Рішення
від 19.02.2024 по справі 601/3442/23
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/3442/23

Провадження № 2/601/144/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2024 року

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Шульгач Н.М.,

з участю секретаря судового засідання Бонюкевич І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кременець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області, третя особа Зборівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Почаївської міської ради, третя особа: Зборівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина ще на земельну частку (пай) в КСГП «Лідихівський» на території Лідихівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, згідно сертифікату серії НОМЕР_6. Однак, їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутні належним чином оформлені правовстановлюючі документи. Просить визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, право на завершення процедури приватизації та реєстрації права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в КСГП «Лідихівський» Кременецького району Тернопільської області, розміром 1,43 га в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5.

Ухвалою судді від 27 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

17 січня 2024 року ухвалою суду закрито підгтовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач та її представник ОСОБА_3 не з`явилися, однак подали заяву про розгляд справи у їх відсутності, заявлені позовні вимоги підтримують з підстав наведених у позові та просять їх задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, подавши суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги визнають і не заперечують щодо ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог.

Представник третьої осби в судове засідання не з`явився.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи:

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 15.01.2002 року.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.09.2012, спадкоємцем майна ОСОБА_2 є її донька ОСОБА_1 . Спадщина складається з грошових вкладів з нарахованими на них процентами і компенсаціями, що зберігаються у ТВБВ №10019/043 філії Тернопільського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України».

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її матір`ю є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом пр народження серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 після одруження 10 червня 1968 року присвоєно прізвище « ОСОБА_1 », що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 .

Згідно довідки №230, виданої Кабарівецьким старостинським округом Зборівської міської ради 08.09.2023, на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживала в житловому будинку по АДРЕСА_1 . Разом з нею за данною адресою були зареєстровані та проживали: ОСОБА_6 , помер в 2018 р., ОСОБА_1 - дочка, ОСОБА_7 - внук, ОСОБА_8 - невістка, ОСОБА_9 - правнучка.

Згідно довідки №231, виданої Кабарівецьким старостинським округом Зборівської міської ради 08.09.2023, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 дійсно похоронила свою матір ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Кабарівці Тернопільського району Тернопільської області.

Відповідно до акту обстеження факту поховання ОСОБА_2 від 08.09.2023, встановлено, що ОСОБА_2 , дійсно останні роки свого життя проживала в с.Кабарівці Тернопільського району Тернопільської області разом із своєю дочкою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка і похоронила свою матір в с.Кабарівці.

Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №29-19-0.212-3678/2-23 від 18.10.2023, відповідно розпорядження Кременецької районної державної адміністрації від 19.08.1996 №377 та книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Кременецькою районною державню адміністраціцєю Тернопільської області по КСП «Лідихівський» Лідихівської сільської ради Кременецького району, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5, видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5 розміром 1,43 в умовних кадастрових гектарах, про що внесено запис за №763. Відомостями про набуття ОСОБА_2 прав на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Головне управління не володіє. Надати копію сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не видається можливим.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №292/02-31 від 22.12.2023 спадкова справа щодо майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 заведена була 12.09.2012. Відповідно до матеріалів спадкової справи спадкоємцем за законом є ОСОБА_1 , яка спадщину прийняла. Відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну частку (пай) площею 1,43 га в умовних кадастрових гектарах, яка розташована в КСГП «Лідихівський» Кременецького району Тернопільської області.

Згідно спадкової справи №176-2012 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 вбачається, що єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 за законом є ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.09.2012 року. Інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини не звертались.

З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Відповідно до ст.549 ЦК Української РСР (який діяв на час смерті ОСОБА_2 ), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно ч.1 ст. 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки

(усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги

належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Таким чином ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги за законом, прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 .

Як вбачається з листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», передбачено, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Відповідно до частин 1, 4 статті 116 ЗК України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян в межах норм, провадиться один раз по кожному виду використання. Виходячи з вимог частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, в тому числі для ведення особистого селянського господарства.

Згідно зі статтею 118 ЗК України процедура приватизації розпочинається після надання громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органом державної влади або місцевого самоврядування, який надає відповідні дозволи.

Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 3 статті 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права. Згідно з пунктом «г» частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

За змістом ст.ст.1,9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об`єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування. Право членів підприємства на пайовий фонд майна залежить від їх трудового внеску. Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18), а також у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17 (провадження №61-26091св18) викладено правовий висновок про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, що полягає в наступному.

Так, положеннями ЗК України встановлено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до статті 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу X «Перехідні положення» Земельного Кодексу України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Згідно статті 126 Земельного Кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Якщо видача державного акта на право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.

Отже, у випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, проте не отримав на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкодавці у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації. У разі відмови компетентного органу спадкодавцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації.

Відтак, до складу спадщини входить, у тому числі, право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочав за життя у встановленому законом порядку та не завершив у зв`язку зі смертю. Це право не залежить від наявності у спадкоємця особистого права на приватизацію землі.

Як вбачається з матеріалів справи, процедура приватизації земельної ділянки була розпочата, проте не завершена за життя спадкодавиці ОСОБА_2 , тому позивачка, як спадкоємець, вправі порушувати питання про визнання майнового права, набутого спадкодавицею за життя, тобто особистого майнового права спадкодавиці.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті матері, тому вона набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, які належали останній, у тому числі, право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавиця розпочала за життя у встановленому законом порядку та не завершила у зв`язку зі смертю. Це право не залежить від наявності у спадкоємця особистого права на приватизацію землі.

Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що позивач не має можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, суд з урахуванням відсутності заперечень з боку відповідача, дійшов висновку, що позивач має право успадкувати майнові права спадкодавця як спадкоємець за законом, оскільки вона прийняла спадщину після смерті своєї матері, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, судом не встановлено.

За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області, третя особа Зборівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 283, 284, 352-355 ЦПК України, 1216,1217, 1261 ЦК України суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області, третя особа Зборівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на завершення процедури приватизації та реєстрації на ім`я ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в КСГП «Лідихівський» Кременецького району Тернопільської області, розміром 1,43 га в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Почаївська міська рада Кременецького району Тернопільської області, ЄДРПОУ:14052785, місцезнаходження м.Почаїв площа Тараса Шевченка,16 Кременецького району Тернопільської області.

Третя особа: Зборівська державна нотаріальна контора, ЄДРПОУ: 02900512, місцезнаходження: м.Зборів вул.Б.Хмельницького,54, Тернопільська область.

Головуючий:

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.02.2024
Оприлюднено21.02.2024
Номер документу117090342
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —601/3442/23

Рішення від 19.02.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Шульгач Н. М.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Шульгач Н. М.

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Шульгач Н. М.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Шульгач Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні