Справа № 420/7430/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради 23.03.2023 року № BP01:0429-5582-3159-8719 про відмову ТОВ «ЮНА-2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;
зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради повторно розглянути заяву ТОВ «ЮНА-2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) від 13.03.2023 року про надання будівельного паспорта для забудови земельної за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, з урахуванням правових висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ «ЮНА-2019» є власником земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул.Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав від 27.06.2021 року, цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Основний вид діяльності ТОВ будівництво та продаж індивідуальних житлових будинків. Земельна ділянки кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 знаходиться відповідно до Генерального плану м. Одеса в зоні Ж-1 (Зона садибної забудови). Маючи намір забудови вказаної земельної ділянки індивідуальним двоповерховим житловим будинком садибного типу, площею до 500 кв.м., ТОВ «ЮНА-2019» неодноразово зверталося до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (Департамент) із відповідними завами про видачу Будівельних паспортів, що є основним дозвільним документом для забудови вищезазначених ділянок.
Разом з чим, департамент на всі звернення незаконно відмовляв ТОВ «ЮНА-2019» у оформленні будівельних паспортів по надуманим та незаконним причинам. При цьому, відповідач у кожній наступній відмові зазначав нові надумані причини для відмови, про які не було зазначено у попередніх листах, що заборонено чинним законодавством України.
Останнє звернення до відповідача із заявою про видачу Будівельного паспорту було 13 березня 2023 року листом від 23.03.2023 року № BP01:0429-5582-3159-8719. Департамент містобудування та архітектури Одеської міської ради відмовив позивачу у видачі будівельного паспорта та повернув документи, з підстав того, що площа земельної ділянки, на якій планується здійснення будівництва є меншою ніж 500 кв. м. (5 соток, 0, 05 га.), що на думку відповідача, суперечить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».
Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, таким що порушує права та інтереси ТОВ «ЮНА-2019» та таким, що підлягає скасуванню оскільки чинне законодавства України, яке регулює питання забудови та містобудування, а саме: Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011 № 103 «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» не передбачають будь-яких обмежень щодо розміру земельної ділянки, на який можливе будівництво на підставі будівельного паспорту, натомість обмежується лише площа будинку.
Так, дійсно, пункт 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» передбачає граничний розмір земельних ділянок, а саме: «Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови». Проте, на думку представника позивача, ця норма ДБН не може застосовуватися до спірних правовідносин та на земельні ділянки, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, власником яких є ТОВ «ЮНА-2019», оскільки законодавство України чітко розмежовує поняття надання (первинне) отримання земельної ділянки та придбання (вторинне, оплатне) земельної ділянки. Норма ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», яка регламентує граничний розмір земельних ділянок та на яку посилається відповідач вказує на те, що граничний розмір повинен бути дотриманий саме при наданні земельних ділянок громадянам тобто під час первинної (в тому числі безоплатної) передачі органами державної влади та місцевого самоврядування, ділянок громадянам (не юридичним особам) під забудову, та не стосується придбаних земельних ділянок та ділянок юридичних осіб. ТОВ «ЮНА-2019», що є замовником даного будівництва є юридичною особою, а не фізичною особою (громадянином, на кого чітко вказує дана норма ДБН). Земельні ділянки ТОВ «ЮНА-2019» за адресою вул. Саксаганського 2-А в м. Одесі, не надавалися підприємству, а були ним придбані.
ТОВ «ЮНА-2019» звернулося до Мінрегіону із запитом від 07.11.2022 року та головний орган у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику у сфері будівництва, містобудування зазначив, що посилання відповідача на норми ст. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», як на підставу у відмови в оформленні будівельних паспортів за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А не мають законного обґрунтування.
З урахуванням викладеного позивач вважає, що рішення Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 23.03.2023 року № BP01:0429-5582-3159-8719 про відмову ТОВ «ЮНА -2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд є протиправним, а відповідач зобов`язаний був надати будівельний паспорт забудови вказаної земельної ділянки.
Ухвалою суду від 11.04.2023 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви. На виконання вказаної ухвали суду позивачем усунено недоліки адміністративного позову.
Ухвалою від 19.04.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: вул. Саксаганського, 2А, м. Одеса, 65038) до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 02498820, адреса: вул. Гоголя, 10, м. Одеса, 65009) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у відповідача, Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, належним чином завірені копії матеріалів, що стали підставою для прийняття рішення про відмову в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
15.05.2023 року від представника відповідача до суду надійшов письмовий відзив проти адміністративного позову в якому представник відповідача вважає позовні вимоги ТОВ «ЮНА-2019» не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що 13.03.2023 року позивач звернувся до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0,0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 за адресою: м.Одеса, вул.Саксаганського, 2-А. Департаментом відмовлено в наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки, оскільки відповідно до п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території» граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 150 мІ для блокованої забудови і не менше 500 мІ для індивідуальної житлової забудови. Згідно з Приміткою 2 п. 6.1.32 вищевказаних державних будівельних норм, при розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більш ніж на 20% за умови забезпечення санітарних та протипожежних вимог, що складає не менш 400 мІ. Однак, площа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, істотно менша ніж можливо прийняти з урахуванням Примітки. У зв`язку з чим, відповідач відмовив позивачу у видачі будівельного паспорту на підставі п 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 року №103, із змінами, внесеними згідно Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства від 25.02.2011 року №66 та від 14.08.2018 року №212, а також Наказом Міністрерства розвитку громад та територій від 14.12.2021 року №331, а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам. На думку представника відповідача, твердження представника ТОВ «ЮНА-2019» стосовно того, що норми п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території» не можуть бути застосовані до спірних правовідносин не відповідає дійсності, оскільки позивачем на підставі іпотечного договору від 19.05.2021 року було взято в іпотеку нерухоме майно у вигляді, у т.ч. сформованої земельної ділянки, загальною площею 0, 542 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, розташованої за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та спору (присадибна ділянка). В подальшому, позивач вказану сформовану ділянку розділив на 16 окремих земельних ділянок, які наново були сформовані шляхом присвоєння окремих кадастрових номерів. При цьому право власника на забудову на своїй земельній ділянці здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм. Згідно наданого ескізу намірів забудови, будівництво індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0, 0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б,2.2-12:2019 «Планування та забудова території», оскільки, площа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, істотно менша ніж можливо прийняти з урахуванням Примітки 2.
З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що здійснений поділ власником ТОВ «ЮНА-2019» земельних ділянок без урахування діючих будівельних норм та чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності, що унеможливлює видачу паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0, 0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029.
05.07.2023 року до суду від позивач надійшли додаткові пояснення та 07.08.2023 року відповідь на відзив в яких позивач не погоджується з твердженнями представника відповідача викладені в письмовому відзиві. Представник позивача наголошує, що жоден нормативно правовий акт, який регулює питання забудови та містобудування в Україні не передбачають будь-яких обмежень щодо розміру земельної ділянки, на який можливе будівництво на підставі будівельного паспорту, натомість обмежується лише площа будинку. Обмеження щодо мінімальних площ земельних ділянок для нового житлового будівництва, встановлених пунктом 6.1.32 ДБH 5.2.2- 12:2019, розповсюджуються, насамперед, на проектні рішення містобудівної та землевпорядної документації, яка використовується при наданні земельних ділянок. Також, представник позивача зазначає, що відповідач у своєму відзиві жодним чином не спростував доводи позивача та не довів протилежне, що норма ДБН на які він посилається, а саме: «Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови» - жодним чином не стосуєтьсь даної ситуації через саме формулювання цієї норми, оскільки в даному випадку не мало місце саме «надання» земельної ділянки, та замовник (позивач) не є громадянином, а є юридичною особою.
Ухвалою суду від 09.06.2023 року відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 09.06.2023 року витребувано у Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 02498820, адреса: вул. Гоголя, 10, м. Одеса, 65009) інформацію та документи щодо перевірки Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради , що мала місце у період з 26 січня 2022 року по 22 лютого 2022 року на підставі наказу ДІАМ, в тому числі Акт перевірки, направлений до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Зобов`язано Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради надати витребувані судом документи у строк до 23 червня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14. Провадження у справі зупинено до отримання витребуваних доказів.
Ухвалою суду від 14.02.2024 року поновлено провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.05.2021 року за №1005561070003077628, ідентифікаційний код юридичної особи: 44371102, місцезнаходження юридичної особи: 65035, м. Одеса, вул. Саксаганського, буд. 2-а. Видами економічної діяльності за КВЕД є: 41.10 Організація будівництва будівель (основний); 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель; 64.92 інші види кредитування; 68.10 купівля та продаж власного нерухомого майна; 81.22 інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів.
ТОВ «ЮНА-2019» є власником земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав від 27.06.2021 року цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Земельна ділянки кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 знаходиться відповідно до Генерального плану м. Одеса в зоні Ж-1 (Зона садибної забудови).
Як вбачається з матеріалів справи, 13.02.2022 через застосунок «Дія» позивач подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029).
За результатами розгляду заяви відповідач повідомленням від 25.03.2022 №ВР01:8515-6798-6992-9101 відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
В обґрунтування підстав відмови відповідач також зазначив, згідно наданого ескізу намірів забудови, виконаного архітектором Рутковською А.А., будівництво індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0, 0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території», де зазначено, що граничний розмір земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менш 500 мІ для індивідуальної житлової забудови. (а.с.-200-201).
В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, згідно повідомлення від 01.06.2022 року №ВР01:5800-3674-8299-5854, позивач 24.05.2022 через застосунок «Дія» подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029). За результатами розгляду заяви відповідач вказаним повідомленням відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
В обґрунтування підстав відмови відповідач також зазначив, що відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 м2, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Відповідно до п. 2.3 Розділу ІІ «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року No 103, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25 лютого 2013 року № 66 та від 14 серпня 2018 року № 212, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 14 грудня 2021 року № 331 (далі Порядок), уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам. Згідно наданого ескізу намірів забудови, виконаного архітектором Рутковською А.А., будівництво індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», де зазначено, що граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови. Крім того, ескіз намірів забудови, зокрема посадка об`єкта, виконаний без урахування нормативних відступів від червоних ліній та ліній регулювання забудови оточуючих вулиць, які на схемі забудови земельної ділянки не позначені.
В примітках зазначено, що управління служби безпеки України в Одеській області листом від 25.05.2022 року вих..№65/5/7/6-1293 повідомлено департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради про виявлення під час здійснення контррозвідувального захисту об`єктів критичної інфраструктури порушень стосовно намірів забудови ТОВ «ЮНА-2019» шістнадцяти земельних ділянок за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, які мають окремі кадастрові номери, з намірами забудови нове будівництво індивідуальних житлових будинків. Управлінням Служби безпеки України в Одеській області при перевірці намірів забудови вищевказаних земельних ділянок визначено цілий ряд порушень вимог державних будівельних норм та законодавства України з боку ТОВ «ЮНА-2019», у зв`язку з чим департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради вказано на необхідність врахування в роботі відсутність законних підстав для підготовки та надання будівельних паспортів забудови земельних ділянок по вул. Саксаганського, 2-А на підставі наданих ТОВ «ЮНА-2019» матеріалів(а.с.-190-191).
Згідно повідомлення від 15.09.2022 року №ВР01:5609-5992-2870-8750 вбачається, що позивач 05.09.2022 через застосунок «Дія» подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, ділянка 2-А (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029). За результатами розгляду заяви відповідач вказаним повідомленням відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. В обґрунтування підстав відмови відповідач зазначив такі ж самі підстави як і у попередньому повідомленні від 01.06.2022 року, в примітках зазначена також аналогічна інформація, що і в примітках повідомлення від 01.06.2022 року (а.с.-171, теж саме повідомлення а.с. 40-41).
Згідно повідомлення від 21.10.2022 року №ВР01:8697-0667-7734-7320 вбачається, що позивач 13.10.2022 через застосунок «Дія» подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029). За результатами розгляду заяви відповідач вказаним повідомленням відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
В обґрунтування підстав відмови відповідач зазначив такі ж самі підстави як і у попередньому повідомленні від 01.06.2022 року додавши, що ескіз намірів забудови, зокрема посадка об`єкта, виконані без урахування нормативних відступів від червоних ліній та ліній регулювання забудови оточуючих вулиць, у т.ч. насамперед вул. Саксаганського. В примітках зазначена таж інформація, що і в примітках повідомлення від 01.06.2022 року. (а.с.-153).
Згідно повідомлення від 12.01.2023 року №ВР01:6707-0793-6998-3010 вбачається, що позивач 23.12.2022 через застосунок «Дія» подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029). За результатами розгляду заяви відповідач вказаним повідомленням відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
В обґрунтування підстав відмови відповідач зазначив такі ж самі підстави як і у попередньому повідомленні від 01.06.2022 року додавши, що ескіз намірів забудови, зокрема посадка об`єкта, виконані без урахування нормативних відступів від червоних ліній та ліній регулювання забудови оточуючих вулиць, у т.ч. насамперед вул. Саксаганського, які взагалі не позначені у наданих намірах забудови. Також вказаному повідомлені відповідач звертає увагу, що в наданих у складі намірів забудови графічних матеріалах, межі земельної ділянки проектування (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029) позначені невірно, про що свідчить відкоригована геодезична зйомка в М 1:500, прийнята геодезичною службою міста 21.11.2021 року, яка також була надана разом із заявою. В примітках зазначена таж інформація, що і в примітках повідомлення від 01.06.2022 року. (а.с.-162-163).
Згідно повідомлення від 20.02.2023 року №ВР01:7000-7004-8891-0403 вбачається, що позивач 28.01.2023 через застосунок «Дія» подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029). За результатами розгляду заяви відповідач вказаним повідомленням відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам; неподання повного пакета документів, визначених п.2.1 або 2.2 розділу 2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
В обґрунтування підстав відмови відповідач зазначив такі ж самі підстави як і у попередніх повідомленнях додавши, що згідно наданого ескізу намірів забудови, виконаного архітектором Рутковською А.А. до складу якого входять схема забудови земельної ділянки та генеральний план, розроблені інженером-проектувальником ОСОБА_1 , будівництва індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0, 0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території», де зазначено, що граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менш 150 мІ для блокованої забудови і не менше 500 мІ для індивідуальної житлової забудови. Згідно з Приміткою 2 п. 6.1.32 вищевказаних державних будівельних норм, при розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більш ніж на 20% за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог, що складає не менш 400 мІ. Однак площа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, істотно менша ніж можливо прийняти з урахуванням Примітки 2. Також за сутністю вказаного питання слід зазначити, що у період з 26.01.2022 року по 22.02.2022 року на підставі наказу ДІАМ було проведено перевірку дотримання департаментом вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження ним містобудівної діяльності у 2021 році. За результатами перевірки спеціалістами ДІАМ було звернуто увагу на виявлені порушення при видачі будівельних паспортів забудови земельних ділянок площею менш 500 мІ, з намірами забудови нове будівництво індивідуальних житлових будинків, які мають окремі кадастрові номери та створені власником шляхом поділу належної йому земельної ділянки більшої площі на окремі, самостійні ділянки. Вказані випадки були трактовані органом нагляду як порушення п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території», про що до електронного кабінету департаменту в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва було направлено відповідний акт. Слід зазначити, що згідно ст. 79-1 глави 14 розділу ІІІ Земельного Кодексу України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Відповідно до ст. 1 розділу І Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Натомість, ТОВ «ЮНА-2019» на підставі Іпотечного договору від 19 травня 2021 року було взято в іпотеку нерухоме майно у вигляді, у т.ч. сформованої земельної ділянки, загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Після чого, вказана сформована земельна ділянка, загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, була розподілена на шістнадцять окремих земельних ділянок, які наново сформовані шляхом присвоєння окремих шістнадцяти кадастрових номерів, відомості про що внесені до Державного земельного кадастру. Вищевказані нові земельні ділянки необхідно було формувати у т.ч й відповідно до вимог діючих будівельних норм в частині граничного розміру площі ділянок.
Обґрунтування підстав для другого пункту: Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Порядку будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури після надходження заяви на видачу будівельного паспорта, до якої додається пакет документів, у т.ч. схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстань до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автомобільного, що плануються до застосування тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Слід зазначити, що відповідно до експлікації схеми намірів забудови, зразок якої наданий безпосередньо у додатку 2 вищевказаного Порядку, повинна міститися інформація, у т.ч. щодо червоних ліній та ліній регулювання забудови. У наданому ескізі намірів забудови, зокрема посадка об`єкта, виконана без урахування нормативних відступів від червоних ліній та ліній регулювання забудови оточуючих вулиць, у т.ч. насамперед вул. Саксаганського, з якою ділянка проектування має безпосередню межу. Також звертаємо увагу, що схема забудови земельної ділянки, що входить до складу наданих намірів забудови, виконана не у відповідності з додатком 2 Порядку, як передбачено законодавством. На генеральному плані та на схемі забудови земельної ділянки, що входить до складу ескізу намірів забудови, межа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 з боку вул. Саксаганського, 2-А, визначеними відповідно до відкоригованої геодезичної зйомці, прийнятою геодезичною службою міста 21.11.2021 року, тобто частково на землях міста. Зазначаємо, що відповідно до п. 1.3 розділу 1 «загальні положення» вищевказаного порядку, параметри забудови визначаються з урахуванням будівельних норм, що встановлюють вимоги до планування та забудови території, а також встановлених чи визначених в установленому порядку режимів використання об`єктів всесвітньої спадщини, їх територій та буферних зон, пам`яток культурної спадщини, їх територій та зон охорони, історичних ареалів населених місць, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій та їх зон охорони, охоронюваних археологічних територій. Відповідно до п. 1.6 Розділу 1 «Загальні положення» вищевказаного порядку для об`єктів будівництва, на які надаються будівельний паспорт, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Тому, вважаємо за необхідне зауважити, що чинними нормативно-правовими доку3ментами та актами Держави є діючі Закони, Кодекси та Державні будівельні норми, які є обов`язковими до виконання юридичними та фізичними особами. Тому архітектор та/або проектна організація, у даному випадку архітектор ОСОБА_2 та інженер проектувальник ОСОБА_3 , при розробці ескізів намірів забудови повинні керуватися вимогами чинних нормативно-правових документів та актів Держави, якими є діючі Закони, Кодекси та ДБН, у тому числі ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», в п. 6.1.33 якого зазначено, що житлові будинки на присадибних ділянках слід розміщувати з відступом від червоних ліній магістральних вулиць 6м., житлових 3м.
В примітках серед іншого зазначено: «Щодо листа Директорату просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України стосовно застосування положень пункту 6.1.32 державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» (далі - ДБН Б.2.2-12:2019) при оформлені будівельних паспортів забудови земельних ділянок, розташованих на АДРЕСА_1 , зазначаємо наступне. ТОВ «ЮНА» звернулось до Департаменту, як до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури щодо надання будівельного паспорту забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Як вже зазначалось вище, чинні нормативно-правові документи є обов`язковими до виконання всіма юридичними та фізичними особами. ДБН Б.2.2-12:2019 прийнятий з метою підвищення якості забудови та створення більш безпечних і комфортних умов для проживання у населених пунктів. Так, пунктом 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 встановлено граничний розмір земельного наділу для будівництва житлових будинків повинен бути не менше 150 м2 (0,015 га) для блокованої забудови та не менше 500 м2 (0,05 га) для індивідуальної житлової забудови. А згідно з Приміткою 2 п. 6.1.32 вищевказаних державних будівельних норм, при розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більш ніж на 20% за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог, що складає не менш 400 м2. Тобто діючими нормами ДБН Б.2.2-12:2019 регулюються саме правила зведення нових будівель на земельних ділянках в незалежності від того чи така земельна ділянка була сформована раніше або тільки надається для будівництва. Крім того, Директорат просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України у своєму листі зазначає що при містобудівному освоєнні на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , необхідно забезпечувати й інші нормативно правові вимоги встановлені діючими ДБН Б.2.2-12:2019. Тобто Директорат просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України погоджується з тим, що забудова даної земельної ділянки має нормативне підґрунтя саме відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019. Зведення на земельній ділянці будівель вимагає точних знань щодо всіх встановлених правил будівництва на підставі будівельного паспорта відповідно до містобудівного законодавства і саме Департамент, як уповноважений орган з питань містобудування та архітектури несе відповідальність за дотриманням положень будівельних норм замовниками будівництва. Враховуючи вище викладене, Вам відмовлено в наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25 лютого 2013 року № 66 та від 14 серпня 2018 року № 212, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 14 грудня 2021 року № 331, а саме: неподання повного пакета документів, визначених п. 2.1 або 2.2 розділу 2 Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки паспорту забудови земельної ділянки; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам. (а.с.-147-149, теж саме повідомлення а.с. 35-39).
Як вбачається з матеріалів справи, 13.03.2023 через застосунок «Дія» позивач подав до відповідача заяву про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:43:007:0029 на об`єкт будівництва Нове будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5110136900:43:007:0029) (а.с.-18-23).
Повідомленням від 23.03.2023 року №ВР01:0429-5582-3159-8719 за результатами розгляду заяви від 13.03.2023 року відповідач відмовив у наданні будівельного паспорта на підставі пункту 2.4 Порядку №103 від 05.07.2011: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. В обґрунтування підстав відмови відповідач зазначив Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон) забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 м2, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Відповідно до п. 2.3 Розділу ІІ «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25 лютого 2013 року № 66 та від 14 серпня 2018 року № 212, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 14 грудня 2021 року № 331 (далі Порядок), уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам. Згідно наданого ескізу намірів забудови, виконаного інженером-проектувальником ОСОБА_1 , будівництво індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», де зазначено, що граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови. Згідно з Приміткою 2 п. 6.1.32 вищевказаних державних будівельних норм, при розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більш ніж на 20% за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог, що складає не менш 400 м2. Однак, площа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, істотно менша ніж можливо прийняти з урахуванням Примітки 2. Також за сутністю вказаного питання слід зазначити, що у період з 26 січня 2022 року по 22 лютого 2022 року на підставі наказу ДІАМ було проведено перевірку дотримання департаментом вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження ним містобудівної діяльності у 2021 році. За результатами перевірки спеціалістами ДІАМ було звернено увагу на виявлені порушення при видачі будівельних паспортів забудови земельних ділянок площею менш 500 м2, з намірами забудови нове будівництво індивідуальних житлових будинків, які мають окремі кадастрові номери та створені власником шляхом поділу належної йому земельної ділянки більшої площі на окремі, самостійні ділянки. Вказані випадки були трактовані органом нагляду як порушення п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», про що до електронного кабінету департаменту в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва було направлено відповідний акт. Слід зазначити, що згідно ст. 79-1 глави 14 розділу ІІІ Земельного Кодексу України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Відповідно до ст. 1 розділу І Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Натомість, ТОВ «ЮНА-2019» на підставі Іпотечного договору від 19 травня 2021 року було взято в іпотеку нерухоме майно у вигляді, у т.ч. сформованої земельної ділянки, загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Після чого, вказана сформована земельна ділянка, загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, була розподілена на шістнадцять окремих земельних ділянок, які наново сформовані шляхом присвоєння окремих шістнадцяти кадастрових номерів, відомості про що внесені до Державного земельного кадастру. Вищевказані нові земельні ділянки необхідно було формувати у т.ч й відповідно до вимог діючих будівельних норм в частині граничного розміру площі ділянок. Зазначаємо, що відповідно до п. 1.3 Розділу І «Загальні положення» вищевказаного Порядку, параметри забудови визначаються з урахуванням будівельних норм, що встановлюють вимоги до планування та забудови територій, а також встановлених чи визначених в установленому порядку режимів використання об`єктів всесвітньої спадщини, їх територій та буферних зон, пам`яток культурної спадщини, їх територій та зон охорони, історичних ареалів населених місць, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій та їх зон охорони, охоронюваних археологічних територій. Відповідно до п. 1.6 Розділу І «Загальні положення» вищевказаного Порядку для об`єктів будівництва, на які надається будівельний паспорт, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Зауважуємо, що чинними нормативно-правовими документами та актами Держави є діючі Закони, Кодекси та Державні будівельні норми (далі ДБН), які є обов`язковими до виконання юридичними та фізичними особами. Тому, архітектор та/або проектна організація, у даному випадку - інженер-проектувальник ОСОБА_1 , при розробці ескізів намірів забудови повинен керуватися вимогами чинних нормативно-правових документів та актів Держави, якими є діючі Закони, Кодекси та ДБН.
В примітках зазначено: «Слід зазначити, що окрім ст. 27 Закону та Порядку при розгляді намірів забудови, департамент керується ст. 13, 29 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положенням про департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради», затвердженим рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 р. № 138-VIІI, а також діючими ДБН, які є підзаконними актами держави.
Відповідно до п. 2.4 розділу II Порядку, пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: - неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; - невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам; - подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.
Щодо листа Директорату просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України стосовно застосування положень пункту 6.1.32 державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» (далі - ДБН Б.2.2-12:2019) при оформлені будівельних паспортів забудови земельних ділянок, розташованих на вул. Саксаганського у м. Одесі, відповідач зазначає. ТОВ «ЮНА» звернулось до Департаменту, як до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури щодо надання будівельного паспорту забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Як вже зазначалось вище, чинні нормативно-правові документи є обов`язковими до виконання всіма юридичними та фізичними особами. ДБН Б.2.2-12:2019 прийнятий з метою підвищення якості забудови та створення більш безпечних і комфортних умов для проживання у населених пунктів. Так, пунктом 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 встановлено граничний розмір земельного наділу для будівництва житлових будинків повинен бути не менше 150 м2 (0,015 га) для блокованої забудови та не менше 500 м2 (0,05 га) для індивідуальної житлової забудови. А згідно з Приміткою 2 п. 6.1.32 вищевказаних державних будівельних норм, при розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більш ніж на 20% за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог, що складає не менш 400 м2. Тобто діючими нормами ДБН Б.2.2-12:2019 регулюються саме правила зведення нових будівель на земельних ділянках в незалежності від того чи така земельна ділянка була сформована раніше або тільки надається для будівництва. Крім того, Директорат просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України у своєму листі зазначає що при містобудівному освоєнні на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, необхідно забезпечувати й інші нормативно правові вимоги встановлені діючими ДБН Б.2.2-12:2019. Тобто Директорат просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України погоджується з тим, що забудова даної земельної ділянки має нормативне підґрунтя саме відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019. Зведення на земельній ділянці будівель вимагає точних знань щодо всіх встановлених правил будівництва на підставі будівельного паспорта відповідно до містобудівного законодавства і саме Департамент, як уповноважений орган з питань містобудування та архітектури несе відповідальність за дотриманням положень будівельних норм замовниками будівництва.
Враховуючи вище викладене, позивачу відмовлено в наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25 лютого 2013 року № 66 та від 14 серпня 2018 року № 212, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 14 грудня 2021 року № 331, а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам.)» (а.с.-24-28).
Позивач не погоджуючись з рішенням Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради оформлене повідомленням від 23.03.2023 року №ВР01:0429-5582-3159-8719 про відмову у наданні будівельного паспорта, звернувся з даним позовом до суду про його скасування та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву від 13.03.2023 року про надання будівельного паспорта.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно ч.1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Приписами ст. 4 та 5 визначено, що земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Земельне законодавство базується на таких принципах: а) поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; в) невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; г) забезпечення раціонального використання та охорони земель; ґ) забезпечення гарантій прав на землю; д) пріоритету вимог екологічної безпеки.
Згідно з положеннями статей 316-317, 319 Цивільного кодексу України /надалі ЦК України (у відповідній редакції)/ правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Статтею 373 ЦК України передбачено, зокрема, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Згідно зі статтею 375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до статей 38, 39 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
З аналізу наведених норм слідує, що право власника на забудову на своїй земельній ділянці здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил та відповідно до цільового призначення земельної ділянки, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI /надалі Закон № 3038-VI /, будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва; замовник будівництва (далі - замовник) - фізична чи юридична особа, яка має у власності чи користуванні одну чи декілька земельних ділянок або у власності чи управлінні будівлю/споруду і має намір щодо виконання підготовчих та/або будівельних робіт. У разі виконання підготовчих/будівельних робіт щодо багатоквартирного будинку замовником будівництва може бути об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснюватиме утримання такого будинку на підставі рішення (договору) співвласників багатоквартирного будинку містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій. ) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 3038-VI планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: 1) прогнозування розвитку територій; 2) забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; 3) обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; 4) взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; 5) визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, транспортних, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об`єктів; 6) встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; 7) розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об`єктів; 8) реконструкцію існуючої забудови та територій; 9) збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об`єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; 10) створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; 10-1) створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; 11) проведення моніторингу забудови; 12) ведення містобудівного кадастру; 13) здійснення контролю у сфері містобудування.
Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 3038-VI вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 27 Закону України № 3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до пунктів 1.3-1.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за № 902/19640 /надалі - Порядок №103, параметри забудови визначаються з урахуванням будівельних норм, що встановлюють вимоги до планування та забудови територій, а також встановлених чи визначених в установленому порядку режимів використання об`єктів всесвітньої спадщини, їх територій та буферних зон, пам`яток культурної спадщини, їх територій та зон охорони, історичних ареалів населених місць, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій та їх зон охорони, охоронюваних археологічних територій. Розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні.
Пунктом 2.1 Порядку № 103 визначено, що будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви на видачу будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до якої додаються: копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об`єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту); згода співвласника (співвласників) об`єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності); схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку; проектна документація (за наявності); згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об`єктів) (за умови перебування у спільній власності); інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об`єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об`єкта (за наявності).
Згідно з пунктом 2.3 Порядку №103 уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
Пунктом 2.4 Порядку № 103 встановлено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам;
подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.
Таким чином, отримавши від заявника заяву на видачу будівельного паспорта з доданими до неї документами уповноважений орган містобудування та архітектури перевіряє відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні та у випадку встановлення такої невідповідності пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається заявнику.
Як вбачається зі спірного повідомлення відповідача від 23.03.2023 року, та в свою чергу не заперечується позивачем, ТОВ «ЮНА-2019» на підставі Іпотечного договору від 19 травня 2021 року було взято в іпотеку нерухоме майно у вигляді земельної ділянки загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Після чого, вказана земельна ділянка, загальною площею 0,5642 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0009, була розподілена на шістнадцять окремих земельних ділянок, яким було присвоєно окремі шістнадцять кадастрових номерів, відомості про що внесені до Державного земельного кадастру в тому числі, земельна ділянка 5110136900:43:007:0029 загальною площею 0,0316 га.
Земельна ділянка кадастровий номер 5110136900:43:007:0029 знаходиться відповідно до Генерального плану м. Одеси в зоні Ж-1 (зона садибної забудови).
З матеріалів справи вбачається, що позивачу відмовлено у видачі будівельного паспорту відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки № НОМЕР_1 , а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. В обґрунтування зазначено, що згідно наданого ескізу намірів забудови, виконаного інженером-проектувальником ОСОБА_1 , будівництво індивідуального житлового будинку передбачається на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0316 га, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029. Розташування на вказаній земельній ділянці індивідуального житлового будинку протирічить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», оскільки площа земельної ділянки проектування, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, істотно менша ніж можливо прийняти з урахуванням Примітки 2.
Так, згідно пунктів 1.1-1.3 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 №104, ці державні будівельні норми поширюються на планування і забудову територій населених пунктів та міжселенних територій на державному, регіональному та місцевому рівні.
Ці норми обов`язкові для органів державного управління, місцевого самоврядування, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об`єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських населених пунктів та інших територіях.
Ці норми не поширюються на планування та забудову територій стратегічних об`єктів, об`єктів військово-промислового комплексу, пенітенціарних об`єктів, специфічних та вузькоспеціалізованих виробництв (у тому числі вугільних розрізів і шахт, газосховищ і газоперекачувальних станцій, кар`єрів відкритого видобутку корисних копалин).
Відповідно до п. 3.56 ДБН садибний будинок (індивідуальний будинок) Житловий будинок з присадибною ділянкою та господарськими спорудами, призначеними для одного домогосподарства.
Пунктом 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» визначено, що граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови. Примітка 1. До площі присадибної земельної ділянки включається площа під забудовою житлових будинків та господарських будівель. Примітка 2 При розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більше ніж на 20 % за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог.
Таким чином, відмовляючи позивачу у видачі будівельного паспорту у зв`язку із невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та державним будівельним нормам, відповідач виходив з того, що земельна ділянка на якій планується будівництво значно менша ніж це передбачено п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».
Разом з чим, позивач не заперечує вказану обставину, однак на його думку вказана норма ДБН не стосується спірних правовідносин, оскільки вона передбачає граничні розмірі земельної ділянки для нового будівництва саме на земельні ділянки які надаються громадянам для нового житлового будівництва, а позивач в свою чергу, вказану земельну ділянку придбав у власність, що є зовсім іншим поняттям.
Суд погоджується з доводами представника позивача, оскільки вважає, що вказана норма ДБН регулює саме відносини в сфері надання громадянам України земельних ділянок для нового житлового будівництва та визначає саме граничний розмір площі земельних ділянок які надаються громадянам України і не може бути меншою ніж визначена п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій». Тобто, громадянину України для нового житлового будівництва не може бути надана земельна ділянка менша ніж визначена даною нормою ДБР. При цьому, вказана норма не передбачає граничні розміри земельних ділянок придбаних у власність для здійснення нового будівництва.
Так, позивач з метою з`ясування вказаного питання звернувся з запитам до Міністерства розвитку громад та територій України (від 07.11.2022 року вих..№07-11/22/1), згідно наданої відповіді Міністерство роз`яснило, що виходячи зі змісту нормативних положень ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок це процедура, яка здійснюється в інтересах осіб, зацікавлених в одержані у користування земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, і реалізується рішеннями відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування стосовно розроблення та затвердження проектів землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок. Отже, обмеження щодо мінімальних площ земельних ділянок для нового житлового будівництва, встановлених п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» розповсюджується, насамперед, на проектні рішення містобудівної та землевпорядної документації, яка використовується при наданні земельних ділянок. Застосування цієї норми при здійснені забудови раніше сформованих земельних ділянок відповідного цільового призначення не має достатнього нормативного підґрунтя.
Тобто, обмеження щодо мінімальних площ земельних ділянок для нового житлового будівництва, встановлених пунктом 6.1.32 ДБH 5.2.2- 12:2019, розповсюджуються, насамперед, на проектні рішення містобудівної та землевпорядної документації, яка використовується при наданні земельних ділянок при цьому, приписами ст. 27 Закону України № 3038-VI визначений саме граничний розмір самої забудови, а саме: не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, та не містить посилань на граничні розміри земельної ділянки на якій планується вказана забудова.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем в період 2021 року надавались будівельні паспорта іншим суб`єктам господарювання, більшість ділянок яких мають площу меншу ніж 500 кв.м. Відповідач в своїх запереченнях, а також у спірному повідомленні вказує на те, що у період з 26 січня 2022 року по 22 лютого 2022 року на підставі Наказу ДІАМ було проведено перевірку дотримання департаментом вимог законодавства у сері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження ним містобудівної діяльності у 2021 році. За результатами перевірки спеціалістами ДІАМ було звернено увагу на виявлені порушення при видачі будівельних паспортів забудови земельних ділянок площею менше 500 кв.м., з намірами забудови нове будівництво індивідуальних житлових будинків, які мають окремі кадастрові номери та створені власником шляхом поділу належної йому земельної ділянки більшої площі на окремі, самостійні ділянки. Вказані випадки були трактовані органом нагляду як порушення п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», про що до електронного кабінету департаменту в Єдиний державній електронній системі у сфері будівництва було направлено відповідний Акт.
Разом з чим, як вбачається з матеріалів справи більшість земельних ділянок, на яких виконується будівництво на підставі виданих будівельних паспортів є значно меншими за визначений п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» граничний розмір та вказаною перевіркою не було встановлено саме порушення граничних розмірів земельних ділянок, а більшість встановлених порушень стосується саме строків видачі будівельних паспортів. При цьому, вибірковість відповідача по виявленню порушення п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» у інших суб`єктів господарювання у т.ч. позивача є недопустимим та в свою чергу порушують права та інтереси останніх, як замовників будівництва.
Вказана вибірковість стосовно даного питання також підтверджується матеріалами справи, з яких вбачається що відповідачем протягом 2022 року та 2023 року неодноразово видавались будівельні паспорти на земельні ділянки, площа яких є меншою за 500 кв.м. та меншою навіть з урахуванням Примітки 2 п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача у своїх запереченнях на лист Управління служби безпеки України в Одеській області від 25.05.2022 року №65/5/7/6-1293, оскільки згідно листа управління Служби безпеки України в Одеській області від 21.11.2022 року №65/5/6/6-Е-444/4/148 останній зазначає, що інформація викладена у листі від 25.05.2022 року носила характер інформування компетентного органу для вжиття відповідних заходів в межах наданих повноважень, при цьому вказівок органам місцевого самоврядування, інформації про здійснення будь-яких перевірок та про будь-які заборони не містив.(а.с.-52).
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач обґрунтовуючи відмову у видачі будівельного паспорту позивачу у зв`язку з тим, що площа земельної ділянки на якій планується здійснення будівництва є меншою нім 500 кв.м., що на думку відповідача суперечить вимогам п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» діяв не в межах та не у спосіб визначений законом, оскільки вдався до власного трактування вказаної норми ДБР. А отже, на думку суду відмова у видачі будівельного паспорту відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, №103, а саме: Невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств,державним будівельним нормам, стандартам і правилам є протиправною та підлягає скасуванню.
Разом з чим, суд відхиляє доводи представника позивача стосовно розмежування застосування правил ДБН для громадян та юридичних осіб, оскільки дія зазначеного стандарту поширюється на планування і забудову територій населених пунктів та міжселенних територій на державному, регіональному та місцевому рівні і є обов`язкові для органів державного управління, місцевого самоврядування, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об`єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських населених пунктів та інших територіях.
Суд також звертає увагу, що рішенням Конституційного суду України від 01.12.2004 у справі №1-10/2004, визначено, що поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається у частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям «права», треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони, з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
В розумінні статті 1 Першого Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у зміст поняття «майно» до об`єктів права власності відноситься «правомірні очікування»/«законні сподівання» вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу (справа «Девелопмент Лтд.» та інші проти Ірландії).
У рішенні від 09.01.2007 у справі «Інтерсплав» проти України» ЄСПЛ наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами воно має забезпечувати «справедливий баланс» між інтересами особи і суспільства.
Крім того, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер`їлдіз проти Туреччини», Megadat.com S.r.l. проти Молдови», «Москаль проти Польщі»).
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Беєлер проти Італії»). Таким чином, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що оскаржувані рішення від 23.03.2023 року №ВР01:0429-5582-3159-8719 порушують права та інтереси позивача, як замовника будівництва, та перешкоджають належному користуванню позивачем належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на що позов належить задовольнити повністю в цій частині.
Щодо позовної вимоги зобов`язального характеру суд вважає що необхідне зазначити наступне.
Як зазначалось вище, відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку №103 будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов до висновку, що з огляду на визнання протиправним та скасування рішення Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 23.03.2023 року №ВР01:0429-5582-3159-8719 про відмову ТОВ «ЮНА-2019 в наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки, порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ТОВ «ЮНА-2019» від 13.03.2023 року про надання будівельного паспорта для забудови земельної за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, з урахуванням правових висновків суду.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі РуїсТоріха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
За подання даного адміністративного позову з основною вимогою немайнового характеру та похідною від неї вимогою позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 2684,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід стягнути з Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради 23.03.2023 року № BP01:0429-5582-3159-8719 про відмову ТОВ «ЮНА -2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради повторно розглянути заяву ТОВ «ЮНА-2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) від 13.03.2023 року про надання будівельного паспорта для забудови земельної за адресою: м. Одеса, вул. Саксаганського, 2-А, кадастровий номер 5110136900:43:007:0029, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, з урахуванням правових висновків суду.
Стягнути з Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (код ЄДРПОУ02498820, адреса: 65009, м. Одеса, вул. Гоголя, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНА-2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А) суму сплаченого судового збору у розмірі 2684, 00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ТОВ «ЮНА -2019» (код ЄДРПОУ 44371102, адреса: 65035, Одеська обл., місто Одеса, вул. Саксаганського, 2А)
Відповідач: Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради (код ЄДРПОУ02498820, адреса: 65009, м. Одеса, вул. Гоголя, 10)
Суддя П.П. Марин
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117019277 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Марин П.П.