Ухвала
від 14.02.2024 по справі 613/202/24
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №-613/202/24 Провадження №-2-а/613/3/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

14 лютого 2024 року м. Богодухів

Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Уварова Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Муйдінова Р.М. звернувся до суду з позовом до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, у якому просить скасувати електронну постанову серії ЕНА № 1058379 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 20400,00 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.

Вимоги, яким має відповідати адміністративний позов, встановлені ст.ст. 160, 161 КАС України.

Відповідно до змісту ч. 1 ст. 169 КАС України, позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 ЦПК України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Суддя, дослідивши позовну заяву з доданими матеріалами, доходить висновку, що її необхідно залишити без руху з таких підстав.

Відповідно до ч. 3ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначеноЗаконом Українивід 08липня 2011року №3674-VI «Про судовий збір».

Так, представником позивача не додано до позовної заяви документу про сплату судового збору.

Разом з тим, представник позивач вказує, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1ст.5 ЗУ "Про судовий збір", на підтвердження чого додає до позову копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 05 жовтня 2018 року.

Згідно з пунктом 13 частини першоїстатті 5 Закону № 3674-VIвід сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, пільги та гарантії їх соціального захисту визначеніЗаконом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За змістом частини другоїстатті 22 Закону № 3551-XIIветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені устатті 12 цього Закону.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 600/1927/23-а зробив правовий висновок про те, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першоїстатті 5 Закону № 3674-VIсуд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей12,22 Закону № 3551-XII.

Серед переліку пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначеного устатті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"немає пільг щодо звільнення від сплати судового збору у справах із вимогами, подібними до тих, зокрема, з якими позивач звернувся у цій справі.

Пільги учасників бойових дій стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин. (правовий висновок викладений в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 13 квітня 2020 у справі № 9901/70/20.)

Також подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першоїстатті 5 Закону «Про судовий збір»викладено у постанові Верховного Суду від 08 березня 2023 року у справі №701/589/22.

Суддя зазначає, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов`язані саме із статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановленіКонституцією Українита іншими законами.

Оскільки позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом з приводу оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, яка не зачіпає порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, тому судовий збір має бути сплачений на загальних підставах.

У зв`язку з вищевикладеним, суддя, враховуючи обставини цієї справи та предмет спору, доходить висновку про те, що позивач не звільняється від сплати судового збору за розгляд цієї справи в судах усіх інстанцій на підставі пункту 13 частини першоїстатті 5 Закону № 3674-VI.

Відповідно до висновку про застосування норм права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 543/775/17 (провадження № 11-1287апп18), у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовуватистатті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Розмір судового збору за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, позивач за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення має сплатити судовий збір.

Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн.

Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір, що складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн. 60 коп.

Крім того, як вбачається з позову, представник позивача просить скасувати електронну постанову серії ЕНА № 1058379 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП, проте до позовної заяви долучена копія постанови серії ЕНА № 1053379.

Отже, вказані розбіжності в зазначенні номеру постанови підлягають уточненню.

Враховуючи вищевикладене,адміністративний позовнеобхідно залишитибез руху, надавши позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків. Недоліки можуть бути усунуті шляхом надання документу, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 605,60 грн. та уточнення номеру оскаржуваної постанови.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 проскасування постановипро накладенняадміністративного стягненнязалишити безруху, надавши позивачу десятиденний строк із дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних вище недоліків.

Попередити позивача про наслідки невиконання ухвали суду, передбачені п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, а саме, що позовна заява буде повернута позивачу.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.02.2024
Оприлюднено15.02.2024
Номер документу116978187
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо дорожнього руху, транспорту та перевезення пасажирів, з них дорожнього руху

Судовий реєстр по справі —613/202/24

Рішення від 12.06.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 21.05.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 07.05.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 23.04.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 26.03.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 26.02.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 14.02.2024

Адміністративне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні