Рішення
від 23.02.2024 по справі 394/818/21
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У к р а ї н а

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.02.2024 2/394/115/24

394/818/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2024 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Запорожець О.М.

при секретарі: Лясковській О.М.

за участю адвоката: Боруш А.О.

представника відповідача: Яношевського В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фермерське господарство «Костюка Степана Петровича» про визнання рішень недійсними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Представники позивачів адвокати Науменко І.Ф. та Боруш А.О. в інтересах останніх звернулися до суду з позовом до відповідачів про визнання рішень недійсними та зобов`язання вчинити дії, посилаючись на те, що позивачі 17.06.2021 року звернулися до Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130 для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність.

До заяв додано проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, сформовані на підставі зазначеного проекту.

За результатами розгляду заяв позивачів Новоархангельською селищною радою Голованівського району Кіровоградської області прийнято рішення № 1342 «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності», яким відмовлено позивачам у затвердженні проекту землеустрою та передачу запроектованих для відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.

Відмову мотивовано тим, що земельні ділянки сформовані за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення та право комунальної власності на них не зареєстровано, крім того місце розташування земельних ділянок станом на поточний день не відповідає адміністративно-територіальному устрою Новоархангельської об`єднаної територіальної громади та проект землеустрою не відповідає ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI в частині відсутності на кадастрових планах земельних ділянок лінійних промірів та координат меж частин земельних ділянок, на які поширюють обмеження у вигляді охоронної зони ЛЕП, а також відсутні відомості про перенесення в натуру меж охоронних зон ЛЕП. Окрім того, накази Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання дозволу і розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачам для ведення особистого селянського господарства суперечать рішенням Кіровоградської обласної ради від 14.12.2007 №357, розпорядженню Кіровоградської ОДА від 26.01.2008 №46-р, розпорядженню голови Новоархангельської РДА від 22.04.2008 №187-р, рішенню сесії Скалівсько-Хутірської сільської ради від 05.07.2018 року в частині визначення розпорядника земель, оскільки згідно вказаних рішень та проекту розмежування земель державної та комунальної власності за межами Новоархангельського району Кіровоградської області дані земельні ділянки є землями комунальної власності.

Крім того пунктом третім рішення визначено селищному голові звернутися до органів державної реєстрації прав для реєстрації прав комунальної власності на земельні ділянки 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130 3523686500:02:000:1131.

Пунктом четвертим даного рішення вирішено селищному голові замовити в проектній організації, яка має ліцензію на здійснення землеустрою технічну документацію землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за рахунок раніше сформованих, які мають кадастрові номери 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130, 3523686500:02:000:1131.

Вважали рішення Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області від 19.08.2021 № 1342 протиправним з огляду на наступне.

Позивачі у липні 2020 року звернулися до Фермерського господарства ОСОБА_8 з проханням надати погодження землекористувача на вилучення земельної ділянки загальною площею 6,455 га кадастровий номер 3523686500:02:000:9030, яка перебуває в оренді господарства з метою подальшої передачі її у власність виключно та конкретно позивачам у межах норм безоплатної приватизації, визначених ст. 121 ЗК України.

Фермерським господарством «Костюка Степана Петровича» 09.07.2020 року надано позивачам персональну нотаріально посвідчену заяву-згоду землекористувача, відповідно до якої фермерське господарство надає згоду на вилучення земельної ділянки, виключно для передачі у власність позивачам у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації.

Позивачі, отримавши відповідно згоду фермерського господарства (ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України), у серпні 2020 року звернулися до уповноваженого розпорядника земельної ділянки із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки державної власності площею 6,455 га кадастровий номер 3523686500:02:000:9030 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває в оренді фермерського господарства Костюка Степана Петровича, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.10.2019 №186199638, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1945455635236, номер запису про інше речове право 33841379.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 14.09.2020 року, враховуючи заяви ФГ «Костюка Степана Петровича» від 09.07.2020 року, позивачам надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки 3523686500:02:000:9030 площею 6,455 га.

На підставі вказаних наказів уповноваженим інженером-землевпорядником на підставі договору із позивачами №122 від 08.09.2020 розроблено відповідний проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.

Даний проект землеустрою погоджено у встановленому законом порядку, що підтверджується висновком про розгляд документації із землеустрою від 18.12.2020 року № 21059/82-20.

Крім того, відповідно до п. 11 висновку обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації від 23.12.2020 року № 1781 проект землеустрою підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, позитивно оцінюється та погоджується.

Відповідно до пояснювальної записки проекту землеустрою згідно намірів земельні ділянки, на які претендують позивачі, відповідно до проекту землеустрою знаходяться у межах ділянки із кадастровим номером 3523686500:02:000:9030.

Після погодження у встановленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, позивачі звернулися до державного кадастрового реєстратора для державної реєстрації запроектованих для відведення позивачам земельних ділянок.

Державним кадастровим реєстратором відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на підставі вказаного проекту землеустрою 04.01.2021 року здійснено державну реєстрацію земельних ділянок 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130, 3523686500:02:000:1131 шляхом поділу земельної ділянки 3523686500:02:000:9030.

Вказані обставини підтверджуються витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Факт проведення державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельних ділянок на підставі поданого проекту землеустрою ще раз підтверджує ту обставину, що даний проект землеустрою відповідає всім вимогам чинного законодавства оскільки в протилежному випадку державним кадастровим реєстратором було відмовлено в державній реєстрації земельних ділянок.

Таким чином, зазначені земельні ділянки сформовані як об`єкти цивільних прав відносно яких позивачі набули правомірних очікувань та законних сподівань здійснити свої майнові права.

Таким чином Новоархангельська селищна рада не вправі безпідставно обмежувати позивачів у можливості реалізувати право на землю у порядку встановленому законом, протиправно відмовляючи їм у затвердженні проекту землеустрою і передачі у власність земельних ділянок.

В даному випадку Новоархангельська селищна рада, відповідно до вимог закону, має лише один вид правомірної поведінки та зобов`язана прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою і передання земельної ділянки у власність.

Відтак враховуючи недобросовісну поведінку Новоархангельської селищної ради, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов`язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства оскільки для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Водночас, зазначили, що доводи Новоархангельської селищної ради про те, що проект землеустрою не відповідає вимогам закону - не відповідають дійсності і спростовується письмовими доказами, а саме висновком погодження проекту землеустрою, а також висновком обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації.

Доводи Новоархангельської селищної ради про те, що земельна ділянка, за рахунок якої позивачам запроектовані ділянки для відведення у власність, не перебувала у державній власності, а тому Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області мало право надавати дозволи на розробку проектів землеустрою є неспроможними та спростовуються письмовими доказами.

Земельна ділянка, за рахунок якої позивачам запроектовані ділянки для відведення у власність загальною площею 6 га кадастровий номер 3523686500:02:000:9030, перебувала в оренді фермерського господарства «Костюка Степана Петровича».

Фермерським господарством « ОСОБА_8 » 09.07.2020 року надано позивачам персональну нотаріально посвідчену заяву-згоду землекористувача, відповідно до якої фермерське господарство надає згоду на вилучення земельної ділянки виключно для передачі у власність позивачам у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації.

Позивачі, отримавши відповідно згоду фермерського господарства (ч. 5 ст. ЗК України), у серпні 2020 року звернулися до уповноваженого розпорядника земельної ділянки із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки державної власності площею 6,455 га кадастровий номер 3523686500:02:000:9030 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває в оренді фермерського господарства «Костюка Степана Петровича», що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.10.2019 року №186199638, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1945455635236, номер запису про інше речове право: 33841379.

При цьому, відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.10.2019 року №186199638, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1945455635236, номер запису про інше речове право 33841379, форма власності земельної ділянки - державна.

Крім того, доводи відповідача спростовуються іншими письмовими доказами, а саме наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №44-ОТГ від 10.12.2020 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 11.12.2020 року, відповідно до якого Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення із державної власності, а Новоархангельська селищна рада Новоархангельського району Кіровоградській області в особі селищного голови Шамановського Ю.П. приймає у комунальну власність земельні ділянки згідно з додатком. Згідно з п.163 вказаного додатку, з державної у комунальну власність передано земельну ділянку площею 6,455 га кадастровий номер 3523686500:02:000:9030, яка перебуває в оренді ОСОБА_8 (код ЄДРПОУ 22216634).

Поряд з цим, обставина того, що земельні ділянки сформовані за рахунок земельної ділянки державної власності, а тому Головне управління Держгеокадастру правомірно надало позивачам відповідні дозволи на розробку документації із землеустрою, підтверджується відомостями Державного земельного кадастру.

Враховуючи вищезазначені обставини, підстави для відмови Новоархангельської селищної ради у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність запроектованих для відведення земельних ділянок у власність позивачам не передбачені законом, а тому є протиправними.

При цьому, оскільки Новоархангельська селищна рада за результатами розгляду заяв позивачів про прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність не мала альтернативного варіанту рішення, як то рішення про задоволення заяв, то при прийнятті спірного рішення Новоархангельська селищна рада діяла не у спосіб та не у межах повноважень визначених законами України, а спірне рішення суперечить критеріям, визначеним ч.2 ст. 2 КАС України.

Звернули увагу, що принцип справедливості кореспондується принципом добросовісності, забороною зловживання правом, що у даному випадку демонструє Новоархангельська селищна рада.

Так може кваліфікуватися, як недобросовісна така поведінка власника земельної ділянки (в особі органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування), коли він необґрунтовано зволікає з наданням дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не повідомляє чи несвоєчасно повідомляє про відмову у наданні дозволу або не наводить вичерпні мотиви такої відмови, надає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду, необґрунтовано зволікає з розглядом проекту землеустрою щодо відведення, безпідставно відмовляє у його затвердженні у той же час надає дозвіл на розробку проекту землеустрою та затверджує цей проект щодо іншої особи.

Новоархангельська селищна рада, прийнявши спірне рішення за заявами позивачів, діяла недобросовісно, оскільки їй було відомо, що позивачі на момент голосування вже мали розроблений у відповідності до вимог закону проект землеустрою, на підставі якого здійснена державна реєстрація запроектованих до відведення земельних ділянок. А всі зауваження до проекту землеустрою щодо його невідповідності нормам закону можливо вносити до моменту державної реєстрації запроектованих для відведення на підставі нього земельних ділянок (на етапі його погодження та державної експертизи). Тому, після того як на підставі відповідного проекту землеустрою ділянки сформовані як об`єкт цивільних прав, єдиною підставою для відмови у передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства може бути тільки те, що особа раніше реалізувала своє право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки з даним видом цільового призначення.

Тобто, позивачі пройшли усі етапи процедури безоплатної приватизації земельної ділянки, а тому у Новоархангельської селищної ради не було альтернативного законного рішення за результатами розгляду заяв позивачів про затвердження проекту землеустрою та передачу ділянок у власність, ніж як рішення про затвердження проекту та передачу ділянок у власність.

Натомість, Новоархангельська селищна рада, прийнявши протиправне спірне рішення, використала право на «зло» для того, щоб перешкодити завершити процедуру отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у межах норми безоплатної приватизації.

Внаслідок прийняття протиправного спірного рішення Новоархангельською селищною радою порушено право позивачів на завершення процедури приватизації конкретної земельної ділянки шляхом прийняття рішення за заявою позивачів про затвердження проекту землеустрою та передачу сформованої на підставі такого проекту ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Отже, позивачі розраховували на передбачуваний законом вид поведінки Новоархангельської селищної ради, мали охоронюваний законом інтерес на спірні земельні ділянки, оскільки пройшли усі етапи процедури отримання земельної ділянки у власність, які встановила держава для прийняття позитивного рішення уповноваженим суб`єктом владних повноважень.

Така поведінка Новоархангельської селищної ради є недобросовісною по відношенню до позивачів, що є порушенням фундаментального принципу права - принципу добросовісності, який за своєю правовою природою є нормою прямої дії.

Очевидно, що рада, як учасник правовідносин, які виникли між сторонами «вживала право на зло», оскільки такий правовий інструментарій (оспорюване рішення) використаний радою для недопущення закінчення позивачами процедури отримання у власність запроектованих для відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

Спірне протиправне рішення Новоархангельської селищної ради не відповідає принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, що призвело до порушення законного інтересу позивачів направленого на отримання у власність землі для ведення особистого селянського господарства згідно із встановленою законом процедурою відтак, таке рішення має бути визнане протиправним.

Таким чином, рішенням Новоархангельської селищної ради від 19.08.2021 № 1342 є протиправним, порушує права і законні інтереси позивачів, а тому підлягає визнанню судом недійсним.

Стосовно незаконності рішень Новоархангельської селищної ради від 30.09.2021 року про затвердження документації із землеустрою та передачу у власність ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 земельних ділянок з кадастровими номерами 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1221.

Вказані рішення Новоархангельської селищної ради є недійсними і порушують права та інтереси позивачів на завершення процедури приватизації земельних ділянок, державну реєстрацію яких проведено на підставі їх проекту землеустрою з наступних підстав.

Як зазначалося вище, рішення Новоархангельської селищної ради від 19.08.2021 №1342 є протиправним.

Новоархангельська селищна рада про прийняте спірне рішення від 19.08.2021 року №1342 позивачів у встановленому порядку і строки не повідомила. Про спірне рішення позивачі дізналися лише після звернення про правову допомогу до адвоката, отримавши 16.09.2021 року відповідь на адвокатський запит, до якої супровідним листом від 13.09.2021 року №1110 була додана копія спірного рішення №1342. Таким чином Новоархангельська селищна рада повідомила про результати розгляду заяв позивачів про затвердження проекту землеустрою і передачу у власність лише через місяць і виключно на адвокатський запит.

Вказані дії Новоархангельської селищної ради щодо затягування з повідомленням про результати розгляду заяв позивачів про затвердження проекту землеустрою позивачі направлені виключно для перешкоджання швидкого оскарження спірного рішення від 19.08.2021 року №1342, оскільки вже 14.09.2021 року Новоархангельська селищна рада рішеннями від №№1409, 1411 надала дозволи відповідачам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за рахунок земельної ділянки площею 6,455 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1186, тобто за рахунок земель ділянки, яка запроектована для відведення у власність позивачам.

На підставі зазначених вище рішень ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 подано Новоархангельській селищній раді заяви про затвердження розробленої документації із землеустрою та передачу ділянок у власність.

А 30.09.2021 року, тобто лише через два тижні Новоархангельською селищною радою задоволені такі заяви рішеннями №№1648, 1649, 1650 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 передано у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, вся процедура від прийняття рішення про надання дозволу і розробку проекту землеустрою, укладання договорів на розробку проектів землеустрою, розробку проекту землеустрою і прийняття рішення про передачу у власність земельних ділянок ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 зайняла 12 робочих днів.

Водночас, відповідно до інформації Новоархангельської селищної ради від 20.10.2021 року №1199, заяви від громадян про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3523686500:02:000:1186 загальною площею 6,455 га не надходили.

Новоархангельська селищна рада зобов`язана затвердити проект землеустрою позивачів і передати їм у власність запроектовані та зареєстровані на підставі зазначеного проекту землеустрою земельні ділянки.

Позивачі здійснили усі передбачені законом заходи для приватизації земельних ділянок та відповідно розраховували на визначену законом поведінку Новоархангельської селищної ради при отриманні проекту землеустрою, який відповідає вимогам закону та пройшов державну експертизу землевпорядної документації.

З огляду на викладене, у Новоархангельської селищної ради не було альтернативного рішення, окрім як затвердити проект та передати земельні ділянки у власність.

Прийняття вказаного рішення Новоархангельською селищною радою мало лише формальний характер, оскільки дане рішення лише засвідчує факт закінчена процедури приватизації земельних ділянок. Право позивачів на приватизацію та відповідність проекту землеустрою вимогам законів вже перевірено на стадії проходження державної експертизи землевпорядної документації.

Таким чином, будь-які дії Новоархангельської селищної ради, спрямовані на розпорядження земельними ділянками, запроектованими за проектом землеустрою позивачам, є ніщо іншим як зловживанням своїми правами як розпорядника землі, спрямовані на унеможливлення закінчити позивачами процедуру приватизації, які на момент прийняття оспорюваних рішень вже мали повноцінний законний інтерес на ці ділянки.

Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Таким чином, у Новоархангельської селищної ради була імперативна заборона про передачу вказаних земельних ділянок іншим, окрім позивачів, особам.

Надання дозволу на розробку проекту землеустрою двом окремим громадянам щодо однієї і тієї ж земельної ділянки, є таким, що суперечить вимогам землеустрою, та сприяє позбавлення одного з них можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру отримання у власність земельної ділянки.

Звернення особи до органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки у власність чи користування зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод.

Зазначений інтерес, у випадку формування земельної ділянки за заявою такої особи та поданими документами, підлягає правовому захисту.

Погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка раніше сформована на підставі проекту землеустрою іншої особи, порушує законний інтерес такої особи щодо можливості завершити розпочату нею відповідно до вимог чинного законодавства процедуру приватизації земельної ділянки та суперечить вимогам землеустрою.

За наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі у власність земельних ділянок у межах встановлених норм (ст. 121 Земельного кодексу України), першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проекту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього відсутні законні перешкоди.

Як зазначено вище та підтверджується матеріалами справи, за проектом позивачів здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, які у подальшому протиправно скасовані Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області на підставі протиправного рішення Новоархангельської селищної ради шляхом об`єднання.

Враховуючи вищевикладене, рішення Новоархангельської селищної ради від 30.09.2021 року №№ 1648 1649, 1650 на підставі яких ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 передано у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства є недійсними, оскільки суперечать вимогам закону і порушують права та законні інтереси позивачів, оскільки унеможливлюють закінчити законну процедуру приватизації земельних ділянок, згоду на вилучення яких вони отримали від законного землекористувача у порядку ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України.

При цьому, звернули увагу суду, що єдиною підставою припинення права оренда фермерського господарства « ОСОБА_8 » на земельну ділянку площею 6,455 га була згода на передачу за рахунок неї земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації у власність позивачам.

Тому, фермерське господарство «Костюка Степана Петровича» теж розраховувало на певний стан речей у результаті вчинення ним юридично значимих дій - надаючи персональні погодження землекористувача позивачам для розробки відповідного проекту землеустрою.

Стосовно скасування державної реєстрації права власності зазначили наступне.

Право власності фізичних осіб - відповідачів на спірні земельні ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується інформаціями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Предметом позову є, зокрема, рішення Новоархангельської селищної ради, які стали підставою для державної реєстрації права власності фізичних осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 на спірні земельні ділянки.

Враховуючи вищевказане, державна реєстрація права власності фізичних осіб відповідачів на спірні земельні ділянки підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

Обраний спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

При цьому, обраний позивачами спосіб захисту шляхом скасування державної реєстрації є ефективним, а задоволення позову в цій частині забезпечить реальне відновлення порушеного права.

Тобто, не скасування запису про реєстрацію права власності не призведе до реального виконання рішення суду та поновлення прав позивачів.

Рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію.

Тому, належним способом захисту права або інтересу позивача у такому разі є не скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав, а скасування запису про проведену державну реєстрацію права.

За змістом цієї правової норми виконанню підлягають виключно судові рішення: 1) про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 2) про визнання недійсними скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав нерухоме майно та їх обтяжень; 3) про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, тобто до їх переліку не належить судове рішення про скасування запису про проведену державну реєстрацію права, тому починаючи з 16.01.2020 року цей спосіб захисту вже не може призвести до настання реальних наслідків щодо скасування державної реєстрації прав за процедурою, визначеною у Законі України № 1952.

Таким чином, з урахуванням змін до законодавства з 16.01.2020 року належним способом захисту права є саме скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Саме таке судове рішення може бути реально виконано державним реєстратором у розумінні чинної редакції норми статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Більше того, саме такий спосіб захисту реально поновить права та законні інтереси позивачів.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що правовстановлюючі документи фізичних осіб - відповідачів на спірні земельні ділянки також є предметом позову, керуючись ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності за фізичними особами - відповідачами на спірні земельні ділянки, підлягає скасуванню.

Застосування зазначеного способу захисту реально та ефективно поновить права позивачів та остаточно вирішить спір, оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути таким, який виключає у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення повторне звернення до суду, а передбачає примусове виконання рішення.

Стосовно скасування державної реєстрації земельних ділянок та поновлення записів зазначили наступне.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 14.09.2020 року позивачам надано дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки 3523686500:02:000:9030 площею 6,455 га.

На підставі вказаних наказів ФОП ОСОБА_10 на підставі договору № 122 від 08.09.2020 року розроблено відповідний проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність заявникам.

Державним кадастровим реєстратором відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на підставі вказаного проекту землеустрою 04.01.2021 року здійснено державну реєстрацію земельних ділянок 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130, 3523686500:02:000:1131 шляхом поділу земельної ділянки 3523686500:02:000:9030.

Вказані обставини підтверджуються матеріалами проекту землеустрою та витягами з Державного земельного кадастру.

Державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1130, а також земельної ділянки 3523686500:02:000:1131 скасована Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 07.09.2021 року шляхом їх об`єднання у земельну ділянку 3523686500:02:000:1186 загальною площею 6,455 га на підставі оскаржуваного рішення Новоархангельської селищної ради.

У подальшому державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 3523686500:02:000:1186 загальною площею 6,455 га Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області скасована 23.09.2021 року шляхом поділу на земельні ділянки 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1221, 3523686500:02:000:1222.

Підставою державної реєстрації вказаних земельних ділянок є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , розроблених ФОП ОСОБА_11 .

Вказані обставини підтверджуються інформацією Відділу № 5 Управління у Голованівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 08.10.2021 №61.

Наявність протиправних записів про державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1221, 3523686500:02:000:1222 порушує права та законні інтереси позивачів, оскільки унеможливлює передачу земельних ділянок позивачам у власність за відсутності інформації про них як об`єктів прав в державному земельному кадастрі (які сформовані на підставі документації із землеустрою позивачів) та відповідно державну реєстрацію позивачами речового права на відповідні земельні ділянки.

Визначені законом підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки не надають можливості усунути порушення прав позивачів.

При цьому, у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивачів до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує їх права. Таким чином, при зверненні до суду з даним позовом позивачами обрано саме такий спосіб захисту, який може відновити їх становище та захистити порушене право і законний інтерес.

Отже, скасування державної реєстрації земельних ділянок з відповідним кадастровим номером можливе тільки в судовому порядку.

Відтак, єдиним можливим та ефективним засобом захисту прав позивачів є саме зобов`язання Новоархангельської селищної ради скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1221, 3523686500:02:000:1222 та поновити записи щодо земельних ділянок, запроектованих позивачам відповідно до проекту землеустрою щодо відведення громадянам: ОСОБА_1 - площею 2,0000 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1129, ОСОБА_2 - площею 2,0000 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1128, ОСОБА_3 - площею 2,0000 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1130, розробленого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 на підставі договору №122 від 08.09.2020 у власність для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, позовна вимога про зобов`язання скасувати державну реєстрацію земельних ділянок та поновлення записів пред`явлена саме до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що єдиною підставою припинення права оренди фермерського господарства « ОСОБА_8 » на земельну ділянку площею 6,455 га була згода на передачу за рахунок неї земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації у власність позивачам.

Тому, фермерське господарство «Костюка Степана Петровича» теж розраховувало на певний стан речей у результаті вчинення ним юридично значимих дій надаючи персональні погодження землекористувача позивачам для розробки відповідного проекту землеустрою та вилучення земельної ділянки.

Тож, рішення Новоархангельської селищної ради про передачу зазначених вище ділянок у власність іншим особам ніж зазначені у погодженні землекористувача, яке наявне в матеріалах проекту землеустрою, впливає на права та законні інтереси фермерського господарств «Костюка Степана Петровича». Оскільки в такому разі право оренди фермерською господарства на вказану ділянку припинено протиправно.

Враховуючи вищевикладене, рішення суду може вплинути на права та обов`язки фермерського господарства.

Представники позивачів просять суд визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради від 19.08.2021 № 1342 «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності» та зобов`язати Новоархангельську селищну раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , розробленого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 на підставі договору №122 від 08.09.2020 року та передачу їх у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства, а саме: ОСОБА_1 - площею 2,0000 га, кадастровий номер: 3523686500:02:000:1129; ОСОБА_2 - площею 2,0000 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1128; ОСОБА_3 - площею 2,0000 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1130.

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради №1650 від 30.09.2021 року та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 2,00 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1221, номер запису про право власності в Державному реєстрі речові прав на нерухоме майно 43362283 від 01.10.2021.

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради №1648 від 30.09.2021 року та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1219, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 44362043 від 01.10.2021.

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради №1649 від 30.09.2021 року та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:1220, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 44359764 від 01.10.2021.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1221, 3523686500:02:000:1222, які зареєстровані на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, розробленого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_11 та внести до Державного земельного кадастру відомості про поновлення записів у поземельних книгах, відкритих на земельні ділянки 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1130 про їх державну реєстрацію.

Стягнути з відповідачів солідарно на користь позивачів судові витрати по справі /а.с.1-11/.

Відповідач Новоархангельська селищнарада Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті скористалася своїм правом та надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 22.06.2010 року між Новоархангельською районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Костюка Степана Петровича» укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 6,455 га для ведення товарного сільськогосподарського і виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності із земель запасу, яка знаходиться на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району, даний договір оренди зареєстровано у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі і про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.11.2011 за №3523600040000905.

Рішенням Господарського суду у Кіровоградській області від 14.01.2019 року справа №912/882/18, договір оренди землі від 22.06.2010 року визнано поновленим, а ухвалою цього ж суду від 15.04.2019 року виправлено описку у попередньому рішенні та встановлено, що договір оренди і укладено до 03.11.2021 року.

Наказом начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26.11.2020 року № 11-16556/14-20-СГ, було припинено право оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 6,455 га з фермерським господарством «Костюка Степана Петровича», на виконання якого сторони уклали 03.12.2020 року угоду про розірвання договору оренди землі від 22 червня 2010 року (зареєстрованого у відділі Держкомзему у Новоархангельському районі від 03 квітня 2011 року за №3523600040000905).

П.1.4 вказаної угоди визначено що «угода набирає чинності з моменту підписання сторонами», таким чином з 03.12.2020 року земельна ділянка 6,455 га, кадастровий номер 3523686500:02:000:9030 є вільною.

Щодо визначення власників та розпорядників земельною ділянкою 6,455 га зазначено, що рішенням шостої сесії четвертого скликання Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області «Про проведення робіт по розмежуванню земель державної та комунальної власності» від 02.06.2003 року №25 у відповідності до ст. 10 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» сільська рада вирішила: 1) Провести роботи по розмежуванню земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради. 2) Замовити розроблення проекту щодо розмежування земель державної та комунальної власності ДП «Кіровоградський інститут землеустрою».

Скалівсько - Хутірська сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області 23.12.2004 року звернулася до ДП «Кіровоградський інститут землеустрою» з проханням розробити проект землеустрою щодо розмежуванню земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області та затвердила завдання на складення проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності.

Розпорядженням Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації «Про розмежування земель державної та комунальної власності в області» від 10.05.2005 року №247-р надано дозвіл ліцензованим організаціям на розробку проектів землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території області.

Рішенням одинадцятої сесії п`ятого скликання Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області «Про розмежування земель державної та комунальної власності» від 21.05.2007 року №100: 1) Погоджено проект землеустрою, щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району. 2) Розмежовано землі державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району згідно з додатком.

Пунктом другим Рішенням дев`ятої сесії п`ятого скликання Новоархангельської районної ради «Про погодження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 14.09.2007 року № 133, погоджено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради в розмірах по формам власності та категоріях.

Рішенням тринадцятої сесії п`ятого скликання Кіровоградської обласної ради «Про розмежування земель державної та комунальної власності Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району» від 14.12.2007 року №357: 1) погоджено проект землеустрою, щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району. 2) погоджено розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів загальною площею 4001,04 га з них 169,28 га земель державної власності, 836.53 га земель комунальної власності, 2995,23 га земель приватної власності на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району. 3) рекомендовано обласній державній адміністрації затвердити проект землеустрою, щодо розмежування земель в межах населених пунктів загальною площею 4001,04 га з них 169.28 га земель державної власності, 836,53 га земель комунальної власності, 2995.23 га земель приватної власності та погодити проект землеустрою щодо розмежування земель в межах населених пунктів сіл Скалівські Хутори, Кринички та Новомиколаївка загальною площею 545,36 га, з них 2.7 га.земель державної власності, 182.98 га земель комунальної власності, 359.68 га земель приватної власності на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації «Про розмежування державної та комунальної власності Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району» від 26.01.2008 року №46-р: 1) погоджено проект землеустрою, щодо розмежування земель в межах населених пунктів сіл Скалівські Хутори, Кринички та Новомиколаївка загальною площею 545.36 га, з них 2.7 га земель державної власності, 182,98 га земель комунальної власності, 359,68 га земель приватної власності, на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району. 2) затверджено проект землеустрою щодо розмежування земель за межами населених пунктів загальною площею 4001,04 га з них 169,28 га земель державної власності, 836.53 га земель комунальної власності, 2995,23 га земель приватної власності на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району, 3) головному управлінню земельних ресурсів в області та його структурним підрозділам забезпечити внесення змін до земельної облікової документації.

Розпорядженням голови Новоархангельської районної державної адміністрації «Про погодження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради» від 22.04.2008 року №187-р погоджено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області в розмірах , по формам власності та категоріях.

20.05.2008 року в смт Новоархангельськ, т.в.о. голови Новоархангельської районної державної адміністрації Бугаєнко В.В. актом прийняття - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у комунальну власність Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області передав земельні ділянки сільськогосподарського призначення із державної власності, а Скалівсько-Хутірська сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області в особі сільського голови Скалівсько-Хутірської сільської ради ОСОБА_12 прийняла у комунальну власність земельні ділянки загальною площею 836,53 га.

Відділ у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в особі начальника Недоступ Г.В., 07.05.2018 року здійснив прийом передачу «Проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради» Скалівсько-Хутірській сільській раді в особі сільського голови ОСОБА_12 .

Рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області «Про прийняття земельних ділянок комунальної власності за межами населених пунктів Скалівсько-Хутірської сільської ради, відповідно проекту розмежування, у власність Скалівсько-Хутірської сільської ради та проведення інвентаризації вказаних земель» від 05.07.2018 року №423 сільська рада вирішила прийняти у власність територіальної громади Скалівсько-Хутірської сільської ради земельні ділянки комунальної власності за межами населених пунктів Скалівсько-Хутірської сільської ради загальною площею 836,53 га, що відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради, затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 26.01.2008 року № 46-р, віднесені до земель комунальної власності Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.

Оспорювана в даній справі земельна ділянка загальною площею 6,455 га визначена на графічному матеріалі до «Проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради» входить до загального об`єму земельної ділянки 49.9 га (землі селянського (фермерського) господарства гр. ОСОБА_8 номер контуру 253 (поконтурна відомість вирахування площ) та позначена блакитним кольором, що свідчить, що дані землі були передані у комунальну власність.

Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України 12 червня 2020 року №716-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області» Скалівсько-Хутірська територіальна громада ввійшла до складу Новоархангельської селищної територіальної громади.

Отже право власності та розпорядження земельною ділянкою 6,455 га, входило до загального об`єму земельної ділянки 49,9 га (землі селянського (фермерського) господарства ОСОБА_8 ) та мала кадастровий номер 3523686500:02:000:9030 в Скалівсько-Хутірської сільської ради виникло 05.07.2018 року та в подальшому перейшло до Новоархангельської селищної ради.

Будь-які рішення прийняті Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області стосовно розпорядження вказаною земельною ділянкою є не законними так як прийняті відносно земельної ділянки комунальної власності.

Щодо рішення Новоархангельської селищної ради «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності» від 19 серпня 2021 року №1342.

Рішенням шістнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради від 19 серпня 2021 року №1342 селищна рада вирішила відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Кіровоградська область Новоархангельський район Скалівсько-Хутірська сільська рада за межами населеного пункту.

Підставами у відмові затвердження проекту землеустрою слугували наступні причини: 1) земельні ділянки сформовані за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення та право комунальної власності Новоархангельської селищної ради на них не зареєстровано; 2) місце розташування земельних ділянок (станом на день розгляду питання на сесії селищної ради не відповідає адміністративно-територіальному устрою Новоархангельської об`єднаної територіальної громади; 3) проект землеустрою не відповідає ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» в частині відсутності на кадастрових планах земельних ділянок лінійних промірів та координат меж частин земельних ділянок, на які поширюються обмеження у вигляді охоронної зони ЛЕП, а також відсутні відомості про перенесення в натуру меж охоронних зон ЛЕП, що в свою чергу також потребувало погодження заінтересованих сторін в проекті землеустрою; 4) дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були надані 14.09.2020 року наказами Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області хоча після 05.07.2018 року дані землі перебувають у власності та розпорядженні Скалівсько-Хутірської сільської ради, а з 2021 року Новоархангельської селищної ради згідно з проектом землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради.

Враховуючи вище викладене, Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області видавши накази від 14.09.2020 року на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 грубо порушило Конституцію України та чинне законодавство, втрутився у розпорядження землями комунальної форми власності, а особи, що готували та погоджували проект землеустрою, допустили суттєві порушення.

Щодо отримання громадянами ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 земельних ділянок для ведення особистого селянською господарства.

Рішеннями сімнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради №1409, №1410, №1411 від 14.09.2021 року було надано дозволи останнім на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Новоархангельської селищної ради за межами с. Скалівські Хутори Голованівського району Кіровоградської області із земель комунальної власності за рахунок земельної ділянки НОМЕР_1 га кадастровий номер 3523685600:02:000:1186.

Рішеннями вісімнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради №1648, №1649, №1650 від 30.09.2021 року: 1) затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 на території Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області; 2) передано у власність земельні ділянки:

- площею 2.0000 га, гр. ОСОБА_4 кадастровий номер 3523686500:02:000:1219:

- площею 2.0000 га., гр.. ОСОБА_5 кадастровий номер 3523686500:02:000:1220:

- площею 2.0000 га., гр. ОСОБА_9 кадастровий номер 3523686500:02:000:1221 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Новоархангельської селищної ради за межами с. Скалівські Хутори Голованівського району Кіровоградської області.

Державним реєстратором Новоархангельської селищної ради 01.10.2021 року було зареєстровано право власності (приватна) на земельні ділянки:

- гр. ОСОБА_4 кадастровий номер 3523686500:02:000:1219, номер запису 44362043:

- гр. ОСОБА_5 кадастровий номер 3523686500:02:000:1220, номер запису 44359764:

- гр. ОСОБА_9 кадастровий номер 3523686500:02:000:1221, номер запису 44362283.

Під час надання дозволів та затвердження вище вказаних проектів землеустрою з подальшою передачею у власність Новоархангельська селищна рада керувалася чинним законодавством України та діяла виключно в порядку та в межах власної компетенції.

Таким чином, представник відповідача вважає позовні вимоги громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_13 та ОСОБА_3 необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі /т.2 а.с.150-157/.

16.06.2022 року ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання /т.1 а.с.161-163/.

27.09.2022 року на підставі ухвали Новоархангельського районного суду Кіровоградської області було закрито підготовче провадження та призначено по справі судовий розгляд /т.2 а.с. 192-193/.

26.10.2022 року відповідно до ухвали Новоархангельського районного суду Кіровоградської області провадження у справі вирішено зупинити до залучення до участі у справі правонаступника після смерті відповідача ОСОБА_9 /т.2 а.с.210-211/.

15.06.2023 року ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області провадження у справі відновлено /т.2 а.с.239-241/.

Представник позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 адвокат Боруш Андрій Олександрович в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фермерського господарства «Костюка Степана Петровича» в судове засідання не з`явився, надіслав суду заяву, в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги, просив їх задовольнити, розгляд справи просив проводити за його відсутності /т.3 а.с.63/.

Суд на з урахуванням думок присутніх учасників цивільного провадження на місці ухвалив проводити розгляд цивільної справи за відсутності осіб, які не з`явились в судове засідання.

Заслухавши пояснення учасників цивільного провадження, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст. 2 ЦПК України).

Ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1ст.5ЦПКУкраїни здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо (пропорційність у цивільному судочинстві).

Згідно ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказує на те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель ч. 2 ст. 4 ЗК України.

Так, відповідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №44-ОТГ від 10.12.2020 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 11.12.2020 року, відповідно до якого Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області передало земельні ділянки сільськогосподарського призначення із державної власності, а Новоархангельська селищна рада Новоархангельського району Кіровоградській області в особі селищного голови ОСОБА_14 прийняла у комунальну власність земельні ділянки згідно з додатком /т.1 а.с.100-101/.

Рішенням двадцятої сесії сьомого скликання Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області «Про прийняття земельних ділянок комунальної власності за межами населених пунктів Скалівсько-Хутірської сільської ради, відповідно проекту розмежування, у власність Скалівсько-Хутірської сільської ради та проведення інвентаризації вказаних земель" від 05.07.2018 року №423 сільська рада вирішила прийняти у власність територіальної громади Скалівсько-Хутірської сільської ради земельні ділянки комунальної власності за межами населених пунктів Скалівсько-Хутірської сільської ради загальною площею 836,53 га, що відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради, затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 26.01.2008 року №46-р, віднесені до земель комунальної власності Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області /т.2 а.с.186/.

Оспорювана в даній справі земельна ділянка загальною площею 6,455 га визначена на графічному матеріалі до «Проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Скалівсько-Хутірської сільської ради» входить до загального об`єму земельної ділянки 49,9 га (землі селянського (фермерського) господарства гр. ОСОБА_8 номер контуру 253 (поконтурна відомість вирахування площ) та позначена блакитним кольором, що свідчить, що дані землі були передані у комунальну власність /т.2 а.с.171/.

Фермерським господарством « ОСОБА_8 » 09.07.2020 року надано позивачам персональну нотаріально посвідчену заяву-згоду землекористувача, відповідно до якої фермерське господарство надало згоду на вилучення земельної ділянки виключно для передачі у власність позивачам у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації /т.1 а.с.53-54/.

У 2020 році року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 на замовлення позивачів виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області /т.1 а.с.16-72/.

17.06.2021 року позивачі звернулися до Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 3523686500:02:000:1129, 3523686500:02:000:1128, 3523686500:02:000:1130 для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність /т.1 а.с.15/.

19 серпня 2021 року на шістнадцятій сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області було прийнято рішення №1342 «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності» /т.1 а.с.73/.

Рішеннями сімнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області № № 1409, 1410, 1411 від 14 вересня 2021 року було надано дозвіл на розроблення проектів із землеустрою відповідачам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 /т.1 а.с.94-95/.

30 вересня 2021 року рішеннями вісімнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області № № 1648, 1649,1650 було затверджено проекти землеустрою та передано у власність земельні ділянки кадастровий номер: 3523686500:02:000:1219 ОСОБА_4 ; 3523686500:02:000:1220 ОСОБА_5 ; 3523686500:02:000:1221 ОСОБА_9 /т.1 а.с.96-98/.

У справі, яка розглядається, позивачі звернулися до суду з позовом на захист свого права в отриманні земельних ділянок у власність, який не було реалізовано внаслідок відмови селищної ради у затвердженні документації із землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок та визнання недійсними раніше прийнятих рішень селищної ради, якими передано у власність відповідачам такі земельні ділянки.

Отже в даній справі вирішуються питання щодо права на земельні ділянки, котрі, як вважають позивачі, було неправомірно передано суб`єктом владних повноважень у власність іншим особам, тобто спір має приватноправовий характер.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) (частина перша статті 81 ЗК України).

Відповідно до пункту «а» частини третьої статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з пунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок зі земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,00 га (пункт «б» частини першої статті 121 ЗК України).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та повноваження органів виконавчої влади в частині погодження цих проектів регулюються статтями 118, 186-1 ЗК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев`ята статті 118 ЗК України).

Відповідно до частин четвертої, п`ятої та шостої статті 186-1 ЗК України розробник проекту землеустрою подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Орган, зазначений в частині першій цієї статті, зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Згідно з частиною першою статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються лише у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Добросовісність та розумність належать до фундаментальних засад цивільного права (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України).

Верховний Суд не раз в своїх постановах зазначав, що на будь-якому етапі надання земельної ділянки у власність чи користування сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності.

Подібні правові висновки Велика Палата Верховного Суду сформулювала у постанові від 29 вересня 2020 року у справі № 688/2908/16-ц, в якій зазначено, що неможливо надати єдину універсальну відповідь на питання про те, чи є поведінка органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який надав дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кільком особам, правомірною чи неправомірною. Відповідь на це питання залежить від оцінки такої поведінки як добросовісної чи недобросовісної, і така оцінка має здійснюватися у кожній справі окремо, виходячи з конкретних обставин справи.

Погодження та затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка раніше сформована на підставі проєкту землеустрою іншої особи, порушує законний інтерес такої особи щодо можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру приватизації земельної ділянки та суперечить вимогам землеустрою. За наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі земельних ділянок в межах встановлених норм (стаття 121 ЗК України), першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проєкту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього немає законних перешкод.

При цьому з вищенаведених нормах Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою після його погодження в порядку статті 186 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проєкту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проєкту.

Відповідно до ч. 1 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом: відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Як слідує з приписів статті 79-1 ЗК України, метою надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є формування земельної ділянки, яке полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, в тому числі, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Пунктами 50, 51, 57, 60, 61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 1051 передбачено, що Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа. Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки. Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки. Внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку (зокрема, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку). Запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.

До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядком.

Виконання судового рішення про скасування проведеної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі не свідчить про втручання у діяльність Державного кадастрового реєстратора, в розумінні пункту 5 вказаного Порядку.

Посилання Новоархангельської селищної ради на те, що однією з підстав для відмови позивачам у затвердженні документації із землеустрою було те, що право власності вказаними земельними ділянками у селищної ради ще не виникло на час подачі ними проектів землеустрою не заслуговують на увагу.

Як було зазначено вище, за наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі земельних ділянок в межах встановлених норм (стаття 121 ЗК України), першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проєкту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього немає законних перешкод.

Тому, хоча позивачі і звернулися до селищної ради із заявами про затвердження документації із землеустрою до моменту державної реєстрації за нею права комунальної власності на землю, однак селищна рада повинна була відтермінувати розгляд цих заяв після здійснення такої реєстрації, а не відмовляти в їх задоволенні з вказаних підстав у серпні 2021 року, а вже у вересні 2021 року, здійснивши таку реєстрацію, передавати спірні земельні ділянки у власність іншим фізичним особами відповідачам у справі, які пізніше звернулися із заявами про надання дозволу на розробку проектів на землевідведення та погодження цих проектів.

При цьому, слід звернути увагу на те, що земельна ділянка за рахунок якої було сформовано земельні ділянки позивачів, була передана у комунальну власність Новоархангельської селищної ради із державної власності ще у 2018 році.

Таким чином, Новоархангельською селищною радою було порушено право позивачів на завершення процедури приватизації конкретних земельних ділянок, шляхом прийняття рішення за їхніми заявами про затвердження проектів землеустрою та передачу сформованих на підставі таких проектів ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства. Позивачі розраховували на передбачуваний законом вид поведінки відповідача, а тому мали охоронюваний законом інтерес на спірні земельні ділянки, оскільки пройшли усі етапи процедури отримання земельних ділянок у власність, які встановила держава для прийняття позитивного рішення уповноваженим суб`єктом владних повноважень.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ухвалюючи рішення, якими спірні земельні ділянки передано у власність саме відповідачам, Новоархангельська селищна рада фактично надала необґрунтовану перевагу у відведенні земельних ділянок іншим особам, заяви яких були зареєстровані пізніше за заяв позивачів.

А тому суд вважає, що рішення сімнадцятої сесії восьмого скликання Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області №№1409, 1410 від 14 вересня 2021 року, якими було надано дозвіл на розроблення проектів із землеустрою відповідачам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , /т.1а.с.94-95/ є незаконними. Відповідно є незаконними рішення Новоархангельської селищної ради № 1342 «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності» від 19.08.2021 року та рішення №№ 1648 та 1649 про передачу у власність відповідачам земельних ділянок. Оскільки зазначені рішення є незаконними підлягає і скасуванню їх державна реєстрація та внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру про поновлення записів у Поземельних книгах з відкритих на земельніділянки 3523686500:02:000:1128 та 3523686500:02:000:1129.

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання Новоархангельську селищну раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам та передачу їх у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства, оскільки цивільний суд не може втручатися в дискреційні повноваження органу самоврядування.

У постанові від 06.03.2019 у справі № 1640/2594/18 Верховний Суд зазначив, що зобов`язання затвердити проект щодо відведення вказаної земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура.

Таким чином, розпорядник землі відповідно до вимог закону зобов`язаний розглянути заяви позивачів про затвердження проектів землеустрою і передання землі у власність, прийнявши при цьому відповідні рішення.

Подібна правова позиція також зазначена в постанові Верховного Суду від 28.03.2023 у справі № 700/313/20.

Законодавство розрізняє категорії земель за їх цільовим призначенням та виду використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, зокрема на землі фермерського господарства, без зміни її категорії цільового призначення (землі сільськогосподарського призначення) чинним законодавством не передбачено.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 1 червня 2021 року у справі № 925/929/19 відступила від висновку, про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.

З приводу заявлених позовних вимог до ОСОБА_9 , суд зазначає наступне.

Ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 26 жовтня 2022 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Новоархангельської селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Фермерське господарство «КостюкаСтепана Петровича»,про визнання рішень недійсними та зобов`язання вчинити дії вирішено зупинити до залучення до участі у справі правонаступника після смерті відповідача ОСОБА_9 /т.2 а.с.210-211/.

Ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 15 червня 2023 року провадження у вказаній справі відновлено, а також задоволено клопотання представника позивачів про витребування доказів, а саме копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_9 /т.2 а.с.239-241/.

25.08.2023 року за клопотанням представника позивачів залучено по цивільній справі відповідачів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 замість ОСОБА_9 .

Відповідно до світлокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вукитичеве Голованівського району Кіровоградської області /т.3 а.с.19/.

За життя, а саме 28.01.2020 року та 14.02.2020 року ОСОБА_9 зробив два заповідальні розпорядження, посвідчені Іванівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, відповідно до яких право приватної власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3523681000:02:000:0103 заповів ОСОБА_6 ; а також право приватної власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3523681000:02:000:1310 заповів ОСОБА_4 /т.3 а.с.21,22/.

Проте, як вбачається із світлокопії заяви, посвідченої приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Зубко О.П., ОСОБА_4 відмовилася від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_9 на користь ОСОБА_7 /т.3 а.с.17/.

Стосовно залучених за клопотанням представника позивача відповідачів після смерті ОСОБА_9 суд зважує на наступне.

Так, приписами ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст. 1217 ЦК України вказує на те, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Ст. 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Зі змістуч.1ст.1222ЦКУкраїнивбачається,що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Ч. 1 ст. 1268 ЦК України наголошує, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Згідно частин 1 та 3 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. У справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Згідно ст. 48 ЦПК України сторонамив цивільномупроцесі єпозивач івідповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

В розумінніст.50ЦПК України позовможе бутипред`явлений спільнокількома позивачами або докількох відповідачів.Кожен ізпозивачів абовідповідачів щододругої сторонидіє вцивільному процесісамостійно. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: 1)предметом спорує спільніправа чиобов`язки кількохпозивачів абовідповідачів; 2)права таобов`язки кількохпозивачів чи відповідачів виниклиз однієї підстави; 3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.

Частинами 1та 2ст.51ЦПК України визначено,що суд першої інстанціїмає правоза клопотанням позивача до закінчення підготовчогопровадження,а уразі розглядусправи заправилами спрощеногопозовного провадження-до початкупершого судовогозасідання залучитидо участіу нійспіввідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача, а встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Нормами цивільногопроцесу саме на позивача покладено обов`язок визначати відповідача у справі.

На відміну від позивача відповідач це особа, яка, на думку позивача або відповідного право уповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачі ОСОБА_6 та ОСОБА_7 подали заяви про прийняття спадщини у встановлений законом термін, але разом з тим на час винесення рішення суду не отримали свідоцтв про право на спадщину та відомості про майно, на яке вони мають право не внесені до відповідних реєстрів.

На погляд суду, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на час винесення рішення суду не набули статусу відповідачів за позовними вимогами заявленими до ОСОБА_9 , оскільки фактично не переоформили на себе земельну ділянку щодо якої заявлено позовну вимогу.

Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, заявлених до ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у повному обсязі.

Разом з тим суд роз`яснює позивачам, що у разі належного оформлення земельної ділянки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вони мають право звернутись до суду з відповідним позовом до зазначених осіб.

Частиною першою ст. 141 ЦПК України, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, суд приходить до висновку, що із вищевказаних підстав підлягає стягненню із відповідачів судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного та керуючись ст. 14 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Порядком ведення земельного кадастру, Законом України «Про державний земельний кадастр», Законом України «Про землеустрій», ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1241, 1258, 1268, 1297 ЦК України, ст. ст. 3, 4, 22, 78, 79-1, 81, 116, 118, 121, 122, 186 ЗК України, ст. ст. 2, 4, 5, 13, 30, 42, 48, 50, 51, 81, 141, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Цивільний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Новоархангельської селищноїради Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті,Головного управлінняДержгеокадастру уКіровоградській області, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фермерське господарство«Костюка СтепанаПетровича» про визнання рішень недійсними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради № 1342 від 19.08.2021 року «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та вжиття заходів по недопущенню порушення чинного законодавства при розпорядженні землями комунальної власності».

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради № 1648 від 30.09.2021 року «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_4 ».

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 , на земельну ділянку кадастровий номер 3523686500:02:000:1219, площею 2 га здійснену 01.10.2021 року із вчиненням в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису 43362043.

Визнати недійсним рішення Новоархангельської селищної ради № 1649 від 30.09.2021 року «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_5 ».

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 , на земельну ділянку кадастровий номер 3523686500:02:000:1220, площею 2 га здійснену 01.10.2021 року із вчиненням в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису 44359764.

Зобов`язати Головне управлінняДержгеокадаструуКіровоградській області скасувати державну реєстрацію земельних ділянок кадастрові номери: 3523686500:02:000:1219, 3523686500:02:000:1220, 3523686500:02:000:1222.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області поновити записи у Поземельних книгах про їх державну реєстрацію на земельні ділянки кадастрові номери: 3523686500:02:000:1128 та 3523686500:02:000:1129.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Новоархангельської селищноїрадиГолованівськогорайону Кіровоградськоїобласті, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір по 681 /шістсотвісімдесятодній/ грн. з кожного.

Стягнути з Новоархангельської селищноїрадиГолованівськогорайону Кіровоградськоїобласті, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір по 681 /шістсотвісімдесятодній/ грн. з кожного.

Стягнути з Новоархангельської селищноїрадиГолованівськогорайону Кіровоградськоїобласті, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір по 681 /шістсотвісімдесятодній/ грн. з кожного.

Ідентифікаційні дані учасників:

ОСОБА_1 ,місце проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 .

ОСОБА_2 ,місце проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 .

ОСОБА_3 ,місце проживання АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_5 .

Новоархангельська селищнарада Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті, місце знаходження вул. Центральна, 31 смт Новоархангельськ Голованівського району Кіровоградської області, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 04367217.

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, місце знаходження вул. Академіка Корольова, 26 м. Кропивницький, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 39767636.

ОСОБА_4 , місце реєстрації АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 .

ОСОБА_5 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_8 , паспорт громадянина України № НОМЕР_9 .

ОСОБА_6 , місце реєстрації АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 .

ОСОБА_7 , місце реєстрації АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_10 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_11 .

Фермерське господарство «Костюка Степана Петровича», місце знаходження с. Вільшанка Голованівського району Кіровоградської області, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 22216634.

Рішення може бути оскаржено до Кропивницького Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Повний текст рішення виготовлено 04 березня 2024 року.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення23.02.2024
Оприлюднено05.03.2024
Номер документу117393529
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку