СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
22 лютого 2024 року Справа № 480/1162/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімтрейд" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним дії та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохімтрейд" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення комісії №8573555/39132199 від 05.04.2023 Головне управління ДПС у Сумській області про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН № 5 від 31.10.2022 на загальну суму ПДВ 17500,00 грн;
- зобов`язати ГУ ДПС у Сумській області Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 5 від 31.10.2022 на загальну суму ПДВ 17500,00 грн, яка подана ТОВ «Агрохімтрейд» в ЄРПН датою первинного подання на реєстрацію.
Суд зазначає, що в період з 20.02.2024 по 21.02.2024 головуюча по справі суддя перебувала у щорічній відпустці.
Після виходу з відпустки, перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до пунктів 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач, окрім іншого, просить визнати протиправними дії та скасувати рішення комісії №8573555/39132199 від 05.04.2023 Головне управління ДПС у Сумській області про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН № 5 від 31.10.2022 на загальну суму ПДВ 17500,00 грн, проте в чому саме полягають протиправні дії відповідача, позивачем не зазначено.
Крім того, у прохальній частині позовної заяви, позивач просить зобов`язати зареєструвати податкову накладну № 5 від 31.10.2022 на загальну суму ПДВ 17500,00 грн, окрім ГУ ДПС у Сумській області, якого зазначено відповідачем у справі, також Державну податкову службу України, яка не є стороною по справі.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву, та її копії відповідно до кількості учасників справи, в якій уточнити позовні вимоги та склад учасників справи.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наведена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду у публічно-правових спорах. Водночас, вона передбачає можливість встановлення строків звернення до адміністративного суду іншими законами (ч. 1 ст. 122 КАС України).
Так, відповідно до п.п. 56.1, 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19, Податковий кодекс України не містить норм, які б визначали процесуальний строк звернення до суду з позовом у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження).
При цьому у випадку відсутності правового регулювання у спеціальному законодавстві, застосуванню підлягають загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів, які встановлені КАС України.
Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Такий висновок не суперечить пункту 56.18 статті 56 ПК України, який закріплює право на звернення до суду з позовом у будь-який момент після отримання такого рішення, але при реалізації цього права має враховуватися строк давності.
Така позиція суду відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 27 січня 2022 року у справі № 160/11673/20.
У поданій позовній заяві позивач не зазначає, що вживав заходи досудового врегулювання спору та звертався до Державної податкової служби України зі скаргою щодо відмови в реєстрації податкової накладної.
Отже, у спірних правовідносинах застосовується строк звернення до суду, визначений ч. 2 ст. 122 КАС України.
Як вбачається з матеріалів позову, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС в Сумській області від 05.04.2023.
Всупереч вимогам ч. 2 ст. 122 КАС України позивач звернувся до суду з позовом, здавши його на пошту, 13.02.2024, тобто після спливу встановленого строку звернення до суду. Будь-якого обґрунтування поважності причин пропуску строку в позовній заяві не зазначено.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімтрейд" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним дії та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 26.02.2024 |
Номер документу | 117184063 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.М. Кунець
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні