Справа № 761/10486/22
Провадження № 2/761/1488/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року Шевченківський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Романишеної І.П.,
за участю секретаря Решти Д.О.,
представника відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , яка діє в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ляхар Олена Михайлівна про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Києва перебуває дана цивільна справа.
У судовому засіданні було поставлено на обговорення клопотання представника позивача про призначення судово молекулярної-генетичної експертизи.
На обґрунтування вказаного клопотання представник позивача зазначив, що необхідним у даній справі доказом може бути висновок молекулярно-генетична експертиза щодо кровного споріднення між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з тим, провести таку експертизу наразі неможливо, оскільки ОСОБА_5 похований за місцем свого народження у м. Молочанськ Токмакського району Запорізької області, яке знаходиться під окупацією, відтак забезпечити експерта біологічними зразками не вдасться. В той же час, є відповідач ОСОБА_4 , зведений брат позивачки ОСОБА_3 ( ОСОБА_6 був їх спільним батьком) та ОСОБА_7 (рідна сестра ОСОБА_8 і рідна тітка ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ). При цьому, ОСОБА_9 сам просить провести таку експертизу, і його представник нещодавно підтвердив цей намір, ОСОБА_7 теж висловила згоду на проведення генетичної експертизи.
Представник позивача у клопотанні зазначив, що результати дослідження кровної спорідненості батька та дочки будуть більш показовими, ніж дослідження зв`язків брата і сестри та тітки і племінниці, однак, в умовах окупації такі докази є єдино можливими для отримання спеціальної експертної інформації у даній справі, а тому на його переконання в даній справі доцільно призначити відповідну експертизу.
У судове засідання представник позивача не з`явився, натомість, надіслав повідомлення про розгляд справи за його відсутності, просив клопотання задовольнити та доручити проведення експертизи Київському науково - дослідному експертно - криміналістичному центру МВС України.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання сторони позивача, з підстав вказаних у письмових запереченнях.
У запереченнях зауважено, що представником позивача не долучено до клопотання доказів згоди відповідача та ОСОБА_7 щодо проходження генетичної експертизи, також у клопотанні відсутні відомості про паспортні дані ОСОБА_7 , її РНОКПП, що на думку представника може свідчити про намір приховати ту обставину, що остання є громадянкою Російської Федерації. Представник відповідача також наголосив увагу на тому, що призначення відповідної експертизи для визначення кровної спорідненості ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також ОСОБА_3 та ОСОБА_7 є беззмістовним, оскільки наразі відсутні методики проведення даного виду дослідження.
Суд, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, які необхідні для вирішення заявленого клопотання про призначення експертизи, вбачає підстави для його задоволення та призначення в даній справі відповідної експертизи.
Відповідно частин 1, 2, 4, 5 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно з статтею 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).
Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Висновок експерта є одним із видів доказів і має відповідати критеріям належності і допустимості доказів. Тому розглядаючи клопотання про призначення експертизи суд має його задовольнити саме у випадку, якщо обставини, про з`ясування яких заявлене клопотання, мають значення для справи та якщо їх з`ясування потребує спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо та лише для встановлення даних, які входять в предмет доказування у справі.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 102 ЦПК України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
В даній справі позивач просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Києві, є батьком ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Нью-Йорк (Сполучених Штатів Америки) у ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Рішення щодо визнання батьківства має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства в органах реєстрації актів цивільного стану.
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердження або спростування факту батьківства.
ЄСПЛ у рішенні від 07 травня 2009 року в справі «Калачова проти російської федерації» (заява № 3451/05), зауважував, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
У справі «Міфсуд проти Мальти» (Mifsud v. Malta, заява № 62257/15, рішення набуло статусу остаточного 29 квітня 2019 року) ЄСПЛ повторив, що ДНК-тест це науковий метод, наявний для точного визначення батьківства дитини, а його доказове значення значно переважає будь-які інші докази, представлені сторонами для підтвердження або спростування біологічного батьківства.
У постанові Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі №478/690/18 зазначено, що «висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства».
Таким чином, висновок судової молекулярно-генетичної (судово-біологічної, судово-генетичної) експертизи має важливе значення в процесі дослідження факту батьківства в даній справі. Проте його необхідно оцінювати з урахуванням положень частин другої, третьої статті 89 ЦПК України, згідно з якими жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
В даному випадку, проведення вказаної експертизи щодо встановлення кровного споріднення між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не вбачається за можливим, оскільки як слідує з нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_4 від 11.01.2024 року, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , похований на кладовищі, що розташоване за адресою: вул. Кірова, місто Молочанськ Пологівського району Запорізької області, яке відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу 318 від 21 листопада 2023 року), є тимчасово окупованою територією.
З викладеного вбачається, що проведення ексгумації тіла померлого для забезпечення проведення відповідного експертного дослідження, є об`єктивно неможливим.
Відповідна обставина позбавляє позивача в належному обсязі реалізувати процесуальні права, а також вказує на існування певного дисбалансу права ініціатора позову щодо здійснення доказування обставин, які мають значення для вирішення даної справи по суті.
В свою чергу, суд має обов`язок забезпечити права учасників судового процесу, в частині реалізації їх процесуальних прав та обов`язків на однаковому рівні, а також приділити особливу увагу інтересам дитини, а тому вбачає за необхідне призначити у даній справі запропоновану стороною позивача експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України.
Також, суд вбачає за можливим поставити експертам наступні запитання: чи має дитина ОСОБА_3 кровну спорідненість з ОСОБА_4 через рідного батька та ОСОБА_7 через рідного батька?; яка вірогідність того, що ОСОБА_3 є сестрою ОСОБА_4 через рідного батька?; яка вірогідність того, що ОСОБА_3 є племінницею ОСОБА_7 через рідного батька?.
В свою чергу необхідно наголосити увагу на тому, що сторона відповідача не заперечує, що ОСОБА_7 є рідною сестрою ОСОБА_5 .
При цьому, доводи представника відповідача щодо відсутності методик проведення запропонованої представником позивача експертизи, суд відхиляє та зауважує, що відповідне повідомлення щодо відсутності методики проведення судово молекулярної-генетичної експертизи між особами, має повідомити безпосередньо судовий експерт, який володіє спеціальними знаннями та навичками в даній сфері.
За вказаних обставин, суд вбачає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та призначити у справі відповідну експертизу, що як наслідок забезпечить позивачу об`єктивну можливість здійснити доказування обставин, які мають значення для справи і на які він посилається як на підставу своїх вимог, а суду відповідно - встановити істину у даній справі.
Суд вирішуючи відповідне клопотання враховує, що визнання батьківства за рішенням суду розглядається як засіб захисту прав дитини, спрямований на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини, а тому має здійснити всі можливі заходити щодо реалізації відповідною стороною процесуальних прав та обов`язків на належному рівні.
Суд також враховує, що відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, може з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 72, 103, 104, 251, 252, 354-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача про призначення у справі судово молекулярної-генетичної експертизи, - задовольнити.
Призначити по цивільній справі № 761/10486/22 судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України (м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, 5, ЄДРПОУ 25575285).
На вирішення експертів поставити питання:
- чи має дитина ОСОБА_3 (народжена ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Нью-Йорк Сполучених Штатів Америки у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) кровну спорідненість з ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) через рідного батька та ОСОБА_7 (проживає російська федерація АДРЕСА_1 ) через рідного батька?;
- яка вірогідність того, що ОСОБА_3 (народжена ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Нью-Йорк Сполучених Штатів Америки у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) є сестрою ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) через рідного батька?;
- яка вірогідність того, що ОСОБА_3 (народжена ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Нью-Йорк Сполучених Штатів Америки у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) є племінницею ОСОБА_7 (проживає російська федерація АДРЕСА_1 ) через рідного батька?.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за надання неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати ОСОБА_4 на вимогу експерта з`явитися до експертної установи для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, у час, визначений експертом.
Зобов`язати позивача забезпечити явку ОСОБА_7 для проведення судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи до Київського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України у час, визначений експертом.
Роз`яснити, що відповідно до положень ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Оплату експертизи покласти на позивача.
Копію ухвали направити до Київського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України для організації проведення експертизи.
На час проведення експертизи провадження у справі №761/10486/22 зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 19.02.2024 року.
СУДДЯ І.П. РОМАНИШЕНА
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 22.02.2024 |
Номер документу | 117112214 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Романишена І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні