Ухвала
від 09.02.2024 по справі 462/8152/23
ЗАЛІЗНИЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 462/8152/23

УХВАЛА

про призначення експертизи та зупинення провадження у справі

09 лютого 2024 року Залізничний районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Кирилюка А. І.,

за участю секретаря судового засідання Заболотної Я. Ю.,

присяжного Зелизняк Г. М.,

присяжного Ковальчук М. Є.,

представника заінтересованої особи Леськів Г. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Львові в порядку окремого провадження усне клопотання уповноваженого представник особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_1 адвоката Гордон Ігоря Михайловича про призначення судово-психіатричноїекспертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуном,

встановив:

Рух справи.

ОСОБА_2 , 24.10.2023 року (вх.№ 22310) звернувся уЗалізничний районнийсуд м.Львова ізписьмовою заявою провизнання фізичноїособи недієздатноюта призначенняопікуном, у якій просить суд:

- визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 недієздатною особою;

- встановити опіку над ОСОБА_1 , призначивши її опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2023 року для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю Кирилюка А. І.

Протоколом попереднього відбору присяжних від 22.08.2023 року відібрано присяжних Ковалюк М. Є. та Зелизняк Г. М.

Протоколом автоматичного визначення присяжних від 22.08.2023 року основними присяжними визначено ОСОБА_3 та Зелизняк Г. М.

Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 30.10.2023 заяву було залишено без руху у зв`язку з її істотними недоліками.

13.11.2023 року від заявника надійшла заява про усунення недоліків заяви у якій заявник виконав умови ухвали суду.

Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 15.11.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити у порядку окремого провадження. Призначено судове засідання по справі.

Ухвалою Залізничногорайонного судум.Львова від15.11.2023року постановленозабезпечити участьадвоката дляздійснення представництваінтересів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у цивільнійсправі зазаявою ОСОБА_2 , Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуном.

Суть клопотання (заяви), що вирішується.

Уповноважений представникособи,стосовно якоївирішується питанняпро визнанняїї недієздатною ОСОБА_1 адвокатГордон І.М.у судовомузасіданні від07.12.2023року заявивусне клопотання про призначення судово-психіатричноїекспертизи у справі.

В обґрунтування клопотання зазначає, що з метою з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки психіатрії, просить призначити судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для встановлення психічного стану та здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Позиція учасників справи.

Представника заінтересованої особи Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради Леськів Г. М. у судовому засіданні не заперечила проти задоволення клопотання про призначення експертизи.

Так, суд, перевіривши матеріали справи, розглянувши письмове клопотання, враховуючи думку учасників справи, дійшов наступного висновку.

Щодо можливості призначення експертизи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 298 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Крім того, суд враховує, що згідно ч. 1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручення проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

З урахуванням положень ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд може призначити експертизу для з`ясування обставин справи, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Аналіз зазначених норм права свідчить, що для з`ясування обставин, що мають значення у справі і потребують спеціальних знань, суд має право призначити експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.

Як визначено у ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Спеціальні знання це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.

Необхідність судової експертизи в цивільному судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.

Відповідно до положень ст.105ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Як вбачається із роз`яснень, даних у п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30.05.1997 року «Про судовуекспертизу вкримінальних іцивільних справах» судова психіатрична експертиза обов`язково призначається для визначення психічного стану особи в справах про визнання громадян недієздатними.

Так, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи загальне захворювання, потребує постійного стороннього догляду, нагляду, допомоги.

Окрім цього, 09.02.2024 року перед початком судового розгляду у даній справі ОСОБА_1 не належно себе поводила, не усвідомлювала значення своїх дій та не керувала ними.

Враховуючи наведене, з метою з`ясування питань, які мають значення для правильного вирішення справи, у даній справі слід призначити судово-психіатричну експертизу.

Висновки.

Враховуючи зазначене, предмет доказування у даній справі, суд дійшов висновку про необхідність задоволення усного клопотання уповноваженого представник особи, стосовно якої вирішується питання ОСОБА_1 про визнання її недієздатною адвоката Гордон І. М. про призначення судово-психіатричної експертизи, оскільки для вирішення відповідного питання необхідні спеціальні знання, проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України (м. Львів, вул. Кульпарківська, 95), попередивши їх про відповідальність за відмову або дачу завідомо неправдивого висновку за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, на час проведення експертизи.

Оскільки проведення судової експертизи займе певний час до закінчення її проведення, суд, вважає за необхідне зупинити провадження у справі.

На підставі наведеного та керуючись ст. 81, 103-104, 139, 252, 253, 260, 298, 353-355 ЦПК України, суд -

постановив:

Усне клопотання уповноваженогопредставник особи,стосовно якоївирішується питанняпро визнанняїї недієздатною ОСОБА_1 адвоката ГордонІгоря Михайловича про призначення судово-психіатричноїекспертизи у цивільній справі № 462/8152/23 за заявою ОСОБА_2 , Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуном задовольнити.

Призначити у справі № 462/8152/23 судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України (м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).

На вирішення експертів поставити наступні питання:

- чи страждає ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) на психічне захворювання?;

- якщо так, то чи за станом свого здоров`я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) може усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?

Попередити експертів, які безпосередньо будуть проводити дослідження, про кримінальнувідповідальність за ст. 384, 385 КК України.

На час проведення експертизи провадження у справі № 462/8152/23 зупинити.

Ухвалу направити учасникам судового провадження та Львівській філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України (м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).

У розпорядженняекспертної установи Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України (м. Львів, вул. Кульпарківська, 95) надати матеріали цивільної справи№ 462/8152/23.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо (ч.1ст.355ЦПК України) до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення (ч. 1 ст. 354 ЦПК України).

Учасник справи,якому повнаухвала судуне булавручена удень їїскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду (ч. 2 ст. 354 ЦПК України).

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України (ч. 3 ст. 354 ЦПК України).

Головуючий суддя/підпис/

присяжні/підписи/

Згідно з оригіналом.

Головуючий суддя

СудЗалізничний районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення09.02.2024
Оприлюднено12.02.2024
Номер документу116897496
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —462/8152/23

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

Ухвала від 15.11.2023

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

Ухвала від 15.11.2023

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Залізничний районний суд м.Львова

Кирилюк А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні