Справа № 308/2468/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 лютого 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дергачова Н.В., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства, згідно якої позивач просить:
- визнати його громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Мукачеві Закарпатської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 23.11.2016, видане Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, актовий запис №1041 від 23.11.2016).
Зобов`язати Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Мукачеві Закарпатської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 23.11.2016, видане Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, актовий запис №1041 від 23.11.2016), зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та видати нове свідоцтво про народження, змінивши відомості дитини ОСОБА_3 в частині «прізвища» та «по батькові» з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » та з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як додаток до позовної заяви позивач зазначив «оригінал квитанції про сплату судового збору на 1 арк. та її копія у 2 примірниках на 2 арк.», однак така до заяви долучена не була, про що начальником відділу документального забезпечення (канцелярія) ОСОБА_8 , завідувачем сектору ведення вхідної кореспонденції ВДЗ (канцелярія) ОСОБА_9 та головним спеціалістом (з судової статистики) відділу інформаційно-аналітичної роботи Товтин В.М. складено відповідний акт № 5 від 09.02.2024 року.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн.).
Відповідно до ч. 3ст. 6 Закону України «Про судовий збір»у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Аналогічні роз`яснення дані Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові Пленуму № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», де у п. 13 зазначено що, якщо в позовній заяві об`єднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, пов`язані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою).
Зі змісту пред`явлених позовних вимог слідує, що позивач просить суд встановити батьківство та зобов`язати Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто позивач заявляє дві самостійні вимоги немайнового характеру.
Вищезазначених вимог щодо сплати судового збору дотримано не було, у зв`язку з чим позивачу необхідно оплатити судовий збір в сумі 2422,40 гривень.
Також відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно із ч.1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб
Згідно ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 83 ЦПК України, позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Відповідно до ч. 2 ст. 190 ЦПК України одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Однак, жодного доказу до позовної заяви долучено не було, а саме: як зазначено в додатках до позовної заяви: позовна заява у 2 примірниках на 14 арк.; копія паспорта позивача ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 22.06.2018, орган що видав 2123, у 2 примірниках на 2 арк.; копія витягу з Єдиного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання позивача ОСОБА_1 №2123- 1759562-2018 від 20.06.2018 у 2 примірниках на 2 арк.; копія свідоцтва про народження дитин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 від 23.11.2016 у 2 примірниках на 2 арк.; копія Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00042500467 від 29.11.2023 у 2 примірниках на 8 арк.; копія паспорта відповідача ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 виданий 24.11.1999 Мукачівським МВ УМВС України в Закарпатській області у 2 примірниках на 2 арк.; копія РНОКПП ОСОБА_2 у 2 примірниках на 2 арк.; копія довідки Ратівецького старостинського округу №453 від 24.08.2023 про склад сім`ї позивача ОСОБА_1 у 2 примірниках на 2 арк.; копія характеристики Ратівецького старостинського округу №453 від 24.08.2023 на позивача ОСОБА_1 у 2 примірниках на 2 арк.; копія висновку до акту служби у справах дітей виконавчого комітету Сюртівської сільської ради Ужгородського району у 2 примірниках на 2 арк.; копія акту обстеження №1 від 09.01.2023 у 2 примірниках на 2 арк.; копія довідки Ратівецького закладу дошкільної освіти «Сонечко» Сюртівської сільської ради Ужгородського району №01-37/23 від 07.09.2023 у 2 примірниках на 2 арк, про що начальником відділу документального забезпечення (канцелярія) ОСОБА_8 , завідувачем сектору ведення вхідної кореспонденції ВДЗ (канцелярія) ОСОБА_9 та головним спеціалістом (з судової статистики) відділу інформаційно-аналітичної роботи ОСОБА_10 складено відповідний акт № 5 від 09.02.2024 року, про те, що при реєстрації позовної заяви про визнання батьківства, було виявлено відсутність додатків до позовної заяви разом з документами для відповідача.
Тому позивачу необхідно додати копію заяви та копії документів, що додаються до неї, відповідно до кількості осіб у справі, а саме, для відповідача третіх осіб.
Відповідно до п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" відповідно до статей 264, 265 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
До суду необхідно надати докази, що підтверджують батьківство відповідача. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Доказами до позову про визнання батьківства можуть бути, наприклад:
- докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім`ї, витяги з погосподарських та домових книг, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо); покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини;висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи (що є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку).
Верховним Судом було роз`яснено, що для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані,які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (постанова Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 591/6441/14-ц).
Позивач не зазначив обставини, тобто ті юридично значимі факти, на підставі яких він звертається до суду та обґрунтовує заявлені вимоги, відповідно до норм матеріального права, що поширюються на спірні правовідносини, з посиланням на докази в підтвердження обґрунтування заявлених вимог.
Наведені недоліки унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Також, згідно ч.ч. 1 та 4 ст.53ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
У вступній частині позовної заяви зазначено третю особу Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції.
Однак, в порушення приписівст.53ЦПК України у мотивувальній частині - не зазначено яким чином рішення у справі може вплинути на права або обов`язки третьої особи щодо однієї зі сторін, та, що в свою чергу, позбавляє суд можливості належним чином вирішити питання щодо необхідність залучення третьої особи до участі у справі.
Також, суду не зрозуміло, чому позивач залучив саме Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, а не відділ державної реєстрації за місцем свого проживання.
Таким чином, відповідно до ст.185ЦПКУкраїни суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку на усунення викладених в ухвалі недоліків, таким чином позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне вказані недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали, протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачеві, що відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області Н.В. Дергачова
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117013540 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дергачова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні