Справа № 539/644/24
Провадження № 2-з/539/7/2024
УХВАЛА
про повернення заяви про забезпечення позову шляхом витребування доказів
20.02.2024
місто Лубни Полтавської області
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш., перевірив на предмет відповідності вимогам статей 117, 151 Цивільного процесуального кодексу заяву про забезпечення позову шляхом витребування доказів до пред`явлення позову Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Лубнитеплоенерго», та
постановив цю ухвалу про повернення заяви про таке:
І. Суть заяви
1.19.02.2024 представник ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» звернулася до суду з заявою про забезпечення позову шляхом витребування доказів до пред`явлення позову: 1) витребувати у Лубенському відділі державної реєстрації актів цивільного стану відомості про державну реєстрацію смерті ОСОБА_1 ; 2) витребувати в Лубенській державній нотаріальній конторі копію спадкової справи після смерті ОСОБА_1 .
1.1.Підстава позову: стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії зі споживача або його спадкоємців.
1.2.Підстава забезпечення позову: заявник має намір звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1 . Споживач послуг ОСОБА_1 помер, інші особи в цій квартирі не зареєстровані. Для визначення відповідача у майбутній справі заявнику потрібні відомості про смерть споживача ОСОБА_1 та про його спадкоємців.
1.3.Мета забезпечення: встановлення особи, яка порушила зобов`язання зі сплати за надані послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії та від якої слід вимагати поновлення порушеного права заявника.
1.4.В заяві представник ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» зазначає, що відсутні ризики чи загрози того, що докази, про витребування яких вона просить, можуть бути втрачені чи їх подання стане неможливим або утрудненим. Разом з цим, заявник вказує, що такий вид забезпечення позову у виді витребування доказів, про який вона просить, не відноситься до видів забезпечення позову заборонених законом та не є неспівмірним з вимогами, які має намір заявити заявник в майбутньому.
ІІ. Законодавство, яке застосував суд:
2.Цивільний процесуальний кодекс України:
Частина перша статті 2 завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частини перша п`ята статті 116, зокрема 1. Суд за заявою… особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим.
2. Способами забезпечення судом доказів є … витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням… У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
3. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
4. Забезпечення доказів до подання позовної заяви здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування або за місцем, де повинна бути вчинена відповідна процесуальна дія.
5. У разі подання заяви про забезпечення доказів до подання позовної заяви заявник повинен подати позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення доказів. У разі неподання позовної заяви у зазначений строк, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження суд скасовує ухвалу про вжиття заходів забезпечення доказів не пізніше наступного дня після закінчення такого строку або постановлення судом ухвали про повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.
Якщо ухвала про забезпечення доказів на момент її скасування була виконана повністю або частково - отримані судом докази (показання свідків, висновки експертів тощо) не можуть бути використані в іншій справі.
Частини перша четверта статті 117, зокрема - 1. У заяві про забезпечення доказів зазначається:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) іншої сторони (сторін), якщо вона відома заявнику, а також якщо відомі відомості, що її ідентифікують: її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти;
4) докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні;
5) обґрунтування необхідності забезпечення доказів;
6) спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази;
7) перелік документів, що додаються до заяви.
2. Заява підписується заявником або його представником. До заяви, яка подана представником заявника, має бути додано документ, що підтверджує його повноваження.
3. За подання заяви про забезпечення доказів сплачується судовий збір у розмірі, встановленому законом. Документ, що підтверджує сплату судового збору, додається до заяви.
4. Суд, встановивши, що заяву про забезпечення доказів подано без додержання вимог цієї статті, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
Частина друга статті 118 заява розглядається не пізніше п`яти днів дня її надходження до суду.
Частина друга статті 149 забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.
Частина перша статті 150 - позов забезпечується:
1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб;
1-1) накладенням арешту на активи, які є предметом спору, чи інші активи відповідача, які відповідають їх вартості, у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави;
2) забороною вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку вчинити певні дії, у разі якщо спір виник із сімейних правовідносин;
4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання;
5) зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту;
6) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку;
7) виключено;
8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів;
9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги;
10) іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частина перша статті 157 - ухвала суду про забезпечення позову є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Частини перша, друга, шоста восьма, десята статті 151 - 1. Заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) ціну позову, про забезпечення якого просить заявник;
6) пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення;
7) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
2. Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспортні дані інших сторін - фізичних осіб, які не є підприємцями, вказуються у випадку, якщо вони відомі заявнику.
6. До заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частини перша, сьома, восьма, десята статті 153, зокрема - 1. Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи…
7. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
8. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
10. Суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 151 цього Кодексу …, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
Частина перша статті 153 заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи…
ІІІ. Мотивована оцінка суду
3.Суд перевірив на відповідність статям 117, 151 ЦПК України заяву ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» про забезпечення позову шляхом витребування доказів та вважає, що ця заява не відповідає вимогам до заяв про витребування доказів та забезпечення позову з таких мотивів:
4.Питання забезпечення доказів врегульовано у параграфі 8 Глави 5 Розділу І «Докази та доказування» ЦПК України, забезпечення позову у Главі 10 Розділу І «Забезпечення позову» ЦПК України.
4.1.Статтями 118 та 153 ЦПК України передбачені різні порядки та строки розгляду цих заяв.
5. Щодо невідповідності заяви вимогам ЦПК України, які ставляться до заяви про витребування доказів:
5.1. За правилом частини першої статті 116 ЦПК України суд за заявою особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
5.2. Заявник на сторінці 5 в останньому абзаці своїй заяві чітко стверджує, що таких підстав немає, що не відповідає вимогам частини першої статті 116 ЦПК України щодо підстав забезпечення доказів.
5.3. Заява не відповідає вимогам частини першої статті 117 ЦПК України, оскільки в заяві не зазначено обставин, для доказування яких необхідно забезпечувати докази.
6. Щодо невідповідності заяви вимогам ЦПК України, які ставляться до заяви про забезпечення позову:
6.1. За правилами частини другої статті 149 ЦПК України, зокрема, забезпечення позову допускається до пред`явлення позову, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.
6.2. Заявник в своєї заяві не зазначає яким чином невжиття такого заходу забезпечення позову у вигляді витребування доказів може ускладнити або унеможливити виконання рішення суду, що не відповідає вимогам частини другої статті 149 ЦПК України щодо підстав забезпечення позову.
6.3. Всупереч вимог пунктів 3, 5 частини першої та частини другої статті 151 ЦПК України заявник в заяві не зазначила предмету позову, ціни позову, про забезпечення якого вона просить, повне найменування або ім`я осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження чи місце проживання, ідентифікаційний код чи РНОКПП, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
7. Наслідки недодержання вимог ЦПК України щодо заяви про забезпечення доказів та забезпечення позову зазначені у статях 117 та 151 ЦПК України відповідно суд повертає заяву заявнику, про що постановляє ухвалу.
8. Суд роз`яснює заявнику право повторно звертатися до суду з заявою про забезпечення позову або з заявою про забезпечення доказів до подання позовної заяви після усунення зазначених в цій ухвалі невідповідностей цих заяв вимогам ЦПК України.
9. Суд окремо зазначає, що зазначені заявником у своїй заяві правові висновки у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 у справі № 9901/608/19 та від 03.07.2019 у справі № 9901/845/18 не є релевантними, оскільки ці постанови ухвалені Верховним Судом в адміністративних справах за правилами Кодексу адміністративного судочинства України за іншими обставинами, ніж зазначені у заяві ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» про забезпечення позову шляхом витребування доказів від 19.02.2024.
З цих підстав суд постановив:
1.Повернути Обласномукомунальному виробничомупідприємству тепловогогосподарства «Лубнитеплоенерго» заяву про забезпечення позову шляхом витребування доказів до пред`явлення позову, в зв`язку з недодержанням вимог статей 117 та 151 ЦПК України.
2.Копію цієї ухвали направити заявнику.
3.Ця ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Мирошникова О. Ш.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117144296 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Мирошникова О. Ш.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні