Рішення
від 05.02.2024 по справі 608/36/23
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" лютого 2024 р. Справа № 608/36/23

Номер провадження2/608/90/2024

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Яковець Н. В.

з участю секретаря Маришевої Г.М.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Чортківської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних позовних вимог щодо предмету спору приватного нотаріуса Доліби О.В. про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

В січні 2023 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Росохацького старостинського округу Чортківської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних позовних вимог щодо предмету спору приватного нотаріуса Доліби О.В. про визнання права власності на спадкове майно.

В позовній заяві позивач вказав, що у 2020 р ОСОБА_4 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Позивач після смерті батька звернувся до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Доліби О.В. для оформлення спадщини на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області. Спадкова справа №12/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 заведена 24 січня 2022 року за заявою позивача про прийняття спадщини. До справи надійшли також заяви про відмову від прийняття спадщини від дочки спадкодавця ОСОБА_5 ; онуків спадкодавця ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , мати яких та дочка спадкодавця ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкодавець заповіту не залишав. 02 грудня 2022 року видано йому свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим №1062 на суму недоотриманої пенсії. Однак, нотаріус повідомила, що оформити спадщину на земельну ділянку неможливо, оскільки інформація щодореєстрації прававласності наім`япомерлого наземельну ділянкуплощею 1,8300га,цільове призначенняякої -для веденняособистого селянськогогосподарства,що розташованана територіїРосохацької сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті,відсутня. Необхідною умовою для видачі свідоцтва про право на спадщину є подання спадкоємцем документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно. Тому, нотаріусом було рекомендовано звернутися в суд для вирішення питання визнання права власності на спадкове майно. ОСОБА_3 просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.

12 січня 2023 року ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

30 січня 2023 р. ухвалою Чортківського районного суду замінено первісного відповідача Росохацький старостинський округ Чортківської міської ради на належного відповідача Чортківську міську раду.

20 лютого 2023 р. відповідач Чортківська міська рада подала відзив на позовну заяву вказавши, що земельна ділянка може успадковуватися лише тоді, коли у її власника є правовстановлюючий документ, що посвідчує його право власності на таку земельну ділянку. На сьогодні такими документами є: державний акт на право власності на земельну ділянку; угода про перехід права власності на земельну ділянку з долученим до неї державним актом на право власності на земельну ділянку з відповідними відмітками нотаріуса та територіального органу земельних ресурсів про перехід такого права; свідоцтво про право на спадщину з долученим до нього державним актом на право власності на земельну ділянку спадкодавця з відповідними відмітками нотаріуса та територіального органу земельних ресурсів про перехід такого права до спадкоємців. За наявності цих документів земельна ділянка входить до спадкової маси. Чортківська міська рада повідомляє, що право власності на земельну ділянку, щодо якої позивач просить визнати право власності в порядку спадкування, належить Чортківській міській раді на праві комунальної власності. Із матеріалів справи вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 за життя отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року М19-1198/14-20-СГ, на підставі якого розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Отже, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника. Цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати у власність шляхом приватизації, та не є посвідченням права власності на земельну ділянку. Враховуючи зазначені норми законодавства, звертаємо увагу суду, що оформити право власності на земельну ділянку в порядку спадкування можливо лише у разі, якщо право власності на неї було оформлено спадкодавцем належним чином, іншими словами якщо є документ, який підтверджує зазначене право власності (правовстановлюючий документ). Тому, в задоволенні позову просять відмовити.

24 лютого 2023 р. представник позивача подав клопотання про зміну позовних вимог, а саме визнати за ОСОБА_3 право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,8300 га цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області розпочатої відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року №19-1198/14-20-СГ про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.

Ухвалою Чортківського районного суду від 24 лютого 2023 р. заяву представника позивача про забезпечення позову задоволено, вжито заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області на яку ОСОБА_4 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року №19-1198/14-20-СГ, шляхом заборони вчинення будь-які дії з нею. До набрання чинності рішення у справі заборонити будь-яким особам у будь-який спосіб вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки.

15 березня 2023 р. ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області виправлено допущену в резолютивній частині ухвали суду від 24 лютого 2023 р. описку та викладено в такій редакції: «Вжити заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області на яку ОСОБА_4 було розроблено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року №19-1198/14-20-СГ, кадастровий номер 6125587000:01:001:4531 шляхом заборони вчинення будь-які дії з нею. До набрання чинності рішення у справі заборонити будь-яким особам, зокрема Чортківській міській раді (вул. Шевченка,21 м. Чортків Тернопільська область, 48501, Код ЄДРПОУ 24636045) у будь-який спосіб вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки.»

05 червня 2023 р. постановою Тернопільського апеляційного суду апеляційну скаргу Чортківської міської ради залишено без задоволення, ухвалу Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2023 р. залишено без змін.

Відповідач Чортківська міська рада подала відзив на змінені позовні вимоги, вважають позовну вимогу ОСОБА_3 про визнання права на завершення приватизації необґрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Представник позивача в клопотанні про зміну позовних вимог змінив як правове обґрунтування так і зміну одних позовних вимог іншими, що не передбачено нормами ЦПК України, одночасна зміна і предмету і підстав позову заборонена чинним процесуальним законодавством. Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15 (провадження № 12-15гс19) та підтриманий у постанові Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року у справі №922/2575/19. Зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом. Щодо права на завершення приватизації слід відмітити, що спадкодавець ОСОБА_4 за життя отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року М19-1198/14-20-СГ, на підставі якого розробив даний проект.

Відповідно доп.107Порядку веденняДержавного земельногокадастру,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни №1051від 17.10.2012року,Державна реєстраціяземельної ділянкиздійснюється підчас їїформування зарезультатами складеннядокументації ізземлеустрою післяїї погодженняу встановленомупорядку тадо прийняттярішення проїї затвердженняорганом державноївлади абоорганом місцевогосамоврядування (уразі,коли згідноіз закономтака документаціяпідлягає затвердженнютаким органом)шляхом відкриттяПоземельної книгина такуземельну ділянкувідповідно допунктів 49-54цього Порядку.Проект землеустроющодо відведенняземельної ділянкивключає інформаціющодо межземельної ділянкита інформацію,важливу длявизначення можливостівикористання земельноїділянки утой чиінший спосіб,зокрема перелікобмежень увикористанні земельнихділянок (межохоронних зон(наприклад,біля лінійелектропередач),зон санітарноїохорони,санітарно-захиснихзон ізон особливогорежиму використанняземель);матеріали погодженняпроекту землеустроютощо (стаття50Закону України«Про землеустрій»).Отже,дозвіл нарозробку проектуземлеустрою щодовідведення земельноїділянки означаєдозвіл власниказемельної ділянкиздійснити певнідії наземлі власника.Цей дозвілнаділяє заінтересовануособу повноваженнямідентифікувати наземлі власниказемельну ділянку,яку цяособа бажаєотримати увласність шляхом приватизації,та неє посвідченням прававласності на земельну ділянку. У випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, проте не отримав на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкодавцеві у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації. У разі відмови компетентного органу спадкоємцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації. Оскільки, ОСОБА_3 як спадкоємець ОСОБА_4 не звертався до Чортківської міської ради із заявою про завершення процедури приватизації, таким чином не набув права на звернення до суду з відповідним позовом. Позивачем не надано жодного належного доказу того, що його права на завершення приватизації земельної ділянки були порушені, невизнані чи оспорені.

25 вересня 2023 року ухвалою Чортківського районного суду підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.

01 листопада 2023 р. постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу Чортківської міської ради залишено без задоволення, а ухвалу Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2023 року та постанову Тернопільського апеляційного суду від 05 червня 2023 р. залишено без змін.

Представник позивача ОСОБА_3 адвокат Квятковський Д.В. в судовому засіданні змінені позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача Чортківської міської ради Тернопільської області Польний А.В. в судовому засіданні пояснив, що позивач мав звернутися до них на завершення приватизації, при ухваленні рішення просить врахувати поданий відзив на змінені позовні вимоги.

Суд, вислухавши представників сторін та дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що змінений позов підлягає задоволенню з таких мотивів.

Як передбаченост. 55 Конституції Українитаст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідност. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу. Одним з способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Відповідно дост. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями ст. ст.12,81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).

Статтею 41 Конституції Українипередбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно ст. 1 Першого ПротоколуКонвенції про захист прав людини і основоположних свободкожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст.1216-1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідност.1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Ч. 1ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно зіст. 81 ЗК Українигромадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (стаття 125 ЗК України).

Ч.3ст.152 ЗК Українипередбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зістаттею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовами про визнання відповідного права у порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Чортківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

Згідно відповіді приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Доліби О.В. № 479/02-14 від 02.12.2022 року розглянуто документи подані ОСОБА_3 для одержання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, та належала ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкова справа №12/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 заведена 24 січня 2022 року за заявою ОСОБА_3 про прийняття спадщини. До справи надійшли також заяви про відмову від прийняття спадщини від дочки спадкодавця ОСОБА_5 ; онуків спадкодавця ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , мати яких та дочка спадкодавця ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкодавець заповіту не залишав. 02 грудня 2022 року на підставі заяви позивача, видано свідоцтво про право на спадщину за законом за реєстровим №1062 на суму недоотриманої пенсії. Інших заяв не надходило, а також інші свідоцтва про право на спадщину по даній спадковій справі не видавались. Необхідною умовою для видачі свідоцтва про право на спадщину є подання спадкоємцем документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно. Інформація щодо реєстрації права власності на ім`я померлого на земельну ділянку площею 1,8300 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, відсутня.

З наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року №19-1198/14-20-СГ ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.

ОСОБА_4 за життя розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_4 до Чортківської міської ради Тернопільської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Чортківської міської ради щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви ОСОБА_4 від 28.01.2021 р. (вхідний №20-13/38-3) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6125587000:01:001:4531 у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства площею - 1,8300 га на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області. Зобов`язано Чортківську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 28.01.2021 р. (вхідний №20-13/38-3) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6125587000:01:001:4531 у власність для ведення особистого селянського господарства площею - 1,8300 га на території Росохацької сільської ради Чортківського району Тернопільської області та прийняти відповідне рішення.

Згідно рішення сесії міської ради від 24 лютого 2023 року №1299 «Про надання дозволу Чортківській міській раді на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, з метою продажу права оренди на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону), розташовану за межами села Росохач Чортківського району Тернопільської області», надано дозвіл Чортківській міській раді на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, з метою продажу права оренди на земельних торгах у формі електронного аукціону, площею 6125587000:01:001:4531, із земель: 1,8300 га, кадастровий номер із земель: категорія: землі сільськогосподарського призначення (код - 100); цільове призначення: земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам або юридичним особам) (код згідно з КВЦПЗ - 01.17); угіддя: пасовища (код згідно з КВЗУ - 002 02), у землі: землі сільськогосподарського призначення (код - 100); цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно з КВЦПЗ-01.01.); угіддя: пасовище (код згідно з КВЗУ - 002 02), місце розташування: за межами села Росохач Чортківського району Тернопільської області. Замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, погодити та подати для розгляду та затвердження відповідно до вимог чинного законодавства.

На звернення ОСОБА_3 26 грудня 2023 р. виконавчим комітетом Чортківської міської ради проінформовано про те, що під час дії воєнного стану в Україні, відповідно до Закону України №2145-ІХ від 24.03.2022 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» та підпункту 5 пункту 27 Розділу Х Земельного кодексу України безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельним Кодексом України. Тому, рекомендовано продовжити процес безоплатної приватизації земельної ділянки після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Відповідно дост.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно дост.1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

ПоложеннямиЗемельного кодексу Українивстановлено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Перехідними положеннями Земельного кодексу Українивизначено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно додекрету КМУ від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, та Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17 про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зістаттею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Крім того, відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст.125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. У п.3.5 вказано, що правильною є практика судів, які у випадку не завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав за життя спадкодавець та не встиг закінчити, визнають за спадкоємцем таке право.

Якщо видача державного акта на право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.

Таким чином, на підставі належних та допустимих доказів судом встановлено, що за життя ОСОБА_4 розпочав приватизацію земельної ділянки. Позивач є спадкоємцем за законом після смерті батька, отже успадкувавши спадкове майно, він успадкував право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку мав за життя спадкодавець, але в установленому порядку не може завершити процедуру приватизації та зареєструвати своє право на спадкове майно.

Реалізувати своє право на оформлення спадкових прав позивач не може у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, необхідного для оформлення спадкового майна, що підтверджується листом приватного нотаріуса Чортківського районноно нотаріального округу Тернопільської області Доліби О.В. від 02.12.2022 №479/02-14.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно, задовольнивши змінені позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 325, 392, 1222, 1223, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст. 5, 13, 76, 81, 89, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, --

УХВАЛИВ:

Змінені позовні вимоги ОСОБА_3 до Чортківської міської ради, за участі третьої особи яка не заявляє самостійних позовних вимог щодо предмету спору приватного нотаріуса Доліби О.В. про визнання права на завершення приватизації - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,8300 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Росохацької сільської ради, Чортківського району, Тернопільської області, розпочатої у відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 лютого 2020 року №19-1198/14-20- СГ про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Росохацької сільської ради, Чортківського району, Тернопільської області.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне судове рішення складено 15 лютого 2024 року.

Суддя: Н. В. Яковець

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення05.02.2024
Оприлюднено19.02.2024
Номер документу117015125
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/36/23

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Постанова від 01.11.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 17.10.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 06.07.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Постанова від 05.06.2023

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Костів О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні