137/882/23
У Х В А Л А
15.02.2024
Літинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Желіховського В.М. секретаря судового засідання Голота О.В. розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Літин цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області про визнання заповіту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Літинського районного суду знаходиться цивільна справа за вказаним позовом.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Тунік Ю.М. в судовому засіданні заявив клопотання про призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи, оскільки вважає, що через наявність психічного захворювання ОСОБА_4 на момент складання заповіту не міг усвідомлювати та розуміти значення своїх дій, тому без проведення даної експертизи вирішення справи є неможливим. На вирішення експерта просить поставити наступні питання:
1. Чи мав ОСОБА_4 психічний розлад діяльності та поведінки на момент складання ним заповіту 31.01.2018 року? 2. Чи міг ОСОБА_4 усвідомлювати значення своїх дій або керуватися ними на момент складання ним заповіту 31.01.2018 року на ім`я ОСОБА_2 посвідчений державним нотаріусом Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області та зареєстрований у спадковому реєстрі №61938254.
Представник відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 адвокат Базалицький Р.В. в судовому засіданні заперечив проти задоволення заявленого клопотання, оскільки покійний спадкодавець на момент складання заповіту на будь-які психічні розлади не страждав, у лікаря-психіатра на обліку не перебував, а тому на момент складання заповіту усвідомлював та розумів значення своїх дій.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала думку свого представника.
Розглянувши клопотання про призначення експертизи, судом встановлено наступне.
Згідно з п.8 ч.1 ст. 197 ЦПК України у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
Як вбачається із змісту ст. 76 ЦПК України висновки експертів є засобом встановлення даних (доказів), на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Зважаючи на предмет спору, вислухавши думку учасників процесу, враховуючи, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання, том суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до п. 5 ч. 1, ч. 4 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи про що постановляє ухвалу. З питань, зазначених у цій статті, суд постановляє ухвалу.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, суд дійшов висновку про зупинення провадження у справі на час проведення експертизи. Керуючись ст.ст.103-104, 182, 252 ЦПК України суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Тунік Ю.М. про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, задовольнити.
Призначити посправі запозовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області про визнання заповіту недійсним, посмертну судово-психіатричної експертизи.
На вирішення експерта поставити наступні питання: 1. Чи мав ОСОБА_4 психічний розлад діяльності та поведінки на момент складання ним заповіту 31.01.2018 року? 2. Чи міг ОСОБА_4 усвідомлювати значення своїх дій або керуватися ними на момент складання ним заповіту 31.01.2018 року на ім`я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , посвідчений державним нотаріусом Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області та зареєстрований у спадковому реєстрі №61938254.
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Вінницької філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інституту психіатрії, судово - психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (м. Вінниця, вул. Пирогова 109), яким направити матеріали цивільної справи №137/882/23.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність передбачену ст. 384 КК України. В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи за №137/882/23. Витрати за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 . Експертизу виконати в місячний термін. Провадження у справі зупинити до проведення експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя:В. М. Желіховський
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 16.02.2024 |
Номер документу | 117006671 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Желіховський В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні