Справа № 157/1572/23
Провадження №1-кс/157/54/24
УХВАЛА
05 лютого 2024 рокумісто Камінь-Каширський
Слідчий суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника потерпілого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу потерпілого ОСОБА_4 на постанову старшого дізнавача СД Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді зі скаргою на постанову старшого дізнавача сектору дізнання СД Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 від 28 грудня 2023 року про закриття кримінального провадження №12023035530000004 від 12 січня 2023 року.
У скарзі зазначається, що в провадженні Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023035530000004 від 12.01.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України. Постановою старшого дізнавача ОСОБА_5 від 28 грудня 2023 року кримінальне провадження було закрито в зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення. Вказану постанову ОСОБА_4 отримав 15 січня 2024 року.
Оскаржувана постанова обґрунтована тим, що обставини, встановлені при проведенні досудового розслідування, дають підстави вважати, що в даному випадку відсутній склад кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, а між учасниками події існували договірні відносини, що містять ознаки цивільно-правових відносин та регулюються цивільним законодавством. Громадянин ОСОБА_4 пояснив, що протягом 2018-2019 років він як ФОП займався експортом паливних пелетів за кордон, який попередньо купував в українських виробників, в тому числі й у ТОВ «ЛБК-ВУД». У листопаді 2021 року ОСОБА_4 підписав договір про співпрацю з власником ТОВ «ЛБК-ВУД» ОСОБА_6 , зокрема інвестував кошти, надавав сировину та розхідний матеріал. ОСОБА_6 , як власниця ТОВ «ЛБК-ВУД», незаконно заволоділа грошовими коштами ОСОБА_4 , оскільки самостійно продала решту виготовленого паливного пелету і грошові кошти з виручки потерпілий, як сторона договору про співпрацю, не отримав. На підтвердження своїх слів потерпілий надав перелік відомостей та документів, що підтверджують понесені ним збитки.
Дізнавач провела такі слідчі дії: допитала ОСОБА_4 як потерпілого; подала клопотання про проведення обшуку на земельній ділянці з кадастровим номером №0723186300:01:002:0389 та в будівлях, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та перебувають у володінні й користуванні ТОВ «ЛБК-ВУД» з метою виявлення та вилучення предметів скоєння кримінального правопорушення, в тому числі залишків сировини (деревини), виготовленої готової продукції (паливних гранул пелетів деревних), запчастин, розхідний матеріал, обладнання, у задоволенні якого слідчий суддя відмовив. Як свідки були допитані такі особи: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 „ ОСОБА_12 , які є працівниками ТОВ «ЛБК-ВУД». За результатами цих слідчих дій дізнавач зробила передчасні висновки про відсутність складу кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, у зв`язку з існуванням договірних відносин між учасниками події.
Скаржник не погоджується з указаним висновком, вважає його необ`єктивним та необгрунтованим, а постанову про закриття кримінального провадження такою, що підлягає скасуванню. Так, начальник сектору дізнання Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_13 вже виносив постанову від 24 травня 2023 року про закриття кримінального провадження №12023035530000004 від 12.01.2023, яка мотивована відсутністю складу кримінального правопорушення. Його постанова за змістом повністю тотожна оскаржуваній постанові, а саме, в ній зазначено про проведення таких же слідчих дій. Постанову від 24 травня 2023 року про закриття кримінального провадження було скасовано ухвалою слідчого судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 28 серпня 2023 року по справі №157/1572/23 (провадження №1-кс/157/688/23).
Слідчий суддя дійшов висновку, що постанову начальника СД ОСОБА_13 про закриття кримінального провадження належить скасувати та надіслати матеріали кримінального провадження для продовження досудового розслідування, під час якого необхідно усунути зазначені порушення КПК України, перевірити усі доводи заявника, зазначені ним у заяві про вчинення кримінального правопорушення та у скарзі на постанову про закриття кримінального провадження, визначивши та провівши повний обсяг слідчих дій, всебічно й неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку, та з урахуванням встановленого прийняти мотивоване рішення, яке б містило зміст заяви потерпілого про вчинення кримінального правопорушення, відомості про проведені усі слідчі (розшукові) дії, здобуті докази та їх оцінку, доводи щодо неможливості проведення інших слідчих (розшукових) дій, вичерпання всіх можливостей, заходів для отримання інших доказів у кримінальному провадженні. Проте, як вважає скаржник, старший дізнавач сектору дізнання Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 не виконала ухвалу суду та протиправно закрила кримінальне провадження, оскільки не перевірила всі доводи заявника, зазначені ним у заяві про вчинення кримінального правопорушення та у скарзі на постанову про закриття кримінального провадження, не провела повний обсяг слідчих дій, не дослідила всебічно і неупереджено обставини кримінального провадження та не надала їм належну правову оцінку, не навела доводів щодо неможливості проведення інших слідчих (розшукових) дій, вичерпання всіх можливостей, заходів для отримання інших доказів у кримінальному провадженні. Дізнавач у кримінальному провадженні допитала лише працівників ТОВ «ЛБК-ВУД» та не провела інших слідчих (розшукових) дій, на необхідності яких потерпілий наголошував у скарзі на постанову від 24 травня 2023 року про закриття кримінального провадження.
Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_4 просить скасувати постанову про закриття кримінального провадження №12023035530000004 від 12 січня 2023 року.
Потерпілий ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився.
Представник потерпілого ОСОБА_3 у судовому засіданні скаргу підтримав повністю.
Старший дізнавач СД Камінь-Каширського РВП ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилася.
Заслухавши пояснення представника потерпілого, вивчивши зміст скарги та додані до неї документи, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає до задоволення повністю.
Завданням кримінального провадження, згідно зі статтею 2 КПК України, є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно зі статтею 215 КПК України досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків у формі дізнання в порядку, передбаченому цим Кодексом.
За змістом ст. 40-1 КПК України дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого. Дізнавач несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення дізнання. Дізнавач уповноважений: починати дізнання за наявності підстав, передбачених цим Кодексом; проводити огляд місця події, обшук затриманої особи, опитувати осіб, вилучати знаряддя і засоби вчинення правопорушення, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку або виявлені під час затримання, а також проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, установлених цим Кодексом; доручати проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій у випадках, установлених цим Кодексом, відповідним оперативним підрозділам; звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій; повідомляти за погодженням із прокурором особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; за результатами розслідування складати обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру та подавати їх прокурору на затвердження; приймати процесуальні рішення у випадках, передбачених цим Кодексом, у тому числі щодо закриття кримінального провадження за наявності підстав, передбачених статтею 284 цього Кодексу; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом. Дізнавач зобов`язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються в письмовій формі. Дізнавач, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення дізнавача.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
У судовому засіданні встановлено, що сектором дізнання Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України. Відомості про кримінальне правопорушення були внесені до ЄРДР 12 січня 2023 року під №12023035530000004 за заявою ОСОБА_4 , з коротким викладом обстави про те, що 11.01.2023 до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області надійшла ухвала слідчого судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 02.01.2023 про задоволення скарги ОСОБА_4 та зобов`язання уповноваженої особи внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 30.11.2022 про вчинення керівником ТОВ «ЛБК ВУД» ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 КК України.
Постановою начальника СД Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_13 від 24 травня 2023 року зазначене кримінальне провадження закрито у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення. Постанова була скасована згідно з ухвалою слідчого судді Камінь-Каширського районного суду від 28 серпня 2023 року.
Затим, постановою старшого дізнавача СД Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 від 28 грудня 2023 року кримінальне провадження №12023035530000004 знову було закрито в зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 КК України.
Згідно зі ст. 94 КПК України в кримінальному провадженні підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
У відповідності до ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, на потерпілого. Обов`язок доказування належності та допустимості доказів, даних щодо розміру процесуальних витрат та обставин, які характеризують обвинуваченого, покладається на сторону, що їх подає.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
З наведеного вище вбачається, що лише після всебічного, повного й об`єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки дізнавачем усіх зібраних та перевірених доказів є можливим закриття кримінального провадження з підстав відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.
Частиною 4 ст. 284 КПК України встановлено, що про закриття кримінального провадження слідчий, дізнавач, прокурор приймає постанову, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Слідчий, дізнавач приймає постанову про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9, 9-1 частини першої цієї статті, якщо в цьому кримінальному провадженні жодній особі не повідомлялося про підозру.
Відповідно до ч. 5 ст. 110 КПК України постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з: 1) вступної частини, яка повинна містити відомості про: місце і час прийняття постанови; прізвище, ім`я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову; 2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу; 3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про: зміст прийнятого процесуального рішення; місце та час (строки) його виконання; особу, якій належить виконати постанову; можливість та порядок оскарження постанови.
Отже, постанова дізнавача має бути мотивованою, її зміст повинен відповідати фактичним обставинам, встановленим матеріалами справи, зокрема, в ній мають бути викладено відповіді на всі питання, які виключають провадження у справі і обумовлюють її закриття, що є однією з гарантій забезпечення прав і законних інтересів учасників процесу.
Закриваючи кримінальне провадження №12023035530000004 віду зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення старший дізнавач СД Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 не навела переконливих мотивів свого рішення, які б ґрунтувалися на всебічному аналізі зібраних у справі доказів. У постанові лише наведено показання потерпілого, посилання на укладення договору між ОСОБА_14 та ОСОБА_4 про виготовлення пробної партії пелети деревної, відомості згідно з інформаційною довідкою щодо оренди ТОВ «ЛБК-ВУД» земельної ділянки з кадастровим номером 0723186300:01:002:0389 та належність будівлі по АДРЕСА_1 , та констатовано відмову слідчого судді у наданні дозволу на проведення обшуку за місцем знаходження ТОВ «ЛБК-ВУД», проте не зазначено вказаних у відповідній ухвали слідчого судді підстав такої відмови.
Як у заяві про вчинення кримінального правопорушення, так і скаргах на постанови про закриття кримінального провадження ОСОБА_4 вказує на протиправність дій керівника ТОВ «ЛБК-ВУД» ОСОБА_6 та працівника вказаного підприємства ОСОБА_15 , в яких потерпілий вбачає ознаки шахрайських дій. Незважаючи на це, дізнавач у ході дізнання не допитала згаданих осіб, показання яких, на думку слідчого судді, мають важливе значення для встановлення наявності або відсутності складу кримінального правопорушення.
За наявності таких нез`ясованих обставин та протиріч дізнавач передчасно прийняла рішення про закриття кримінального провадження. Лише після того, коли будуть вичерпані всі можливі засоби для отримання доказів у кримінальному провадженні, дізнавачу слід приймати остаточне процесуальне рішення в межах своєї компетенції відповідно до ч. 2 ст. 40-1 КПК України.
Підсумовуючи наведене, слідчий суддя вважає, що дізнання за заявою ОСОБА_4 про вчинення щодо нього шахрайських дій проведено поверхнево та неповно, а винесена за її результатами постанова про закриття кримінального провадження в зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення є передчасною.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження заявником, потерпілим, його представником чи законним представником.
Оскільки в судовому засіданні були встановлені процесуальні порушення, допущені старшим дізнавачем СД Камінь-Каширського РВП ОСОБА_5 при здійсненні дізнання, тому постанова про закриття кримінального провадження не може вважатися законною та підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Скаргу потерпілого ОСОБА_4 задовольнити повністю.
Постанову старшого дізнавача сектору дізнання Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_5 від 28 грудня 2023 року про закриття кримінального провадження №12023035530000004 від 12.01.2023 скасувати.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116930469 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні