БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/238/24
Провадження № 2/730/109/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" лютого 2024 р. м. Борзна
Суддя Борзнянського районного суду Чернігівської області Луговець О.А., розглянувши позовну заяву Служби у справах дітей виконавчого комітету Плисківської сільської ради в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В :
Служба у справах дітей виконавчого комітету Плисківської сільської ради в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулась до суду з даним позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в якому просить позбавити відповідачів батьківських прав стосовно вказаних дітей. Свої вимоги обгрунтовує тим, що при поданні даного позову Служба діє як орган опіки та піклування; ОСОБА_3 слід позбавити батьківських прав, оскільки вона ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей та забезпечення здобуття ними повної загальної середньої освіти (п.2 ч.1 ст.164 СК України), а ОСОБА_4 у зв`язку із засудженням за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини (п.6 ч.1 ст.164 СК України).
Розглянувши дану позовну заяву, перевіривши додані до неї матеріали, суддя приходить до такого висновку.
За змістом положень п.1 ч.4, ч.6 ст.185 ЦПК України позовна заява повертається за ухвалою суду у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Приписами ст.4ЦПК Українивстановлено,що кожнаособа маєправо впорядку,встановленому цимКодексом,звернутися досуду зазахистом своїхпорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чизаконних інтересів (ч.1) У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах (ч.2).
Згідно з ч.1 ст.47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Сторонами вцивільному процесіє позивачі відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (ст.48 ЦПК України).
Відповідно до ч.1, 5 ст.56 ЦПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
Згідно зі ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
За змістом положень ч.1 ст.56 ЦК України, ч.1 ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Натомість, в силу ст.12 даного Закону на служби у справах дітей покладено безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Зазначені норми Закону кореспондуються й з приписами п.3 Порядку
провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008р. (із змінами та доповненнями).
Відтак, чинне законодавство чітко розмежовує діяльність органів та служб, пов`язаних із захистом прав дитини, у зв`язку з чим орган опіки та піклування й служба у справах дітей є відмінними структурами й мають різну компетенцію, яка в свою чергу впливає на обсяг їх цивільної процесуальної дієздатності.
Як вбачається з матеріалів даної позовної заяви, позивачем у ній вказано Службу у справах дітей виконавчого комітету Плисківської сільської ради й заяву підписано її представником О.Пилипенко (начальником).
Водночас, з огляду на вимоги ст.165 СК України Служба у справах дітей не наділена процесуальною дієздатністю на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав і не може бути позивачем у даній категорії справ, а таке повноваження має уповноважений орган опіки та піклування.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, дана позовна заява подана Службою у справах дітей виконавчого комітету Плисківської сільської ради як особою, що не має процесуальної дієздатності на таке звернення в інтересах дітей, у зв`язку з чим підлягає поверненню позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст.165 СК України, ст.56 ЦК України, ст.4, 47, 48, 56, 185 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Служби у справах дітей виконавчого комітету Плисківської сільської ради в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачеві, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви, а також можливість повернення сплаченого судового збору за наявності поданого клопотання.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно до ст.354 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2024 |
Оприлюднено | 21.02.2024 |
Номер документу | 117071018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Луговець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні