Справа № 138/352/24
Провадження №:2/138/345/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.2024 м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Київська Т.Б., розглянувши матеріали цивільного позову ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Серебрійське» про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановлено, що дана позовна заява не відповідає вимогам ст.175, 177 ЦПК України, враховуюче таке.
Згідно п. 3 ч.3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються, як це передбачено ч.1ст.176 ЦПК України.
Так, позивач просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки (паю) за №269, яка належить йому на праві приватної власності кадастровий номер 0522685700:01:000:0062 загальною площею 2,8007 га., яка розташована на території с.Серебрія Могилів-Подільської територіальної громади Вінницької області, стягнути з відповідача орендну плату за період 2023 календарний рік у сумі 11980,00 грн., а також стягнути моральну шкоду, яку він оцінив у розмірі 20000,00 грн.
Позивач вказує, що ціна позову щодо заявлених ним вимог визначена у розмірі 20000,00 грн., однак лише за вимоги про стягнення орендної плати та моральної шкоди, яка в свою чергу визначена у грошовому еквіваленті, ціна позову становить 31980,00 грн. (20000,00 грн. + 11980,00 грн) та у відповідності до ст.4 ЗУ "Про судовий збір" позивач повинен був би сплатити судовий збір в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, пунктом 8 частини 1 статті 176 ЦПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про розірвання договору найму (оренди) або договору найму (оренди) житла - сукупністю платежів за користування майном або житлом протягом строку, що залишається до кінця дії договору, але не більше ніж за три роки. Разом з тим, такий обрахунок в позові та у доданих до нього документах відсутній.
Тобто, визначена позивачем ціна позову є невірною.
До позову додано квитанцію №0.0.3430592043.1 від 22.01.2024 про сплату судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Разом з тим, згідно ч. 9ст. 185 ЦПК України, зокрема, заяви визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
Зважаючи на те, що в програмі "Д-3" відсутні відомості про зарахування коштів до спеціального фонду державного бюджету, вказані обставини також є підставою для залишення позову без руху.
За таких підстав суд позбавлений можливості перевірити відповідність сплати судового збору вимогам ст. 6 Закону України "Про судовий збір"та належне виконання вимог ч. 4ст. 177 ЦПК України.
Також, щодо вимоги позивача про стягнення моральної шкоди у розмірі 20000,00 грн.
Згідно п. 3Постанови Пленуму ВСУ №4 від 31 березня 1995року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»- під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Згідно положень ч. 3, 4ст. 23 ЦК України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб; моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Як роз`яснено в п. 4Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», відповідно доЦПК Україниу позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Враховуючи ці обставини, сума заявленої позивачем моральної шкоди в розмірі 20000,00 грн. в позові не обґрунтовано. Тобто, не вказано: якими міркуваннями керувався позивач при визначенні розміру моральної шкоди; чи можна вважати розумними вимоги в частині відшкодування моральної шкоди в такій сумі, виходячи з вимогст. 23 ЦК України; якими доказами підтверджується завдання позивачу моральної шкоди саме в такому розмірі.
Позивачем не повно викладено обставини справи з зазначенням посилань на відповідні докази щодо спричинення моральної шкоди та відповідного розрахунку, згідно якого позивач оцінив свої моральні страждання.
Відповідно до частини 4статті 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду у своїй постанові від 28 листопада 2018 року у справі № 761/11472/15-ц дійшов до висновку, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди, яка визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті175 і 177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене вище, вважаю, що слід надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, залишивши позовну заяву без руху.
Відповідно до ч.3ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначеністаттею 175 і 177цього Кодексу позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст.175-177, 185,258-261 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Серебрійське» про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості та моральної шкоди, надавшипозивачу строкдля усуненнянедоліків,а самедесять днівз дняотримання даноїухвали суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116942109 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні