панхім 2008», Договір поставки № 27 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Видаткова наїсладна №000000104 від 26 травня 2022 року, рахунок № 234 від 26 травня 2022 року, ТТН № 000000104 від 26 травня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року ( 4СГ), Квитанція № 2 до звіту 4СГ, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ КБ ПриватБанк, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ ОщадБанк, Картка рахунку № 36 з 01 січня 2022 по 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», ОСВ рах.631 з 01 січня 2022 по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», ОСВ рах.361 з 01 січня 2022 року по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.04.2021 року;форма № 20-ОПП від 09.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.06.2021 року; форма № 20-ОПП від 13.07.2021 року;форма № 20-ОПП від 07.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 29.11.2021 року; форма № 20-ОПП від 23.02.2022 року; форма № 20-ОПП від 12.05.2022 року; форма № 20-ОПП від 14.06.2022 року;

ПН №3 від 14.06.2022:

Договір поставки № 17/05 від 17 травня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Платіжне доручення № 304 від 07 червня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір про надання послуг № П-14/03-2022 від 14.03.2022 року ТОВ « Лгро Блок», Акт надання послуг № 144 від 06.06.2022 року ТОВ «Агро Блок», Договір оренди сільськогосподарських машин (з екіпажем) № 09/05/2022 від 09 травня 2022року ТОВ «Три ДМ», Акт надання послуг № 65 від 31 травня 2022 року ТОВ «Три ДМ», Акт надання послуг № 64 від 31 травня 2022 року ТОВ «Три ДМ», Договір поставки № 29/04-2022 від 29 квітня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Видаткова накладна № 53 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», ТТН № 5 , № 6 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Договір поставки № 162/22/40 від 23 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Видаткова накладна № 51743 від 24 травня 2022 року, ТТН № ЕР - 278082 від 24 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Договір купівлі - продажу № 02/06/22-2 від 02 червня 2022 року «Вектор 2008», Видаткова накладна № 93 від 15 червня 2022 року, рахунок № 92 від 02 червня 2022 року , ТТН № 3 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Договір купівлі - продажу № 01/06/22 від 01 червня 2022 року «Вектор 2008», Видаткова накладна №97 від 01 червня 2022 року, рахунок №100 від 01 червня 2022 року, ТТН № 1 від 01 червня 2022 року «Вектор 2008», Договір купівлі - продажу № 1/6/2022 від 01 червня 2022 року і специфікація №1 від 01 червня 2022 року, видаткова накладна №51 від 01 червня 2022 року, ТТН від 01 червня 2022 року «АгроспілкаМалолисовецька», Договір поставки № 71 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Панхім 2020», Видаткова накладна № ПА 000000248 від 18 травня 2022 року, ТТН № ПА000000248 від 18 травня 2022 року ТОВ «Панхім 2008», Договір поставки № 27 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Видаткова накладна № 000000104 від 26 травня 2022 року, рахунок № 234 від 26 травня 2022 року, ТТН № 000000104 від 26 травня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року ( 4СГ), Квитанція № 2 до звіту 4СГ, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ КБ ПриватБанк, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ ОщадБанк, Картка рахунку № 36 з 01 січня 2022 по 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», ОСВ рах.631 з 01 січня 2022 по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», ОСВ рах.361 з 01 січня 2022 року по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 09.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.06.2021 року; форма №20-ОПП від 13.07.2021 року; форма № 20-ОПП від 07.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 29.11.2021 року; форма № 20-ОПП від 23.02.2022 року; форма № 20-ОПП від 12.05.2022 року; форма № 20-ОПП від 14.06.2022 року;

ПН №5 від 28.06.2022:

Договір поставки № 17/05 від 17 травня 2022 року ТОВ « БЦ Оксім», Платіжне доручення № 304 від 07 червня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір про надання послуг № П-14/03-2022 від 14.03.2022 року ТОВ « Агро Блок», Акт надання послуг № 144 від 06.06.2022 року ТОВ «Агро Блок», Договір оренди сільськогосподарських машин (з екіпажем) № 09/05/2022 від 09 травня 2022року ТОВ «ТриДМ», Акт надання послуг № 65 від 31 травня 2022 року ТОВ «ТриДМ», Акт надання послуг № 64 від 31 травня 2022 року ТОВ «ТриДМ», Договір поставки № 29/04-2022 від 29 квітня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Видаткова накладна № 53 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», ТТН № 5 , № 6 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Договір поставки № 162/22/40 від 23 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Видаткова накладна № 51743 від 24 травня 2022 року, ТТН № ЕР - 278082 від 24 травня 2022року ТОВ «Фірма Ерідон», Договір купівлі - продажу № 02/06/22-2 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Видаткова накладна № 93 від 15 червня 2022 року, рахунок № 92 від 02 червня 2022 року , ТТН № 3 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Договір купівлі - продажу № 01/06/22 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Видаткова накладна № 97 від 01 червня 2022 року, рахунок №100 від 01 червня 2022 року, ТТН № 1 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», договір купівлі - продажу № 1/6/2022 від 01 червня 2022 року і специфікація №1 від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», Видаткова накладна № 51 від 01 червня 2022 року, ТТН від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», Договір поставки № 71 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Панхім 2020», Видаткова накладна № ПА 000000248 від 18 травня 2022 року , ТТН № ПА000000248 від 18 травня 2022 року ТОВ «Панхім 2008», Договір поставки № 27 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Видаткова накладна № 000000104 від 26 травня 2022 року, рахунок № 234 від 26 травня 2022 року, ТТН № 000000064 від 26 травня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року ( 4СГ), Квитанція № 2 до звіту 4СГ, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ КБ ПриватБанк, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ ОщадБанк, Картка рахунку № 36 з 01 січня 2022 по 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», ОСВ рах.631 з 01 січня 2022 по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», ОСВ рах.361 з 01 січня 2022 року по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від02.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 09.04.2021 року; форма № 20-ОПП від02.06.2021 року; форма № 20-ОПП від13.07.2021 року; форма № 20-ОПП від07.10.2021 року; форма № 20-ОПП від08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від29.11.2021 року; форма № 20-ОПП від23.02.2022 року; форма № 20-ОПП від12.05.2022 року; форма № 20-ОПП від 14.06.2022 року;

ПН №5 від 15.07.2022:

Договір поставки № 17/05 від 17 травня 2022 року ТОВ « БЦ Оксім», Платіжне доручення № 304 від 07 червня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір про надання послуг № П-14/03-2022 від 14.03.2022 року ТОВ « Агро Блок», Акт надання послуг №144 від 06.06.2022 року ТОВ «Агро Блок», Договір оренди сільськогосподарських машин (з екіпажем) № 09/05/2022 від 09 травня 2022 року ТОВ «ТриДМ», Акт надання послуг № 65 від 31 травня 2022 року ТОВ «Три ДМ», Акт надання послуг№9 64 від 31 травня 2022 року ТОВ «ТриДМ», Договір поставки № 29/04-2022 від 29 квітня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Видаткова накладна № 53 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», ТТН № 5 , № 6 від 05 травня 2022 року ТОВ «Агрофірма «Дитятки», Договір поставки № 162/22/40 від 23 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Видаткова накпадна № 51743 від 24 травня 2022 року, ТТН № ЕР - 278082 від 24 травня 2022 року ТОВ «Фірма Ерідон», Договір купівлі - продажу № 02/06/22-2 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», видаткова накладна № 93 від 15 червня 2022 року, рахунок № 92 від 02 червня 2022 року , ТТН № 3 від 02 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Договір купівлі - продажу № 01/06/22 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Видаткова накладна №97 від 01 червня 2022 року, рахунок №100 від 01 червня 2022 року, ТТН № 1 від 01 червня 2022 року ПП «Вектор 2008», Договір купівлі - продажу № 1/6/2022 від 01 червня 2022 року і специфікація №1 від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», Видаткова накладна №51 від 01 червня 2022 року, ТТН від 01 червня 2022 року ПП «АгроспілкаМалолисовецька», Договір поставки № 71 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Панхім 2020», Видаткова накладна № ПА 000000248 від 18 травня 2022 року , ТТН № ПА000000248 від 18 травня 2022 року ТОВ «Панхім 2008», Договір поставки № 27 від 26 квітня 2022 року ТОВ «Дідухойл», Видаткова накладна №000000104 від 26 травня 2022 року, рахунок № 234 від 26 травня 2022 року, ТТН № 000000104 від 26 травня 2022 року ТОВ «Дідухойл», звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року ( 4СГ), Квитанція № 2 до звіту 4СГ, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ КБ ПриватБанк, Заключна виписка за період з 01.01.2022 по 01.08.2022 АТ ОщадБанк, Картка рахунку № 36 з 01 січня 2022 по 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», ОСВ рах.631 з 01 січня 2022 по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», ОСВ рах.361 з 01 січня 2022 року по 01 серпня 2022 року ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 09.04.2021 року; форма № 20-ОПП від 02.06.2021 року; форма № 20-ОПП від 13.07.2021 року; форма № 20-ОПП від 07.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 08.10.2021 року; форма № 20-ОПП від 29.11.2021 року; форма № 20-ОПП від 23.02.2022 року; форма №20-ОПП від 12.05.2022; форма №20-ОПП від 14.06.2022;

ПН №2 від 12.07.2022:

Договір оренди сільськогосподарської техніки № 01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Акт надання послуг № 321 від 31 липня 2022 року згідно договору № 01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір оренди від 15.06.2022, Акт надання послуг №2550 від 20.06.2022, Акт надання послуг № 3134 від 15 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3167 від 18 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022року ПП «Транс Авто Д», Договір суборенди сільськогосподарської техніки з екіпажем № 14/06 від 14 червня 2022 року ТОВ «Миколаївка», Акт надання послуг № 5 від 12 липня 2022 року ТОВ «Миколаївка», Картка рах.№36 за липень - серпень 2022 року ТОВ «Миколаївка», Платіжне доручення № 8426 від 11 серпня 2022 року ТОВ «Миколаївка», Платіжне доручення № 8440 від 19 серпня 2022 року ТОВ «Миколаївка», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма №20-ОПП від 18.07.2022 року;

ПН №3 від 12.07.2022:

Договір оренди сільськогосподарської техніки № 01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Акт надання послуг №321 від 31 липня 2022 року згідно договору № 01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», договір оренди сільськогосподарської техніки №28/06/22 від 28 червня 2022року «Вектор 2008», акт надання послуг №112 від 31.07.2022 року «Вектор 2008», договір оренди сільськогосподарських машин ( з екіпажем) № 43848946 від 15 червня 2022 року «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 2550 від 20 червня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3134 від 15 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3167 від 18 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Договір суборенди сільськогосподарської техніки з екіпажем № 14/06 від 14 червня 2022 року ТОВ «Миколаївка», Акт надання послуг № 6 від 12 липня 2022 року ТОВ «Миколаївка», картка 36 за липень-серпень 2022 року, платіжне доручення від 11.08.2022 №8439, форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма №20-ОПП від 18.07.2022 року, Штатний розпис від 12.07.2022 року ТОВ «Носовиця Агро»;

ПН №4 від 04.08.2022:

Договір оренди сільськогосподарської техніки №01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», акт надання послуг №321 від 31 липня 2022 року згідно договору №01/07 від 01 липня 2022року ТОВ «БЦ Оксім», Договір № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3355 від 27 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3521 від 04 серпня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», договір суборенди сільськогосподарської техніки з екіпажем №22107 від 22 липня 2022 року ДП «Дан Мілк», акт надання послуг № 14 від 04 серпня 2022 року ДП «Дан Мілк», Картка рах. №361 січень - серпень 2022 року ДП «Дан Мілк», Платіжне доручення №7516 від 05 серпня 2022 року, № 7535 від 11 серпня 2022 року ДП «Дан Мілк», ОСВ січень - серпень 2022 рах. №361 ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 18.07.2022 року; Штатний розпис від 12.07.2022 року ТОВ «Носовиця Агро»;

ПН №4 від 13.07.2022:

Договір оренди техніки від 28.06.2022, акт надання послуг №320 від 31 липня 2022 року згідно договору №28/06 від 28 червня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Договір № 43848946 від 15 червня 2022 року «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 2550 від 20 червня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3134 від 15 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022року «Транс Авто Д», Договір суборенди сільськогосподарської техніки з екіпажем №1 від 29 червня 2022 року ДП «ДГ «Южний» СГІНЦНС», акт надання послуг № 7 від 13 липня 2022 року ДП «ДГ «Южний» СГІНЦНС», картка рах. №36 за липень 2022 року ДП «ДГ «Южний» СГІНЦНС», Платіжне доручення №3465 від 16 листопада 2022 року, №3466 від 17 листопада 2022 року ДП «ДГ «Южний» СГІНЦНС», ОСВ січень - серпень 2022 рах. №361 ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 06.07.2022 року; форма № 20-ОПП від 11.07.2022 року; Штатний розпис від 12.07.2022 року ТОВ «Носовиця Агро»;

ПН №5 від 30.08.2022:

Договір оренди сільськогосподарської техніки №01/07 від 01 липня 2022 року ТОВ «БЦ Оксім», Акт надання послуг №321 від 31 липня 2022 року згідно договору №01/07 від 01 липня 2022року ТОВ «БЦ Оксім», Договір № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3134 від 15 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3167 від 16 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3354 від 27 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Акт надання послуг № 3355 від 27 липня 2022 року згідно договору № 43848946 від 15 червня 2022 року ПП «Транс Авто Д», Договір суборенди сільськогосподарської техніки з екіпажем №6/22 від 13 липня 2022року ПП «Укрінтерпостача», акт надання послуг № 15 від ЗО серпня 2022 року ПП «Укрінтерпостача», Картка рах. №361 за 2022 року ПП «Укрінтерпостача», Платіжне доручення №477 від 30 серпня 2022 року, №532 від 29 вересня 2022 року, №574 від 17 жовтня 2022 року, №871 від 14 грудня 2022 року ПП « Укрінтерпостача», ОСВ січень - серпень 2022 рах. №361 ТОВ «Носовиця Агро», форма № 20-ОПП від 15.03.2021 року; форма № 20-ОПП від 06.07.2022 року; форма № 20-ОПП від 18.07.2022 року; Штатний розпис від 12.07.2022 року ТОВ «Носовиця Агро»;

Відповідно до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за №1245/34216) (далі Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За правилами пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

За приписами пункту 6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених упункті 5цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно пункту 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно допункту 5цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації ПН / РК в ЄРПН.

Зі змісту оскаржуваних Рішень вбачається, що підставою для відмови у реєстрації ПН в ЄРПН слугувало ненадання платником податку документів: зокрема, первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певний типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Так, форма рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі передбачає необхідність проставлення фіскальним органом відмітки у відповідній графі, яка визначає підстави для відмови, зокрема, щодо неподання відповідних документів.

Графа форми рішення «первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з рахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних» містить чітку вимогу щодо необхідності підкреслення тих документів, які не надані.

Оскаржувані Рішення не містять жодних підкреслень у графі «первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з рахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних», яка по своїй суті визначає лише загальний перелік документів.

Суд констатує, що оскаржувані Рішення не відповідають критерію «обґрунтованості».

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.

За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Комісією регіонального рівня жодним чином не обґрунтовано причини відмови у реєстрації ПН в ЄРПН: не обґрунтовано причини зупинення реєстрації ПН в ЄРПН яка Таблиця даних платника податків оцінювалася контролюючим органом; Квитанції не містять переліку документів, які платник податків має надати для вирішення питання про реєстрацію ПН в ЄРПН; не вказано конкретно, які документи не надані платником податків, що стосуються предмета розгляду; оскаржувані Рішення не містять жодних підкреслень щодо документів, які, на думку контролюючого органу, не надані платником податків.

Незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності Критеріям ризиковості, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

Таке правозастосування викладене у постановах Верховного Суду від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 та від 05.01.2021 у справі №640/10988/20.

У графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» Рішень зазначено: не надано документів на обробіток, зберігання; не надано документів на обробіток, зберігання; не надано документи на комбайн, інформації щодо трудових ресурсів, які залучалися, документів на транспортування комбайну з Миколаївської області в Житомирську; не надано документи на комбайн, розрахункові документи за оренду комбайнів, невідповідність умовам договору; не надано акту звірки розрахунків та / або ОСВ рах. Бо 361 з серпня по листопад 2022 року; невідповідність в наданих документах (дати ТТН, договір, акт на оренду); не надано документи на придбання насіння, розрахункових документів на оплату за обробіток земель та посів; невідповідність в наданих документах (дати договорів оренди, суборенди).

Суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування (зупинення) реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Процедура перевірки ПН / РК на відповідність «Критеріям ризиковості» є визначальним та першим етапом в процедурі реєстрації ПН / РК в ЄРПН. Тому, законодавче закріплення «Критеріїв ризиковості» є важливим аспектом у регулюванні відносин щодо реєстрації ПН / РК в ЄРПН.

Частинами першою, другою статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 (далі іменується Закон України №794-VII) Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Як зазначалося вище, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Додатки до Порядку №1165: Додаток №1 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість; Додаток №3 Критерії ризиковості здійснення операцій не містять приписи, які пояснювали б чи доповнювали б зміст Постанови №1165, а навпаки, містять самостійні норми права; Додаток №1 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість; Додаток №3 Критерії ризиковості здійснення операцій, за своїм змістом містять норми, які мають безумовні ознаки саме нормативних приписів, тобто такі Критерії містять норми права.

У разі відсутності у Додатку грифу «ЗАТВЕРДЖЕНО», такий Додаток не може містити за своїм змістом норми права, які спрямовані на регулювання суспільних відносин, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування.

До нормативно-правового акта, затвердженого розпорядчим документом, можуть бути додані додатки, що пояснюють або доповнюють його зміст і позначаються грифом «Додаток».

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій, як Додатки, могли б мати статус нормативно-правового акта (положення, інструкції, правила тощо), які становили б невід`ємну частину розпорядчих документів, якими затверджені, і мали б однакову з ними юридичну силу, лише у випадку їх затвердження грифом «ЗАТВЕРДЖЕНО».

Тому суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних Рішень, які підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача 2 зареєструвати ПН в ЄРПН, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За приписами пунктів 19, 20 Порядку №520, податкова накладната/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимогиабзацу десятогопункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Враховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваних Рішень, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН датою їх подання на реєстрацію.

Суд зазначає, що зобов`язання відповідача 2 здійснити реєстрацію ПН в ЄРПН саме датою їх подання на реєстрацію є належним способом захисту прав платника податків, оскільки визначення дати реєстрації ПН/РК в ЄРПН безумовно впливає на питання формування податкових зобов`язань та податкового кредиту у відповідні звітні податкові періоди.

Такий спосіб захисту прав позивача не є втручанням у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень, оскільки під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб`єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.

Дискреційні повноваження- це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.

Дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами:

1) за допомогою оціночних понять, наприклад: «за наявності поважних причин орган вправі надати …», «у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…», «рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…» тощо;

2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав;

3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів;

4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису.

Стосовно дискреційних повноважень, суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що такими є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Зобов`язання відповідача 2 зареєструвати ПН в ЄРПН не стосується дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень, оскільки йдеться про єдиний можливий правовий механізм захисту права платника податків на реєстрацію ПН в ЄРПН через констатацію факту протиправності Рішень , підставам прийняття яких надано оцінку.

Європейський суд з прав людини у п.50 рішення від 13 січня 2011 у справі «Чуйкіна проти України» (заява №28924/04) констатував: «що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваних Рішень у порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту як шляхом визнання протиправними таких рішень суб`єкта владних повноважень, так і шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН датою їх подання на реєстрацію.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 24156 грн 00 коп, сплачена відповідно до платіжної інструкції від 07.06.2023 №447.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» (вулиця Колгоспна, 40, село Тараканів, Дубенський район, Рівненська область, 35641; код ЄДРПОУ 43848946) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, місто Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7711266/43848946 від 25.11.2022, №7774251/43848946 від 05.12.2022, №7774252/43848946 від 05.12.2022, №7935539/43848946 від 23.12.2022, №7952922/43848946 від 27.12.2022, №7694172/43848946 від 22.11.2022, №7889169/43848946 від 19.12.2022, №7632292/43848946 від 15.11.2022, №7832385/43848946 від 12.12.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» №5 від 28.06.2022, №2 від 12.07.2022, №5 від 15.07.2022, №4 від 04.08.2022, №5 від 30.08.2022, №3 від 14.06.2022, №4 від 13.07.2022, №2 від 07.06.2022, №3 від 12.12.2022, датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Носовиця Агро» суму судового збору у розмірі 24156 грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 09 лютого 2024 року

Суддя К.М. Недашківська

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.02.2024
Оприлюднено12.02.2024
Номер документу116895268
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю