Справа №706/1043/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2024 року смт Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Левченка В. В.,
присяжних - Передерія Ю. І., Чорненко Л. М.,
за участі секретаря судового засідання - Нікітенко В. Г.,
представника заявників - ОСОБА_1 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 , заінтересовані особи: Вікторівський психоневрологічний інтернат, орган опіки та піклування Христинівської міської ради, Чехівський психоневрологічний інтернат, опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних та обмежено дієздатних, Уманський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна.
в с т а н о в и в:
У провадженні Чорнобаївського районного суду Черкаської області перебуває вказана вище цивільна справа.
В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_4 , який є рідним батьком заявників, є інвалідом І "Б" групи. З 2013 року стан ОСОБА_4 значно погіршився, почалися психічні розлади, відбулися зміни щодо самообслуговування, усвідомленні значень своїх дій. 23 червня 2013 року ОСОБА_4 було направлено на госпіталізацію у психіатричну лікарню в м. Сміла. В останній час ОСОБА_4 потребує постійного догляду, не може здійснювати самообслуговування, через нервові розлади та порушення слуху. У зв`язку з таким психічним станом заявники, які є синами ОСОБА_4 , просили суд визнати його недієздатним, встановити опіку і призначити їх його опікунами.
Представником заявників ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлено клопотання про призначення у даній справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_4 .
Адвокат заінтересованої особи ОСОБА_4 - ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася, подала заяву, в якій просила судове засідання провести в її відсутність. Не заперечувала проти призначення по даній справі судово-психіатричної експертизи.
Заінтересована особа опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.
Інші заінтересовані особи в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши представника заявників, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Із матеріалав справи вбачається, що заявники просили суд визнати їх батька
ОСОБА_4 недієздатним, у зв`язку з тим, що він має психічні розлади в наслідок перенесених повторних ГПМК вираженим психічним синдромом, вербальними галюцинаціями.
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22 лютого 2000 року №1489-III визначено, що судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Статтею 103 ЦПК України передбачено, що суд призначаєекспертизу усправі засукупності такихумов: дляз`ясування обставин,що маютьзначення длясправи,необхідні спеціальнізнання усфері іншій,ніж право,без якихвстановити відповідніобставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизисудом єобов`язковим такожза клопотаннямхоча боднієї ізсторін,якщо усправі необхідновстановити психічний стан особи.
Згідно з ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я; для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Так, відповідно до копії довідки виданої Вікторівським психоневрологічним інтернатом, ОСОБА_4 , має психічні розлади в наслідок перенесених повторних ГПМК вираженим психічним синдромом, вербальними галюцинаціями (а.с. 23).
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ №859213 від 20 листопада 2014 року ОСОБА_4 потребує постійного стороннього догляду, частково залежний від сторонніх осіб та рекомендовано спостереження у психіатра (а.с. 18).
З наданих суду виписок з медичної карти та направлення на госпіталізацію у психіатричну лікарню вбачається наявність у ОСОБА_4 психічних розладів (а.с.19-22).
Таким чином, на переконання суду, у матеріалах справи містяться достатні відомості про наявність психічного розладу здоров`я у ОСОБА_4 , а тому є підстави для призначення судово-психіатричної експертизи.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та, враховуючи думку представника заявників, проведення експертизи слід доручити експертам Черкаської філіїсудово-психіатричнихекспертиз Державноїустанови «Інститутпсихіатрії,судово-психіатричнихекспертиз тамоніторингу наркотиківМОЗ України» в м. Сміла, Черкаської області, яких попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, а тому відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105, 223, 247, 252, 258,260 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 , заінтересовані особи: Вікторівський психоневрологічний інтернат, орган опіки та піклування Христинівської міської ради, Чехівський психоневрологічний інтернат, опікунська рада виконавчого комітету Іркліївської сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних та обмежено дієздатних, Уманський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про визнанняфізичної особинедієздатною тапризначення опікунасудово-психіатричнуекспертизу стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведення експертизи доручити експертам Черкаської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків МОЗ України» (вул. Павлова, 46, м. Сміла, Черкаська область).
На вирішення експертів поставити питання:
- Чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічними захворюваннями? Якщо так, то якими?
- Чи може ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміти значення своїх дій та керувати ними?
- Чи може ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , брати участь в судовому засіданні та особисто дати пояснення по суті справи?
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 706/1043/23.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Провадження у справі зупинити до отримання висновку експертизи.
У відповідності до ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи - віднести на рахунок держави.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, відповідно до якої, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Копію ухвали направити експертній установі для виконання, сторонам у справі - до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Головуючий суддя В. В. Левченко
Присяжні Ю. І. Передерій
Л. М. Чорненко
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117165245 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Левченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні