01.02.2024
ЄУН 389/3010/23
Провадження №2/389/561/23
Рішення
іменем України
01 лютого 2024 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Савельєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Іванової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні залу суду в місті Знам`янка Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою представника ОСОБА_1 - адвоката Новікова Олексія Миколайовича до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,
встановив:
Представник ОСОБА_1 - адвокат Новіков О.М. звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 35280800:02:000:0209, площею 4,95 га, розташованої на території Суботцівської (до децентралізації Володимирівської) сільської ради Кропивницького (колишнього Знам`янського) району Кіровоградської області, яка на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №013578 належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за заповітом.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Бабуся ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та останнє її місце проживання було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт на ім`я ОСОБА_3 , посвідчений секретарем Володимирівської сільської ради Знам`янського (нині Кропивницького) району Кіровоградської області Грібенніковою Л.О. та зареєстрований в реєстрі за №85. Вказаним заповітом ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_3 належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 35280800:02:000:0209, площею 4,95 га, розташовану на території Володимирівської (нині Суботцівської) сільської ради Знам`янського (нині Кропивницького) району Кіровоградської області. ОСОБА_3 23.10.2020 уклала шлюб та змінила прізвище на «ОСОБА_1». Після смерті ОСОБА_2 її спадкоємцем за законом стала її донька ОСОБА_4 , яка в свою чергу відмовилася від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1 . Звернувшись у встановлений законом строк до нотаріальної контори, ОСОБА_1 отримала роз`яснення щодо необхідності звернення до суду, оскільки в матеріалах спадкової справи відсутній оригінал заповіту, посвідчений від імені ОСОБА_2 06.11.2012 Володимирівською сільскою радою Знам`янського району Кіровоградської області та зареєстрований в реєстрі за №86. ОСОБА_1 пам`ятає час, коли ОСОБА_2 склала на неї заповіт, оскільки вона особисто, разом зі своєю матір`ю ОСОБА_4 , супроводжували ОСОБА_2 до сільської ради, та були присутні під час підписання заповіту. Вказує, що іншого заповіту, крім того, що є в наявності, зареєстрованого в реєстрі за №85, ОСОБА_2 не вчиняла. З огляду на викладене, до суду подана дана позовна заява.
Позивач в судове засідання не з`явилася, її представник - адвокат Новіков О.М. подав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, а справу слухати за його та позивача відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав суду заяву, в якій вирішення питання по суті справи залишив на розсуд суду, а розгляд справи просив проводити без участі представників сільської ради.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 35280800:02:000:0209, площею 4,95 га, розташованої на території Суботцівської (до децентралізації Володимирівської) сільської ради Кропивницького (колишнього Знам`янського) району Кіровоградської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії І-КР №013578, виданим на підставі рішення сесії Володимирівської сільської ради народних депутатів від 24.04.2001 №140.
За життя, 06.11.2012 ОСОБА_2 склала заповіт, яким належну їй вищевказану земельну ділянку заповіла ОСОБА_3 . Вказаний заповіт посвідчено секретарем Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області та зареєстровано в реєстрі за №85.
Згідно зі скороченим витягом зі свідоцтва про шлюб, ОСОБА_3 , 23.10.2020 уклала шлюб та набула прізвище чоловіка «ОСОБА_1».
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Знам`янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) складено актовий запис №841.
Після смерті ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_4 про відмову від прийняття спадщини, приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області заведено спадкову справу №24/2022.
Своєю заявою ОСОБА_4 відмовилася від прийняття спадщини після померлої матері - ОСОБА_2 , як за законом, так і за заповітом, заповідальним розпорядженням, при їх наявності, а також від обов`язкової частки у спадщині.
Надалі, ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою виконавчого комітету Суботцівської сільської Кропивницького району Кіровоградської області від 17.09.2022 №22413, ОСОБА_2 з 23.10.2019 до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , одноосібно. Від імені померлої Володимирівською сільською радою 06.11.2012 за реєстровим номером 85 посвідчено заповіт.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 19.09.2023 №74004107, вбачається, що Володимирівською сільською радою Знам`янського району Кіровоградської області 06.11.2012 посвідчено два заповіти, що зареєстровані в реєстрі за №85 та №86, які наразі є чинними.
На адресу Суботцівської сільської ради 23.05.2022 та 10.06.2022 приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Іванюк Н.В., направлялися листи, з метою отримання дублікату заповіту, посвідченого 06.11.2012 Володимирівською сільською радою Знам`янського району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за №86.
У відповідь на вищевказані листи, Суботцівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області повідомлено нотаріуса про неможливість надати дублікат заповіту, посвідченого 06.11.2012 Володимирівською сільською радою Знам`янського району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за №86, у зв`язку з відсутністю даного заповіту в архівних справах. Вказаний заповіт міг бути вилучений помилково посадовими особами Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області.
На виконання ухвал суду від 21.11.2023 та 27.12.2023 Суботцівською сільською радою надано суду наступні документи, а саме: витяг з реєстру нотаріальних дій Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, в якому є записи про посвідчення відповідальною посадовою особою 06.11.2012 заповітів від імені ОСОБА_2 за реєстровими номерами 85 та 86; витяг з ЄДСР про реєстрацію вищевказаних заповітів; витяг з алфавітної книги обліку заповітів Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, з відмітками про реєстрації заповітів від імені ОСОБА_2 за реєстровим номерами 85 та 86. Крім того зазначили, що Суботцівська сільська рада не може надати пояснення щодо місця знаходження оригіналу заповіту ОСОБА_2 , посвідченого Володимирівською сільською радою Знам`янського району Кіровоградської області, зареєстрованого за реєстровим №86, оскільки він відсутній в архівних документах, переданих Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області, як і не мають можливості надати документи щодо скасування ОСОБА_2 , посвідчених Володимирівською сільською радою заповітів 06.11.2012 за реєстраційними номерами 85 та 86 чи посвідчення нового заповіту, який відміняє чи змінює раніше посвідчені заповіти за реєстровими номерами 85 та 86 від 06.11.2012.
За змістом ст.ст. 12, 13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до вимог ст.ст. 76-80 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Нормою ст.16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно зі ст.1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Стаття 1235 ЦК України передбачає, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ст.1254 ЦК України заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 цього Кодексу. Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться у порядку, встановленому цим Кодексом для посвідчення заповіту і підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як встановлено судом, заповіти посвідчені 06.11.2012 Володимирівською (нині Суботцівською) сільською радою Знам`янського (нині Кропивницького) району Кіровоградської області, зареєстровані в реєстрі за №85 та №86 є чинними. Відомості про скасування заповіту, зареєстрованого за №85, чи одержання нового заповіту, який відміняє чи змінює його, відсутні.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна.
Згідно витребуваної судом в нотаріальній конторі належним чином завіреної копії спадкової справи №24/2022, заведеної 01.04.2022 приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Іванюк Н.В., вбачається, що позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення; до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Абзаци 2, 3 п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, передбачають, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Крім того, у відповідності до п.5 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Пленум Верховного Суду України в постанові № 20 від 22.12.1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» вказав, що судовий захист права приватної власності громадян здійснюється шляхом розгляду справ, зокрема, за позовами про визнання права власності на майно.
Судом встановлено, що спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивач подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини та є спадкоємцем за заповітом, право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст.346 ЦК України, а тому згідно зі ст.16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
З огляду на викладене, враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_2 набула право власності на спірну земельну ділянку, при цьому зробила розпорядження, яким право на спірну земельну ділянку заповіла позивачу, заповіт є чинним, а тому до позивача як спадкоємця за заповітом, яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, перейшло право власності на зазначену в заповіті земельну ділянку, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 4, 5, 15, 16, 81, 141, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд ,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 35280800:02:000:0209, площею 4,95 га, розташованої на території Суботцівської (до децентралізації Володимирівської) сільської ради Кропивницького (колишнього Знам`янського) району Кіровоградської області, яка на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №013578 належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за заповітом.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Суботцівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, адреса місця знаходження: вул.Центральна,24, с.Суботці Кропивницького району Кіровоградської області, 27444,код ЄДРПОУ 04365106.
Повний текст рішення суду складено 12.02.2024.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.В. Савельєва
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 15.02.2024 |
Номер документу | 116975103 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Савельєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні