Рішення
від 01.02.2024 по справі 460/23532/23
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

01 лютого 2024 року м. Рівне№460/23532/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пилипюк Ю.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Бурма О.В., відповідачів 1, 2 : представник Форет М.С., відповідача 1: представник Малінкіна С.П.,розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "БУДАЛЬЯНС ГРУП" доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою від 09.10.2023 відкрито провадження у справі №460/23532/23 за позовом ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнати протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №13015 від 15.03.2023, №37032 від 29.08.2023 та №39618 від 19.09.2023; зобов`язання виключити ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» із переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку; визнання протиправним рішення про коригування та включення ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік та зобов`язання виключити ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» з плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 09.11.2023.

Ухвалою від 02.11.2023 прийнято заяву ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» про збільшення позовних вимог у справі №460/23532/23, за змістом якої позивач доповнив свої позовні вимоги до Головного управління ДПС у Рівненській області новою вимогою, а саме, про скасування наказу №1669-п від 25.10.2023 про проведення у ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Ухвалою від 02.11.2023 задоволено повністю заяву ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі №460/23532/23; до набрання законної сили рішенням суду по справі №460/23532/23, зупинено дію наказу Головного управління ДПС у Рівненській області №1669-п від 25.10.2023 про проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ «Будівельна компанія «Буальянс Груп» та заборонено Головному управлінню ДПС у Рівненській області і Державній податковій службі України вчиняти дії по проведенню планової документальної перевірки у платника податків, про проведення якої прийнятий наказ №1669-п від 25.10.2023 та про проведення якої суб`єкт господарювання поінформований повідомленням від 25.10.2023 за №333/214/17-00-07-01-14.

Ухвалою від 09.11.2023, що постановлена без виходу до нарадчої кімнати, закінчено підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 07.12.2023.

Судове засідання з 07.12.2023 відкладено на 11.01.2024, а потім на 01.02.2024.

В судовому засіданні 01.02.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Згідно з позовною заявою, письмовими та усними поясненнями представника позивача в судовому засіданні, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що податковому органу тричі надавалися належні документи, які в повній мірі підтверджували, що підприємство здійснює правомірну господарську діяльність і не є ризиковим та про те, що товариство не відповідає ознакам ризиковості. Позивач вважає, що у відповідача відсутні будь-які докази на підтвердження підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема у спірних рішеннях контролюючого органу відсутні належні докази, що у відповідача наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції. Окремо наголошено на тому, що висновки контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтуються на тому, що негативна податкова інформація про ризикову діяльність стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагентів-постачальників. Водночас, позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов`язань, оскільки поняття «добросовісний платник», що вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування. Платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов`язань. Іншими словами, платник податків не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента. Сторона позивача вважає, що податковий орган діяв без дотримання власної процедури, не прозоро та не у спосіб, що виключає можливість мінімізувати ризик помилки у спірних відносинах, а оскаржувані рішення є немотивованими та таким, що прийняті без урахування всіх фактичних обставин справи, з огляду на що підлягають скасуванню в судовому порядку. Що стосується запланованої податкової перевірки, то фактично ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» включене до план-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на листопад 2023 року двічі, а саме шляхом корегування плану - графіка у березні 2023 року та шляхом корегування плану - графіка у серпні 2023 року. Так, вперше, позивача включено до плану-графіка перевірок платників податків на листопад 2023 року, у зв`язку із тим, що він має критерії ризику несплати податків високого та середнього ступенів. При цьому, відповідач посилався на наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності, а саме на лист управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Рівненській області №401/17-00-18-00-13 від 03.03.2023. Надаючи правову оцінку вказаній службовій записці, позивач наголошував на тому, що у ній надана аналітична інформація про фінансовий стан суб`єкта господарювання та відсутні будь-які висновки щодо наявних ризиків несплати (ухилення від сплати) податків. Вдруге, позивач включений до плану - графіка перевірок платників податків на листопад 2023 року в серпні 2023 року. На цей раз, ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» вже включена до плану - графіку перевірок у зв`язку із тим, що суб`єкт господарювання здійснює діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, а саме оптову торгівлю пальним, що підтверджується отриманою ліцензією. Разом з тим, ліцензію на оптову торгівлю пальним позивач отримав лише 07.03.2023, а спірним наказом передбачено проведення перевірки за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2023 та охоплені питання податкового, валютного та іншого законодавства. Окремо позивач зауважував на тому, що вносячи пропозиції до корегування плану - графіка проведення документальних планових перевірок у серпні 2023 року, орган податкового контролю з незрозумілих причин, змінив підставу для проведення перевірки, якою він керувався для корегування плану - графіка проведення документальних планових перевірок у березні 2023 року, і це при тому, що документальна планова перевірка запланована у березні 2023 року станом на серпень 2023 року (нове корегування) не скасовувалась і проведена не була. На переконання сторони позивача, зазначене підтверджує те, що орган податкового контролю системно порушує положення Податкового кодексу України з метою унеможливлення оскарження його незаконних дій та відновлення порушених законних прав та інтересів суб`єкта господарювання.

Згідно з відзивом на позов та усними поясненнями представника обох відповідачів, податковий орган вимоги не визнає. Свої заперечення сторона відповідачів обґрунтовує тим, що у відповідні періоди часу ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» проведено господарські операції щодо придбання товарів/послуг від контрагентів, які віднесені до ризикових платників за критерієм п.8 «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування». Позивачем надавалися копії документів задля виключення його з АІС «Журнал ризикових платників» до повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку. Дані матеріали для детального вивчення та аналізу направлені на розгляд всіх членів комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, які вирішили, що платником податку не надано та/або надано не в повному обсязі копії документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку. Відповідно до цього комісією прийняте рішення, що ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» не перестало відповідати п.8 критеріїв ризиковості. Відповідно, ухвалено рішення та внесена інформація по даному суб`єкту господарювання до Журналу ризикових платників ITC «Податковий блок». Що стосується запланованої податкової перевірки, то сторона відповідачів зауважила на такому. Наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751/27196 (зі змінами) затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. Відповідно до цього Порядку, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування. При цьому, внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року. Відповідно до цього, ГУ ДПС у Рівненській області здійснено коригування річного плану-графіка у березні 2023 року, в результаті якого ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік на листопад місяць, як платника податків, що має критерії ризику несплати податків високого та середнього ступенів, зокрема високого ступеню: рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн; різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції; зростання удвічі більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів; зменшення вартості основних фондів у значних обсягах при відсутності збільшення сплати податку на прибуток; наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності, зокрема лист управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Рівненській області від 03.03.2023 № 401/17-00-18-00-13. Таке коригування затверджено в.о. Голови ДПС України та оприлюднено на вебсайті ДПС 27.03.2023. При цьому, відповідно до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України був застосований мораторій на перевірки, у зв`язку з чим планові перевірки платників податків не проводились. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» №3219-ІХ від 30.06.2023 було передбачено часткове зняття обмежень на проведення контролюючими органами документальних перевірок з 01 серпня 2023 року. Оскільки, вказаними нормами було дозволено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок включати платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, а позивач отримав ліцензією №990614202300267 від 07.03.2023, з терміном дії 07.03.2023 - 07.03.2028; вид господарської діяльності згідно з виданою ліцензією - «оптова торгівля пальним, за відсутності місць оптової торгівлі», то ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» правомірно було включене до оновленого плану-графіка на 2023 рік, а саме на листопад 2023 року, як платник, який здійснює діяльність у сфері реалізації підакцизної продукції. Відповідно до викладеного вище, сторона відповідачів вважає, що дії податкового органу щодо включення позивача до плану - графіка проведення документальних планових документальних перевірок платників податків на 2023 рік є правомірними та обґрунтованими.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.

ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» є зареєстрованим суб`єктом господарювання з такими видами діяльності: Будівництво доріг і автострад (основний); Виробництво неметалевих мінеральних виробів; Оброблення металів та нанесення покриття на метали; Будівництво інших споруд; Електромонтажні роботи; Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; Інші роботи із завершення будівництва; Інші спеціалізовані будівельні роботи; Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; Оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва; Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; Неспеціалізована оптова торгівля; Роздрібна торгівля пальним; Вантажний автомобільний транспорт; Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Надання в оренду вантажних автомобілів; Будівництво житлових і нежитлових будівель (а.с.25 том 1).

З 01.06.2016 ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» є зареєстрованим платником ПДВ (а.с.26 том 1).

15.03.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №13015, яким ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, у зв`язку із виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності визнане таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підставою визначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості, зазначені операції з придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийняті рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (ІПН 38750140 - ТОВ «Енкібуд» та ІПН 40911166 - ТОВ «Новотранссервіс»)(а.с.30 том 1, а.с.146 том 7).

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №88/17-00-18-00-07 від 15.03.2023 у доповідній записці №458/17-00-18-00-13 від 15.03.2023 Управлінням з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків на основі інформаційних ресурсів та баз даних ДПС проведено детальний аналіз господарської діяльності ТОВ «БК «Будальянс Груп», в ході якого встановлено, що відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за IV квартал 2022 року платник має 122 працівника, в період з 01.01.2022 по 31.12.2022 сплачено до бюджету - 10496,3 тис.грн. (в т.ч. ПДВ - 1234,4 тис.грн.); в період з 01.01.2023 по 15.03.2023 сплачено до бюджету - 2814,3 тис.грн. (в т.ч. ПДВ - 1058,0 тис.грн.); податкове навантаження з ПДВ за 2022 рік - 1,87%. Встановлено, що в період з 01.01.2022-15.03.2023 ТОВ «БК «Будальянс Груп» проведено господарські операції щодо придбання товарів/послуг від контрагентів, які віднесені до ризикових платників за критерієм п.8: ТОВ «Енкібуд» (код ЄДРПОУ 38750140) - 26.01.2023 включено в «Журнал ризикових платників»; в період з 01.01.2022 - 31.01.2023 виписано 120 податкових накладних в сумі (обсяг) 48329,5 тис.грн. (ПДВ - 7942,5), номенклатура: бітум дорожній; відсів; дизельне пальне; оренда автосамоскида та ін.; ТОВ «Новотранссервіс» (код ЄДРПОУ 40911166) - 29.05.2020 включено в «Журнал ризикових платників»; в період з 24.01.2022 - 24.02.2023 виписано 82 податкових накладних в сумі (обсяг) 16583,7 тис.грн. (ПДВ - 3316,7), номенклатура: за надані транспортні послуги по території України. Крім цьому, протоколі зазначено про ризикового платника ТОВ «Медіа Імпакт» (код ЄДРПОУ 41076647), який 14.01.2022 був включений в Журнал ризикових, щодо постачання товарів/послуг (бітум нафтовий дорожній; емульсія бітумна, дорожня; суміш піскоцементна; перевезення вантажів автомобільним транспортом та ін.). Разом з тим, вказано, що господарські операції між ТОВ «Медіа Імпакт» та ТОВ «БК «Будальянс Груп» були описані в доповідній записці Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків №3164/17-00-18-01-09 від 15.09.2022, внаслідок чого приймалося рішення про включення ТОВ «БК «Будальянс Груп» до АІС «Журнал ризикових платників» за критерієм ризиковості п.8, але 15.02.2023 членами Комісії з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів прийнято рішення про невідповідність ТОВ «БК «Будальянс Груп» критеріям ризиковості платника податку (а.с.142-145 том 7).

26.07.2023 ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» надіслала Головному управлінню ДПС у Рівненській області Звернення про прийняття рішення щодо невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості платника, до якого долучила копії документів по господарським операціям з ТОВ «Енкібуд» та ТОВ «Новотранссервіс» (на 899 аркушах) (а.с.54-59 том 1).

18.08.2023 ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» додатково направила Головному управлінню ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості платника податку (а.с.33-34 том 1) з пакетом документів, що підтверджують реальність господарських операцій, які зазначені у рішенні №13015 від 15.03.2023 (36 прикріплених документів), та з письмовим зверненням, в якому надані пояснення з приводу легальності господарської діяльності (а.с.39-43 том 1).

За результатами розгляду пояснення та доданих документів Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято рішення №37032 від 29.08.2023, яким, з урахуванням отриманих від платника податків інформації та копій відповідних документів від 18.08.2023, ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підставою визначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості, зазначені операції з придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийняті рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (ІПН 40911166, ІПН 34847453, ІПН 13971998)(а.с.31 том 1, а.с.151-152 том 7).

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №187/17-00-18-00-07 від 29.08.2023, ТОВ «БК «Будальянс Груп» 18.08.2023 надано інформацію та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісією дані матеріали розглянуто та зазначено, що ТОВ "БК "Будальянс Груп" не перестав відповідати критерію ризиковості 8 «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування». Підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: визначено 13 придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку). Членами комісії зазначено, що платником не надано повний пакет документів передбачений Порядком зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, які характеризують діяльність підприємства та спростовують ризик провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, в т.ч. узагальнені дані бухгалтерського обліку за 2023 рік - оборотно-сальдові відомості по рахунках 361, 631, 28, акти звірки (стан розрахунків) з основними постачальниками та покупцями, складські документи (інвентаризаційні описи) та документи з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки. При цьому, в якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості зазначені операції з придбання з трьома постачальниками, які мають такі податкові номери платників податку: 40911166, 34847453, 13971998 (а.с.147-150 том 7).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ідентифікаційний код юридичної особи 40911166 належить ТОВ «Новотранссервіс», 34847453 ТОВ «Інтех-Груп», 13971998 ТОВ «Хімбудтрейд» (а.с.27-29 том 1).

Таким чином, підставою для прийняття рішення №37032 від 29.08.2023, яким, з урахуванням отриманих від платника податків інформації та копій відповідних документів від 18.08.2023, позивача визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку внаслідок придбання товарів (робіт, послуг) у таких платників податку, щодо яких прийняті рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, як: ТОВ «Новотранссервіс», ТОВ «Інтех-Груп» та ТОВ «Хімбудтрейд». При цьому, ТОВ «Енкібуд», яке має ІПН 38750140, в переліку ризикових постачальників позивача в рішенні №37032 від 29.08.2023 відсутнє, що свідчить на користь того, що поданих податковому органу документів по господарських операцій з даним контрагентом виявилось достатньо, або ж, що даного платника виключено з АІС «Журнал ризикових платників».

30.08.2023 ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» направила Головному управлінню ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості платника податку (а.с.35-36 том 1) з пакетом документів, що підтверджують реальність господарських операцій, які зазначені у рішенні №37032 від 29.08.2023 (87 прикріплених документів), та з письмовим зверненням, в якому надані пояснення з приводу легальності господарської діяльності (а.с.44-48 том 1).

12.09.2023 ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» додатково направила Головному управлінню ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості платника податку (а.с.37-38 том 1) з письмовим зверненням, в якому надані пояснення з приводу легальності господарської діяльності (а.с.49-53 том 1).

За результатами розгляду пояснення та доданих документів Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято рішення №39618 від 19.09.2023, яким, з урахуванням отриманих від платника податків інформації та копій відповідних документів, ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підставою визначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості, зазначені операції з придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийняті рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (ІПН 40911166, ІПН 34847453, ІПН 13971998)(а.с.32 том 1, а.с.156-157 том 7).

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №198/17-00-18-00-07 від 19.09.2023, ТОВ «БК «Будальянс Груп» вдруге надавало копії документів на виключення з АІС «Журнал ризикових платників» 30.08.2023. Комісією дані матеріали розглянуто 07.09.2023 та зазначено, що ТОВ «БК «Будальянс Груп» не перестало відповідати п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Членами комісії зазначено, що платником не надано повний пакет документів передбачений Порядком зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого Постановою №1165, які характеризують діяльність підприємства та спростовують ризик провадження фінансово- господарської діяльності підприємства, в т.ч. узагальнені дані бухгалтерського обліку за 2023 рік - оборотно-сальдові відомості по рахунках 361, 631, 28 - інвентаризаційні описи та документи з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки; наявна заборгованість (недоїмка) зі сплати податку на додану вартість в сумі 468457,61 грн. 12.09.2023 ТОВ «БК «Будальянс Груп» надано копії документів на виключення з АІС «Журнал ризикових платників». Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області дані матеріали розглянуто та зазначено, що платником не надано повний пакет документів передбачений Порядком зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого Постановою №1165, які характеризують діяльність підприємства та спростовують ризик провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, в т.ч. узагальнені дані бухгалтерського обліку за 2023 рік - оборотно-сальдові відомості по рахунках, інвентаризаційні описи та документи з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки. Підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості вказано: «13-придбаення товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості зазначені операції з придбання з трьома постачальниками, які мають такі податкові номери платників податку: 40911166, 34847453, 13971998, тобто ТОВ «Новотранссервіс», ТОВ «Інтех-Груп» та ТОВ «Хімбудтрейд», відповідно (а.с.153-155 том 7).

ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» долучила до матеріалів справи документацію податкової та фінансової звітності, а також бухобліку, зокрема, копії податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум отриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за II квартал 2023 року, відомостей про нарахування заробітної плати за 1-3 місяці II кварталу 2023 року, відомостей про трудові відносини осіб та період проходження військової служби за II квартал 2023 року, відомостей про суми доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за 1-3 місяці II кварталу 2023 року, примітки до річної фінансової звітності за 2021, 2022 (форма №5), звіту про власний капітал за 2021, 2022, І півріччя 2023 року (форма №4), звіту про рух грошових коштів за 2021,2022, І півріччя 2023 року (форма №3), звіту про фінансові результати за 2021, 2022, І півріччя 2023 року (форма №2), балансу станом на 31.12.2021, на 31.12.2022, на 30.06.2023 (форма №1) та квитанцій про їх отримання податковим органом (а.с.62-162 том 1), копії оборотно сальдових відомостей по рахунку 203 за січень - серпень 2023 року (а.с.163-199 том 1). Крім цього, до матеріалів справи позивачем долучено довідку про перебування на балансі рухомого та нерухомого майна, якою підтверджена наявність, як власної спеціалізованої техніки (спеціалізовані вантажні самоскиди, установки для ямкового ремонту, тягачі, гудронатори, котки вібраційні та ґрунтові, асфальтоукладачі, автогрейдера, екскаватори, фреза дорожня, навантажувачі), так і орендованої (самоскиди, катки, навантажувачі) (а.с.200-203 том 1).

На підтвердження господарських операцій із контрагентом TOB «Новотранссервіс» (код ЄДРПОУ 40911166) до матеріалів справи долучено копії тих документів, які надавалися Головному управлінню ДПС у Рівненській області в межах звернень про прийняття рішення щодо невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості, а саме: договору про надання послуг перевезення вантажними автомобілями №1 від 01.01.2018 з додатковими угодами №1 від 03.06.2019, №2 від 19.08.2020, №№2 від 02.10.2020, №3 від 04.11.2020, №4 від 09.11.2020; актів здачі - приймання робіт (наданих послуг) №34 від 24.02.2022, №36 від 18.07.2022, №37 від 19.07.2022, №38 від 20.07.2022, №39 від 21.07.2022, №40 від 26.07.2022, №41 від 27.07.2022, №42 від 28.07.2022, №46 від 31.08.2022, №51 від 24.10.2022, №49 від 25.10.2022, №50 від 26.10.2022, №53 від 07.11.2022, №54 від 29.11.2022, №56 від 01.12.2022, №57 від 01.12.2022, №58 від 02.12.2022, №59 від 02.12.2022, №60 від 05.12.2022, №61 від 05.12.2022, №62 від 06.12.2022, №63 від 06.12.2022, №55 від 06.12.2022, №64 від 07.12.2022, №65 від 07.12.2022, №66 від 08.12.2022, №67 від 08.12.2022, №68 від 09.12.2022, №69 від 09.12.2022, №70 від 10.12.2022№71 від 12.12.2022, №72 від 12.12.2022, №73 від 13.12.2022, №74 від 13.12.2022, №77 від 14.12.2022, №75 від 14.12.2022, №76 від 14.12.2022, №78 від 15.12.2022, №79 від 15.12.2022, №80 від 16.12.2022, №81 від 16.12.2022, №82 від 17.12.2022, №83 від 17.12.2022, №84 від 19.12.2022, №85 від 19.12.2022, №86 від 20.12.2022, №87 від 20.12.2022, №88 від 21.12.2022, №89 від 22.12.2022, №90 від 22.12.2022, №92 від 23.12.2022, №91 від 23.12.2022, №93 від 26.12.2022, №94 від 27.12.2022, №95 від 28.12.2022, №96 від 29.12.2022,97 від 30.12.2022, №2 від 10.01.2023, №1 від 23.01.2023, №4 від 31.03.2023; договору про надання послуг перевезення вантажними автомобілями №2 від 01.04.2023; актів здачі - приймання робіт (надання послуг) №5 від 04.04.2023, №6 від 26.05.2023, №7 від 02.06.2023, №8 від 09.06.2023, №9 від 20.06.2023, №10 від 10.07.2023, №11 від 24.07.2023, №12 від 02.08.2023, №14 від 14.08.2023 з товарно - транспортними накладними; договору про надання транспортних послуг №4 від 01.01.2018; актів здачі - приймання робіт (наданих послуг) №7 від 31.01.2022, №33 від 24.02.2022, №2 від 23.03.2022, №1 від 23.03.2022, №3 від 24.03.2022, №4 від 25.03.2022, №5 від 26.03.2022, №35 від 30.06.2022, №52 від 24.10.2022 з товарно - транспортними накладними; договору №20 від 03.09.2021 про надання послуг із специфікаціями та актами здачі - приймання робіт (наданих послуг) №1 від 26.01.2022, №2 від 27.01.2022, №3 від 28.01.2022, №4 від 29.01.2022, №5 від 30.01.2022, №6 від 31.01.2022, №7 від 01.02.2022, №8 від 02.02.2022, №9 від 03.02.2022, №10 від 04.02.2022, №11 від 05.02.2022, №12 від 06.02.2022, №13 від 07.02.2022, №15 від 08.02.2022, №16 від 09.02.2022, №17 від 10.02.2022, №18 від 11.02.2022, №19 від 12.02.2022, №20 від 13.02.2022, №21 від 14.02.2022, №22 від 15.02.2022, №29 від 16.02.2022, №30 від 17.02.2022, №31 від 18.02.2022, №32 від 19.02.2022; платіжних доручень (інструкцій) №4268 від 11.08.2023, №4008 від 30.06.2023, №3911 від 20.06.2023, №3829 від 01.06.2023, №3830 від 01.06.2023, №3735 від №3482 від 14.04.2023, №3827 від 01.06.2023, №3828 від 01.06.2023, №2522 від 16.04.2023, №2522 від 18.04.2022, №3106 від 30.12.2022, №3103 від 30.12.2022, №3085 від 21.12.2022, №2950 від 28.10.2022, №2890 від 30.09.2022, №47 від 02.02.2022, №89 від 30.06.2022, №175 від 28.07.2022, №370 від 11.11.2022, №№23 від 24.01.2022; акту звірки взаємних розрахунків за період з 31.03.2023 - 08.09.2023 між ТОВ «Новотранссерваіс» та ТОВ «Будівельна компанія «Будальчнс Груп»; товарно - транспортних накладних за 2022 рік (а.с.204-250 том 1, а.с.1-250 том 2, а.с.1-233 том 3, а.с.1-250 том 4, а.с.1-250 том 5, а.с.1-92 том 6).

На підтвердження господарських операцій із контрагентом TOB «Інтех-Груп» (код ЄДРПОУ 34847453) до матеріалів справи долучено копії тих документів, які надавалися Головному управлінню ДПС у Рівненській області в межах звернень про прийняття рішення щодо невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості, а саме: договору поставки №20/06 від 20.06.2023 із специфікацією; видаткових накладних №43 від 04.07.2023, №44 від 04.07.2023, №45 від 05.07.2023, №46 від 07.07.2023, №47 від 14.07.2023, №48 від 18.07.2023, №57 від 21.07.2023, №63 від 26.07.2023, №68 від 21.08.2023 з товарно - транспортними накладними на перевезення купленого товару; сертифікатів відповідності та паспортів якості на продукцію; платіжної інструкції №5 від 22.06.2023; оборотно - сальдової відомості по рахунку №631 за 01.06.2023 - 08.09.2023; акту звірки взаємних розрахунків за період 01.06.2023 08.09.2023 між ТОВ «Інтех - Груп» та ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» (а.с.94-128 том 6). На підтвердження використання придбаної у даного контрагента продукції у власній господарській діяльності надано копію договору підряду на виконання робіт №326 від 31.05.2023, укладеного із Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, у якому предметом є виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт ділянки вулиці В`ячеслава Чорновола від вулиці Миколи Карнаухова до вулиці Сергія Бачинського в м.Рівному, а також додатки до договору і локальні кошториси на будівельні роботи (а.с.129-245 том 6).

На підтвердження господарських операцій із контрагентом TOB «Хімбудтрейд» (код ЄДРПОУ 13971998) до матеріалів справи долучено копії тих документів, які надавалися Головному управлінню ДПС у Рівненській області в межах звернень про прийняття рішення щодо невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості, а саме: договору №2 від 02.01.2023 про надання послуг спецтехніки, акту надання послуг №4 від 31.01.2023 та рапортів про роботу; договору №1 від 01.01.2023 про надання послуг з технічного обслуговування, ремонту та діагностики автомобілів з актами надання послуг №8 від 06.02.2023, №9 від 07.02.2023, №10 від 08.02.2023; нарядів - замовлень; платіжних інструкцій №3828 від 08.05.2023, №3655 від 11.05.2023, 3591 від 17.05.2023, №3741 від 23.05.2023, №3750 від 24.05.2023, №3746 від 24.05.2023, 3786 від 30.05.2023, №3787 від 30.05.2023, №118 від 06.03.2023, №21 від 30.01.2023; акту звірки взаємних розрахунків за період 01.02.2023 - 08.09.2023 між ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» та ТОВ «Хімбудтрейд» (а.с.1-104 том 7). На підтвердження використання придбаних у даного контрагента послуг у власній господарській діяльності надано копію договору №2/01-06-22 від 01.06.2022 про надання послуг, укладеного між ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» та дочірнім підприємством «Житомирський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», предметом якого є надання послуг по розміщенню транспортних засобів, обладнання техніки та зберігання товарно - матеріальних цінностей на території філії «Коростенська ДЕД» ДП Житомирський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», з додатковими угодами; договір №01-06-22 від 01.06.2022, про надання послуг, укладений між ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» та дочірнім підприємством «Житомирський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», предметом якого є надання послуг по розміщенню транспортних засобів, обладнання техніки та зберігання товарно - матеріальних цінностей на території філії «Овруцька ДЕД» ДП «Житомирський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», з додатковими угодами та копії платіжних інструкцій №3193 від 17.01.2023, №3245 від 31.01.2023, №3192 від 17.01.2023, №71 від 15.02.2023 про оплату послуг згідно зазначених договорів (а.с.105-122 том 7).

Надаючи правову оцінку вказаній частині спірних правовідносин суд зауважує на такому.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019.

Пунктом 2 вказаного Порядку визначено, що автоматизований моніторинг відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків це сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Пунктом 3 встановлені випадки, коли ПН/РК відповідає ознакам безумовної реєстрації.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі ПН/РК, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток №3).

Таким чином, згідно з нормами Порядку №1165, при автоматизованому моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків спочатку встановлюється підлягає чи ні ПН/РК безумовної реєстрації. Якщо ПН/РК підпадає відповідно до пункту 3 Порядку безумовної реєстрації вона не зупиняється, а реєструється.

Згідно з пунктом 5 лише всі інші ПН/РК (які не підлягають безумовній реєстрації) перевіряються щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій, тобто відсутність перевірки ПН/РК вказаним критеріям виключає можливість віднесення суб`єкта господарювання або проведену ним господарську операцію до ризикових.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Суд звертає увагу на те, що критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до пункту 8 яких, таким критерієм є «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.»

Таким чином, при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковий орган проводить моніторинг відповідності/невідповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції. При цьому, форма рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі пункту 8 Критеріїв.

Законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Суд зазначає, що Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на них законодавством завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку, та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Спірними рішеннями податкового органу встановлено відповідність платника ПДВ критеріями ризиковості платника податку. Підстава: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодом 13.

З метою виключення з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку позивачем неодноразово подавались відповідачеві повідомлення про подання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Однак, врахувавши отримані копії документів та пояснення від платника податку, Головне управління ДПС у Рівненській області прийнято рішення про відповідність ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків із зазначенням в розділі «код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку»: 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виходячи з аналізу оскаржуваних рішень, а також наданих до матеріалів справи документів, суд зауважує, що будь-яких доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийнято рішення про відповідність платника податку ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» критеріям ризиковості, суду надано не було, як і не надано доказів того, що відповідач вчиняв будь-які дії, спрямовані на перевірку обставин господарських операцій із такими контрагентами, як ТОВ «Новотранссервіс», ТОВ «Інтех-Груп», ТОВ «Хімбудтрейд». Крім того, не обумовлено, у зв`язку із чим застосовано код податкової інформації - 13, який впливає на відповідність підприємства пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків та на підставі чого здійснено його застосування.

Крім того, вказуючи в спірному рішенні код податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку 13, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано жодних належних та допустимих доказів щодо того, що постачання товарів (послуг) для позивача здійснювалось платниками податку, щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Верховний Суд у постановах від 19.11.2021 по справі №140/17441/20, від 05.01.2021 у справі №640/10988/20 зазначив, що при вирішенні спорів такої категорії суди, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Суд зазначає, що Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, мала обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла відповідного висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Однак відповідач не надав жодного належного доказу, який би досліджувався в ході засідання Комісії, і який би слугував підставою для прийняття оскаржуваних рішень та був покладений в основу їх прийняття.

На час вчинення господарських операцій усі контрагенти позивача були належним чином зареєстрованими в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому підстав сумніватися у дотриманні податкової дисципліни вказаними контрагентами у позивача не було.

При цьому, суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 21.04.2021 у справі №815/2417/16 дійшов висновку, що порушення податкової дисципліни контрагентами «по ланцюгу» не є підставою для притягнення до відповідальності платника податку, оскільки вона є індивідуальною. Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог законодавства щодо формування об`єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту, тому платник податків не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат та податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагентів за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагентів та злагодженість дій між ними.

У постанові від 05.01.2021 по справі №640/11321/20 Верховний Суд зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації. При цьому, незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, зазначене не скасовує обов`язок доказування, покладений на суб`єкта владних повноважень частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом також у постановах від 16.12.2020 по справі № 340/474/20, від 05.01.2021 по справі №640/10988/20, від 05.01.2021 по справі № 640/11321/20.

З урахуванням вказаного, відповідач не обґрунтував, чому подані позивачем документи та пояснення не були взяті до уваги на підтвердження невідповідності підприємства критерію ризиковості платника податку, а також не вказав, які конкретно документи, достатні для прийняття комісією рішення про виключення позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, останній мав надати на розгляд комісії, але не надав.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення не містять обґрунтування підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку та не містять доказів наявності податкової інформації, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи, з урахуванням чого рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Варто також врахувати, що оскаржувані рішення податкового органу породжують юридичні наслідки, оскільки включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником.

Слід зазначити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадках невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного суду, викладеними у постанові від 28.11.2019 по справі №227/3208/16-а.

Щодо зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.

Положеннями п.6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Саме зобов`язання виключити платника податків з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржуваних рішень, які були предметом судового контролю у межах цієї справи.

Надаючи правову оцінку решті позовних вимог суд зауважує на такому.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан.

У зв`язку з цим, Законом України №2118-IX від 03.03.2022 було внесено зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану.

Вказаним Законом, який набув чинності з 07.03.2022, доповнено, в тому числі, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктом 69.

Підпунктом 69.2. цього пункту було імперативно визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Вказана норма зазнавала змін і доповнень.

Зокрема, Законом України №2260-IX від 12.05.2022, що набрав чинності з 27.05.2022, підпункт 69.2 було викладено в новій редакції, відповідно до якої, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

в) фактичних перевірок.

Законом України № 2719-IX від 03.11.2022, пункт «б» підпункту 69.2 викладено в такій редакції: «документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів)».

Саме в такій редакції, зазначена норма діяла до 01.08.2023.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» №3219-IX від 30.06.2023, який набув чинності 01.08.2023, було викладено в новій редакції абзац перший підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також абзаци дев`ятий - вісімнадцятий цього підпункту замінено вісьмома новими абзацами.

Цим же Законом пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було доповнено, зокрема, підпунктом 69.35 такого змісту: «69.35. Установити, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:

1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.

При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.

Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням форс-мажорних обставин, обставин непереборної сили, наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок, які визначені підпунктом 69.2-1 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим підпунктом.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.

Документальні планові перевірки платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.».

Таким чином з 7 березня 2022 року і до 1 серпня 2023 року діяла повна законодавча заборона на проведення планових документальних податкових перевірок платників податків.

З 1 серпня 2023 року відновлено право податкових органів на проведення документальних планових перевірок окремих платників податків.

Відповідно до цього, і право на планування таких перевірок відновлене саме з 1 серпня 2023 року.

Разом з тим, як встановлено судом ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» було включене до план-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання шляхом корегування плану графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік у березні 2023 року (а.с.61 том 1 на звороті).

Поміж того, що і на час формування самого плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік, тобто на 25 грудня 2022 року, і на час його корегування, тобто на 1 березня 2023 року, діла повна законодавча заборона на проведення планових документальних податкових перевірок платників податків, яка сама по собі позбавляла будь-якого сенсу проводити планування такого роду перевірок, включення позивача до такого плану-графіку проведено за відсутності до того належних правових підстав.

Так, відповідно до пункту 3 розділу III «Порядок відбору до плану-графіка платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 (у редакції наказу №548 від 07.09.2020), до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Критерії відбору платників податків - юридичних осіб визначені у пункті 5 розділу III вказаного Порядку.

При цьому, згідно з підпунктом 1 пункту 5 цього розділу, критеріями високого ступеня ризику є:

«рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування;

рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;

наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис.грн;

наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис.грн;

здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис.грн;

наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків:

які мають ознаки фіктивності;

реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;

стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів;

які знаходяться в розшуку;

які визнані банкрутами;

щодо яких порушено кримінальні справи, які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;

інші операційні витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності;

декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн;

декларування від`ємного значення фінансового результату від операційної діяльності;

наявність в органів ДПС оригіналів розрахункових документів, що не передані до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв`язку у вигляді електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані;

наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел;

здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків;

здійснення операцій з реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) нижче собівартості;

різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції;

зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів;

сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг);

інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;

рівень сплати податку на прибуток знизився на 50 та більше відсотків порівняно з календарним роком, що передував останній документальній плановій перевірці платника податків;

наявність інформації в судових рішеннях за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків;

невідповідність залишків запасів на складах до обсягів реалізації;

зменшення вартості основних фондів у значних обсягах при відсутності збільшення сплати податку на прибуток;

сума довгострокових зобов`язань і забезпечень більше ніж 10 млн грн або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання;

дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;

наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операцій з продажу із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу продажу, але не менше ніж 100 тис.грн;

сума розрахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів на 30 відсотків перевищує суму нарахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності».

Головне управління ДПС у Рівненській області вказало, що коригування річного плану-графіка у березні 2023 року, в результаті якого ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік, було здійснено з огляду на те, що вказаний платник податків, що мав такі критерії ризику несплати податків високого ступеню: рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн; різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції; зростання удвічі більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів; зменшення вартості основних фондів у значних обсягах при відсутності збільшення сплати податку на прибуток; наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності (лист управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Рівненській області від 03.03.2023 №401/17-00-18-00-13).

Разом з тим, в Корегуванні плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків у 3 місяці 2023 року вказано лише таку причину включення: «Наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування Службова записка управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків від 03.03.2023 №401/17-00-18-00-13 щодо нереальних операцій».

При цьому, стороною відповідачів суду не надано жодного доказу, який би підтвердив, що позивач відповідав критеріями високого ступеня ризику, зазначеним у підпункті 1 пункті 5 розділу III «Порядок відбору до плану-графіка платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів».

На вимогу суду Головним управлінням ДПС у Рівненській області було надано Службову записку управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків №401/17-00-18-00-13 від 03.03.2023 (а.с.212-213 том 7). Втім зміст цієї записки також не вказує про відповідність позивача критеріям високого ступеня ризику. Фактично, в такій записці наводяться відомості з баз даних податкової звітності та ЄРПН, зокрема, щодо обсягу реалізації та обсягу придбання товарів робіт/послуг за 2022 рік, січень 2023 року, також наведено перелік основних покупців і основних постачальників. Що стосується постачальників, то тут фігурують ТОВ «Енкібуд», ТОВ «Новопассервіс» і ТОВ «Медіа Імпакт», з приміткою про їх внесення в Журнал ризикових. Далі вказано, що проведеним аналізом даних ЄРПН встановлено, що обсяг придбання товарів, робіт, послуг позивачем у ризикових суб`єктів господарювання складає 19,5% від загального обсягу придбання, з огляду на що, слід здійснити контрольно-перевірочні заходи.

Слід зауважити, що підпунктом 1 пункту 5 розділу III Порядку №524 передбачено лише одну таку підставу для висновку про відповідність платника критеріями високого ступеня ризику, як «ризиковий характер діяльності контрагентів», але така підстава має підтверджуватися інформацією в судових рішеннях за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України.

Ні ТОВ «Енкібуд», ні ТОВ «Новопассервіс», ні ТОВ «Медіа Імпакт», ні будь-які інші контрагенти позивача, не фігурують у відповідних судових рішеннях, і доказів зворотного стороною відповідача суду не надано, як і не надано доказів того, що контрагенти позивача знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, ухиляються від оподаткування або мають ознаки фіктивності, або тривалий час не подають податкову звітність.

За наведеного, рішення про включення ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом коригування плану-графіку у березні 2023 року є не лише протиправним і алогічним, а й абсолютно безпідставним.

В подальшому, а саме 08.08.2023, Головним управлінням ДПС у Рівненській області було направлено Державній податковій службі України нове корегування плану-графіка проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на 2023 рік (а.с.206 том 7).

Оновлений план-графік оприлюднений на веб-сайті ДПС - https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/665281.html і згідно нього ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» включене до Плану-графіка проведення документальних планових документальних перевірок платників податків на 2023 рік із запланованою перевіркою на листопад 2023 року.

При цьому, Головне управління ДПС у Рівненській області визнало, що корегування плану-графіка було проведено саме з огляду на те, що 1 серпня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» №3219-ІХ від 30.06.2023, яким передбачено часткове зняття обмежень на проведення контролюючими органами документальних планових перевірок.

Як стверджено вказаним відповідачем, ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» було включене до оновленого плану-графіка проведення документальних перевірок на 2023 рік (на листопад 2023 року) з огляду на те, що за нормою Закону №3219-ІХ, було дозволено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок включати платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, а позивач отримав ліцензією №990614202300267 від 07.03.2023, з терміном дії 07.03.2023 - 07.03.2028; вид господарської діяльності згідно з виданою ліцензією - «оптова торгівля пальним, за відсутності місць оптової торгівлі».

Поміж того, що Головне управління ДПС у Рівненській області не надало суду жодного доказу тому, що позивача було включено до плану-графіку документальних перевірок на 2023 рік під час здійснення корегування у серпні 2023 року саме у зв`язку з наявністю у нього ліцензії на оптову торгівлю пальним, в матеріалах справи така ліцензія відсутня і наявна лише копія ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №17120414202000044 від 22.01.2020 (а.с.123 том 7).

Окремо суд наголошує на тому, підпунктом 69.35, яким доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України Законом №3219-IX від 30.06.2023, який набув чинності 01.08.2023 (в редакції на час існування спірних правовідносин), передбачено, що на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції.

Буквальний зміст цієї норми свідчить на користь того, що підставою для включення платника податків до плану графіка є не сама по собі наявність ліцензії на право здійснення відповідної господарської діяльності, а фактичне провадження такого виду діяльності.

Разом з тим, Головне управління ДПС у Рівненській області не надало суду жодного доказу тому, що позивач станом на серпень 2023 року провадив такий вид господарської діяльності, як реалізація підакцизної продукції (наприклад, відомостей з ЄРПН про реалізацію пального).

Таким чином, включення ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом коригування плану-графіку у серпні 2023 року є протиправним, необґрунтованим та безпідставним заходом.

Що стосується наказу «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» №1669-п від 25.10.2023, який виданий згідно з таким планом-графіком, то тут слід наголосити на тому, що він взагалі не містить покликання на підпункт 69.35 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, натомість мотивується пунктом 69.2 пункту 69 цього розділу, тобто нормою, яка дозволяє проводити виключно камеральні, фактичні і позапланові перевірки (а.с.234 том 7).

Такий наказ з огляду на відсутність відповідних правових підстав для проведення в листопаді 2023 року планової документальної перевірки ТОВ «Будівельна компанія «Будальянс Груп» за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2023 також є протиправним і необґрунтованим.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Стороною відповідачів даний обов`язок не виконано.

Таким чином, враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що суб`єкт владних повноважень Головне управління ДПС у Рівненській області, приймаючи оскаржуваний наказ та корегуючи в березні та серпні 2023 року план - графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік діяло не у спосіб, визначений чинним законодавством. Рішення про корегування і сам наказ №1669-п від 25.10.2023 не відповідають встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, неупередженості, добросовісності та розсудливості.

За наведеного відповідні позовні вимоги підлягають до задоволення.

Разом з тим, вимога про зобов`язання виключити ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» з плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік до задоволення не підлягає з огляду на те, що такий, обраний позивачем спосіб, неспроможний захистити права платника податків. На переконання суду належним способом захисту прав позивача є якраз скасування наказу, який виданий згідно з відповідним планом-графіком.

Таким чином позовні вимоги ТОВ «Будівельна компанія «Будальнс Груп» підлягають до часткового задоволення.

Що стосується судових витрат у вигляді судового збору, то такі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області суб`єкта владних повноважень, який допустив відповідні порушення.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будальянс Груп» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №13015 від 15.03.2023, №37032 від 29.08.2023 та №39618 від 19.09.2023.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Рівненській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будальянс Груп» із переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Визнати протиправними рішення про включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будальянс Груп» в план - графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік та рішення про коригування такого плану-графіку в березні та серпні 2023 року.

Скасувати наказ Головного управління ДПС у Рівненській області №1669-п від 25.10.2023 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «БК «Будальянс Груп».

В решті вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будальянс Груп» судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 13420,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "БУДАЛЬЯНС ГРУП" (вул. Клима Савури, 14А,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 40445002)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166) Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393)

Повний текст рішення складений 12 лютого 2024 року

Суддя Н.В. Друзенко

Дата ухвалення рішення01.02.2024
Оприлюднено16.02.2024
Номер документу116990608
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій