Справа №351/272/22
Номер провадження №2/351/285/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2024 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Калиновського М.М.,
за участі секретаря - Равлюк М.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Снятині справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Снятинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Івано-Франківськ), про визнання батьківства та стягнення аліментів на неповнолітню дитину, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання батьківства та стягнення аліментів на неповнолітню дитину.
Позовні вимоги мотивувала тим, що в період часу з 25.07.2017 по 17.01.2021 разом із ОСОБА_2 мали стосунки та проживали однією сім`єю. Від спільного проживання у них народилась донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Реєстрація доньки проведена 28 вересня 2018 року у Снятинському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, про що цього ж дня було складено відповідний актовий запис №137 та видано свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 .
Дитина зареєстрована відповідно до частини першої ст.135СК України на прізвище " ОСОБА_4 ", по батькові " ОСОБА_5 ", у графі батько зазначено " ОСОБА_6 ", а в графі мати - " ОСОБА_1 ".
Позивачка також зазначає, що після народження дитини вони продовжували періодично проживати разом, відповідач брав участь у вихованні доньки. Однак, на даний час ОСОБА_2 не допомагає у вихованні та матеріальному забезпеченні доньки ОСОБА_7 , а остання потребує постійного лікування. Вказаний факт стверджується довідкою №48 КНП "Снятинська багатопрофільна лікарня" Снятинської МР. Відповідач у свою чергу, має постійний заробіток, офіційно не працевлаштований, однак займається пасажирськими перевезеннями та здає в оренду житлові кімнати. Добровільно надавати кошти на утримання доньки не бажає.
Тому, ОСОБА_1 просила визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; виключити з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості про ОСОБА_6 , як батька; внести відомості до актового запису про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості про батька дитини, зазначивши батьком дитини ОСОБА_2 ; стягнути із ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в твердій грошовій сумі у розмірі 4000 грн., але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття, а також понесені нею судові витрати, а саме 992,40 грн. судового збору та 2500,00 грн. витрат на правничу допомогу.
Позивач подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
01.02.2024р. ОСОБА_2 подано суду відзив, в якому відповідач зазначив, що визнає вимоги про визнання батьківства. Однак позовну вимогу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини визнає частково, у розмірі 1500 грн., оскільки на даний час ніде не працює, є особою пенсійного віку, часто хворіє, на утриманні має трьох неповнолітніх дітей, сім`я проживає на виплати державних соціальних допомог та його пенсію.
Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності ОСОБА_2 .
Представник третьої особи Снятинського відділу ДРАЦС подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши і перевіривши зібрані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов обгрунтований, підставний та підлягає до частково задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що між сторонами існували стосунки, як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу, в період з 2017р по листопад 2021року.
Відповідно до актового запису про народження за №137 від 28.09.2018року, складеного Снятинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батьком дитини зазначений ОСОБА_6 , матір`ю ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки про склад сім`ї, складеною виконавчим комітетом Снятинської міської ради від 31.01.2022 №68, до складу сім`ї ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 входять: донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно довідки №48 про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді наданої КНП "Снятинська багатопрофільна лікарня" Снятинської МР, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_2 , потребує домашнього догляду, а згідно Виписок із медичних карток стаціонарного хворого та Довідки Снятинського центру ПМСД від 18.02.2022, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 хворіє та потребує лікування у центрі стоматологічної імплантації.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , ОСОБА_2 та ОСОБА_10 , 05 липня 2022 року зареєстрували шлюб.
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 , у ОСОБА_2 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 народився син ОСОБА_12 .
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 , у ОСОБА_2 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 народилась донька ОСОБА_13 .
Згідно акту обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_14 по АДРЕСА_3 вбачається, що за вказаною адресою проживають: ОСОБА_2 , 1962 р.нар. батько, ОСОБА_11 , 1985 р.нар. мати, ОСОБА_13 , 2023 р.нар. донька, ОСОБА_12 , 2022 р.нар. син, ОСОБА_15 , 2017 р.на. донька ОСОБА_16 . Сім`я проживає на виплати соціальних допомог УСЗН.
Відповідно до виписки з історії амбулаторної картки № НОМЕР_5 , наданої ФОП сімейним лікарем ОСОБА_17 . ОСОБА_2 , 1962 р.нар. знаходиться з 06.11.2021р. на "Д" обліку з діагнозом: ІХС кардіосклероз дифузний атеросклеротичний. СН ІІ ІІ ФК. Артеріальна гіпертензія ІІ. Хронічний бронхіт. Хронічний тонзиліт. Хронічна еритематозна - ексудативна гастропатія в стані постійного загострення, на фоні нервового розладу. Хронічний холецисто-панкреотит в стадії нестійкої ремісії. ДЕ ІІ з вестібо-антральним синдромом. Ускладненим нервовими розладами, стійкий больовий синдром у хребті. Головна кластера біль.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Згідно статті 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду.
Відповідно до частини першої статті 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно статті 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу (абзац 2 частини 1 статті 130 СК України).
Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено) (пункт 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»).
Згідно із частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно статті 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обгрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Згідно з роз`ясненнями наданими у п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», резолютивна частина рішення щодо визнання батьківства повинна містити в собі всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства в органах РАЦС (прізвище, ім`я по батькові матері й батька, число місяць і рік народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Відповідно до статті 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.
Згідно з пункту 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом МЮ України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. На підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду (п. 2.16.4).
Щодо позовних вимог про стягнення аліментів суд виходить з наступного:
Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, оскільки забезпечує одержання коштів, необхідних для її життєдіяльності.
Положеннями статті 27 Конвенції ООН про права дитини визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку. Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Держава має вживати необхідних заходів щодо надання допомоги батькам у здійсненні цього права.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Сучасний підхід до вирішення сімейних спорів за участі дитини передбачає, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини (Конституція України, статті 3, 9, 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, рішення у справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), статті 7, 141, 150, 153, 155 СК України).
Згідно зі статтею 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частинами 1-3 статті 181 Сімейного Кодексу України передбачено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Частинами 1-2 статті 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує:1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Аналогічні обставини викладені в пункті 17 постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».
Згідно частини першої статті 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до статті 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1 статті 2 ЦПК України).
Суд зауважує, що право вибору способу стягнення аліментів належить тому з батьків, разом з яким проживає дитина.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, а тому відповідача слід визнати батьком малолітньої ОСОБА_3 та стягувати з нього на користь позивачки аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 2200 грн. щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. Стягнення аліментів розпочати з 21.12.2023р., з дати закінчення виконавчого провадження, яке закінчено згідно постанови Верховного Суду України від 07.12.2023р.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач звільнена від сплати судового збору за вимогу про стягнення аліментів, тому він підлягає стягненню з відповідача в дохід держави у сумі 992,40 грн.
На підставі викладеного, ст. 27 Конвенції ООН про права дитини, ст. 5 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.51 Конституції України, ст.ст. 5, 121, 125, 126, 128, 129, 130, 134, 135, 180-183, 191 СК України, ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства»,п.п. 9, 17 Постанови Пленуму ВС України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом МЮ України від 12.01.2011 № 96/5, керуючисьст. 4, 12, 19, 76, 81, 133, 137, 141, 142, 258, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , громадянина України, батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного Снятинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 28.09.2018р. за № 137, виключивши з актового запису відомості про ОСОБА_6 як батька дитини, та зазначивши ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , громадянина України, батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 аліменти на утримання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в твердій грошовій сумі 2200,00 грн., щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття.
Стягнення аліментів розпочати з 21.12.2023р.
В решті позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 сплаченого судового збору у розмірі 992 грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 на користь держави - 992 грн. 40 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2024 |
Оприлюднено | 05.03.2024 |
Номер документу | 117362922 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
КАЛИНОВСЬКИЙ М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні