Рішення
від 11.12.2024 по справі 308/2468/24
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/2468/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої судді - Наумової Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Передерій Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства, за якою просить суд: визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Мукачеві Закарпатської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 23.11.2016, видане Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, актовий запис №1041 від 23.11.2016).

Зобов`язати Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у місті Мукачеві Закарпатської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 23.11.2016, видане Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, актовий запис №1041 від 23.11.2016), зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та видати нове свідоцтво про народження, змінивши відомості дитини ОСОБА_3 в частині «прізвища» та «по батькові» з « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та з « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».

Стягнути з відповідача ОСОБА_2 на його користь суму сплаченого судового збору.

В обґрунтування позову позивача посилається на те, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на початку 2015 року в місті Мукачеві Закарпатської області познайомився з громадянкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканкою АДРЕСА_1 . Оскільки їхнє знайомство переросло в симпатію, то через декілька місяців, приблизно з березня 2015 року, громадянка ОСОБА_2 переїхала проживати до позивача за адресою: АДРЕСА_2 .

З вказаного часу вони стали проживати разом, а саме перебували у фактичних шлюбних відносинах (проживали цивільним шлюбом). Під час спільного проживання у них народилась спільна дитина - син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказує, що вони і далі проживали разом, але шлюб між ними не реєструвався через те, що позивач постійно перебував у від`їздах поза межами території України в Угорщині, Словаччині, Чеській Республіці на заробітках.

Підтвердженням їхнього спільного проживання, і проживання позивачем наразі з сином, є характеристика Ратівецького старостинського округу, видана на мене, №454 від 24.08.2023.

При реєстрації народження сина запис про батька був зроблений зі слів його матері ОСОБА_2 , тобто відповідно до ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України, в якій зазначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Тобто батьком дитини за вказівкою дружини ОСОБА_2 було вказано немаючого жодного відношення до їхньої дитини невідомого громадянина: « ОСОБА_8 », актовий запис №1041, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 23.11.2016, виданого Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.

Малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає з позивачем, що підтверджується довідкою Ратівецького старостинського округу Ужгородського району про склад сім`ї №453 від 24.08.2023.

Відповідно до висновку до акту обстеження, складеного службою у справах дітей виконавчого комітету Сюртівської сільської ради Ужгородського району, дитиною повністю займається позивач, у родині теплі люблячі стосунки, дитина повністю забезпечена, а місце проживання чи перебування матері дитини невідоме.

Згідно довідки Ратівецького закладу дошкільної освіти «Сонечко» Сюртівської сільської ради Ужгородського району №01-37/23 від 07.09.2023, дитина ОСОБА_3 відвідував заклад, був одягнений акуратно та чисто, а батько дитини приймав активну участь у вихованні.

Довідкою Ратівецької гімназії Сюртівської сільської ради Ужгородського району №77 від 18.09.2023 також підтверджується навчання дитини у вищевказаному навчальному закладі, а також те, що дитина одягнена акуратно та чисто, а батько приймає активну участь у вихованні.

Вказує, що відповідач не відвідує їхнього сина, жодним чином не допомагає в його вихованні, утриманні, забезпеченні.

Зазначає, що малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином позивача підтверджують спільні з ним фотокартки, на яких зображено його участь як єдиного чоловіка серед інших матерів на святі першого дзвоника 01.09.2023, прогулянки, тощо.

Також батьківство позивача можуть підтвердити свідки, які добре знають їх з відповідачкою, і товаришували з ними коли вони перебували у фактичних шлюбних відносинах та коли народився їхній спільний син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 : сестра ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканка АДРЕСА_2 ; сусідка ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мешканка АДРЕСА_2 ; сусідка ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешканка АДРЕСА_2 ; сусідка ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешканка АДРЕСА_2 .

Підтвердженням батьківства є також вищевказана характеристика Ратівецького старостинського округу, видана на прізвище позивача, за №454 від 24.08.2023.

За ухвалою від 13.03.2024 року судом було відкрите провадження у справі № 308/2468/24 та призначено підготовче судове засідання.

Згідно ухвали від 22.04.2024 року призначено у цивільній справі № 308/2468/24 (провадження № 2/308/415/24) за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління юстиції, про визнання батьківства - судову молекулярно-генетичну експертизу.

Ухвалою суду від 02.12.2024 закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу за вказаною позовною заявою до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, хоча про час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, подав до суду заяву у його відсутності. Позовну заяву підтримує та просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, хоча про час та місце судового розгляду була належним чином повідомлена.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явилися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Подали до суду про розгляд справи у їх відсутності, вказали, що проти заявлених вимог не заперечують, вирішення спору залишають на розсуд суду.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч. 6 ст. 259 ЦПК України складення рішення суду було відкладено на строк не більш як десять днів, тому у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення, якою є 11.12.2024 року.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України сторони користуються рівними процесуальними правами. Крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу: позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно з ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , матір`ю дитини зазначена ОСОБА_2 , батьком зазначений ОСОБА_8 .

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00042500467, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , в відомостях про батька вказаний ОСОБА_8 , підстава запису відомостей про батька: державна реєстрація народження проведена Відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України(за вказівкою матері).

Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку, осіб виданої старостою Ратівецького старостинського округу Опаленик О. №453 від 24.082023 за адресою: АДРЕСА_2 , до складу сім`ї входять ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Згідно характеристики від 24.08.2023 року №454 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній проживає за адресою: АДРЕСА_2 , спокійний, доброзичливий алкоголю не вживає, серед населення характеризується позитивно.

Згідно висновку до акту обстеження начальника служби Кіш В. вбачається, зо комісією проведено акт обстеження умов проживання від 09.01.2023 року №1 та встановлено, що у сім`ї стосунки люблячі, теплі, родинні, до дитини відносяться добре, дитина позитивна, радісна активна.

За ухвалою від 22.04.2024 року було призначено у цивільній справі № 308/2468/24 - судову молекулярно-генетичну експертизу.

Згідно висновок експерта від 13.08.2024 року №СЕ-19/107-24/5284-БД за результатами судової молекулярно - генетичної експертизи у справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ймовірність даної події складає 99,9999921359775%.

Відповідь на питання «Чи може бути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічною матір`ю якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ?» не виявляється можливим у зв`язку з відсутністю зразка біологічної матері дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відповідності до статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановлену цим кодексом звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини.

Відповідно до ст. 125 Сімейного кодексу України (далі - СК України), якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Визнання батьківства за рішенням суду регулюється статтею 128 СК України.

Згідно зі статтею 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до роз`яснень п. 9 вищевказаної Постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Визнання батьківства за рішенням суду, розглядається як засіб захисту прав дитини, тобто міра, спрямована на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини. Визначення батьківства дитини є підставою виникнення батьківських обов`язків, зокрема обов`язку з утримання дитини.

Доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18).

Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ч. 2 ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 17 травня 2007 року у справі «Jevremovic v. Serbia» зазначив, що у відповідності до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод під час розгляду скарги про встановлення батьківства суди мають приділяти особливу увагу інтересам конкретної дитини.

Так, батьківство ОСОБА_1 відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджено висновком експерта від 13.08.2024 року №СЕ-19/107-24/5284 - БД, згідно висновку якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ймовірність даної події складає 99,9999921359775%.

За статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може гуртуватися на припущеннях.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 89 ЦПК України).

При вирішенні спору про визнання батьківства суд приділяє особливу увагу інтересам дитини, не ігноруючи при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.

Враховуючи те, що обставини, на які посилалися позивач як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження в матеріалах справи та в висновку експерта від 13.08.2024 року №СЕ-19/107-24/5284 - БД, позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону, суд дійшов до висновку, що позов про визнання батьківства підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 4, 13, 49, 81, 89, 206, 223, 258, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву - задовольнити повністю.

Визнати, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м. Мукачеві, Закарпатської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданого 23.11.2016 року Мукачівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.

Зобов`язати Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису №1041 від 23.11.2016 року про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінивши відомості прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 », по батькові з « ІНФОРМАЦІЯ_10 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспор громадянки України серії НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянки України № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , витрати зі сплати судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області Н.В. Наумова

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено19.12.2024
Номер документу123772057
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —308/2468/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Наумова Н. В.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Наумова Н. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні