ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2024 року ЛуцькСправа № 140/35762/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (далі ТзОВ «Негабарит-Сервіс», позивач) звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00138360407 від 31.10.2023 в частині накладеного штрафу в сумі 56497,37 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної камеральної перевірки позивача податковим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в загальній кількості 74 шт. за період грудень 2022 року, липень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, лютий 2023 року, квітень 2023 року, про що складено акт перевірки від 27.09.2023 №14789/03-20-04-07/37707423, а в подальшому застосовано штрафні санкції та винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00138360407 від 31.10.2023 про застосування штрафних санкцій на суму 64205,37 грн.
Позивач частково не погоджується з висновками податкового органу та вказує, що 66 з 74 податкових накладних були сформовані та подані на реєстрацію до ЄРПН за допомогою сервісу електронного документообігу M.E.doc у межах граничного строку їх реєстрації податкових накладних, а саме в межах операційного дня.
Позивач зауважив, положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачена можливість притягнення платника до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної лише за наявності його вини. Платник не повинен нести відповідальність за ненадходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки обов`язком платника є надіслання податкової накладної до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем у встановлений статтею 201 цього Кодексу граничний строк.
Зокрема, вказує, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 26.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС України).
Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних (далі ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі в ЄРПН) за результатами якої складено акт від 27.09.2023 №14789/03-20-04- 07/37707423, яким встановлено порушення ТзОВ «Негабарит-Сервіс» пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2022 р., жовтень 2022 р., листопад 2022 р., грудень 2022 р., лютий 2023 р., квітень 2023 р. в кількості 74 податкових накладних на загальний обсяг постачання (без ПДВ) 13 348 123,77 грн.
На підставі висновку акту перевірки, ГУ ДПС у Волинській області винесене податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 31.10.2023 №00138360407.
ГУ ДПС у Волинській області, не погоджується з доводами та твердженнями, викладеними в позовній заяві ТзОВ «Негабарит-Сервіс» та зазначає, що згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 (далі - Порядок №557), перша квитанція - це електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент його отримання. Відповідно до п.2 Порядку №557, автор електронного документа - юридична особа, самозайнята особа, фізична особа, податковий агент, контролюючий орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, що створили електронний документ. Також, адресат - юридична особа, самозайнята особа, фізична особа, податковий агент, контролюючий орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, яким адресується електронний документ. Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для надання таких документів.
У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.
Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
Згідно з п.8 Порядку №557, якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документу не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом. При цьому, згідно з п.12 Порядку №557, у разі, якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа, оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття.
Відповідно до п.9 Порядку №557, не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Таким чином, у разі, якщо платником протягом встановленого строку після відправки податкової накладної не надійшла перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної, така податкова накладна вважається не одержаною ДПС а відповідно такою, яка не зареєстрована в ЄРПН.
Представник відповідача також зазначає, що сам програмний комплекс сервісу електронного документообігу M.E.Doc, який використовує позивач для подання електронної звітності повідомляє користувачів такого комплексу про потребу контролю доставки документа одержувачу. Програмне забезпечення «М.Е.Dос» є комерційним продуктом. Користувачі комерційних програм використовують їх на власний розсуд, усвідомлюючи усі можливі ризики. ДПС України не є держателем вказаного продукту, не може та не зобов`язане давати гарантії щодо коректності, стабільності роботи програми «М.Е.Dос».
Також згідно з пунктом 69.18 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення», квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того вказує, що скріншот з електронного кабінету програми «M.E.Doc» не є належним та допустимим доказом, а доказом про направлення та отримання ДФС України документів є саме квитанція 1. У протоколі руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій у програмному забезпеченні «М.Е.Dос» квитанцією 1 є Повідомлення про отримання документа, а відповідно квитанцією 2 про результати перевірки є квитанція №1. Згідно з наданими Позивачем Повідомленням про отримання документа та квитанцією №1 електронні документи були доставлені в поштову скриньку ДПС України з запізненням, а отже пропуском законодавчо встановлених строків.
З наведених підстав відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від №00138360407 від 31.10.2023 відповідає положенням чинного законодавства, а доводи позивача є помилковими. У зв`язку з наведеним просить в задоволенні позову відмовити. Розгляд справи просить здійснювати за участі представника ГУ ДПС у Волинській області.
У відповіді на відзив позивач не погоджується з позицією представника ГУ ДПС у Волинській області та вказує, що ТзОВ «Негабарит-Сервіс» намагався зареєструвати податкові накладні у визначені законодавством строки, однак такі податкові накладні були прийняті ДПС із запізненням. Долученими ТзОВ «Негабарит-Сервіс» скриншотами сервісу електронного документообігу M.E.doc та протоколами з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді, а також листом ТзОВ «М.Е.ДОК» підтверджується, що податкові накладні у кількості 66 шт. були подані на реєстрацію вчасно (в межах граничних строків встановлених статтею 201 ПК України).
Відповідачем доказів про надіслання позивачу квитанцій про прийняття або неприйняття податкових накладних протягом операційного дня з дня направлення не надано.
Положенням п. 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання, про що вказав Верховний Суд у постанові від 28.10.2020 у справі №620/817/19.
Відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) у строк, встановлений ст. 201 ПК України.
Також Верховний суд у постанові від 22.11.2021 по справі №160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому спірне податкове повідомлення-рішення №00138360407 від 31.10.2023 позивач вважає незаконним.
У запереченнях на відповідь на відзив представник відповідача підтримав свою позицію з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив в задоволенні позову відмовити.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
За змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві представником ГУ ДПС у Волинській області клопотання про розгляд справи за участі сторін не підлягало судом вирішенню по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 27.09.2023 ГУ ДПС у Волинській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу II ПК України у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку, звіту) дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Негабарит-Сервіс», за результатом якої складено акт від 27.09.2023 №14789/03-20-04-08/37707423, яким встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- №14 від 01.12.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 17.02.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022;
- №7 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №11 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 08.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №14 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №6 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №13 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №10 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №9 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №16 від 31.10.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.11.2022;
- №5 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №5 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №11 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №10 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 26.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №2 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №1 від 28.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 05.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №6 від 26.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №13 від 04.10.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 29.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.10.2022;
- №4 від 08.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №13 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №12 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 22.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №2 від 28.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 23.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 08.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №10 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №9 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №5 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 26.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.08.2022;
- №12 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №13 від 22.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №9 від 26.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 13.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 29.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №9 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 27.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №15 від 25.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №1 від 30.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
-№2 від 30.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №10 від 28.11.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 30.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022;
- №7 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №8 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №11 від 13.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №7 від 15.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 23.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 26.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №10 від 29.11.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 30.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022;
- №1 від 14.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 23.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №10 від 23.11.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 30.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022;
- №15 від 06.02.2023, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 29.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.03.2023;
- №10 від 04.04.2023, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 19.05.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.05.2023 (а. с. 7-11).
На підставі акту перевірки від 27.09.2023 №14789/03-20-04-08/37707423 ГУ ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення від №00138360407 від 31.10.2023, яким до ТзОВ «Негабарит-Сервіс» за порушення вимог статті 201 ПК України, застосовано штраф в розмірі 64205,37 грн за затримку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних.
Позивач не погоджуючись з винесеним за результатом камеральної перевірки податковим рішеннями звернувся з даним позовом до суду, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від №00138360407 від 31.10.2023 в частині застосування штрафу в розмірі 56497,37 грн по 66 податкових накладних, які були сформовані та подані ТзОВ «Негабарит-Сервіс» на реєстрацію до ЄРПН через програмний сервіс «M.E.Doc» в межах строку (в межах операційного дня), передбаченого статтею 201 ПК України.
Щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних №14 від 01.12.2022, №13 від 04.10.2022, №9 від 26.07.2022, №10 від 28.11.2022, №10 від 29.11.2022, №10 від 23.11.2022, №15 від 06.02.2023, №10 від 04.04.2023 позивач не заперечує.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПК України, визначаючи, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України установлено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Отже, статтею 201 ПК України визначений обов`язок продавця товарів/послуг в установлені строки скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН.
Згідно з підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
З наведеного слідує, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, є підставою відповідальності згідно з підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України.
Для вирішення спору у цій справі необхідно встановити, чи порушило ТзОВ «Негабарит-Сервіс» граничний строк реєстрації податкових накладних: №7 від 14.07.2022, №11 від 15.07.2022, №1 від 29.07.2022, №5 від 08.07.2022, №6 від 29.07.2022, №8 від 25.07.2022, №14 від 25.07.2022, №6 від 25.07.2022, №3 від 25.07.2022, №13 від 25.07.2022, №10 від 15.07.2022, №9 від 13.07.2022, №6 від 27.07.2022, №4 від 27.07.2022, №3 від 29.07.2022, №16 від 31.10.2022, №5 від 13.07.2022, №5 від 29.07.2022, №11 від 25.07.2022, №3 від 27.07.2022, №8 від 13.07.2022, №1 від 15.07.2022, №10 від 14.07.2022, №3 від 26.07.2022, №2 від 29.07.2022, №1 від 28.07.2022, №7 від 05.07.2022, №4 від 25.07.2022, №6 від 26.07.2022, №4 від 08.07.2022, №4 від 14.07.2022, №13 від 15.07.2022, №3 від 13.07.2022, №12 від 15.07.2022, №2 від 22.07.2022, №2 від 28.07.2022, №5 від 27.07.2022, №4 від 23.07.2022, №3 від 08.07.2022, №10 від 25.07.2022, №5 від 25.07.2022, №9 від 15.07.2022, №5 від 14.07.2022, №2 від 14.07.2022, №1 від 26.07.2022, №12 від 25.07.2022, №13 від 22.07.2022, №4 від 13.07.2022, №4 від 29.07.2022, №7 від 25.07.2022, №9 від 14.07.2022, №6 від 13.07.2022, №2 від 27,07,2022, №7 від 27.07.2022, №15 від 25.07.2022, №1 від 30.07.2022, №2 від 30.07.2022, №7 від 13.07.2022, №8 від 15.07.2022, №11 від 13.07.2022, №7 від 15.07.2022, №6 від 14.07.2022, №3 від 23.07.2022, №8 від 26.07.2022, №1 від 14.07.2022, №2 від 23.07.2022.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем за допомогою електронного сервісу «M.E.Dok» відправлено на реєстрацію наступні податкові накладні:
- №7 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:52 год), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №11 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 31.07.2022 (18:44 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:30 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 08.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:38 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:28 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:14 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №14 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:10 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №6 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:15 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:16 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №13 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (11:10 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №10 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:44 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №9 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:53 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію 15.08.2022 (11:25 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:26 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:29 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №16 від 31.10.2022, дата направлення на реєстрацію 15.11.2022 (14:24 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.11.2022;
- №5 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:54 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №5 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:28 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №11 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:09 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:26 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:54 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:43 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №10 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:48 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 26.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:19 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №2 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:30 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №1 від 28.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:27 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 05.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:42 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:15 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №6 від 26.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:19 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 08.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:39 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:52 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №13 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:42 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:55 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №12 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:43 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 22.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:06 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №2 від 28.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:27 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:25 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 23.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:08 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №3 від 08.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:40 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №10 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:11 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №5 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:16 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №9 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:44 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №5 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:50 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:49 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №1 від 26.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:20 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 15.08.2022;
- №12 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:10 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №13 від 22.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:57 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №4 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:55 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №4 від 29.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:28 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:14 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №9 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:51 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:55 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:26 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 27.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:24 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №15 від 25.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:09 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №1 від 30.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:31 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №2 від 30.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:31 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №7 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:54 год), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №8 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:45 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №11 від 13.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:53 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №7 від 15.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:45 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №6 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:49 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №3 від 23.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:07 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №8 від 26.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:18 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022;
- №1 від 14.07.2022, дата направлення на реєстрацію 29.07.2022 (18:49 год), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 01.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022;
- №2 від 23.07.2022, дата направлення на реєстрацію - 15.08.2022 (11:08 год.), дата фактичної реєстрації ПН в ЄРПН - 16.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022.
Перевіряючи доводи контролюючого органу про наявність у діях ТзОВ «Негабарит-Сервіс» податкового правопорушення як підстави для застосування до позивача штрафних санкцій згідно з підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України, суд враховує, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341, зі змінами; далі - Порядок №1246).
За правилами пункту 201.10 ПК України граничний строк реєстрації податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Тобто, граничний строк реєстрації податкових накладних, складених ТзОВ «Негабарит-Сервіс», а саме:
№7 від 14.07.2022, №11 від 15.07.2022, №5 від 08.07.2022, №10 від 15.07.2022, №9 від 13.07.2022, №5 від 13.07.2022, №8 від 13.07.2022, №1 від 15.07.2022, №10 від 14.07.2022, №7 від 05.07.2022, №4 від 08.07.2022, №4 від 14.07.2022, №13 від 15.07.2022, №3 від 13.07.2022, №12 від 15.07.2022, №3 від 08.07.2022, №9 від 15.07.2022, №5 від 14.07.2022, №2 від 14.07.2022, №4 від 13.07.2022, №9 від 14.07.2022, №6 від 13.07.2022, №7 від 13.07.2022, №8 від 15.07.2022, №11 від 13.07.2022, №7 від 15.07.2022, №6 від 14.07.2022, №1 від 14.07.2022 є 31.07.2022 включно;
№5 від 29.07.2022, №11 від 25.07.2022, №3 від 27.07.2022, №1 від 29.07.2022, №6 від 29.07.2022, №8 від 25.07.2022, №14 від 25.07.2022, №6 від 25.07.2022, №3 від 25.07.2022, №13 від 25.07.2022, №6 від 27.07.2022, №4 від 27.07.2022, №3 від 29.07.2022, №3 від 26.07.2022, №2 від 29.07.2022, №1 від 28.07.2022, №4 від 25.07.2022, №6 від 26.07.2022, №2 від 22.07.2022, №2 від 28.07.2022, №5 від 27.07.2022, №4 від 23.07.2022, №10 від 25.07.2022, №5 від 25.07.2022, №1 від 26.07.2022, №12 від 25.07.2022, №13 від 22.07.2022, №4 від 29.07.2022, №7 від 25.07.2022, №2 від 27.07.2022, №7 від 27.07.2022, №15 від 25.07.2022, №1 від 30.07.2022, №2 від 30.07.2022, №3 від 23.07.2022, №8 від 26.07.2022, №2 від 23.07.2022 є 15.08.2022 включно; №16 від 31.10.2022 є 15.11.2022 включно.
Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 11 Порядку №1246 передбачено, що після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
З аналізу зазначених норм ПК України та Порядку №1246 слідує, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв`язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Такі висновки суду узгоджуються із висновками у постанові Верховного Суду від 26.11.2018 у справі №826/19172/16.
Отже, позивач, надіславши 29.07.2022 (граничний термін реєстрації 31.07.2022) на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №7 від 14.07.2022, №11 від 15.07.2022, №5 від 08.07.2022, №10 від 15.07.2022, №9 від 13.07.2022, №5 від 13.07.2022, №8 від 13.07.2022, №1 від 15.07.2022, №10 від 14.07.2022, №7 від 05.07.2022, №4 від 08.07.2022, №4 від 14.07.2022, №13 від 15.07.2022, №3 від 13.07.2022, №12 від 15.07.2022, №3 від 08.07.2022, №9 від 15.07.2022, №5 від 14.07.2022, №2 від 14.07.2022, №4 від 13.07.2022, №9 від 14.07.2022, №6 від 13.07.2022, №7 від 13.07.2022, №8 від 15.07.2022, №11 від 13.07.2022, №7 від 15.07.2022, №6 від 14.07.2022, №1 від 14.07.2022 виконав визначений статтею 201 ПК України обов`язок з їх реєстрації (до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому складена податкова накладна).
Аналогічно, надіславши 15.08.2022 (граничний термін реєстрації 15.08.2022) на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №5 від 29.07.2022, №11 від 25.07.2022, №3 від 27.07.2022, №1 від 29.07.2022, №6 від 29.07.2022, №8 від 25.07.2022, №14 від 25.07.2022, №6 від 25.07.2022, №3 від 25.07.2022, №13 від 25.07.2022, №6 від 27.07.2022, №4 від 27.07.2022, №3 від 29.07.2022, №3 від 26.07.2022, №2 від 29.07.2022, №1 від 28.07.2022, №4 від 25.07.2022, №6 від 26.07.2022, №2 від 22.07.2022, №2 від 28.07.2022, №5 від 27.07.2022, №4 від 23.07.2022, №10 від 25.07.2022, №5 від 25.07.2022, №1 від 26.07.2022, №12 від 25.07.2022, №13 від 22.07.2022, №4 від 29.07.2022, №7 від 25.07.2022, №2 від 27.07.2022, №7 від 27.07.2022, №15 від 25.07.2022, №1 від 30.07.2022, №2 від 30.07.2022, №3 від 23.07.2022, №8 від 26.07.2022, №2 від 23.07.2022 та 15.11.2022 податкову накладну №16 від 31.10.2022, позивач виконав визначений статтею 201 ПК України обов`язок з їх реєстрації (до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені).
Суд зазначає, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) у строк, встановлений статтею 201 цього Кодексу.
Враховуючи положення пункту 201.10 статті 201 ПК України, у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28.09.2022 справі №200/4176/20-а.
Позивач за змістом позову зазначає, що спірні податкові накладні згідно додатку №1 до позовної заяви (а. с. 6) подані на реєстрацію в межах операційного дня, що підтверджується, скриншотами сервісу електронного документообігу «M.E.doc» та протоколами з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді.
У свою чергу відповідач заперечує такі доводи позивача, посилаючись на приписи пункту 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Надаючи оцінку доводам сторін в цій частині, суд враховує, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX доповнено підпунктом 69.18 такого змісту: «Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години».
Зазначеною нормою установлено графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і ЄРПН на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.
Водночас, суд зазначає, що пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України хоч і обмежено час надсилання електронних документів, однак ця норма не змінює визначення терміну «операційний день». При цьому, зміни до пункту 3 Порядку №1246, яким визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не вносились. Більш того, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних.
Відтак, скорочені терміни надсилання електронних документів, що були визначені пунктом 69.18 ПК України, на момент направлення ТзОВ «Негабарит-Сервіс» на реєстрацію податкових накладних №7 від 14.07.2022, №11 від 15.07.2022, №5 від 08.07.2022, №10 від 15.07.2022, №9 від 13.07.2022, №5 від 13.07.2022, №8 від 13.07.2022, №1 від 15.07.2022, №10 від 14.07.2022, №7 від 05.07.2022, №4 від 08.07.2022, №4 від 14.07.2022, №13 від 15.07.2022, №3 від 13.07.2022, №12 від 15.07.2022, №3 від 08.07.2022, №9 від 15.07.2022, №5 від 14.07.2022, №2 від 14.07.2022, №4 від 13.07.2022, №9 від 14.07.2022, №6 від 13.07.2022, №7 від 13.07.2022, №8 від 15.07.2022, №11 від 13.07.2022, №7 від 15.07.2022, №6 від 14.07.2022, №1 від 14.07.2022, №5 від 29.07.2022, №11 від 25.07.2022, №3 від 27.07.2022, №1 від 29.07.2022, №6 від 29.07.2022, №8 від 25.07.2022, №14 від 25.07.2022, №6 від 25.07.2022, №3 від 25.07.2022, №13 від 25.07.2022, №6 від 27.07.2022, №4 від 27.07.2022, №3 від 29.07.2022, №3 від 26.07.2022, №2 від 29.07.2022, №1 від 28.07.2022, №4 від 25.07.2022, №6 від 26.07.2022, №2 від 22.07.2022, №2 від 28.07.2022, №5 від 27.07.2022, №4 від 23.07.2022, №10 від 25.07.2022, №5 від 25.07.2022, №1 від 26.07.2022, №12 від 25.07.2022, №13 від 22.07.2022, №4 від 29.07.2022, №7 від 25.07.2022, №2 від 27.07.2022, №7 від 27.07.2022, №15 від 25.07.2022, №1 від 30.07.2022, №2 від 30.07.2022, №3 від 23.07.2022, №8 від 26.07.2022, №2 від 23.07.2022, №16 від 31.10.2022 не можуть слугувати підставою для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-1 ПК України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вищевказані податкові накладні, які подані на реєстрацію в ЄРПН до 20:00 год, є такими, що подані на реєстрацію своєчасно, що підтверджується долученим позивачем до матеріалів справи витягом з розділу властивості електронного документу, у яких зазначений час надіслання на реєстрацію податкової накладної.
Окрім того, суд звертає увагу, що Законом України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX викладено у новій редакції:
«Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня».
Відтак, законодавцем збільшено термін приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 20 години, замість з 8 години до 18 години та конкретно вказано про тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Такі зміни до Перехідних положень ПК України набрали чинності лише 08.02.2023, у свою чергу, на момент направлення позивачем в ЄРПН податкових накладних, ПК України не містив спеціальних норм щодо тривалості операційного дня. Більш того, з аналізу внесених змін вбачається, що законодавець сприяє платникам податків в реалізації їх обов`язку вчасно реєструвати податкові накладні та не створює додаткових часових обмежень щодо подачі на реєстрацію податкових накладних, ніж ті, що визначені Порядком №1246.
Суд вважає, що метою зазначених змін було лише обмеження роботи електронних сервісів, а не обмеження строків реєстрації податкових накладних, що не можна ототожнювати. Строк реєстрації податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені на момент виникнення спірних правовідносин залишився незмінним.
Окрім того, позивач не несе відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов`язок щодо їх надіслання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
Відтак безпідставним є посилання відповідача на підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, оскільки Законом України від 15.03.2022 №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» жодних змін у визначенні операційного дня для реєстрації податкових накладних внесено не було.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 вказував на помилковість висновку про те, що принциповим є не дата відправлення, а дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, оскільки такий висновок не відповідає технічному способу реєстрації податкових накладних.
Також у постанові від 14.12.2023 по справі №260/5659/22 Верховний Суд зазначив, що зміст норми підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/ розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України - у робочі дні з 8 години до18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку №1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов`язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 14.01.2010 (набуло статусу остаточного 14.01.2001) в справі «Щокін проти України» (пункт 57) зазначив, що в разі, коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід.
На думку суду, ТзОВ «Негабарит-Сервіс», відправивши на реєстрацію податкові накладні №7 від 14.07.2022, №11 від 15.07.2022, №5 від 08.07.2022, №10 від 15.07.2022, №9 від 13.07.2022, №5 від 13.07.2022, №8 від 13.07.2022, №1 від 15.07.2022, №10 від 14.07.2022, №7 від 05.07.2022, №4 від 08.07.2022, №4 від 14.07.2022, №13 від 15.07.2022, №3 від 13.07.2022, №12 від 15.07.2022, №3 від 08.07.2022, №9 від 15.07.2022, №5 від 14.07.2022, №2 від 14.07.2022, №4 від 13.07.2022, №9 від 14.07.2022, №6 від 13.07.2022, №7 від 13.07.2022, №8 від 15.07.2022, №11 від 13.07.2022, №7 від 15.07.2022, №6 від 14.07.2022, №1 від 14.07.2022, №5 від 29.07.2022, №11 від 25.07.2022, №3 від 27.07.2022, №1 від 29.07.2022, №6 від 29.07.2022, №8 від 25.07.2022, №14 від 25.07.2022, №6 від 25.07.2022, №3 від 25.07.2022, №13 від 25.07.2022, №6 від 27.07.2022, №4 від 27.07.2022, №3 від 29.07.2022, №3 від 26.07.2022, №2 від 29.07.2022, №1 від 28.07.2022, №4 від 25.07.2022, №6 від 26.07.2022, №2 від 22.07.2022, №2 від 28.07.2022, №5 від 27.07.2022, №4 від 23.07.2022, №10 від 25.07.2022, №5 від 25.07.2022, №1 від 26.07.2022, №12 від 25.07.2022, №13 від 22.07.2022, №4 від 29.07.2022, №7 від 25.07.2022, №2 від 27.07.2022, №7 від 27.07.2022, №15 від 25.07.2022, №1 від 30.07.2022, №2 від 30.07.2022, №3 від 23.07.2022, №8 від 26.07.2022, №2 від 23.07.2022, №16 від 31.10.2022 протягом операційного дня до 20:00 год, виконало обов`язок щодо своєчасної їх реєстрації в межах операційного дня з дотриманням граничного терміну їх реєстрації, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем, а тому накладення штрафу згідно зі статтею 121-1 ПК України є протиправним.
При цьому суд критично ставиться до посилання відповідача на те, що роздруківки скріншотів файлів спеціалізованого програмного забезпечення - комп`ютерної програми «M.E.Doc» не можуть вважатися належними та допустимим доказами по справі, оскільки в цьому випадку позивач, надавши суду докази направлення на реєстрацію податкових накладних, зокрема скріншоти програми «M.E.Doc», вчинив усі залежні від нього дії для підтвердження своєчасної реєстрації податкових накладних.
Правовий висновок відносного того, що роздруківки скріншотів файлів спеціалізованого програмного забезпечення - комп`ютерної програми «M.E.Doc» та особистого кабінету платника податків є належними та допустимими доказами на підтвердження факту направлення на реєстрацію електронного документа було висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а, від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19.
Суд звертає увагу на те, що всупереч вимогам ПК України, в день направлення на реєстрацію податкових накладних, позивачу не надійшло ані квитанції про реєстрацію податкових накладних, ані квитанції про відмову у такій реєстрації.
Отже, податкові накладні позивачем направлені на реєстрацію в межах граничного строку, натомість відповідачем ці податкові накладні не були прийняті днем їх реєстрації.
Абзацом 13 пункту 201.10 статті 210 ПК України передбачено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН. Тобто, якщо до 20 години операційного дня, в який платником податків було направлено податкові накладні для їх реєстрації, йому не було надіслано квитанцію, відповідні накладні вважаються зареєстрованими у цей день.
Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом у постановах від 22.11.2018 у справі №813/815/18, від 10.10.2019 у справі № 802/1825/16-а, від 24.11.2021 у справі № 200/12604/19-а.
Наказом Міністерства юстиції України і Міністерства фінансів України «Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України» від 18.03.2016 №759/5/371 затверджений «Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України».
Відповідно до підпункту першого пункту другого Наказу №759/5/371 до запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі Реєстр) й інформаційними системами Державної фіскальної служби України у режимі реального часу така взаємодія здійснюється у робочий час з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України відповідно до законодавства, але з інтервалом не більше ніж 2 години.
Згідно з пунктом 7 зазначеного Порядку технічний адміністратор Реєстру забезпечує передачу до реєстрів Державної фіскальної служби України відомостей про проведені реєстраційні дії відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі реєстраційні дії), документів в електронній формі у робочий час одночасно з проведенням відповідної реєстраційної дії у Реєстрі, формуванням запиту суб`єктом державної реєстрації.
З наведеного слідує, що відповідальною особою за фактичне проходження засобами електронного зв`язку документів направлених в електронній формі є технічний адміністратор Реєстру, який забезпечує проходження зазначених документів з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України.
Отже, несвоєчасна реєстрація податкових накладних є наслідком незабезпечення технічним адміністратором Реєстру умов проходження зазначених документів з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України.
Відповідачем не надано жодних належних та обґрунтованих пояснень причин не прийняття надісланих позивачем податкових накладних днем їх подання на реєстрацію до ЄРПН.
Таким чином, за сукупністю вищезазначених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2023 №00138360407 в частині накладеного штрафу в сумі 56497,37 грн.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, позивач за подання даного позову сплатив судовий збір в сумі 2684,00 грн, що підтверджуються платіжною інструкцією від 13.12.2023 №5523. Однак, суд звертає увагу, що відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду даного позову позивачу необхідно було сплатити судовий збір як за позовну заяву майнового характеру, подану в електронній формі із застосуванням коефіцієнту 0,8, в сумі 2147,20 грн. Проте, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 2147,20 грн та роз`яснити, що питання про повернення судового збору, сплаченого в більшому розмір, ніж встановлено законом, а саме в сумі 536,80 грн може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (45034, Волинська область, Ковельський район, смт Люблинець, вулиця Заводська, 7-а, код ЄДРПОУ 37707423) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 31.10.2023 №00138360407 в частині накладеного штрафу в сумі 56497,37 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області витрати по сплаті судового збору в розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 26.02.2024 |
Номер документу | 117209715 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гінда Оксана Миколаївна
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Лозовський Олександр Анатолійович