Справа№592/19231/23
Провадження №2/592/482/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Шияновської Т.В.,
з участю секретаря судового засідання Чайки Т.В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумської міської ради, треті особи: Сумська міська державна нотаріальна контора, автогаражний кооператив «Компресор», про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
у с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на гараж № НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує ти, що спірний гараж входить до складу спадщини, яку вона отримала після смерті батька. За життя її батько набув право власності на земельну ділянку під гаражем шляхом приватизації, яку вона в подальшому успадкувала. Але він не встиг оформити своє право власності на гараж - не отримав свідоцтво про право власності та не зареєстрував його в установленому законом порядку.
В даний час позивачка вирішила оформити право власності на гараж, однак рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Сумської міської ради №70032070 від 02.11.2023 їй було відмовлено у проведенні реєстрації права власності на гараж, оскільки серед поданих документів відсутнє свідоцтво про право на спадщину на нього. В зв`язку з чим, позивачка просить суд визнати за нею право власності на вищезазначене нерухоме майно.
Ухвалою суду від 18.12.2023 позовна заява прийнята до розгляду із відкриттям провадження у справі та призначенням до розгляду за правилами загального позовного провадження з викликом сторін у підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 23.01.2024 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду.
Позивачка, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, надала письмову заяву про розгляд справи без її участі, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав до суду відзив, згідно якого просить розглядати справу у його відсутність та прийняти законне та обґрунтоване рішення, не порушуючи прав та законних інтересів Сумської міської ради та інших осіб.
Третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора надала суду заяву про розгляд справи без участі її представника.
Третя особа: автогаражний кооператив «Компресор», повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, не забезпечила явку свого представника в судове засідання, причини неявки суду не повідомила.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29.06.2020 на а.с.6).
Відповідно до свідоцтва про народження від 09.03.1960, свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які померли (а.с.7,8,9) та прийняла спадщину після померлого батька.
Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 04.11.2021 за ОСОБА_1 визнано право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 22 кв.м, по АДРЕСА_1 в автогаражному кооперативі «Компресор» (кадастровий номер 5910136600:03:002:0820) в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 (а.с.10).
ОСОБА_2 за життя був членом автогаражного кооперативу „Компрессор. В 1987 році на виділеній йому земельній ділянці № НОМЕР_1 площею 22кв.м побудував цегляний гараж, що зображений в технічному паспорті під літ. «А-1» з погребом, що значиться під літ. «п/г» та оглядовою ямою «о/я» загальною площею 21кв.м. Зазначена обставина підтверджується технічним паспортом на гараж (а.с.18-19).
Після оформлення спадщини позивачку було прийнято до членів автогаражного кооперативу «Компрессор», що підтверджується довідкою, виданою головою товариства від 14.09.2023. Згідно з вказаною довідкою дана земельна ділянка забудована, заборгованості по внескам немає (а.с.13).
За життя ОСОБА_2 набув право власності на земельну ділянку під гаражем шляхом приватизації (а.с.21), яку позивачка в подальшому успадкувала. Але він не встиг оформити своє право власності на гараж - не отримав свідоцтво про право власності та не зареєстрував його в установленому законом порядку.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Сумської міської ради №70032070 від 02.11.2023 ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні реєстрації права власності на гараж, оскільки серед поданих документів відсутнє свідоцтво про право на спадщину на нього (а.с.20).
Згідно із положеннями статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.4 ст.21 ЗУ «Про кооперацію»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право власності членів кооперативу - фізичних осіб на свою загальну частку успадковується.
Частиною 1 ст.328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.06.1991 № 5 «Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів» роз`яснено, що у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що член ГБК, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатись ним на свій розсуд - продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчиняти відносно нього інші угоди, що не заборонені законом (стаття 15 ЗУ «Про власність» ).
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №5 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які, підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Таким чином, необхідною умовою набуття права власності на гараж станом на час виникнення спірних правовідносин була повна сплата пайових внесків членом гаражного кооперативу.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 19.09.2018 у справі №534/1206/16.
В разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.
За життя ОСОБА_2 не оформив право власності.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до ст.ст. 316, 317, 318, 319, 321ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Право власності є непорушним.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 , який був членом автогаражного кооперативу «Компрессор», за життя сплатив пайові внески, був власником земельної ділянки під номером АДРЕСА_2 в автогаражному кооперативі «Компресор» (кадастровий номер 5910136600:03:002:0820), в 1987 році на виділеній земельній ділянці побудував цегляний гараж та правомірно володів вказаним гаражем, про що свідчать наявні в справі матеріали, але за життя не зареєстрував належним чином своє право власності, а позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину після спадкодавця, то за нею слід визнати право власності на спірний гараж в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивачки підлягають до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 141, 213, 265 ЦПК України,
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради, треті особи: Сумська міська державна нотаріальна контора, автогаражний кооператив «Компресор», про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж № НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Сумська міська рада, місцезнаходження: м. Суми, майдан Незалежності, 2.
Треті особи:
Сумська міська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Суми, пр-т Шевченка, буд.3.
Автогаражний кооператив «Компресор», місцезнаходження: м. Суми, Курський проспект, 18-Б.
Суддя Т.В. Шияновська
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 19.02.2024 |
Номер документу | 117041676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Шияновська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні