ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"27" лютого 2024 р. Справа № 924/217/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. розглянувши матеріали
за позовом Релігійної організації "Хмельницьке обласне об`єднання Української Церкви Християн Віри Євангельської" м. Кам`янець - Подільський Хмельницької області
до Кам`янець - Подільської міської ради м. Кам`янець - Подільський Хмельницької області
про витребування земельної ділянки та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Хмельницької області 22.02.2024 надійшла позовна заява Релігійної організації "Хмельницьке обласне об`єднання Української Церкви Християн Віри Євангельської" до Кам`янець - Подільської міської ради, в якій позивач просив витребувати у Ходоровецької сільської ради (Кам`янець - Подільської міської ради) земельну ділянку з кадастровим номером 6822489300:02:001:0203, площею 0,3838 га, що розташована по вул. Терешкова, 4 в с. Княгинин Кам`янець - Подільського району Хмельницької області, та скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки із одночасним припиненням у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна права власності Ходоровецької сільської ради (Кам`янець - Подільської міської ради) на спірну земельну ділянку.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.02.2024, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Суд зазначає, що з 18.10.2023 набрали чинності окремі положеннями Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами", яким внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Зокрема, згідно з ч. 6 ст. 6 ГПК України із змінами адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
У разі звернення до суду особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, передбачається настання процесуальних наслідків, передбачених ГПК України з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами".
Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 174 ГПК України суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Суд встановив, що Релігійна організація "Хмельницьке обласне об`єднання Української Церкви Християн Віри Євангельської" не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС, що підтверджується відповіддю № 545584, сформованою засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд". Вказане зважаючи на приписи ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Також суд зауважує, що за правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 ГПК України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 163 ГПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Згідно з ч. 1 ст. 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Статтею 181 Цивільного кодексу України передбачено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Відповідно до правової позиції, викладеної в ухвалі Верховного Суду від 04.03.2019 у справі №923/441/18, постанові від 21.10.2019 у справі №910/2431/19, постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.08.2020 у справі №910/13737/19, судовий збір за подання до суду позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначаються з урахуванням вартості спірного майна, як у спорі майнового характеру.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №907/9/17).
У даній справі позивач заявив дві вимоги: витребування земельної ділянки - вимога майнового характеру та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки - вимога немайнового характеру. Однак у позовній заяві не зазначено ціну позову та не надано будь-яких доказів щодо вартості спірної земельної ділянки.
Також, за приписами ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте позивач не долучив до позовної заяви доказів сплати судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 2 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028,00 гривень.
Як зазначено судом вище позивач, звертаючись до суду із даним позовом, заявив одну вимогу немайнового характеру, судовий збір за якою становить 3028,00 грн, та одну вимогу майнового характеру.
Однак оскільки позивач не надав доказів вартості земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:02:001:0203, площею 0,3838 га, то у суду відсутня можливість встановити суму судового збору, що підлягає сплаті позивачем за вимогою майнового характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу (ч. 2 ст. 174 ГПК України).
Враховуючи вищевказане, заявнику необхідно зареєструвати електронний кабінет відповідно до ст. 6 ГПК України, а також надати суду відомості щодо ціни позову із долученням доказів на підтвердження такої ціни (вартості спірної земельної ділянки) та докази сплати судового збору згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
З огляду на вищезазначене, суд вбачає підстави для залишення позовної заяви без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків.
У разі не усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною та буде повернута особі, що звернулась із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 162,-164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Релігійної організації "Хмельницьке обласне об`єднання Української Церкви Християн Віри Євангельської" м. Кам`янець - Подільський Хмельницької області до Кам`янець - Подільської міської ради м. Кам`янець - Подільський Хмельницької області про витребування земельної ділянки та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків до 11 березня 2024 року включно, але не пізніше десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 27.02.2024 та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Субботіна
Виготовлено у 2 примірниках:
1 - до справи,
2- представнику позивача на ел. адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117306946 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права власності на земельну ділянку |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Субботіна Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні