УХВАЛА
04 березня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/9426/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Кібенко О.Р.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Міністерства юстиції України
на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2024
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пераспера"
до відповідачів:
1) ОСОБА_1 ,
2) Міністерства юстиції України (далі - Мін`юст)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Пахниць Наталії Вікторівни,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Приватного підприємства "Злагода-2000"
про витребування з володіння частки в статутному капіталі, скасування наказу, зобов`язання відновити запис в реєстрі,
ВСТАНОВИВ:
1. 05.02.2024 Мін`юст звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2024 у якій просить її скасувати та направити справу до Північного апеляційного господарського суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження за скаргою Мін`юсту.
2. Перевіривши матеріали касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху з огляду на таке.
3. Частиною 2 ст.292 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) передбачено, що якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, передбачених ст.290 цього Кодексу, то така скарга залишається без руху.
4. Відповідно до п.2 ч.4 ст.290 ГПК до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
5. Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом "Про судовий збір".
6. Згідно з ч.1 ст.4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
7. Відповідно до ч.2 ст.4 Закону "Про судовий збір" за подання касаційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір за ставкою - 1 (один) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
8. Враховуючи зазначене, за подання касаційної скарги на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2024, скаржник повинен сплатити 3 028 грн судового збору (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024) та надати суду докази такої сплати.
9. У касаційній скарзі скаржник просить відстрочити сплату судового збору за її подання на розумний строк або до ухвалення Верховним Судом рішення у цій справі, та посилається на ст.8 Закону "Про судовий збір".
10. Розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні з таких підстав.
11. Відповідно до ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
12. Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті убачається, що положення пунктів 1 та 2 ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення п.3 ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18).
13. З огляду на те, що предметом спору у справі не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю, доводи про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору відхиляються.
14. Оскільки скаржник не надав документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, то касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених п.2 ч.4 ст.290 ГПК.
15. Відповідно до ч.3 ст.290 ГПК касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
16. Згідно з частинами 1, 3 та 4 ст.56 ГПК сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника. Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
17. Як вбачається з касаційної скарги її підписав Ігнатов Нікіта Олександрович - головний спеціаліст Центрального відділу судової роботи Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
18. На підтвердження діяти від імені Мін`юсту на засадах самопредставництва до касаційної скарги додані: наказ від 05.12.2023 №4377-к про призначення Ігнатова Н.О. на посаду головного спеціаліста; наказ Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 06.03.2023 №325/6 про затвердження положень про Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та його структурних підрозділів; положення про Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), затверджене наказом від 06.03.2023 №325/6; положення про Центральний відділ судової роботи Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), затверджене наказом від 06.03.2023 №325/6.
19. Окрім цього, у касаційній скарзі також наявні посилання на пункти 2.2, 2.11, 63 положення про відділ судової роботи у місті Києві Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), затвердженого наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 03.11.2021 №163916.
20. Разом з тим, з положень, затверджених наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 06.03.2023 №325/6 вбачається, що Управління за дорученням Мін`юсту представляє інтереси, бере участь, діє від імені та в інтересах Кабінету Міністрів України, Мін`юсту, держави у випадках, передбачених законом (самопредставництво органу державної влади) в судах України, готує матеріали до розгляду цих справ (п.2.9 положення про Управління).
21. Подібні положення щодо представництва за дорученням Мін`юсту представляти інтереси Мін`юсту містяться у положення про Центральний відділ (пункти 2.2., 2.8, 3.1 тощо).
22. Вказані положення про Управління та про Центральний відділ містять норми щодо самопредставництва без доручення Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), однак не Мін`юсту, а доручення Мін`юсту на представництво його інтересів у цій справі до скарги не додано.
23. Також у вказаних вище документах зміст трудових (посадових) обов`язків ОСОБА_2 як головного спеціаліста Центрального відділу судової роботи Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не визначений.
24. В ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 у справі №303/4297/20 зазначено, що "з 29 грудня 2019 року самопредставництво юридичної особи, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування (в адміністративному судочинстві - також суб`єкта владних повноважень, який не є юридичною особою) у цивільному, господарському й адміністративному судочинствах можуть здійснювати будь-які фізичні особи, уповноважені на це саме відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). У разі, якщо такого договору (контракту) у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов`язків працівника (наприклад, є посилання на посадову інструкцію), то поряд із підтвердженням наявності трудових відносин, такий працівник подає відповідний документ юридичної особи (зокрема, посадову інструкцію), у якому визначений його обов`язок представляти інтереси цієї особи в суді (діяти за правилами її самопредставництва), а за наявності - також обмеження відповідних повноважень".
25. Оскільки закон не містить норм, які уповноважують ОСОБА_2 за займаною посадою діяти від імені Мін`юсту на засадах самопредставництва, а підписант не надав підтверджень того, що він мав право вчиняти такі дії за статутом, положенням чи трудовим договором (контрактом), в тому числі підтверджень того, що коло його трудових (посадових) обов`язків як головного спеціаліста Центрального відділу судової роботи Управління судової роботи та міжнародної правової допомоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), касаційна скарга Мін`юсту підлягає залишенню без руху також на підставі ч.2 ст.292 ГПК.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 287, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, статей 4, 8 Закону "Про судовий збір", Верховний Суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Міністерства юстиції України на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2024 у справі №910/9426/23 залишити без руху.
2. Надати Міністерству юстиції України строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
3. Роз`яснити Міністерству юстиції України, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали скарга вважатиметься неподаною та буде повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Cуддя О. Кібенко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 05.03.2024 |
Номер документу | 117402158 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Кібенко О. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні