ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
27 лютого 2024 року № 903/83/24 Суддя Господарського суду Волинської області Вороняк А. С., розглянувши матеріали по справі
за позовом ОСОБА_1
до відповідачів:
1) Товариства з обмеженою відповідальністю Льон
2) Центру надання адміністративних послуг Камінь-Каширської міської ради
про визнання трудових відносин припиненими та внесення запису до ЄДРПОУ,
за участю представників-учасників справи:
від позивача: н/з;
від відповідача-1: н/з;
від відповідача-2: н/з.
У зв`язку з неявкою сторін, запис розгляду судової справи не здійснювався, відповідно до ч.3 ст. 222 ГПК України.
В с т а н о в и в:
23.01.2024 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (з урахуванням заяви від 24.01.2024) в якій позивач просить:
- визнати трудові відносини між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю Льон припиненими з 07.06.2023 у зв`язку зі звільненням її, за власним бажанням, із займаної посади директора на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України;
- внести запис Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань про звільнення позивача з посади директора ТзОВ Льон з 07.06.2023 на підставі рішення Господарського суду Волинської області та виключити ОСОБА_1 із числа осіб, які мають право вчиняти дії від імені ТзОВ Льон без довіреності.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 07.06.2023 нею подана заява про звільнення за власним бажанням та ініційовано загальні збори учасників товариства для вирішення відповідного питання на 11.07.2023, однак, такі збори не відбулись внаслідок неявки учасників, з метою захисту порушеного права на припинення трудових відносин змушена звернутись до суду із даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 29.01.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.02.2024, запропоновано відповідачам надати відзив на позов, заперечення на відповідь позивача, позивачу відповідь на відзив.
07.02.2024 відповідач-2 через відділ документального забезпечення та контролю суду подав заяву в якій вказує, що Центр надання адміністративних послуг Камінь-Каширської міської ради не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Камінь-Каширської міської ради. Також просить залучити до участі у справі співвідповідачами виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради та державного реєстратора виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради. Дана заява долучена до матеріалів справи.
27.02.2024 позивач через відділ документального забезпечення та контролю суду подав заяву про проведення підготовчого засідання без її участі, яка не скріплена електронним цифровим підписом.
Згідно ст.7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Статтею 1 Закону України "Про електронний цифровий підпис" визначено, що електронний цифровий підпис це вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 вказаного Закону, електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
Згідно ч. 8 ст.42 Господарського процесуального кодексу України (далі- ГПК України), якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Згідно ч. 3 ст. 91 ГПК України учасники справи мають право подавати письмові докази у вигляді документів, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Відповідно до ч. 2 ст. 232 ГПК України, процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
В силу приписів ч.2 ст.170 ГПК України, письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.
Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду (ч.4 ст. 170 ГПК України).
Враховуючи викладене, оскільки оригінал документу в паперовій формі до суду не надійшов, надіслана електронною поштою без електронного цифрового підпису заява не може вважатися офіційним, у зв`язку з чим суд постановив вказану заяву повернути без розгляду.
27.02.2024 позивач через відділ документального забезпечення та контролю суду подав клопотання про заміну первісного відповідача-2 - Центру надання адміністративних послуг Камінь-Каширської міської ради належним відповідачем-2 - виконавчим комітетом Камінь-Каширської міської ради та про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради, оскільки рішення може вплинути на його права та обов`язки. Дане клопотання долучено до матеріалів справи.
Частинами 1, 2 ст. 48 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Враховуючи, що позивач до закінчення підготовчого провадження, скористався своїм правом у визначений законом строк, суд задовольняє клопотання позивача та замінює первісного відповідача-2 - Центру надання адміністративних послуг Камінь-Каширської міської ради на іншого відповідача-2 - виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради (код ЄДРПОУ 04051253).
Щодо клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 50 ГПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 4 ст. 50 ГПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
З метою повного та об`єктивного розгляду справи для встановлення фактичних обставин справи, суд на місці ухвалив задовольнити клопотання позивача про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Какалюк Світлану Віталіївну.
Враховуючи заміну первісного відповідача-2 на іншого відповідача-2, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, оскільки відсутні докази надіслання позовної заяви з додатками належному відповідачу-2 - виконавчому комітету Камінь-Каширської міської ради (код ЄДРПОУ 04051253).
При цьому судом враховано таке.
Згідно ч. 11 ст. 176 ГПК України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно ч.1 ст.172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Згідно п.п.59, 61 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля.
Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Таким чином належним доказом відправлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів є опис вкладень в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі.
Суд зазначає, що відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", - право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Національним законодавством України, передбачено забезпечення права відповідачів на інформацію про подану позовну заяву та ознайомлення з її змістом і доданими документами, а також передбачено механізм реалізації такого права - шляхом встановлення обов`язку позивача надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів до порушення провадження у справі.
Таким чином, право на справедливий суд, передбачене ст.6 Конвенції, включає в себе обов`язок позивача належним чином інформувати сторони про подання позову до суду шляхом направлення їм копії такої позовної заяви з додатками.
У Рішенні в справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Суд вважає, що при зверненні до суду із заявою про усунення недоліків позовної заяви позивачу слід надати суду докази надіслання позовної заяви з додатками відповідачу-2 за адресою, яка відповідає його місцезнаходженню.
Керуючись ст.ст.48, 174, 234 ГПК України, господарський суд -
ухвалив:
1. Залучити до участі в справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради Какалюк Світлану Віталіївну (вул.Ковельська,16, м.Камінь-Каширський, Волинська область, 44501).
2. Зобов`язати позивача строк у 5 днів з дня вручення цієї ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, докази надіслання (опис вкладення) надати суду.
3. Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача подати суду: письмові пояснення та наявні докази, відповідно до ст.168 ГПК України (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали), копії яких з додатками надіслати іншим учасникам справи, докази надіслання (опис вкладення) надати суду.
4. Клопотання позивача про заміну відповідача задовольнити.
5. Замінити первісного відповідача-2 - Центр надання адміністративних послуг Камінь-Каширської міської ради на іншого відповідача-2 - виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради (44501, вул. Воля, 2, м.Камінь-Каширський, код ЄДРПОУ 04051253).
6. Позовну заяву ОСОБА_1 від 19.01.2024 - залишити без руху.
7. Надати позивачу строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, а саме подати суду: докази надіслання на адресу місцезнаходження відповідача-2 копії позовної заяви та доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Роз`яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Ухвала підписана 28.02.2024.
Суддя А. С. Вороняк
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117305439 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Вороняк Андрій Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні