Ухвала
від 13.02.2024 по справі 752/9500/22
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/9500/22

Провадження по справі № 1-кп/752/784/24

У Х В А Л А

"13" лютого 2024 р. Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

під час судового розгляду кримінального провадження № 12022100010001255, дані про яке 23.06.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривий Ріг, громадянина України, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 185 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4 ,

обвинуваченого - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

законного представника - ОСОБА_6

встановив:

На розгляді Голосіївського районного суду м. Києва перебуває кримінальне провадження стосовно вищезазначеної особи. Триває стадія судового розгляду.

У судовому засіданні прокурор заявила клопотання про залучення психолога, якого включено до Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх осіб шляхом надання відповідного доручення Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В обґрунтування клопотання прокурор зазначила, що у даному кримінальному провадженні підлягає допиту обвинувачений, який на даний час не досяг повноліття, тому з метою дотримання захисту прав неповнолітнього ОСОБА_3 , недопущення його травматизації під час кримінального провадження, вважала необхідним участь психолога під час розгляду даного кримінального провадження.

Захисник не заперечував проти залучення до участі у кримінальному провадженні психолога, що буде відповідати інтересам його підзахисного.

Обвинувачений та законний представник думку захисника підтримали.

Вислухавши клопотання прокурора, думки обвинуваченого, захисника, законного представника з приводу заявленого прокурором клопотання, дослідивши певні матеріали судової справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч.1 ст. 491 КПК України участь психолога при допиті обвинуваченого забезпечується у разі, коли неповнолітній не досяг шістнадцятирічного віку або якщо неповнолітнього визнано розумово відсталим.

Обвинувачений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є неповнолітнім, на час розгляду даного кримінального провадження у суді, досяг 17-річного віку.

Між тим, суд враховує, що йому пред`явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України, яке відповідно до положень ч.5 ст.12 КК України, є тяжким злочином.

Не зважаючи на те, що неповнолітній обвинувачений має повних 17 років, суд враховує, що статтею 3 Конвенції ООН «Про права дитини» зазначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Таку позицію також висвітлено у інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2017р. №223-66/0/4-17 про практику здійснення судами кримінального провадження щодо неповнолітніх, згідно якої під час здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх суди зобов`язані забезпечувати точне й неухильне застосування чинного законодавства, своєчасний та якісний їх розгляд, керуватися Конституцією, Кримінальним кодексом, Кримінальним процесуальним кодексом, положеннями інших нормативно-правових актів, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою, зокрема, Конвенцією ООН «Про права дитини» від 20.11.89р., Мінімальними стандартними правилами ООН, що стосуються відправлення правосуддя щодо неповнолітніх від 29.11.85р. («Пекінські правила»), а також враховувати практику Європейського суду з прав людини.

Дотримання принципу найкращих інтересів дитини, закріпленого в ст.3 Конвенції ООН «Про права дитини», означає, якщо певна правова норма може по-різному тлумачитися, застосуванню підлягає те тлумачення, яке найкращим чином відповідає інтересам дитини.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.484 КПК України під час кримінального провадження щодо неповнолітнього, прокурор, суд та всі інші особи, що беруть у ньому участь, зобов`язані здійснювати процесуальні дії в порядку, що найменше порушує звичайний уклад життя неповнолітнього та відповідає його віковим та психологічним особливостям, роз`яснювати суть процесуальних дій, рішень та їх значення, вислуховувати його аргументи при прийнятті процесуальних рішень та вживати всіх інших заходів, спрямованих на уникнення негативного впливу на неповнолітнього.

Спільним наказом «Про запровадження та реалізацію пілотного проєкту щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність» від 01.06.2023р. №150/445/2077/5/187, затвердженого Офісом Генерального прокурора, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством юстиції України та Міністерством соціальної політики України (далі - Пілотний проєкт), який на даний час діє на території міста Києва, визначено стандарти при здійсненні судового розгляду у кримінальних провадженнях за участю неповнолітніх, а також ефективної реалізації існуючих обов`язкових універсальних та європейських стандартів захисту та забезпечення прав дітей, виконання вимог міжнародного законодавства.

Метою Пілотного проєкту є забезпечення найкращих інтересів дитини, як учасника судового провадження.

Так, п.70 Пілотного проєкту передбачено забезпечувати за участю психолога право неповнолітньої особи чути, бути почутою і стежити за ходом судового розгляду, обов`язково враховувати її думку, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити, щодо обставин вчиненого діяння, умов виховання і проживання, ставлення до вчиненого та впливу дорослих.

Залучення психолога до кримінального провадження за участю неповнолітньої особи під час судового розгляду допоможе у реалізації таких принципів дитиноцентричного підходу, як: забезпечення найкращого інтересу дитини; участь дитини; гідність дитини; недискримінація; верховенство права.

При цьому враховується, що діти, які опинилися у конфлікті з законом, та є обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, потребують особливої уваги з боку держави щодо забезпечення принципів правосуддя, дружнього до дитини.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним залучити до участі у даному кримінальному провадженні психолога з Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх осіб шляхом надання відповідного доручення Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві.

Керуючись ст.484, 490, 491, 372 КПК України, ст.3 Конвенції ООН про права дитини, суд

постановив:

Клопотання прокурора задовольнити.

Доручити Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві призначити психолога з Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх осіб для участі у розгляді кримінального провадження № 12022100010001255, дані про яке 23.06.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 185 КК України, та забезпечити його прибуття о 15 годині 30 хвилин 15 квітня 2024 року до приміщення Голосіївського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Полковника Потєхіна, 14-А, каб. 34.

Ухвалу суду про залучення психолога о направити до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві для виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.02.2024
Оприлюднено23.02.2024
Номер документу117165512
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —752/9500/22

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Єсауленко М. В.

Ухвала від 13.02.2024

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Єсауленко М. В.

Ухвала від 09.11.2022

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Єсауленко М. В.

Ухвала від 05.08.2022

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Єсауленко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні