13.02.2024
Справа № 482/359/24
Номер провадження 2-з/482/3/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2024 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Сергієнко С.А., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову, -
В С Т А Н О В И В:
До Новоодеського районного суду Миколаївської області надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватного підприємства «ЮГ-АГРО-СЕРВІС», державного реєстратора Новобузької міської ради Миколаївської області Альбертін Олени Вадимівни, треті особи фермерське господарство «ХАН», фермерське господарство «ГУЛІНА ВОЛОДИМИРА АНАТОЛІЙОВИЧА», державний реєстратор Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» Миколаївської області Васалатій Тетяна Миколаївна про переведення прав і обов`язків покупця та скасування державної реєстрації змін.
Разом зпозовом,позивачем досуду подано заявупро забезпеченняпозову,у якійвін проситьзабезпечити позовшляхом накладенняарешту на земельну ділянку площею 8,2895 га, кадастровий номер 4824884800:03:002:0017, розташованої на території Костянтинівської (колишньої Себинської) сільської ради Миколаївського (колишнього Новоодеського ) району Миколаївської області та заборони державним кадастровим реєстраторам на вчинення дій щодо реєстрації (скасування реєстрації) ресових прав щодо земельної ділянки площею 8,2895 га, кадастровий номер 4824884800:03:002:0017, розташованої на території Костянтинівської (колишньої Себинської) сільської ради Миколаївського (колишнього Новоодеського ) району Миколаївської області.
Необхідність забезпечення позову представник позивача обґрунтовує тим, що правочин щодо відчуження вищевказаної земельної ділянки є предметом спору, зазначає, що існує ймовірність того, що до закінчення розгляду даної справи судом, майно, щодо якого подано позов, може бути реалізовано новому власнику, що призведе до порушення прав позивача. Це може спричинити збитки та мати незворотні наслідки, або значно ускладнити повернення майна власнику, звести нанівець ефективний судовий захист або унеможливити поновлення порушених прав.
Дослідивши заяву про забезпечення позову з доданими до неї документами, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову підлягає задоволенню, виходячи з наступного
Із заяви про забезпечення позову вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_1 носять майновий характер, між сторонами існує спір, а невжиття заходів забезпечення позову в подальшому може призвести до ускладнення чи унеможливити виконання рішення суду стосовно позовної вимоги про переведення прав і обов`язків покупця та скасування державної реєстрації змін, вирішення якої передано до суду.
Захищаючи своє порушене право, позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом та заявою про його забезпечення.
Видом забезпечення позову позивач обрав накладенням арештуна майно,щодо якоговиник спірта забороноювчиняти певнідії щодопредмету спору.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.01.2024 р. за № 361649698, власником вищевказаного спірного майна є відповідач по справі ОСОБА_3 .
Згідно з ч. 1ст. 149 ЦПК України,суд за заявою учасника справи має право вжити передбаченихстаттею 150 цього Кодексузаходів забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2ст. 149 ЦПК України,забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 1статті 150 ЦПК Українипередбачено,що позовзабезпечується,зокрема, накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб та забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання.
Згідно з ч. 3ст. 150 ЦПКУкраїни,заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Одним із критеріїв обґрунтованості заяви є наявність причинного зв`язку між конкретним видом забезпечення позову, про який йдеться у відповідній заяві, та наслідком у формі потенційної загрози виконанню рішення суду.
Пленум Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» № 9 від 22 грудня 2006 року у п. 4 роз`яснив, що розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїхвимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має врахувати наскільки конкретний захід, який пропонується вжити, пов`язаний з предметом позову, наскільки він співрозмірний позовній вимозі, і яким чином цей захід фактично реалізує мету його вжиття.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно доп.6 Постанови Пленуму ВСУ №9 від 22 грудня 2006 року «Про практику застосуваннясудами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову»особам, які беруть участь у справі, має бути гарантована реальна можливість захистити свої права при вирішенні заяви про забезпечення позову.
При розгляді заяви про забезпечення позову, суд враховує практику Європейського суду з прав людини.
Так, згідно п. 43 рішення по справі «Шмалько проти України» право на суд одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Таким чином, невжиття заходів забезпечення позову, може призвести до утруднення виконання рішення суду, а відтак й до порушення права особи на доступ до правосуддя, в аспектіст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, відповідно до правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові № 6-605цс16 від 25 травня 2016 року, винесеної за результатами перегляду рішення апеляційного суду м. Києва та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, забезпечення позову по суті, це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Метою забезпечення позову, згідно з вказаною постановою, є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
Разом з тим, суд також враховує, що заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.
Для належної реалізації завдань цивільного судочинства слугує зокремате, що відповідно дост. 124 Конституції України,судові рішення є обов`язковим до виконання на всій території України.
Таким чином, порушене, невизнане, оспорюване право особи може буде захищене та відновлене тільки після реального виконання рішення суду, яким спір буде вирішено по суті.
Також судом, враховано, що заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи по суті, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкоджання спричинення значної шкоди заявнику.
Як передбачено положеннями частини 7статті 153 ЦПК України, в ухвалі про забезпечення позову, суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання, а також вирішує питання зустрічного забезпечення.
Станом на час розгляду судом заяви про забезпечення позову, у суду відсутні підстави вважати, що існують обставини, з якими законодавець встановив обов`язок суду на застосування зустрічного забезпечення, згідно з частиною 3статті 154 ЦПК України.
Враховуючи розмір заявлених вимог та частку спірного нерухомого майна, та згідно з вимогами п.1 ч.1 та ч.3ст.150ЦПК України стосовно співмірності із заявленимипозивачем вимогам,суд вважає що вид забезпечення позову у виді накладення арешту на майно, стосовно якого виник спір, що належать відповідачу ОСОБА_3 підлягає задоволенню в розмірі заявлених позовних вимог, так як невжиття заходів забезпечення позову може ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у разі задоволення вимог позивача, що призведе до порушення його прав.
Вимога про надання судом дозволу ТУ ДСА України у Миколаївській області прийняти на депозитний рахунок в забезпечення позову ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 218853,81 грн. задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Так згідно ч.4 ст. 130-1 Земельного Кодексу України у разі продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення з порушенням переважного права її купівлі суб`єкт переважного права, який відповідно до цієї статті може реалізувати таке право, має право пред`явити до суду позов про переведення на нього прав та обов`язків покупця. Одночасно позивач зобов`язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором купівлі-продажу повинен сплатити покупець.
Внесення коштів на депозитний рахунок суду у вищевказаному порядку не є заходом забезпечення позову чи зустрічним забезпеченням і вказане питання може бути вирішене судом у підготовчому судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 149-157, 258-260 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватного підприємства «ЮГ-АГРО-СЕРВІС», державного реєстратора Новобузької міської ради Миколаївської області Альбертін Олени Вадимівни, треті особи фермерське господарство «ХАН», фермерське господарство «ГУЛІНА ВОЛОДИМИРА АНАТОЛІЙОВИЧА», державний реєстратор Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» Миколаївської області Васалатій Тетяна Миколаївна про переведення прав і обов`язків покупця та скасування державної реєстрації змін - задовольнити частково.
Забезпечити позовшляхом накладенняарешту нана земельну ділянку площею 8,2895 га, кадастровий номер 4824884800:03:002:0017, розташованої на території Костянтинівської (колишньої Себинської) сільської ради Миколаївського (колишнього Новоодеського ) району Миколаївської області.
Забезпечити позов шляхом заборони державним кадастровим реєстраторам на вчинення дій щодо реєстрації (скасування реєстрації) ресових прав щодо земельної ділянки площею 8,2895 га, кадастровий номер 4824884800:03:002:0017, розташованої на території Костянтинівської (колишньої Себинської) сільської ради Миколаївського (колишнього Новоодеського ) району Миколаївської області.
У іншій частині заяви - відмовити.
Стягувач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1
Боржник: ОСОБА_3 , РНОКПП невідомий, місце проживання: 55501, Миколаївська область, Вознесенський район, смт. Єланець.
Строк пред`явлення даної ухвали до виконання - 3 роки.
Ухвала суду про забезпечення позову є виконавчим документом і виконується негайно, в порядку встановленому для виконання судових рішень.
Примірник ухвали направити для негайного виконання всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову, а також відповідним державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом 15-ти днів з дня проголошення ухвали, оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя: С.А. Сергієнко
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116944376 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Сергієнко С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні