Справа № 743/263/24
Провадження №2/743/116/24
УХВАЛА
28 лютого 2024 року смт Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Кравчук М. В., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування Любецької селищної ради (15041, Чернігівська область, Чернігівський район, селище міського типу Любеч, вулиця Добринінська, 60), служба у справах дітей Любецької селищної ради (15041, Чернігівська область, Чернігівський район, селище міського типу Любеч, вулиця Добринінська, 60), управління (служба) у справах дітей Чернігівської міської ради (14017, місто Чернігів, вулиця Івана Мазепи, 19) про позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н О В И В:
15.02.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
Справу передано головуючому судді 20.02.2024 р.
26.02.2024 р. надійшли відомості про зареєстроване місце проживання відповідача.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 175-177 ЦПК України, віднесена до предметної, суб`єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції суду.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення, відмови у відкритті провадження відсутні.
Вказана справа не може бути розглянута в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ч. 4 ст. 274 ЦПК України і її розгляд слід здійснювати за правилами загального позовного провадження. Тому справу слід прийняти до провадження, з метою виконання вимог, передбачених ч. 1 ст. 189 ЦПК України, розпочати підготовче провадження та призначити підготовче засідання у справі.
У позовній заяві заявлено клопотання про витребування у порядку підготовки справи до судового розгляду з ГУ ДПС у Чернігівській області (ДПІ м. Чернігів) довідку про доходи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за останні три роки.
При цьому, згідно п. 2 ч. 2 ст. 84 ЦПК України у клопотанні повинно бути зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Натомість, вказане клопотання обґрунтоване доказовим значенням у справі без посилання на конкретні обставини, які ці докази можуть підтвердити.
Окремо слід зауважити, що за положеннями ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Посвідчення відсутності того чи іншого явища (наприклад, відсутності матеріального забезпечення дитини одним з батьків) в силу своєї природи не може бути доведене стороною, яка наголошує на цьому, в той час як згідно п. 5 ч. 3 ст. 178 ЦПК України відзив повинен містити заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Крім того, стан матеріального забезпечення дитини не визначається детермінантою матеріального стану особи, що повинна здійснювати таке забезпечення.
Відтак заявлене клопотання задоволенню не підлягає.
Також позивач заявляє клопотання про витребування із служби у справах дітей Любецької селищної ради акту обстеження умов проживання ОСОБА_2 , а з управління (служби) у справах дітей Чернігівської міської ради - висновку про доцільність позбавлення її батьківських прав.
У відповідності до ч. ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Зважаючи на викладене, в силу вказаних положень законодавства суд вважає за необхідне витребувати від органу опіки та піклування Любецької селищної ради та управління (служби) у справах дітей Чернігівської міської ради письмові висновки щодо розв`язання даного спору.
В той же час, витребування окремо акту обстеження умов проживання ОСОБА_2 не є доцільним з огляду на те, що в силу вимог ч. 5 ст. 19 СК України письмовий висновок органу опіки та піклування Любецької селищної ради повинен бути обґрунтований результатом обстеження умов її проживання.
Відтак дане клопотання не підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про витребування з КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» ЧОР інформації щодо перебування на лікуванні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з приводу алкогольної залежності суд звертає увагу на наступне.
За положеннями ч. 1 ст. 286 ЦК України фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров`я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні.
Необхідність витребування цієї інформації позивач обґрунтовує власним припущенням про постійне вживання спиртних напоїв відповідачем, в той час як хронічний алкоголізм в силу вимог п. 4 ч. 1 ст. 164 СК України, дійсно, є однією з підстав для позбавлення батьківських прав.
Між тим, перебування особи на лікуванні з приводу алкогольної залежності не засвідчить наявність у особи станом на момент розгляду справи діагнозу: хронічний алкоголізм.
Крім того, до кодів F10.2-F10.9 (Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин) МКХ-10 (ICD-10), наприклад, було віднесено певний перелік хвороб, спричинених наслідком вживання алкоголю.
Діагноз «хронічний алкоголізм» серед них відсутній. При цьому, суд не уповноважений на самостійне встановлення відповідних медичних діагнозів згідно МКХ-10 чи МКХ-11, а тому втручання у право особи на таємницю про стан її здоров`я до очікуваних позивачем результатів у даній справі не призведе, з огляду на що є неприпустимим.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Так питання встановлення у одного з батьків тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків регламентовано Порядком видачі висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про наявність у батька, матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18.11.2013 р. № 981 (далі - Порядок № 981).
Згідно п. 2 Порядку № 981 висновок ЛКК видається за формою, наведеною у додатку до цього Порядку, за зверненням служби у справах дітей за місцем виявлення дитини.
Відтак чинним законодавством визначено як процедуру встановлення у особи тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків, так і ініціатора цієї процедури.
З огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення заявленого клопотання.
Також позивачем заявлено клопотання про витребування з Ріпкинського районного суду Чернігівської області належним чином завірених копій постанов від 15.02.2022 р. у справі № 743/142/22 та від 24.05.2022 р. у справі № 743/217/22, ухвалених щодо відповідача про притягнення її до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов`язків.
Згідно п. п. 6, 7 Р. XI Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом ДСА України від 20.08.2019 р. № 814, копія судового рішення повинна відповідати оригіналу та може бути виготовлена у паперовій формі шляхом, в тому числі, роздруківки електронного примірника судового рішення, яке міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень (далі - ЄДРСР) в режимі повного доступу.
Копії документів, долучених до судової справи, можуть видаватися за письмовою заявою відповідальними працівниками суду, відповідно до резолюції судді в провадженні якого знаходиться справа, або голови суду, у разі зберігання справи в архіві. Копія такого документа засвідчується як така, що відповідає матеріалам справи, та скріплюється печаткою суду.
Оскільки предметом доказування у даній справі є обставини невиконання відповідачем батьківських обов`язків, суд вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню. Відтак у Ріпкинського районного суду Чернігівської області необхідно витребувати копії постанов Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 15.02.2022 р. у справі № 743/142/22 та від 24.05.2022 р. у справі № 743/217/22, виготовлених шляхом роздруківки електронного примірника судового рішення, яке міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 77, 78, 84, 175 - 178, 187, 189, 260, 274 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування Любецької селищної ради, служба у справах дітей Любецької селищної ради, управління (служба) у справах дітей Чернігівської міської ради про позбавлення батьківських прав.
Розгляд справи провести в порядку загального позовного провадження.
Почати підготовче провадження з дня постановлення цієї ухвали.
Проведення підготовчого засідання призначити на 27 березня 2024 року о 15 годині 00 хвилин у приміщенні Ріпкинського районного суду Чернігівської області (15000, Чернігівська область, Чернігівський район, смт Ріпки, вулиця Святомиколаївська, 94).
Клопотання позивача про витребування доказів задовольнити частково.
Витребувати від органу опіки та піклування Любецької селищної ради (15041, Чернігівська область, Чернігівський район, селище міського типу Любеч, вулиця Добринінська, 60) письмовий висновок щодо розв`язання спору про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Витребувати від управління (служби) у справах дітей Чернігівської міської ради (14017, місто Чернігів, вулиця Івана Мазепи, 19) письмовий висновок щодо розв`язання спору про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Витребувати від Ріпкинського районного суду Чернігівської області копії постанов Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 15 лютого 2022 року, ухваленої у справі № 743/142/22, та від 24 травня 2022 року, ухваленої у справі № 743/217/22, виготовлених шляхом роздруківки електронного примірника судового рішення, яке міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Витребувані докази направити (подати) до Ріпкинського районного суду Чернігівської області (15000, Чернігівська область, Чернігівський район, смт Ріпки, вулиця Святомиколаївська, 94) до 20 березня 2024 року.
Попередити осіб, від яких витребовуються докази, що у разі відсутності можливості подати доказ, який витребовує суд, у встановлені в ухвалі строки, такі особи зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Попередити осіб, від яких витребовуються докази, про можливість застосування заходів процесуального примусу у випадку невиконання вимог даної ухвали, передбачених статтею 144 Цивільного процесуального кодексу України.
Учасникам справи та особам, яких дана ухвала стосується в частині витребування доказів, надіслати копії ухвали.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідачі мають право надіслати до суду відзиви на позовну заяву, які повинні відповідати вимогам статті 178 Цивільного процесуального кодексу України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог частини 4 статті 178 Цивільного процесуального кодексу України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 8 статті 178 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 193 Цивільного процесуального кодексу України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин третьої, п`ятої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень, які мають відповідати вимогам частин третьої, п`ятої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Встановити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для подання письмових пояснень щодо позову та п`ятиденний строк щодо відзиву - з дня отримання відзиву.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/sud2528/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М. В. Кравчук
Суд | Ріпкинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117319123 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Ріпкинський районний суд Чернігівської області
Кравчук М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні