Рішення
від 15.02.2024 по справі 627/817/23
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/817/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2024 року с-ще Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі

головуючої Вовк Л. В.

з участю секретаря судового засідання Тішакіної Л.В.,

представника позивача, адвоката Кравець О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Краснокутськ Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» до Краснокутської селищної об`єднаної територіальної громади, в особі Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,

у с т а н о в и в :

У вересні 2023 року до суду звернувся позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» ( далі - ТОВ «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» ) з позовом до Краснокутської селищної об`єднаної територіальної громади, в особі Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Позовну заяву мотивовано тим, що позивачу у лютому 2023 року стало відомо , що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 . 22.04.2020 ОСОБА_1 склав заповіт, яким заповідав у спадщину ТОВ «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ», на випадок своєї смерті , належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,7273 га, з кадастровим номером 6323555100:03:001:0250, що розташована в межах Краснокутської селищноїради Богодухівськогорайону Харківськоїобласті . Товариство є правокористувачем цієї земельної ділянки, згідно з договором про встановлення права користування земельною ділянкою (емфітевзис). Посилаючись на те, що позивач пропустив передбачений законом шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини через поважні причини, оскільки не знав про смерть ОСОБА_1 та дізнався про наявність заповіту в лютому 2023 року , ТОВ «ТРАЙГОНФАРМІНГ ХАРКІВ» просить визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

У судовому засіданні представник позивача , адвокат Кравець О.І. , підтримала позов , просить задовольнити.

Представник відповідача до суду не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , проти позову не заперечував , просив ухвалити рішення на розсуд суду.

Суд , заслухавши пояснення представника позивача , дослідивши письмові докази у справі , дійшов наступних висновків.

Судом встановлені фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Краснокутськ Богодухівського (колишнього - Краснокутського ) району Харківської області , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Краснокутським відділом ДРАЦСу у Богодухівському районі Харківської області СМУМЮ ( м.Харків) від 19.05.2023. ( а.с. 7)

На підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ХР № 018942 від 17.11.2004 , ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,7273 га , з кадастровим номером 6323555100:03:001:0250, що розташована в межах Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області. ( а.с. 6)

За життя ОСОБА_1 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Харченко Т.П. 22.04.2020, зареєстрований за реєстровим № 407 , згідно якого розпорядився на випадок своєї смерті передати належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,7273 га з кадастровим номером 6323555100:03:001:0250, що розташована в межах Краснокутської селищноїради Богодухівськогорайону Харківськоїобласті ,успадщину ТОВ«ТРАЙГОН ФАРМІНГХАРКІВ» . ( а.с. 8).

Відповідно до довідки № 750 від 22.05.2023 , виданої виконавчим комітетом Краснокутської селищнї ради Богодухівького району Харківської області , ОСОБА_1 , 1969 року народження, на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 , дочкою ОСОБА_3 , онуком ОСОБА_4 ( а.с. 77).

Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина на спадкове майно - на вище вказану земельну ділянку площею4,7273 га.

Спадкоємцем після смерті ОСОБА_1 є позивач ТОВ «ТРАЙГОН ФАРМІНГХАРКІВ» , який 30.08.2023 подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після ОСОБА_1 з пропуском у визначений законом шестимісячний строк ( а.с.11).

30.08.2023 , на підставі заяви генерального директора ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» про прийняття спадщини за заповітом, посвідченої 27.02.2023 приватним нотаріусом Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області , приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області заведено спадкову справу за № 62/2023, що підтверджується Витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі (а.с.11, 73).

Постановою приватного нотаріусу Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області від 30.08.2023 , ТОВ «ТРАЙГОН ФАРМІНГХАРКІВ» відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_1 у зв`язку з пропуском спадкоємцем строку подання заяви про прийняття спадщини. ( а.с. 13)

Відомостей щодо інших спадкоємців за заповітом чи за законом, які подали заяву про прийняття чи відмову від спадщини матеріали спадкової справи не містять.

Отже, позивача слід вважати єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_1 .

Відповідно до статей1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правиламистатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначеніу заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях;1261-1265 цього Кодексу.Право на спадкування виникаєу день відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починаєтьсяз часу відкриття спадщини (частина першастатті 1270 ЦК України).

За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно достатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.

Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до абзацу 6 п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», - вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважність пропуску строку є оціночною категорією та підлягає з`ясуванню у кожному окремому випадку.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 26 липня 2021 року у справі № 405/7058/19.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 08червня 2023 року у справі № 585/2163/22)

У постанові від 28 березня 2022 року в справі № 750/2158/21 (провадження № 61-753св22) Верховний Суд зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Також суд звертає увагу на постанову від 17.12.2021 у справі № 369/6254/19-ц, у якій Верховний Суд зазначив, що оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Як зазначає представник позивача, позивач ТОВ «Трайгон Фармін Харків» пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини через те, що йому було невідомо про існування складеного померлим ОСОБА_1 заповіту на користь Товариства.

В службовій записці старшого спеціаліста із земельних питань , підрозділ Б1 ТОВ « «ТРАЙГОН ФАРМІНГХАРКІВ» ВойтвоїР.О.від 06.02.2023 зазначено, що їй 03.02.2023 було передановід сусідів ОСОБА_1 оригінал заповіту від22.04.2020 , згідноякого померлийзаповідав ТОВ « «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» земельну ділянку з кадастровим номером 6323555100:03:001:0250. ( а.с. 10)

Як вбачається із матеріалів справи, спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, строк для прийняття спадщини, встановленийст.1270 ЦК України, після смерті ОСОБА_1 закінчився 23.08.2022.

Позивач дізнався про наявність заповіту ОСОБА_1 , оформленого на його користь, лише через 12 місяців після відкриття спадщини і, відповідно, через 6 місяців після спливу строку на її прийняття.

Відповідно достатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Необхідність вчинення нотаріусом дій для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснення виклику спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі узгоджується із правовим висновком Верховного Суду України, викладеними в постанові від 06 вересня 2017 року в справі № 6-496цс17.

З матеріалів справи вбачається, що спадкова справа № 62/2023 була заведена 30.08.2023 на підставі заяви ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» про прийняття спадщини, тобто через 1 рік та 6 місяців після відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 . Тобто спадкова справа не відкривалася за заявами інших спадкоємців.

Враховуючи, що інші спадкоємці до нотаріуса із заявами про прийняття чи відмову від спадщини після смерті ОСОБА_1 не зверталися, нотаріус не отримувала від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, а тому не могла виконати свого обов`язку щодо повідомлення спадкоємця ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» про відкриття спадщини та здійснення виклику спадкоємця за заповітом, тому ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» було позбавлене можливості бути обізнаним про наявність заповіту та вчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини за заповітом.

Отже, наведені обставини у сукупності свідчать, що позивач об`єктивно не зміг звернутися із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 до закінчення встановленого у ч. 1ст. 1270 ЦК Українистроку для прийняття спадщини і пропустив цей строк з поважних причин.

Статтею 81 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи, що позивачем доведено поважність причин пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1272 ЦК України, ст. 10, 11, 12, 13, 81, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» до Краснокутської селищної об`єднаної територіальної громади, в особі Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Визначити Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ» додатковий строк в 3 (три) місяці з моменту набрання цим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАЙГОН ФАРМІНГ ХАРКІВ», юридична адреса: вул.Старокиївська,10-Г, м.Київ, 04116, адреса для листування: пров.Рильський,4 поверх 6, м.Київ, 01001, ЄДРПОУ 34469015;

Відповідач: Краснокутська селищна територіальна громада, в особі Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, юридична адреса: вул.Охтирська, 1, с-ще Краснокутськ Богодухівського району Харківської області, 62002, код ЄДРПОУ 04397359;

Суддя Л. В. Вовк

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.02.2024
Оприлюднено27.02.2024
Номер документу117225236
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —627/817/23

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Рішення від 15.02.2024

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 29.12.2023

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні