Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/6701/23
Провадження №: 2/332/591/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
04 березня 2024 р. м. Запоріжжя
Заводський районний суду м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Погрібної О.М., секретаря судового засідання Пономаренко Л.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Запоріжжя цивільну справу за позовом адвоката Шостак Антоніни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 до Степногірської селищної військової адміністрації Василівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
До Заводськогорайонного судум.Запоріжжянадійшла позовназаява адвокатаШостак А.П.в інтересах ОСОБА_1 до Степногірськоїселищної військовоїадміністрації Василівськогорайону Запорізькоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини. В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є рідною донькою своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли три земельні ділянки, дві з яких розташовані на території Василівського району Запорізької області. Інші спадкоємці у спадкодавця відсутні. Поховання спадкодавця здійснила позивачка. 12 вересня 2023 року позивачка, як спадкоємець за законом, звернулась з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Харченко Ю.Г., однак нотаріусом у вчиненні зазначеної нотаріальної дії було відмовлено, оскільки позивач протягом шести місяців не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а отже вважається такою, що не прийняла спадщину. Позивачка не звернулась до нотаріальної контори у встановлений шестимісячний строк, оскільки у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, через постійні масовані обстріли смт.Степногірськ, 23 листопада 2022 року виїхала за кордон та лише в вересні 2023 року змогла повернутися до України. Тому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання чинності рішенням суду, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суддіЗаводського районногосуду м.Запоріжжя області від 13 листопада 2023 року було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 05 лютого 2024 року було закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Шостак А.П., які про день, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися, від адвоката Шостак А.П. надійшла заява, в якій вона просить дану цивільну справу розглянути за її та позивачки відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача Степногірської селищноївійськової адміністраціїВасилівського районуЗапорізької області,який про день, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника селищної ради, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України,фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 статті 4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст.2 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: припинення правовідношення (частина 2 статті 16 ЦК України).
В силу частин 1,3 ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановленота підтверджуєтьсяматеріалами справи,що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Факт родинних відносин між позивачкою та її померлою матір`ю підтверджується свідоцтвом про народження позивачки ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , в якому зазначено, що матір`ю позивачки є ОСОБА_2 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ОСОБА_3 змінила прізвище на « ОСОБА_4 ».
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, до складу якого входять земельна ділянка в розмірі 0,7254 га, кадастровий номер 2320955700:03:010:0032, яка розташована на території Запорізького району Запорізької області та дві земельні ділянки в розмірі 3,4597 га, кадастровий номер 2320955700:01:010:0008 та в розмірі 5,5461 га, кадастровий номер 2320955700:01:010:0009, які розташовані на території Василівського району Запорізької області.
На підставі Розпорядження Голови Верховного Суду України № 49/0/9-22 від 14.09.2022 територіальну підсудність судових справ Василівського районного суду Запорізької області змінено на Заводський районний суд м.Запоріжжя.
12 вересня 2023 року приватним нотаріусомЗапорізького міськогонотаріального округуЗапорізької областіХарченко Ю.Г.заведено спадкову справу № 50/2023 за номером у Спадковому реєстрі № 71221257, згідно з витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 73906843 від 12.09.2023.
Як вбачається із спадкової справи № 50/2023, інші спадкоємці після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відсутні.
Постановою приватного нотаріусаЗапорізького міськогонотаріального округуЗапорізької областіХарченко Ю.Г.від12.09.2023за №115/02-31відмовлено увидачі свідоцтвапро правона спадщинуза закономпісля смертіматері ОСОБА_2 , оскільки пропущено строк для прийняття спадщини.
З копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_1 вбачається, що 23.11.2022 вона виїхала з території України.
Відповідно до довідки Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 .09.2023 в`їхала на територію України через пункт пропуску Шегині.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220,1222,1270 ЦК України).
Згідно з положеннями статей 1269,1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку визначаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019року по справі № 565/1145/17, у постанові від 23 серпня2017року № 6-1320цс17.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Так, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1ст.106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений та триває.
У зв`язку з воєнними діями, позивач вимушена була виїхати за межі країни, що підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, об`єктивними обставинами поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини суд визнає впровадження військового стану в країні, небезпеку збройної агресії, особливості роботи нотаріусів, нотаріальних контор під час воєнного стану та на території зони бойових дій, поблизу лінії фронту (м.Запоріжжя) та виїзд позивача за межі України з метою врятування життя та здоров`я.
Вказані обставини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця, що потягло за собою незначний пропуск строку для прийняття спадщини, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.12,13,19,76,81,259,263-265,354-355 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовну заяву адвоката Шостак Антоніни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 до Степногірської селищної військової адміністрації Василівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання чинності рішенням суду, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений: 04.03.2024.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 , рнкопп НОМЕР_5 .
Представник позивача: адвокат Шостак Антоніна Петрівна, адреса: м. Запоріжжя, вул. Троїцька б.27, оф.7.
Відповідач: Степногірська селищна військова адміністрація Василівського району Запорізької області, адреса: м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164, ЄДРПОУ 45065466.
Суддя: О.М.Погрібна
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 06.03.2024 |
Номер документу | 117405992 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Погрібна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні