УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
21 лютого 2024 р.Справа № 120/2167/24
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Головне управління ДПС у Вінницькій області до Приватного підприємства «Кургани», ОСОБА_1 про обмеження виїзду за кордон
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головне управління ДПС у Вінницькій області до Приватного підприємства «Кургани», ОСОБА_1 про обмеження виїзду за кордон.
21.02.2024 року Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулося в суд з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Кургани», ОСОБА_1 , у якому просить:
- встановити тимчасове обмеження у праві виїзду за межі території України керівнику ПП «Кургани» - ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ПП «Кургани» як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Вінницькій області.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, керівником ПП «Кургани» є ОСОБА_1 .
Згідно з картки особового рахунку платника податків за ПП «Кургани» рахується податковий борг у сумі 1027938,21 грн., який складається з платежу податок на прибуток.
Відповідно до п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України контролюючим органом було сформовано та надіслано поштою ПП «Кургани» податкову вимогу форми «Ю» від 04.04.2023 року № 0000229-1308-0232, яку отримано останнім 07.04.2023 року.
Як зазначає позивач, що станом на 20.02.2024 року борг у сумі 1027938,21 грн. відповідачем не погашений.
Наведені обставини слугували підставою для звернення з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо наявності підстав для відкриття провадження, суд зазначає наступне.
Справи за зверненням податкових та митних органів включені до категорії термінових адміністративних справ, правила щодо розгляду яких визначає параграф 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Особливості провадження у справах за зверненням податкових та митних органів встановлені у статті 283 КАС України.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо встановлення тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі України.
Частиною 2 ст.283 КАС України встановлено, що заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити:
1) найменування адміністративного суду;
2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку заявника;
3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті;
4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;
5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються;
6) підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Відповідно до ч. 1 ст. 289-2 КАС України, у разі невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.
Такі самі положення передбачені п.87.13 ст.87 Податкового кодексу України, відповідно до якого у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України - до погашення такого податкового боргу.
Отже, право на звернення до суду щодо встановлення тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі України виникає через 240 днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, та має бути реалізовано протягом 24 годин з моменту встановлення відповідних обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 04.04.2023 року №0000229-1308-0232, яку було направлено платнику податків рекомендованим листом та вручено 07.04.2023 року.
Відповідно, перебіг 240-денного строку, встановленого п.87.13 ст.87 Податкового кодексу України, розпочався з дня вручення податкової вимоги, а саме з 07.04.2023 року та закінчився 03.12.2023 року, що визнається позивачем та зазначається в позовній заяві.
Отже, враховуючи положення статті 283 КАС України, позивач мав звернутися до суду протягом 24 годин 241-го дня, тобто 04.12.2023 року.
Однак, Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось до суду з цією позовною заявою лише 21.02.2024 року, тобто з пропуском строку встановленого ч. 2 ст. 283 КАС України.
Щодо доводів позивача про необхідність обчислення строків звернення у відповідності з вимогами ст. 121 КАС України, суд зазначає наступне.
Так, згідно п.2 ч.1 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Як зазначає представник позивача, підстава, яка дає право ГУ ДПС у Вінницькій області на звернення до суду із даним позовом - не сплата податкового боргу протягом 240 календарних днів, з моменту вручення податкової вимоги.
Як слідує з матеріалів справи, податкову вимогу форми «Ю» від 04.04.2023 року №0000229-1308-0232 вручено відповідачу 07.04.2023 року, а тому, враховуючи положення статті 283 КАС України, позивач зазначає, що він мав звернутися до суду протягом 24 годин 241-го дня, тобто до 20.02.2024 року.
Так, позовна заява та додані до неї документи сформовані 20.02.2024 року, однак, згідно вхідного штемпеля суду, зареєстровані за вх. №10968 лише 21.02.2024 року.
Водночас, згідно відомостей програми Діловодство спеціалізованого суду, позовна заява надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду та була невідкладно зареєстрована 21.02.2024 року о 16 год. 02 хв.
Вищезазначене вказує на пропущення позивачем також строку передбаченого ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, для поновлення пропущеного процесуального строку, встановленого законом, необхідно встановити наявність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, які об`єктивно перешкоджали особі вчасно звернутися до суду.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Таким чином, позивач має надати суду нормативне обґрунтування (з чітким посиланням на норми закону), яке б підтверджувало сукупність підстав та настання обставин, що передбачають право податкового органу на звернення до суду з даною позовною заявою після закінчення 24 годинного строку, встановленого ч. 2 ст. 283 КАС України.
Враховуючи зазначене, позивачу необхідно подати заяву із зазначенням поважних причин пропуску строку на звернення до суду, до якої надати належні та допустимі докази, що підтверджують ці обставини.
Крім того, п. 6 ч.2 ст. 283 КАС України передбачено, що заява, зокрема має містити підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Так, із поданої заяви вбачається, що вона подана та підписана Головним державним інспектором відділу супроводження судових спорів щодо банкрутства та стягнення заборгованості управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Вінницькій області Вікторією Панасюк, проте в порушення п. 6 ч.2 ст. 283 КАС України, подана позовна заява не містить печатки Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Враховуючи зазначене, подана Головним управлінням ДПС у Вінницькій області позовна заява не відповідає встановленим статтею 283 КАС України вимогам
Відповідно до ч. 3 ст. 283 КАС України, у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Головне управління ДПС у Вінницькій області до Приватного підприємства «Кургани», ОСОБА_1 про обмеження виїзду за кордон залишити без руху.
Надати позивачу строк до 10:00 год. 22.02.2024 року для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
- подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої у відповідності до статті 167 КАС України, із наданням відповідних доказів поважності причин пропуску такого строку;
- оформлення позовної заяви відповідно до вимог ч. 2 ст. 283 КАС України та надання доказів направлення відповідачам правильно оформленої позовної заяви.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
СуддяЧернюк Алла Юріївна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117146471 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реєстрації та обмеження пересування і вільного вибору місця проживання, з них: |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Чернюк Алла Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні