Рішення
від 09.02.2024 по справі 500/7889/23
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7889/23

09 лютого 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Козацька смакота" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Козацька смакота" (далі ПП «Козацька смакота», Підприємство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.11.2023 №00090630405.

Позов обґрунтовано тим, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість (далі ПДВ) та даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі ЄРПН) ПП «Козацька смакота» за період з 30.04.2022 по 11.05.2023. За висновками акта перевірки Підприємством порушено вимоги пункту 201.10 Податкового кодексу України (далі ПК України) в частині строків реєстрації податкових накладних (далі ПН), складених з квітня 2022 року по квітень 2023 року та зареєстрованих у за квітень-червень 2022 року у липні 2022 року, за листопад 2022 року у грудні 2022 року, за лютий 2023 року - в березні 2023 року, за квітень 2023 року - в травні 2023 року. На підставі акта перевірки прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування на підставі статті 120-1 ПК України штрафу в розмірі 10 та 20 відсотків суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних, та у розмірі 2 відсотки, який передбачений пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Загальна сума штрафу становить 97667,99 грн.

Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням з посиланням на пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, яким передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім встановлених цією нормою винятків. Карантин в Україні діяв з 12.03.2020 по 30.06.2023, тобто на час складання та реєстрації спірних податкових накладних.

Також зазначає про зміни внесені до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України під час дії воєнного стану Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» №2260-ІХ від 12.05.2022 (далі Закон №2260-ІХ), які, серед іншого, передбачали особливості реєстрації податкових накладних, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 по 27.05.2022 за умови реєстрації платниками ПН та розрахунків коригування (далі РК) в ЄРПН до 15.07.2022.

Вважає, що до 27.05.2022 до платників податків, які своєчасно не зареєстрували податкові накладні в ЄРПН, не застосовуються штрафні санкції в силу положень статті 52-1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України.

Нормами Закону № 2260-ІХ платникам податків не було надано перехідного періоду, достатнього для реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, що не були своєчасно зареєстровані у зв`язку з карантином, та на які до 27.05.2022 поширювалася дія мораторію, встановленого на період дії карантину. Застосування до позивача за таких обставин штрафних санкцій є порушенням принципу стабільності, що передбачений підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України.

Вказує, що по податкових накладних, по яких відповідачем визначено порушення строків реєстрації на один день, порушення відсутнє, бо відповідні податкові накладні відправлені ПП «Козацька смакота» на реєстрацію 30.06.2022 (в межах операційного дня строку визначеного статтею 201 ПК України). Так, податкові накладні №317 від 08.06.2022; №331 від 08.06.2022; №337 від 07.06.2022; №307 від 06.06.2022; №309 від 06.06.2022; №300 від 03.06.2022; №308 від 06.06.2022; №320 від 08.06.2022; №338 від 09.06.2022; №334 від 01.06.2022; №336 від 06.06.2022; №310 від 14.06.2022; №335 від 03.06.2022; №311 від 15.06.2022; №339 від 15.06.2022 були направлені на реєстрацію в ЄРПН 30.06.2022, десь о 18.15 год (до 20:00 год), проте прийняті на реєстрацію контролюючим органом - 01.07.2022. При цьому 30.06.2022 було останнім днем строку, встановленого для реєстрації ПН. Факт реєстрації податкових накладних 01.07.2022, а не 30.06.2022, коли документи фактично надіслані для реєстрації в ЄРПН, відбувся з причин, які не залежали від позивача.

Підприємство також вказує на неправомірність визначеного відповідачем розміру штрафу з посиланням на пункти 89-90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, якими передбачено суттєво нижчі розміри штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, ніж статтею 120-1 ПК України. Перехідні положення ПК України доповнено цими пунктами відповідно до Закону України від 12.01.2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (далі Закон № 2876-ІХ), чинного з 08.02.2023. Цими нормами збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації ПН та/або РК в ЄРПН.

На момент складання акту камеральної перевірки та винесення спірного податкового повідомлення-рішення вже набули чинності зміни внесені Законом № 2876-ІХ, які пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану, і які підлягали застосуванню.

Відповідачем сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в ЄРПН розрахована згідно положень пункту 120-1.1 статті 120 ПК України в розмірі 10%, а не 2%, та 20%, а не 5 %, як це передбачено приписами пункту 11 підрозділу 10 розділу ХІХ "Перехідні положення" ПК України, якими мав керуватися відповідач при визначені розміру штрафу. При цьому з посиланням на судову практику Верховного Суду вказує, що відповідачем неправильно застосовано норми ПК України та здійснено помилковий розрахунок штрафу, а тому податкове повідомлення-рішення слід скасувати повністю.

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, у строк визначений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

У строк, визначений судом, відповідачем подано відзив на позовну заяву. Відповідач позовних вимог не визнає та зазначає, що проведеною камеральною перевіркою ПП «Козацька смакота» щодо питання порушення терміну реєстрації податкових накладних з ПДВ за період з 30.04.2022 по 11.05.2023 встановлено порушення граничних термінів реєстрації 24 податкових накладних в ЄРПН, про що складено акт перевірки від 27.10.2023 №8951/19 00-04-05/34473461.

Відповідач зазначив, що порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, є підставою для застосування до платника податків відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України штрафу у розмірі 10 відсотків у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків за прострочення строку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів.

Зауважив, що з 27.05.2022 Законом України від 12.05.2022 №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами перевірок згідно з ПК України з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, пріоритетними є норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Відносно посилання позивача щодо неправильного визначення розміру штрафної (фінансової) санкції (штрафу) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних представник ГУ ДПС у Тернопільській області з посиланням на Закон №2876-ІХ зазначив, що визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876- ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. В свою чергу, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання починаючи з січня 2023 року. У спірному випадку лише дві ПН підпадають під визначений період: ПН №32 від 07.02.2023 та ПН №66 від 06.04.2023.

Порушення платником податків граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Закону №2876-ІХ, тягне за собою накладання на такого платника податків штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Також відповідач на спростування доводів Підприємства про відсутність порядку до 06.09.2022 довести неможливість виконання платником податків обов`язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та переліків документів на підтвердження, затверджений наказом Міністерства фінансів від 29.07.2022 №225, набрав чинності 06.09.2022) вказує, що після дії вказаного Порядку позивач не подавав відповідних заяв та документів, які передбачені ним та підтверджують неможливість виконання платником податкових обов`язків, зокрема щодо ПН: №510 від 10.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації - 19), №32 від 07.02.2023 (кількість днів порушення термінів - 9) та №66 від 06.04.2023 (кількість днів порушення термінів - 6), тобто ПН, складених після 06.09.2022.

Стосовно ПН, які направлені на реєстрацію з затримкою на один день, по яких позивач вказує, що вони направлені на реєстрацію в ЄРПН 30.06.2022 десь о 18.15 год (до 20:00 год), проте прийняті на реєстрацію 01.07.2022, то відповідач звертає увагу на положення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 до 18 години (у редакції ПК України, чинної на дату реєстрації платником оскаржуваних податкових накладних). Зазначена норма в умовах воєнного стану є спеціальною по відношенню до інших, які визначають тривалість робочого дня для приймання електронних документів від платників податків. Відтак, у період воєнного стану платник податку може надіслати електронні документи у робочі дні з 8.00 години до 18.00 години, а якщо доставка документа відбулася після 18.00 години, датою надіслання документа вважається наступний робочий день.

Відповідач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00090630405 від 21.11.2023 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 97667,99 грн законним та обґрунтованим, а позовні вимоги ПП «Козацька смакота» безпідставними. Відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

31.10.2023 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, фактично з тими ж заперечення проти позову, що й у відзиві на позовну заяву з додатковим наведенням правових висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 стосовно застосування перехідних положень ПК України у період дії карантину, воєнного стану (а.с.78-83).

Ухвалою суду від 31.01.2024 витребувані від позивача додаткові пояснення та докази стосовно направлення на реєстрацію податкових накладних №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022 саме 30.06.2022.

У строк, встановлений судом, надійшли від ПП «Козацька смакота» пояснення про направлення ПН, вказаних в ухвалі суду від 31.01.2024, для реєстрації в ЄРПН з застосуванням програмного забезпечення «M.E.DOC» після накладення цифрових підписів керівником Підприємства о 18:14 30.06.2023, про що долучені скріншоти з програми електронної звітності та відповідні протоколи перевірки надсилання даних з відомостями відправника, у тому числі датою та часом відправки документів та датою і часом їх отримання Державною податковою службою (а.с.95-233).

Суд, дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини.

ПП «Козацька смакота» (код ЄДРПОУ 34473461) зареєстроване як юридична особа; перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Тернопільській області, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстроване платником ПДВ (а.с.29 зворот).

27.10.2023 головним державним інспектором Тернопільського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку ПП «Козацька смакота» по питанню порушення терміну реєстрації податкових накладних з ПДВ за період з 30.04.2022 по 11.05.2023, за результатами якої складено акт від 27.10.2023 за №8951/19-00-04-05/34473461 (далі акт перевірки) (а.с.28-29).

У акті перевірки зазначено, що за результатами камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН Підприємством, встановлено порушення вимог 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного надзвичайного стану), а саме несвоєчасно зареєстровані такі податкові накладні:

ПН №355 від 30.04.2022 на загальну суму 160000 грн (в т.ч. ПДВ - 26666,67 грн), дата реєстрації ПН - 25.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 11;

ПН №295 від 10.05.2022 на загальну суму 205971,72 грн (в т.ч. ПДВ - 34051,46 грн), дата реєстрації ПН - 25.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 11;

ПН №329 від 27.05.2022 на загальну суму 138898,09 грн (в т.ч. ПДВ - 23149,68 грн), дата реєстрації ПН - 25.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 11;

ПН №334 від 01.06.2022 на загальну суму 702343,30 грн (в т.ч. ПДВ - 115937,18 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №335 від 03.06.2022 на загальну суму 422086,40 грн (в т.ч. ПДВ - 70347,73 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №300 від 03.06.2022 на загальну суму 1338444,00 грн (в т.ч. ПДВ - 223074,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №308 від 06.06.2022 на загальну суму 27000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 4500,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №309 від 06.06.2022 на загальну суму 27000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 4500,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №307 від 06.06.2022 на загальну суму 27000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 4500,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №336 від 06.06.2022 на загальну суму 565692,18 грн (в т.ч. ПДВ - 94282,03 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №337 від 07.06.2022, на загальну суму 60434,52 грн, сума ПДВ - 10072,42 грн, дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №320 від 08.06.2022 на загальну суму 27000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 4500,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №317 від 08.06.2022 на загальну суму 8500,00 грн (в т.ч. ПДВ - 1416,67 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №331 від 08.06.2022 на загальну суму 27500,00 грн (в т.ч. ПДВ - 4583,33 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №338 від 09.06.2022 на загальну суму 599853,60 грн (в т.ч. ПДВ - 99975,60 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №339 від 13.06.2022 на загальну суму 713318,95 грн (в т.ч. ПДВ - 118886,49 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №310 від 14.06.2022 на загальну суму 99144,00 грн (в т.ч. ПДВ - 16524,00 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №311 від 15.06.2022 на загальну суму 444771,00 грн (в т.ч. ПДВ - 74128,50 грн), дата реєстрації ПН - 01.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 1;

ПН №356 від 30.06.2022 на загальну суму 43100,00 грн (в т.ч. ПДВ - 7183,33 грн), дата реєстрації ПН - 18.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 3;

ПН №354 від 30.06.2022 на загальну суму 35000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 5833,33 грн), дата реєстрації ПН - 18.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 3;

ПН №348 від 30.06.2022 на загальну суму 1800,00 грн (в т.ч. ПДВ - 300,00 грн), дата реєстрації ПН - 25.07.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 10;

ПН №510 від 10.11.2022 на загальну суму 43000,00 грн (в т.ч. ПДВ - 7166,67 грн), дата реєстрації ПН - 19.12.2022, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 19;

ПН №32 від 07.02.2023 на загальну суму 398171,26 грн (в т.ч. ПДВ - 66361,88 грн), дата реєстрації ПН - 14.03.2023, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 9;

ПН №66 від 06.04.2023 на загальну суму 139852,60 грн (в т.ч. ПДВ - 23308,77 грн), дата реєстрації ПН - 11.05.2023, кількість днів порушення граничних термінів реєстрації - 6.

Як вказано в акті перевірки відповідальність за це порушення передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Позивачем направлено заперечення на акт перевірки (а.с.30-32). Сторонами не надано результатів розгляду такого заперечення платника податків контролюючим органом.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Тернопільській області прийняло податкове повідомлення-рішення № №00090630405 від 21.11.2023, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за прострочення строку реєстрації податкових накладних у розмірі 10 % суми податку на додану вартість за порушення строку реєстрації ПН до 15 календарних днів; 20% суми податку на додану вартість за порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у розмірі 2 % суми податку на додану вартість за порушення реєстрації до 15 календарних днів, щодо ПН зареєстрованих після 08.02.2023, загальна сума штрафу склала становить 97667,99 грн (а.с.33-34).

Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення від 21.11.2023 протиправним, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку оскаржуваному податкову повідомленню-рішенню, суд враховує такі положення податкового законодавства.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Водночас 18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі Закон № 533- IX).

У зв`язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Карантин на усій території України був вперше установлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12.03.2020 і надалі неодноразово був продовжений.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року.

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX.

У зв`язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

За обставин цієї справи ПП «Козацька смакота» порушено строк реєстрації податкових накладних №295, №355, складених 10.05.2022, 30.04.2022, граничні терміни реєстрації яких припадали на період дії воєнного стану та до набрання чинності Законом №2260-ІХ (тобто з 24.02.2022 по 27.05.2022). Фактично такі ПН зареєстровані позивачем в ЄРПН 25.07.2022. Також порушено строк реєстрації ПН №329 від 27.05.2022, фактично така зареєстрована 25.07.2022.

Реєстрація таких накладних була здійснена у період дії Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 та підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України якого скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), та поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Відповідно до приписів підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, позивач підлягав би звільненню від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію цих податкових накладних лише у випадку їх реєстрації в ЄРПН до 15.07.2022.

Проте податкові накладні №295 від 10.05.2022, №329 від 27.05.2022, №355 від 30.04.2022 позивач зареєстрував 25.07.2022 (тобто після 15.07.2022), а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

При цьому Підприємство не підтвердило неможливість реєстрації податкових накладних відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 №225. Оскільки позивачем не надано, а судом у ході розгляду справи не здобуто доказів того, що ПП «Козацька смакота» у передбаченому законом порядку ідентифікувало себе у межах податкових правовідносин як платника, у якого відсутня можливість виконання обов`язків, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, то позивач зобов`язаний дотримуватись вимог податкового законодавства, зокрема, щодо своєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

Додатково стосовно пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо визначення можливості/неможливості в платника податку виконувати свої обов`язки в період з 24 лютого до 06 вересня 2022 року суд зазначає наступне.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі Порядок № 225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов`язків тощо.

Згідно Порядку №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов`язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Оскільки ПН №295 від 10.05.2022, №329 від 27.05.2022, №355 від 30.04.2022 позивач зареєстрував несвоєчасно (25.07.2022), то відповідач правомірно притягнув платника податків до фінансової відповідальності.

Такі висновки суду відповідають правовим позиціям, викладеним у постановах Верховного Суду від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23, від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.

Стосовно реєстрації податкових накладних №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022 (які зареєстровані 01.07.2022);

№ 348 від 30.06.2022 (яка зареєстрована 25.07.2022);

№356 від 30.06.2022 та №354 від 30.06.2022 (які зареєстровані 18.07.2022);

№510 від 10.11.2022 (яка зареєстрована 19.12.2022),

то для їх реєстрації з 27.05.2022 застосовуються загальні правила щодо строку їх реєстрації (абзац чотирнадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України), а саме: складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Починаючи з 27.05.2022, порушення цих строків є підставою для притягнення до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, якщо платником податків не буде доведено, що він своєчасно направив на реєстрацію податкові накладні, однак їх реєстрація відбулася поза межами граничних строків не з його вини, або що мали місце обставини, передбачені підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності (обставин непереборної сили (форс-мажору)).

Позивач вважає, що податкові накладні №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022, він направив на реєстрацію своєчасно 30.06.2022 десь о 18:15, а тому такі мали бути зареєстровані саме 30.06.2022, а не 01.07.2022. Надаючи оцінку таким аргументам позивача суд враховує таке.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі Порядок № 1246), який є та був чинним на час спірних правовідносин.

За визначенням у пункті 1 Порядку № 1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Як встановлено у пункті 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

У пункті 13 Порядку № 1246 передбачено формування за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку № 1246).

Як визначено у підпункті 14.1.56-2 пункту 14.1 статті 14 ПК України електронний кабінет - сукупність інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, призначених для взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов`язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Взаємодія реалізується через: портальне рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов`язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування; портальне рішення для користувачів - державних органів, у тому числі контролюючих; програмний інтерфейс (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету; інші засоби, бази даних, реєстри, що ведуться в електронному вигляді, інформаційні, телекомунікаційні, інформаційно-телекомунікаційні системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно до пункту 42-1.2 статті 42-1 ПК України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов`язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, реєстрації, коригування податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних та акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

При цьому згідно з пунктом 42-1.6 цієї ж статті ПК України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.

В свою чергу, Законом України № 2120-IX від 15.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.18, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Зміст норми підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.

Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.

Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.

Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.

Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати.

Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов`язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

У подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання, закріпивши у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України згідно із Законом України № 2876-IX від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023.

Згідно з введеною нормою визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов`язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.

Аналогічна позиція викладена в постанові ВС від 14.12.2023 в справі № 260/5659/22, що враховується судом під час вирішення розглядуваного спору.

Судом встановлено, що Підприємством 30.06.2022 у проміжок часу 18:14 через програму M.E.DOC направлялись до ДПС України податкові накладні №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022.

Із долучених до матеріалів справи витягів протоколів з програми М.Е.DOC та скріншотів програми електронної звітності по кожній з ПН слідує, що відповідно до автоматично сформованих повідомлень накладні були доставлені на поштову скриньку ДПС України у дати їх підписання електронним цифровим підписом директора 30.06.2022 о 18:14. У кожному з протоколів перевірки зазначено, що ПН підписана 30.06.2022 о 18:14 директором, 30.06.2022 18:14 «очікується доставка». Проте квитанції №1 про прийняття ПН сформовані вже 01.07.2022 , про що також зазначено у протоколі перевірки.

Підтвердженням формування та відправки кожної податкової накладної є протокол перевірки надсилання даних, в якому зазначені відомості про відправку (а.с.11-27, 101-233).

При цьому, зміст повідомлень (протоколів) вкладок свідчить про те, що надсилання накладних здійснювалося у робочий день саме 30.06.2022 о 18:14, тобто протягом операційного дня у строк, встановлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

За таких обставин, суд вважає, що саме час й дата, яка зазначена у протоколі перевірки надсилання даних, є часом та датою формування і направлення електронного документу. Вказані обставини свідчать, що платником податку здійсненні всі залежні від нього дії в частині своєчасного направлення відповідних ПН для реєстрації в ЄРПН. Платник податків не може нести відповідальність за неналежну роботу серверів ДПС України після 18 години.

Обставини надіслання Підприємством вказаних ПН до ЄРПН саме 30.06.2023 не заперечуються відповідачем, заперечення якого ґрунтуються лише на тому, що робота електронних сервісів здійснювалася 30.06.2023 до 18 години, а тому такі ПН зареєстровані наступного робочого дня 01.07.2023.

Згідно з матеріалами справи, квитанції про прийняття податкових накладних №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022 надіслані позивачу 01.07.2022.

Отже, позивач в межах граничного строку реєстрації податкових накладних, та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, надіслав до реєстрації вказані податкові накладні, а саме 30.06.2022 до 20:00 год, проте затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН виникла не з вини позивача, а через те, що контролюючий орган не забезпечував функціонування електронних сервісів після 18 години і впродовж операційного часу (до 20 години).

Податкові накладні позивача слід вважати своєчасно надісланими 30.06.2022 та зареєстрованими контролюючим органом наступного операційного дня 01.07.2022. Граничні строки реєстрації зазначених податкових накладних дотримані позивачем.

А відтак, висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022 є неправомірним.

Ще одна підстава позову стосується неправильного застосування розміру штрафної санкції за порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних. З приводу цього суд враховує таке.

Законом України № 2876-ІХ від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набув чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90, відповідно до яких тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Також пункт 69.18 п.69 підрозділу 10 ПК України викладено в новій редакції, згідно якої тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.

Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.

Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.

Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року, тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 рок), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

У свою чергу, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15.01.2023 включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Такі висновки суду відповідають правовим позиціям, викладеним у постановах Верховного Суду від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23 від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.

В розглядуваному випадку оформлення 22 податкових накладних стосуються періоду з 30.04.2022 по 10.11.2022, тобто до набрання чинності (08.02.2023) Законом України № 2876-ІХ від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», а ще 2 податкові накладні №32 від 07.02.2023 (яка зареєстрована 14.03.2023) та №66 від 06.04.2023 (яка зареєстрована 11.05.2023) припадають на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (бо з датою складання, починаючи з 16.01.2023).

По цих двох податкових накладних реєстрація в ЄРПН не проводилася із дотриманням строків, визначених пунктом 89 підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме граничний термін по ПН №32 від 07.02.2023 до 05.03.2023, зареєстрована 14.03.2023, порушено термін реєстрації на 9 днів; по ПН №66 від 06.04.2023 до 05.03.2023, зареєстрована 11.05.2023, порушено термін реєстрації на 6 днів. Саме такі відомості щодо несвоєчасної реєстрації цих ПН зазначені в акті перевірки від 27.10.2023.

Штрафні санкції по цих двох податкових накладних визначені на підставі пункту 90 підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у розмірі 2 відсотка від суми ПДВ та ставлять 1793,42 грн, про що зазначено у розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21.11.2023 (а.с.33-34). Застосування штрафних санкцій у цьому випадку є правомірним та обґрунтованим.

При цьому застосування змін, внесених згідно з Законом України № 2876-ІХ від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», які набрали чинності з 08.02.2023, до решти податкових накладних (№295 від 10.05.2022, №329 від 27.05.2022, №355 від 30.04.2022, №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022, № 348 від 30.06.2022, №356 від 30.06.2022, №354 від 30.06.2022, №510 від 10.11.2022), з підстав наведених вище, суд не убачає.

Підсумовуючи викладене суд зазначає, що ПН №295 від 10.05.2022, №329 від 27.05.2022, №355 від 30.04.2022 (які зареєстровані 25.07.2022), № 348 від 30.06.2022 (яка зареєстрована 25.07.2022); №356 від 30.06.2022 та №354 від 30.06.2022 (які зареєстровані 18.07.2022); №510 від 10.11.2022 (яка зареєстрована 19.12.2022), №32 від 07.02.2023 (яка зареєстрована 14.03.2023) та №66 від 06.04.2023 (яка зареєстрована 11.05.2023) зареєстровані з порушенням граничного терміну реєстрації, а тому відповідач правомірно притягнув платника податків до фінансової відповідальності та нарахував штрафну санкцію у розмірі 12945,20 грн.

Натомість відповідачем протиправно застосовано штраф на суму 84722,79 грн за реєстрацію податкових накладних №317 від 08.06.2022, №331 від 08.06.2022, №337 від 07.06.2022, №307 від 06.06.2022, №309 від 06.06.2022, №300 від 03.06.2022, №308 від 06.06.2022, №320 від 08.06.2022, №338 від 09.06.2022, №334 від 01.06.2022, №336 від 06.06.2022, №310 від 14.06.2022, №335 від 03.06.2022, №311 від 15.06.2022, №339 від 15.06.2022, які з дотриманням граничного строку та часу операційного дня 30.06.2022 направлені на реєстрації в ЄРПН.

З огляну на наведене наявні підстави для скасування спірного податкового повідомлення-рішення в частині.

При цьому суд зауважує, що в матеріалах справи наявна копія розрахунку штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, складеного до податкового повідомлення-рішення від 21.11.2023 №00090630405 контролюючим органом по кожній з податкових накладних. Відповідно до своїх повноважень ГУ ДПС у Тернопільській області нараховано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію кожної податкової накладної окремо. А тому суд, скасовуючи спірне податкове повідомлення-рішення в частині, не посягає на дискреційні повноваження ГУ ДПС у Тернопільській області, бо фактично саме відповідач здійснив нарахування суми штрафу, а лише виокремлює суму неправомірно застосованого штрафу.

Судом залишено в силі спірне податкове повідомлення-рішення в тій частині, якою штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано правомірно, при цьому розмір таких штрафних санкцій визначено саме відповідачем.

Отже, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області від 21.11.2023 №00090630405 в частині нарахованих штрафних санкцій в розмірі 84722,79 грн (97667,99 грн - 12945,20 грн).

Вирішуючи питання розподілу судового збору, то суд враховує, що позивач за подання позову сплатив судовий збір в сумі 2684,00 грн згідно з платіжною інструкцією від 05.12.2023 (а.с.10).

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково на суму 84722,79 грн із загальної суми 97667,99 грн (що становить 86,75 %), тому на користь позивача відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, в сумі 2328,37 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємства "Козацька смакота" (46008, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Торговиця, 11, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 34473461) до Головного управління ДПС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, 1, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 44143637) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 21.11.2023 №00090630405 в частині застосованих до Приватного підприємства "Козацька смакота" штрафних санкцій (штрафу) в сумі 84722,79 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Приватного підприємства "Козацька смакота" судовий збір у розмірі 2328,37 грн (дві тисячі триста двадцять вісім грн 37 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений і підписаний 09 лютого 2024 року.

СуддяЧепенюк О.В.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.02.2024
Оприлюднено12.02.2024
Номер документу116895356
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)