Справа № 931/997/23
Провадження № 2/931/41/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
22 лютого 2024 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Левчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
07.12.2023 року позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема, на земельну ділянку, площею 2,7587 га, що належала останньому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЙ № 706096.
За життя ОСОБА_3 склав заповіт, яким вказану вище земельну ділянку заповів позивачу.
17.06.2022 року в приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Дильного І.Г. на підставі заяви дочки спадкодавця ОСОБА_3 була заведена спадкова справа № 138/2022.
Крім дочки спадкодавця ОСОБА_3 , спадкоємцем є син ОСОБА_3 . Мати спадкодавця - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
08.11.2023 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Дильного І.Г. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку.
Однак нотаріусом було відмовлено у видачі такого свідоцтва, оскільки заява подана позивачем з порушенням встановлених законом строків на подання заяви про прийняття спадщини.
Вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки про існування заповіту він дізнався недавно і вирішив відразу звернутись до нотаріуса.
Просить визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привітне Володимирського району Волинської області.
Позивач у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, при зверненні із позовною заявою подав клопотання про проведення судового засідання за його відсутності. Позовні вимоги підтримує повністю. Не заперечує щодо ухвалення заочного рішення у справі.
Відповідач у судове засідання не з`явилась повторно, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (судових повісток), про поважні причини неявки не повідомила. Будь яких заяв, клопотань до суду, відзиву на позов не подала.
Третя особа - ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився повторно також, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення судових повісток. Про причини неявки суд не повідомив, будь яких клопотань, письмових пояснень від нього не надійшло.
Згідно з ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Зі згоди позивача, а також за одночасного існування вищевказаних умов, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Згідно із ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 від 08.04.2022 року (а. с. 7).
Після його смерті залишилось спадкове майно, зокрема, земельна ділянка, площею 2,7587 га, кадастровий номер 0722484600:03:000:0879, що належала останньому на підставі державного акту на право власності на землю серії ЯЙ № 706096, виданого управлінням Держкомзему у Локачинському районі (а. с. 19).
За життя спадкодавцем складено заповіт від 18.05.2020 року, яким земельну ділянку, площею 2,7587 га, кадастровий номер 0722484600:03:000:0879, ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений приватним нотаріусом Локачинського районного нотаріального округу Волинської області Дильним І.Г., зареєстрований в реєстрі за №561 і відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 69236874 від 17.06.2022 року є чинним (а.с. 15, 18 на звороті).
Таким чином, відповідно до ст. 1234 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.
Із довідки Локачинської селищної ради № 443 від 08.04.2022 року вбачається, що спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є: співмешканка - ОСОБА_6 , син - ОСОБА_3 , дочка - ОСОБА_2 , неповнолітній внук - ОСОБА_7 , неповнолітня дочка - ОСОБА_8 , неповнолітня дочка - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_5 (а.с. 8).
Згідно з ч.1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Отже, враховуючи, що спадкоємцем за життя було складено заповіт, яким вказану вище земельну ділянку останній заповів позивачу ( ОСОБА_1 ), право на обов`язкову частку у спадщині можуть мати особи із числа зазнчених у ч.1 ст. 1241 ЦК України, а саме: неповнолітня дочка - ОСОБА_8 , неповнолітня дочка - ОСОБА_9 та мати - ОСОБА_5 , про яких зазнчено в довідці Локачинської селищної ради.
Однак, відповідно до засвідченого перекладу з польської мови свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Республіці Польща (а.с.41-43).
Крім того, згідно з наданими Локачинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на ухвалу суду про витребування доказів витягами про державну реєстрацію народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , їх батьком значиться ОСОБА_10 , а не спадкодавець ОСОБА_3 (а.с.48-52).
Таким чином, інших спадкоємців за заповітом або за законом, окрім позивача, ОСОБА_2 , які б прийняли спадщину та претендували на спадкове майно, судом не встановлено.
08.11.2023 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Дильного І. Г. із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак нотаріусом було відмовлено у видачі такого свідоцтва, оскільки у встановлені законом строки, а саме: до 06.10.2022 року, ним не було подано заяви про прийняття спадщини (а. с. 9).
Позивач, як спадкоємець за заповітом, не може оформити спадщину в зв`язку з тим, що пропустив строк для її прийняття.
У відповідності до ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно зі ст. ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний строк з часу її відкриття заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини суд визнає поважними.
З урахуванням зазначених обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку - два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви нотаріусу про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 7, 10-13, 81, 247, 263-265, 280-282 ЦПК України, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк - два місяці з дня вступу рішення в законну силу, для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привітне Володимир-Волинського району Волинської області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення рішення може бути оскаржене відповідачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_11 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .
Третя особа: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків, серія, номер паспорта - невідомі.
Суддя Локачинського районного суду Т. О. Кідиба
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 26.02.2024 |
Номер документу | 117177808 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Кідиба Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні